Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lungime minima traseu frigorific ...

Restaurante pescaresti prin impre...

De ce se taie unii cu lama?

Întrebare de noob
 Rezistenta la caldura vara

JOCURILE OLIMPICE PARIS 2024...fo...

JOCURILE OLIMPICE PARIS 2024...fo...

Revolut, crypto si taxe
 Kia vs Hyundai vs Skoda Karoq 2.0...

Paralizie parte inferioara picior...

COPA AMERICA 2024

Presedintele Romaniei 2024. Cine ...
 Recomandare usa interior izolata ...

Comunitatea de bicicliști - ...

macOS 15 Sequoia

Top Zone Rezidence Victor Brauner
 

Problema mare cu parintii= nervi si depresie

* - - - - 5 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
123 răspunsuri în acest subiect

#55
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 665
  • Înscris: 18.11.2021

Vizualizare mesajTsunamii, pe 26 aprilie 2024 - 09:10, a scris:

2 sfaturi vreau sa le dau prostilor, copii sau parinti, nu conteaza, prostii fiind aia care incearca sa se faca pres pentru ca "ar conta mai tarziu"

1. Singurul care te-ar iubi mai mult decat pe el insusi, este doar catelul tau. ATAT! Restul se numesc sugatori; majoritatea.
2. Daca tu nu te respecti si te faci pres in fata altora, nici aia n-or sa te respecte vreodata. Esti bun doar cand dai gratis.

Cand ai tu nevoie de ajutor, daca nu ai ce sa oferi, nu esti bagat inseama, nu exista "eu am fost bun cu tine" decat in filme.
Cand nu ai ce oferi, si ai nevoie si ceri se numeste milogeala nu afacere
exagerezi cu te faci pres, etc ... a ajuta membrii familei e ceva normal. a se citi printre randuri ca nu e normal cum gandesti. exagerezi
problema lui nu e ca a ajutat, ci ca a ajutat prea mult si nu a inteles ca uneori se poate spune si ''nu''

Editat de jumperishere, 26 aprilie 2024 - 14:38.


#56
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.144
  • Înscris: 29.06.2005
@jumpisfere.

NU, nu e normal.
Adica nu in asa situatie.

Da, ajuti pe cineva din familie care chiar are o problema, dar o faci cand si cat poti tu; in conditiile tale.
Nu "ajuti" pentru ca asa vor ei, sau pentru ca iti cer asta - doar pentru ca ai plecat intre straini ca sa iti faci un rost in viata.

2200 euro (parca atat a zis initiatorul) NU e un venit mare. Nici macar pentru Romania - ce sa mai vorbim de locuit si trait in Germania cu chirie.
Probabil ca ti-ar permite sa pui un 500 euro/luna deoparte, daca mananci mai rarut si mai slabut.

#57
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 46.248
  • Înscris: 14.08.2007

Vizualizare mesajAtreides, pe 26 aprilie 2024 - 13:02, a scris:

pe de alta parte, parintii au OBLIGATIA de a isi intretine copiii, in absenta careia se pot sesiza organele
iar aceasta obligatie indeplinita nu creeaza nicio obligatie din partea copilului ajuns adult, decat eventuala recunostinta liber asumata si exprimata DUPA POSIBILITATI
Nu e o obligatie legala, ci una morala. De fapt mai mult o chestiune de caracter, adica sa ii ajuti si tu pe cei care te-au crescut/sustinut/hranit/educat 20 de ani ... chiar daca nu esti de acord cu parerile lor, modul lor de a se comporta, etc.

Faptul ca o mare parte din oameni au o motivatie financiara in spatele actiunilor e o realitate, chiar daca nu ne place cand o vedem la apropiati. Dar asta nu e un motiv sa rupi contactul cu parintii ... trebuie sa rezolvi problema cu maturitate, sa discuti cu ei, sa le explici in ce conditii ii poti ajuta, cat de mult pot sa-si bage nasul in viata ta, etc. Unii parinti isi baga nasul pentru ca nu au incredere ca te descurci singur sa-ti administrezi banii/organizezi viata/etc. Mai ales daca ai stat cu ei pana atunci si nu esti invatat sa traiesti independent.

Vizualizare mesajEMPP, pe 26 aprilie 2024 - 14:23, a scris:

de luna viitoare ai de achitat taxa de sănătate 600 euro/lună.te plângi lor că  acești bani îi dai și nu-ți mai rămân pea mulți și ți-i pui în bancă.
Ala nu e un semn de maturitate ... da, cateodata o minciuna poate fi preferabila in anumite situatii, dar aici trebuie discutat rational. Daca parintii nu inteleg, asta e, macar ti-ai facut datoria sa le explici rational situatia.

#58
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.108
  • Înscris: 28.07.2008
utopium, imi mentin opinia

iar aici nu e o situatie in care parintii isi baga nasul, aia e altceva

aici efectiv isi jefuiesc copilul, pentru asta nu sunt necesare niciun fel de explicatii, negocieri, parlamentari

pur si simplu nu e nevoie de asa ceva in cazul unor parinti carora le-ar pasa cat de cat

iar parintilor carora nu le pasa nu pot fi numiti parinti

concluzie

Valea! Roiu!

#59
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 46.248
  • Înscris: 14.08.2007
Nu stim cat de subiectiv/imatur priveste initiatorul lucrurile ... de exemplu se plange ca a umblat toata iarna cu o singura bluza (desi si-a cumparat 10 tricouri? - eu atatea cumpar in 4-5 ani), dar pe alt topic cere sfaturi despre achizitionarea unei masini de 20.000 de euro. Pot sa inteleg ca ar lua-o in rate, care pot fi avantajoase in Germania, dar la cum isi descrie situatia, undeva ceva ne scapa.

#60
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 11.561
  • Înscris: 05.06.2009
Nu le mai trimite bani părinților, pana nu te pui un pic pe picioare, să-ți achiți datoriile.
Daca te întreabă sau bat apropouri, le spui scurt și la obiect ca ai ajuns sa ai datorii, pentru ca ai cheltuit atâția bani când au venit la tine, plus ce le-ai mai trimis pana acum. Ca viata în Germania e mai scumpa decât credeai și ca salariul pe care îl câștigi cu greu îți ajunge de la o luna la alta.
Dacă vor sa înțeleagă, bine. Dacă nu, iarăși bine.
Atâta timp cât tu faci foamea în Germania și umbli rupt în cur, mi se pare absurd sa continui sa le trimiți bani din proprie inițiativa sau sa sari imediat cu bani când îți bat apropouri despre reparații, renovări, mașini noi, etc.
Părinții tăi muncesc sau sunt pensionari? Ce venituri lunare au? Ești singur la părinți sau mai ai frati/surori?

#61
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 50.318
  • Înscris: 20.10.2015

Vizualizare mesajcorinadaniela, pe 26 aprilie 2024 - 17:49, a scris:

Nu le mai trimite bani părinților, pana nu te pui un pic pe picioare, să-ți achiți datoriile.

Scrisesi prea mult

Vizualizare mesajjumperishere, pe 26 aprilie 2024 - 14:36, a scris:

exagerezi cu te faci pres, etc ... a ajuta membrii familei e ceva normal. a se citi printre randuri ca nu e normal cum gandesti. exagerezi
problema lui nu e ca a ajutat, ci ca a ajutat prea mult si nu a inteles ca uneori se poate spune si ''nu''

:lol:
In 24 de ani n-am trimis un leu acasa
Si uite ce s-au descurcat.

Ba mai mult au inceput intrbarile ca unde-mitin banii.., :lol:
"Banii mei nu sunt treaba voastra"

Dar aici e mai mult de-atat.

Aici sunt sigur ca e imputita ciorba.
Cine stie cu ce-l au la mana
N-are cum sa fie un om asa prost, imposibil

#62
Talibane

Talibane

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 257
  • Înscris: 12.05.2019

Vizualizare mesajTsunamii, pe 26 aprilie 2024 - 18:13, a scris:

N-are cum sa fie un om asa prost, imposibil

Ei nu?!?  Am intalnit un baietas  care lucra impreuna cu tacsu, tacsu ii golea buzunarele in ziua de salariu pe motiv ca trebuie bani pentru aia, aia, aia acasa si trebue sa contribui si tu... tacsu spargea toti banii la pacanele si cand a vazut ca nu m ai merge cu trebuie bani pentru aia, aia, aia... a spus ca o sa ii dea inapoi.... la golit pe ficiorasu injur de 3-4000 euro in cateva luni... Cand a inceput sa ii ceara banii inapoi, nu a avut de unde... a spus ca ii da masina in schimb daca vrea, el ca fraier a acceptat.... partea amuzanta era ca masina aia nu valora 3-400 euro Posted image)

#63
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.255
  • Înscris: 21.06.2016

Vizualizare mesajjumperishere, pe 26 aprilie 2024 - 14:36, a scris:

exagerezi cu te faci pres, etc ... a ajuta membrii familei e ceva normal.


Nu, nu este deloc.
Singurul ajutor este daca poti, vrei si iti permiti. De obicei ajutorul spre parinti se da cand acestia au varste foarte inaintate si ajutorul de la parinti spre copii se da cand copiii sunt foarte tineri. Intre varstele astea doua nu mai e nimic normal.

#64
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 665
  • Înscris: 18.11.2021
pot sa fiu de acord ca refuzul ajutorului sa fie facut cu limite sau ca ajutorul sa fie dat in anumite conditii. atat timp cat nu se face un abuz, totu-i ok

insa nu prea imi place cum abodati problema. o faceti foarte transant (unii dintre voi). nu ajut ca nu vreau, ca nu am nicio obligatie. ... ei nu-i chiar asa
daca ne gandim ca nu avem nicio datorie fata de familie, cum transpunem asta la nivel de societate ? daca fata de familie nu putem fi binevoitori, cu atat mai mic va fi sentimentul de ajutor reciproc intre vecini sau poate prieteni. asta inseamna involutie. daca eu azi ajut pe cineva, acel cineva ma va putea ajuta pe viitor intr-o alta problema. asa crestem ca societate.

nu ma refer numai la ajutorul financiar.
daca mergem pe principiu asta al indiferentei, foarte usor putem aluneca ca societate intr-o panta gresita.

Editat de jumperishere, 26 aprilie 2024 - 21:13.


#65
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.159
  • Înscris: 29.01.2016
Si cu toate astea, una e ajutorul BENEVOL, alta e CAPUSATUL.
Cand mi se impune, numai de al dracu fac invers.
Pana la urma, nu vine nimeni cu el sa isi rupa oasele in Germania, dar e usor sa stai cu mana intinsa.
@Alexandru_31, incearca sa nu le mai dai niciun ban, macar timp de 2-3 luni, apoi te vei obisnui sa nu le mai dai si ei sa mai primeasca.
Doar nu or muri de foame fara tine.
Trebuie sa intelegi ca se profita de tine.
Totusi, astept raspuns si la intrebarea legata de parinti, ce varste au, daca muncesc, daca sunt pensionari si cam ce venituri au.
Si mai e ceva, ce inclin si eu sa cred, cum mai cred si alti colegi de forum. Te au cu ceva la mana, le datorezi ceva din urma cu niste ani din moment ce sari imediat ce deschid ei gura ?!?

#66
anonimuI

anonimuI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.156
  • Înscris: 14.09.2021
Se practică în familii ca ruda bogată să îi ajute pe ceilalți. Ceilalți din familie sunt ca niște lipitori pe lângă ruda bogată.

La mine în familie cumnata, sora nevestei a fost așa cu ceilalți din familie.

A dat la toți destul că avea de unde dar nu se considera că e deajuns, mai mult de 20 de ani a dat la toți.

Și acum eu îi mai spun nevestei - Ce mai face sor-ta? Nu ne mai bagă în seamă cu ceva?

Editat de anonimuI, 26 aprilie 2024 - 21:52.


#67
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.108
  • Înscris: 28.07.2008
ai putea pune, la fel, problema invers.
daca te lasi fraierit si jefuit de proprii tai parinti, asta inseamna ca permti si societatii in ansamblu, sa iti faca același lucru.
Ambele, sub masca "recunostintei" induse ca fiind a priori, dogma, nediscutabila si indubitala, conditie obligatorie in relatia excroc-excrocat. In un asemenea tip de relație, sugestii gen " nu e dracu asa de negru", "nu trebuie sa fim radicali, exista nuante de gri", etc, astea ajuta de fapt la succesul si mentinerea starii de excrocare

#68
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.159
  • Înscris: 29.01.2016
Sunt de parere ca ajutor se poate acorda, dar, persoanele ajutate sa merite si ajutorul sa nu fie impus.
De obicei, din ce am observat, tocmai cei care impun ajutor, sunt tot cei care nu prea au ajutat cu nimic in urma, la randul lor, dar au doar pretentii si considera ca li se cuvine. Am mai vazut parinti care si-au ajutat copiii, iar cand acestia au ajuns bine, nu au venit cu mana intinsa, dar si parinti care nu au facut mare lucru pentru copii si nu au avut niciun merit in ceea ce au ajuns copiii, dar cand acestora le-a fost bine, au stiut sa intinda mana, pe principiul suntem parintii tai si esti dator sa ne ajuti.

#69
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 50.318
  • Înscris: 20.10.2015

View Postjumperishere, on 26 aprilie 2024 - 21:11, said:

daca ne gandim ca nu avem nicio datorie fata de familie, cum transpunem asta la nivel de societate ? daca fata de familie nu putem fi binevoitori, cu atat mai mic va fi sentimentul de ajutor reciproc intre vecini sau poate prieteni. asta inseamna involutie. daca eu azi ajut pe cineva, acel cineva ma va putea ajuta pe viitor intr-o alta problema. asa crestem ca societate.

Hai sa definim atunci ce inseamna "ajutor"
Pentru cazul de fata inseamna "sa dai bani!"
Pentru mine aia NU E AJUTOR

Ajutor este: "hai sa vedem cum TE AJUT SA CASTIGI BANI TU, nu sa-ti dau eu de-a moaca.
Datul la cersetori nu rezolva problema saraciei. Asa face si Romania cu saracii. Ii tine saraci sa le dea ajutor social pentru a-i vota mai departe
Vrei sa ajuti un cersetor? Il inveti sa-si castige existenta.

Am mai spus 24 de ani n-am dat nici un ban familiei.
STIU sigur ca daca ince[eam sa le dau, s-ar fi obisnuit si pana la urma DE CE sa o fac?
E munca mea. Sa traiasca fiecare cum isi asterne.

La urgente, in crize, aia era cu totul altceva, dar NICIODATA GRATIS, nu tati, facem un program in asa fel incat sa-ti platesti inapoi datoria.
Ce suntem tigani?

Acum insa m-am intors in Romania pentru soacra, care are Alzheimer si nu se poate descurca singura.
Teoretic nu ar fi trebuit pentru ca a refuzat de 2 ori sponsorizarea, odata in Canada si o data in SUA, dar nu pot dormi noaptea sa stiu ca alti-si bat joc de ea si ea nu poate avea grijanie de ea insasi.
Ala e ajutor.
Bani la neamuri sau prieteni, ... sa-si puna pofta-n cui.
Ar insemna sa o nedreptatesc pe sotie si pe catel de care trebuie sa am grija, si pe mine la batranete.
Nu tatule, de la mine, nada.


View PostMagicwisewolf, on 26 aprilie 2024 - 21:43, said:

Si cu toate astea, una e ajutorul BENEVOL,

Ajutorul benevol nu inseamna bani dati periodic, nu inseamna sa mi se impuna, nu inseamna sa am pretentii de lux, ca vreau cu avionul nu cu autocarul etc.

Cum am spus, el nu spune tot.
Sunt sigur ca exista un contract nescris.

Apoi, mai e ceva... Pleci la salariul de €2,200 de la o chirie de €550 si te muti la una de €800 si tu n-ai bani sa mananci???
Las-o ca macane, ceva pute aici.

Stim doar povestea povestita de o singura parte

Care nu prea se leaga

Editat de Tsunamii, 26 aprilie 2024 - 22:05.


#70
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.255
  • Înscris: 21.06.2016

View Postjumperishere, on 26 aprilie 2024 - 21:11, said:

pot sa fiu de acord ca refuzul ajutorului sa fie facut cu limite sau ca ajutorul sa fie dat in anumite conditii. atat timp cat nu se face un abuz, totu-i ok

insa nu prea imi place cum abodati problema. o faceti foarte transant (unii dintre voi). nu ajut ca nu vreau, ca nu am nicio obligatie. ... ei nu-i chiar asa
daca ne gandim ca nu avem nicio datorie fata de familie, cum transpunem asta la nivel de societate ? daca fata de familie nu putem fi binevoitori, cu atat mai mic va fi sentimentul de ajutor reciproc intre vecini sau poate prieteni. asta inseamna involutie. daca eu azi ajut pe cineva, acel cineva ma va putea ajuta pe viitor intr-o alta problema. asa crestem ca societate.

nu ma refer numai la ajutorul financiar.
daca mergem pe principiu asta al indiferentei, foarte usor putem aluneca ca societate intr-o panta gresita.

Desi in principiu sunt de acord, daca luam topicul asta la ce se intelege dintr-o citire pe diagonala a primului post, vorbim de cu totul altceva decât ce inteleg oamenii prin ajutor.
Ajutorul e la chestii serioase de viață și de moarte, nu la a doua mașină și excursii prin străinătate. Acolo e strict pe bază de putut și vrut.

#71
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 852
  • Înscris: 03.06.2006
Însoară-te... au belit-o babacii Posted Image Posted Image Posted Image . Sau dacă preferi parteneriatul civil cu o persoană de același sex... tot bine e.

#72
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 50.318
  • Înscris: 20.10.2015
Simt ca se naste o telenovela..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate