Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand crezi ca le-ai vazut pe toat...

O femeie sustine ca este propriet...

Damsel (2024)

Cum schimb parola la un ZTE F6605R?
 5 mituri comuniste demontate

Pet Shop Boys - It's not a cr...

Tigla metalica

Recomandari Termopan + Velux
 Sfaturi amplificator + bose

Voi intelegeti ce va zic animalut...

Router nou fara port pentru fibra...

Cum mai stam cu asigurarile de ri...
 Cer autorizatie, modific fara aut...

Beko masina de spalat rufe WUE 77...

Aer conditionat Multisplit / case...

e-TVA din August 2024

Problema mare cu parintii= nervi si depresie

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
123 replies to this topic

Tsunamii

Tsunamii

Bucuresti

• Grup: Senior Members
2 sfaturi vreau sa le dau prostilor, copii sau parinti, nu conteaza, prostii fiind aia care incearca sa se faca pres pentru ca "ar conta mai tarziu"

1. Singurul care te-ar iubi mai mult decat pe el insusi, este doar catelul tau. ATAT! Restul se numesc sugatori; majoritatea.
2. Daca tu nu te respecti si te faci pres in fata altora, nici aia n-or sa te respecte vreodata. Esti bun doar cand dai gratis.

Cand ai tu nevoie de ajutor, daca nu ai ce sa oferi, nu esti bagat inseama, nu exista "eu am fost bun cu tine" decat in filme.
Cand nu ai ce oferi, si ai nevoie si ceri se numeste milogeala nu afacere

ceanu1980

ceanu1980

Guru Member

M-a pufnit rasul de sfaturile primite,mai toate.
Pai ce vreti sa faca asta daca la 30 si de ani statea cu ei,asta a fost in intretinerea lor pana la varsta asta,o plecat cu masina lu tacsu in jermania,daca subiectul este real.
Nu zic ca minte asta musai,dar ascunde detalii la greu.

Tsunamii

Tsunamii

Bucuresti

Javrele au simtit ca pot avea beneficii si, atunci cu tupeu cer.

Este impulsul animalic al ursilor de pe Transfagarasan.
Lumea le da paine. Ei s-au invatat ca "lumea le da" asa ca, atunci cand nu le dau, incearca sa-si ia singuri

Sau cu exemplul cu floarea

Ii dai o floare unei fete, suprinsa, zambete etc
A doua zi din nou, zambete
Asa o saptamana
Urmatoarea saptamana nu-i mai dai.

"Gatu' ma-sii, nu mi-a mai adus floare!"

Invatati-i nene!

Vizualizare mesajceanu1980, pe 26 aprilie 2024 - 09:13, a scris:

Nu zic ca minte asta musai,dar ascunde detalii la greu.

Cum zisei si eu:

Vizualizare mesajTsunamii, pe 26 aprilie 2024 - 08:24, a scris:

Dar, probabil ca nu spui tot.
Sunt destul de convins ca ei "au grijanie" de viitoarea ta casa
Ai facut jmecherii cu masina cu tatal tau,.. iar ei profita.

Il are cu ceva la mana, d-asta i-am propus sa faca balanta sa stie ce le datoreaza, cel putin isi poate facea un plan

Comandorul

Comandorul

Member

• Grup: Members
Ar trebui să nu te mai lași atât de ușor dominat de ei... poate că te simți cumva obligat, bănuiesc că în copilărie și adolescență te-au susținut și ei material dar ar trebui să îi suni într-o zi și să le explici frumos (sau să le trimiți un email în care să le explici niște chestii) explică-le că nici în Germania nu mai umblă de mult câinii cu covrigi în coadă și să te lase în pace măcar un an de zile până te pui pe picioare și apoi o să-i mai ajuți în limita posibilităților, spune-le adevărul că și ție îți este greu acum și fiecare euro contează. Dacă nu vor să înțeleagă, rupe-te de ei și gata, dacă chiar țin la tine vor înțelege și te vor aborda ei mai târziu, dacă nu, nu ai pierdut nimic. Spune-le frumos că trebuie să fi foarte atent cu banii o perioadă, explică-le cum ne-ai explicat nouă situația ta financiară și dacă sunt oameni decenți vor înțelege.

Costi_68

Costi_68

Membru de o r o a r e

Vizualizare mesajAlexandru_31, pe 25 aprilie 2024 - 22:07, a scris:

Sunt o persoana de sex masculin, am 32 de ani, sunt singur
Pai, de ce esti singur?
Pune mana si te-nsoara, le spui alor tai ca ai un scop, un tel in viata, pentru care ai nevoie de suportul lor sub toate aspectele (financiar/moral/etc)!

Daca familia nu-ti ofera suport inseamna ca sunt egoisti, iar pe principiul "cu mana care dai, cu aceea primesti", le intorci "favoarea"

Ai 32 ani, poti sta pe picioarele tale, daca nu acum, cand!?

lely

lely

Member

Vizualizare mesajTsunamii, pe 26 aprilie 2024 - 09:10, a scris:

2. Daca tu nu te respecti si te faci pres in fata altora, nici aia n-or sa te respecte vreodata. Esti bun doar cand dai gratis.

Attached Files

Magicwisewolf

Magicwisewolf

Senior Member

Vizualizare mesajAlexandru_31, pe 25 aprilie 2024 - 22:07, a scris:

Nu stiu ce ma astept sa imi raspundeti. Simteam nevoia sa povestesc cuiva despre acest lucru.
Scuze pentru exprimarea directa, dar PROST TU ! Nu te-am facut prost, nu ma intelege gresit, ideea e ca esti luat de prost, esti prost de bun, cum se zice.

Sfaturi :
1) Spune-le direct si cat mai transant ca viata ta nu e deloc asa de buna cum cred ei si sa nu te mai priveasca ca pe o vaca buna de muls.
2) Nu le mai da bani. Daca iti bat apropouri sau iti cer direct, la zici ca nu ai, chiar ai datorii si ca ii rogi sa te ajute ei pe tine.
3) Incepe si aduna-ti bani pt tine, deoarece o sa incepi sa imbatranesti si tu si trebuie sa iti faci un rost, sa te bazezi pe ceva. E bine sa incepi sa iti pui ceva bani deoparte, macar cateva mii de eur, ca nu se stie niciodata.
4) Cand te mai pui pe picioare, incepi si iesi, mai socializeaza, intalneste-te cu femei, cauta-ti pe cineva cu care sa iti imparti zilele si traiul, ca e f greu singur printre straini si depresia e la doar un pas, chiar si doar pt asta.
5) NU LE MAI DA BANI PARINTILOR ! Sunt oameni spre varsta a treia, ar fi trebuit sa fie in stare sa se descurce singuri de f multi ani.
6) Trebuie sa inveti sa fii mai egoist, sa inveti cu cine merita sa fii darnic si cu cine nu.

PS : Parintii tai muncesc, sunt pensionari, care le este statutul ? Cam cat castiga amandoi.

abancor

abancor

Guru Member

Vizualizare mesajTsunamii, pe 26 aprilie 2024 - 08:32, a scris:

De ce trebuie sa le dea bani?
Se mai practică, rudele, prietenii, se mai ajută între ei, e un obicei al unor oameni.
Oricum, n-am zis că trebuie. Dacă vrea să îi ajute.

utopium

utopium

Guru Member

Vizualizare mesaj2Unlimited, pe 26 aprilie 2024 - 08:48, a scris:

Nu esti dator cu nimic parintilor tai,
cu atat mai mult tatalui tau vitreg.
Doar l-au crescut si i-au asigurat casa/masa/haine/educatie/etc, 20+ ani, poate chiar 30+ :D

Vizualizare mesajComandorul, pe 26 aprilie 2024 - 09:20, a scris:

... poate că te simți cumva obligat, bănuiesc că în copilărie și adolescență te-au susținut și ei material
Doar banuiesti ca in copilarie si adolescenta l-au sustinut? Adica exista posibilitatea sa-si fi castigat singur banii la 10 ani?

Parintii fac de obicei multe sacrificii pentru copii si cheltuie o gramada de bani pana ajung copiii mari, sa zici ca un copil nu le datoreaza nimic e stupid.

Dar copilul trebuie sa devina independent si parintii sa nu se obisnuiasca sa depinda de el ... sigur, sunt situatii particulare cand parintii sunt bolnavi, nu pot sa-si castige singuri banii din diverse motive, etc, dar daca ai parinti care se pot sustine singuri, trebuie sa o faca. E frumos sa-i ajuti daca ei o duc mai greu, dar trebuie sa fie o chestie voluntara, nu o pretentie de-a lor.

Solutia de compromis e sa discuti cu ei civilizat si sa le explici ca nu ai asa de multi bani la dispozitie, sa-i ajuti in continuare dar cu sume mai mici de bani si in asa fel incat sa-ti ramana si tie suficienti bani, sa nu simti ca muncesti degeaba. Si sa inveti sa-ti faci management mai bun al banilor, te-ai mutat la o chirie mai mare fara sa ai un motiv serios, vrei masina noua de 20.000 de euro desi nu prea esti in pozitia in care sa ti-o permiti, etc.

Invata sa spui NU in mod civilizat si sa te gestionezi singur mai eficient si va fi totul bine.

drive-x

drive-x

Member

Daca vrei sa te ajutam si sa facem pe psihologul aici, trebuie sa ne dai mai multe detalii si din trecut (gen inca o pagina de text).
Informatie necesara: ei te-au ajutat pana acum, cand ai fost copil, adolescent, etc?  Ca daca ai fost o lichea in trecut si ai stat pe banii lor, nah, cam asta e cercul, o sa trebuiasca sa ii cam ajuti (sau alternativa ar fi sa intrerupi un pic legatura cu ei).
Cazul meu: la 14 ani iesit de acasa (curent 33, and counting) - ai mei nici nu mai au curaj sa ceara nimic de la mine, nu mai discutam acest subiect (au incercat de cateva ori dar au fost intampinati din partea mea cu un refuz masiv). Daca ma viziteaza, nu purced la cumpararea biletelor de avion decat daca sunt ei de acord cu pretul (pret pe care va trebui ei sa il plateasca).T Tot pe Germania imi petrec si eu viata.

anonimuI

anonimuI

Active Member

Un părinte care are copilul plecat din România se uită pe Facebook ce poze mai pune el.

Dacă vede părintele că a pus poze e liniștit, nu îl sună să vorbească cu el.

Edited by anonimuI, 26 April 2024 - 11:19.

Testosteron

Testosteron

Guru Member

Inițiator eu nu vreau sa-ti dau soluții la problema ta, dar vreau sa te întreb tu ce crezi că ar trebui sa faci in situația pe care ai descris-o?

loren2

loren2

Member

1) Welcome to poverty caused by stupidity.
Nu pare ca esti mai breaz decat parintele. Ambii visati la viata buna si va intindeti mai sus in timp ce nu produceti nici de supravietuire.
Cu salariul ala minim visati la case in care sa stati singuri si masini chiar noi, ca saracul pana nu e fudul...
Cine a facut bani in Europa din munca de jos a facut ca a sacrificat, a dormit cu gandacii pe santier si dimineata ii prindea sa ii manance prajiti. Tu te-ai dus acolo si crezi ca din salariul minim acolo o sa ai trai pe vatrai, in realitate acolo cu salariul minim faci foame rau daca vrei sa si traiesti, nu e ca in tara unde aveai casa si masa asigurata gratuit de la parinti si din salariul minim iti ramaneau bani sa ii arunci pe "refaceri" de rable. Tu de ce crezi ca Europa importa saraci din Est ca sa faca muncile alea? Ca localnicii nu gasesc sa faca munciile alea ca ar muri de foame cu asa salarii, asa ca importa saraci de la est. Exact cum mai nou importa si Romania saraci de la Est, din Pakistan care fac exact ce fac romanii in Vest, dorm pe santier, mananca gandaci cu gandul ca vor putea dupa ani de sacrificiu sa inceapa sa miste ceva la ei in tara cu ce economisesc prin sacrificiu.
2) Daca iti urasti parintii asa mult de ce ii mai cauti? Iti e frica ca ramai fara mostenirea de zeci de mii de euro din viitor?

Edited by loren2, 26 April 2024 - 11:37.

Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

Active Member

Frate, fara suparare, da' mare prost mai esti!   Posted image

Spune-le direct: dragii mei parinti, va iubesc mult, dar am venit in Germania ca sa-mi fac un rost si pentru asta am nevoie de toti banii pe care ii castig!

Puteti accepta asta sau nu, va spun inca o data, deci tineti minte: va iubesc!  

Auzi la el, munceste in Germania si intra in depresie ca sa-si ia babacii 3 masini...  Posted image

alseeme

alseeme

Active Member

Stabileste-ti prioritatile ca ai 32 de ani.

Pune bani la saltea pentru o casa ca timpul trece si vei realiza ca nu ai acoperis deasupra capului.

Daca parintii au serviciu sigur nu le trebuie bani, daca au pensie la fel (ii mai ajuti din cand in cand dar nu cu 700 de euro si tu sa faci foamea prin Germania) !

Din cauza ca nu ramai cu nimic ai instrat in depresie si te zgarcesti si sa iti iei 2 biscuiti ca ramai fara bani !

Atreides

Atreides

Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

Vizualizare mesajutopium, pe 26 aprilie 2024 - 10:42, a scris:

sa zici ca un copil nu le datoreaza nimic e stupid.

doar ca nu asta e situatia aici
pe de alta parte, parintii au OBLIGATIA de a isi intretine copiii, in absenta careia se pot sesiza organele
iar aceasta obligatie indeplinita nu creeaza nicio obligatie din partea copilului ajuns adult, decat eventuala recunostinta liber asumata si exprimata DUPA POSIBILITATI
de niciunde nu reiese ca parintii, toti in general si acestia in particular, au facut sacrificii si au cheltuit cu copilul sume MARI de bani, iar si sa fi fost asa, ce inseamna asta, ca copilul era de fapt un fond de investitii care trebuia sa aduca in final beneficii?!

situatia aici e nu ca initiatorul este un nesimtit nerecunoscator parintiilor, ci parintii sunt niste nesimtiti profitori, care iau pielea de pe el, fara rusine, ajungand sa faca foamea mai mult decat cand castiga in tara 2000 lei-deci si in tara muncea si avea ceva bani, o mizerie de bani dar nu era la cersit cu mana intinsa

ia mai da-i in plm pe astfel de parinti, astia merita scuipati in fata!

asda

asda

Senior Member

Fereste-ma doamne de familie si de prieteni ca de dusmani ma feresc singur...

Cu asa  familie nu e de mirare. Vulpoii batrani au mirosit caprioara naiva si au tabarat. Una e sa-ti ajuti famiia, alta-i sa-ti puna pumnul in gura sa le dai bani.

Asemenea situatii se intampla si invers, de pilda, am avut "sora" plecata in SUA cu un salariu care a variat de la dublu la peste triplu fata de cat ai tu, crezi ca trimis vreodata vreun cent acasa mamei macar? Nici poveste.

La fel, avut coleg de scoala cu frate plecat cu mari dificultati intr-o tara UE cu un salariu la sub jumatate din cat ai tu care si-a mutat mama, frate si pe prietena lui cu el in acea tara.

Morala e ca nu trebuie sa fii prostul nimanui indiferent de care parte a baricadei te situezi si trebuie sa faci ce simti nu ci se cere, in masura posibilitatilor financiare pe care le ai.

EMPP

EMPP

Guru Member

de luna viitoare ai de achitat taxa de sănătate 600 euro/lună.te plângi lor că  acești bani îi dai și nu-ți mai rămân pea mulți și ți-i pui în bancă.eu aș lua acțiuni

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate