Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar trebui sa ma coste o incar...

UBB camin

Boxe active pentru terasa

pret manopera
 ce acte sunt necesare la inregist...

stabilizator tensiune problema lu...

Voi raportati undeva tentativele ...

Cat timp se pierde cu fisa medica...
 Ce se poate face intr-o balta de ...

Jaluzele sau rolete interior

Imagine cu tenta galbuie

Noul Suzuki Swift 2024
 Parere ac sh

Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta

Comunitatea de bicicliști - toxică?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

knutbv

knutbv

Junior Member

• Grup: Junior Members
Practic ciclismul de 5 ani și totul a început cu un challenge în anul 2019, iar de la simple plimbări prin oraș, am ajuns să practic ciclismul prin județ și totul nu s-a rezumat numai la atât pentru că în 5 ani de ciclism am vizitat 6 județe mergând pe bicicletă ( cu județul meu inclus). Înainte combinam MTB cu asfaltul  - gravel, ca sa zicem asa -, umblam de unul singur pe coclauri uitate de lume, prin păduri. Până am conștientizat că îmi place mai mult asfaltul si astăzi sunt un biciclist doar de asfalt, practic ciclismul încă din ianuarie până în luna Decembrie. Și nu merg deloc pe distanțe mici. Mereu singur plec, cu excepția unei singure ieșiri de 140 km când am luat pe cineva cu mine și ca rezultat o nepotrivire de caracter și de biciclete, iar stimabilul ma lăsa în urmă câte 10 km. A ieșit un mare fâs, de atunci nu am mai cautat pe nimeni pe care sa iau în ture.  Practic m-am obișnuit singur.

Ce am constatat eu în 5 ani de ciclism :

-ca suntem mai mult o comunitate toxică care nici măcar nu ne suportam între noi, arătăm că ne pasă unii de alții când de fapt nu ne pasă. Vreți sa încep cu mecanicii minune din orașul meu unde unul dintre ei m-a interzis în magazinul și atelierul său unde am fost client fidel timp de 2 ani și am cărat bani în piese, upgrade-uri, revizii, anvelope etc chiar la ordinul milioanelor. Totul pentru ca am îndrăznit să scriu ceva pe Facebook, care nu era cu referire la magazin, dar se pare ca a deranjat atât de tare încât mi-a dat BAN în magazin din răzbunare. Atunci eram pararel cu tot ce ține de biciclete și piese compatibile și am ajuns aici după experiența cu alții din alte ateliere care mi-au luat doar bani și montat piese nepotrivite. Exemplu : un mecanic mi-a montat un monobloc incompatibil cu bicicleta, după ce a dat jos un monobloc care nu avea nici o problema ( pentru ca scârțâia doar bucșa bratului pedalier care trebuia unsa cu un pic de vaselina, WD40). Astăzi cu ceva experienta în biciclete zic ca de acolo provenea problema pentru ca aceeași problema a mai întâmpinat-o si in alte dați când a trebuit sa ma descurc singur, apoi am constatat ca provine de la bucșe.  Din cauza monoblocului incomparabil a făcut sa blocheze pedalele la bicicletă și ghinionul ca eu eram la 36 km de casa și toată această distanță am fost nevoit sa o merg pe jos pana acasă . L-am contactat pe proprietarul atelierului pe Facebook ( cel care a și montat), iar acesta în loc sa găsească soluții,făcea caterincă pe seama mea în postări publice zicând ca "am rămas cu bicicleta în drum, la Cuca Măcăii". Îmi venea sa merg peste el și sa ii dau una în cap - m-am abținut.

Toate aceste experiențe pe mine m-au motivat sa învăț bicicleta mai mult decât mersul pe ea, imi comand piese doar online ( din Germania, București, Cluj Napoca) și ce pot montez de unul singur. Ce nu pot, merg cu piesa care știu ca este cea potrivita și o montez la Sport Guru ( singurul atelier care a mai rămas de încredere pentru mine, în momentul de față). Asta până voi învața mecanică mai serioasa de atât. Momentan doar reglaje ușoare știu să fac, sa montez un disc, sa repar o pană, sa înlocuiesc o anvelopă etc.

Înțeleg ca exista și acei bicicliști buni cu care merită să păstrezi legătura, sa stai în preajma lor și sa îți petreci timpul.. Dar uite ca toate acestea pana în ziua de azi eu nu am întâlnit. Doar oare de ce exista aceasta răutate între noi, ne criticăm, facem comparații, ne credem mai buni unii decât alții ( îmi zicea cineva pe Strava " că eu merg prea încet ; sau că merg pe asfalt precum copiii de grădinița, sau ca sa opresc aplicația când merg pe lângă bicicleta ). Ce atâta răutate, ce atâta invidie, ce atâta superioritate? Fiecare am fost la început, la fel cum am fost eu și am învățat totul din mers ( din văzut/citit tutoriale). Antrenamentul pe bicicletă l-am obținut mergând din nou și din nou. Dar asta nu înseamnă că privesc pe cineva cu o treaptă mai sus, iar dacă as vedea un biciclist la nevoie,  poate și el începător, dar as opri și l-as ajuta.  Dacă pot, dacă nu găsim soluții. In rest să ajung să fiu interzis în atelier din răzbunare, crezând ca asa îmi îngrădeste mie dreptul sa mai merg pe bicicleta? Sau altul după ce a montat o piesa incompatibila, am rămas cu bicicleta în drum , apoi sa fiu ironizat pe rețele de socializare? Pe Strava sa fiu criticat felul în care merg?

smoke

smoke

Senior Member

• Grup: Senior Members
man nu stiu ce invarti dar pare-mi-se mie ca nici tu nu esti chiar sfant, daca atata lume nu se intelege cu tine. ca peste tot sunt oameni si oameni da daca nu ai reusit sa gasesti pe cineva compatibil ..poate problema nu e la ei.... ?

Edited by smoke, 10 June 2024 - 21:13.

bobalex18

bobalex18

Guru Member

O bicicleta o duc la revizii la decathlone.  Și dacă ma cert cu băieții de acolo, interzis tot nu îmi dau :)))

Punter

Punter

Senior Member

Dar bicicliștii întâlniți de tine și mecanicii crezi că sunt de la oraș de multe generații? Sau că au multe doctorate? Așa sunt oamenii în general, mai ales cei crescuți în Balcani și mai "bossi" de mici. Păstrează legătura doar cu cei cu care te înțelegi, atât cât se poate. Mă mir la servici cum de nu te enervează nimeni. Sau la bloc, sau etc

LukRo

LukRo

Active Member

• Grup: Members

View Postknutbv, on 10 iunie 2024 - 21:04, said:

Ce am constatat eu în 5 ani de ciclism :

-ca suntem mai mult o comunitate toxică care nici măcar nu ne suportam între noi, ...

Din partea restului lumii: nici noi nu va suportam!

gvincentiu

gvincentiu

Member

Eu zic ca da, ca sa raspund la intrebare si din alt punct de vedere. Imi placea sa merg cu bicicleta: aer curat, sport, natura, parcuri, paduri... A fost ok sa fie interzise bicicletele pe E.... Dar de cand ati facut lobby sa va dea voie pe drumurile nationale E (adica prin trafic auto, praf si noxe, zone cu camioane, caldura, cu soarele in cap etc) am scos de la inima bicicleala. La propriu a devenit toxica deplasarea printre masini.
Intelegeam un lobby pentru definirea unui standard de reabilitare drumuri sau construirea celor noi cu 1-2 piste pt biciclisti, ceva similar rutelor de biciclete din Spania. Dar sa soliciti schimbarea unei prevederi legislative, sa te arunci pe E-uri... toxic. Si zici ca nici in comunitate nu e totul roz...

Edited by gvincentiu, 10 June 2024 - 21:39.

sirgoofy

sirgoofy

Senior Member

Sunt si persoane /grupuri exigente / arogante in acest sport (ca in oricare)
Ideea e sa gasesti persoane care au un stil similar/ apropiat de al tau,
Ok nu esti compatibil cu soselarii pasionati de recorduri de viteza, poate esti genul care merge lent cu opriri dese,... sau esti intre cele 2 stiluri (cum sunt eu)
Am patit sa merg cu un grup si sa raman in urma dupa ceva km, de vina si conditia fizica si bicicleta, a mea ~3000lei ale lor 5-8k euro/ buc !
Nu ma apuc sa fac threaduri ca sunt toxici ... e alegerea lor sa mearga pe biciclete scumpe cat o masina.

Privind mecanicii, nu exista butuc incompatibil cu bicicleta cadrul ca nu l-ar fi putut monta Posted Image (poate incompatibil cu angrenajul)
Banuiesc ca tu nu te (prea) pricepi si ai tot incercat diverse combinatii, unele reusite altele mai pe langa.
Treaba cu upgrade-urile dese suna a habarnism sa fiu sincer.

View PostLukRo, on 10 iunie 2024 - 21:29, said:

Din partea restului lumii: nici noi nu va suportam!

comentariu ce denota o inteligenta aparte.

Edited by sirgoofy, 10 June 2024 - 21:54.

jakota

jakota

Senior Member

Cred ca initiatorul are drept scuza varsta frageda. Fucx altii si parerile/postarile lor …

sirgoofy

sirgoofy

Senior Member

nu mai pot edita,
se poate inlocui 'habarnist' cu incepator ...cred ca orice ciclist a avut (macar) o bicla in care a bagat prea multi bani :P

Dacă se tot fac glume pe seama "vitezei" tale poți căuta un grup lent de plimbăreți, există și acelea dacă ești într-un oraș mai mare.

Edited by sirgoofy, 10 June 2024 - 22:13.

slai

slai

User Incredibil

In Romania, dupa ce spui cuvantul mecanic, indiferent ca e de masini, de biciclete, de brichete, imediat tragi apa.

pexCom

pexCom

Senior Member

Bicicliștii sunt și ei oameni, buni și răi.
Nu înțeleg de ce ar fi toți super.

Bine că nu faci parte din vreo comunitate a mămicilor. Să vezi acolo ce interesant e.

Bursul

Bursul

alias Petrov, zilier in DE

Ma gandesc ca aici ar trebui sa scrie aia care au biciclete de la 25 000 lei in sus

caiuscorneliu

caiuscorneliu

Lazy Member

Și mie îmi plăcea să mă plimb solitar și încă îmi place. Pentru mine era doar plăcere, nicio urmă de competiție sau performanță. Și fac pe MTB în jur de 20-30 km la o ieșire, indiferent că-i drum neasfaltat sau șosea, ascult muzică la căști și-s mulțumit. Am ieșit când mi-am luat ultima bicicletă (am mai avut vreo două biciclete dar nu mai pedalasem din copilărie,
adică de zeci de ani) și m-am luat cu niște amici pentru care m-am simțit cumva ca o povară că aveau antrenament. Au avut bun simț și m-au tot așteptat, dar n-am mai ieșit cu ei, am revenit la mersul singur. De vreo două luni am legat o amiciție cu un vecin de bloc, se jucau copiii împreună. Avem cam același ritm, el e mai curajos la coborâri în viteză, merge mai periculos, sare borduri, eu mai bun când e vorba de efort și urcări, am vreo 20 kg mai puțin și sunt mai atletic. Biciclete comparabile, fără bășini și pretenții deosebite, a lui ceva mai bine echipată. Și uite așa, am ieșit de câteva ori, e plăcut, vorbim continuu, plăcere pentru amândoi. Deci se poate.

Edited by caiuscorneliu, 10 June 2024 - 23:53.

phoenix76

phoenix76

Active Member

In primul rand, bicicletele nu sunt ca masinile, care trebuie sa circule cu o viteza maxima si atat. De aceea apar diferente la pedalatul in grup. Unii cu antrenament, chef de pedalat te vor lasa in urma. Asta nu este neaparat nepasare sau aroganta, pur si simplu individul pedaleaza in ritmul lui. De aceea cea mai buna combinatie este in a gasi un partener de pedalat cu acelasi stil ca al tau.
Mersul de unul singur este mai potrivit de cele mai multe ori, pentru ca mergi in ritmul tau, nu trebuie sa te uiti in spate daca vine colegul, sau in fata sa vezi cat ai ramas in urma. Faci traseul asa cum vrei tu.
Eu am experiente cu grupuri si nu m-am simtit comod, pe coborari eram ultimul, pe plat printre primii, la deal pe la jumatate. Tot timpul fie ma simteam neputincios, fie fara valoare, in fine, nu a fost pe placul meu. Acum prefer turele de unul singur.
Referitor la mecanica, pot spune ca bicicleta nu este un mecanism de ceas elvetian, are o mecanica simpla pe care daca o intelegi, o poti depana singur, ori de cate ori este necesar. Si cel mai important este sa iti faci un plan de revizii. Eu am pe ciclocomputer un indicator pentru revizie, care se activeaza la fiecare 200 de kilometri. Ii fac revizia, sting beculetul de service si mai merg 200 de km pana la urmatoarea. Evident, anumite componente trebuie ingrijite mai des, nu la revizia programata. De exemplu lantul la MTB trebuie curatat aproape dupa fiecare tura, deoarece, mai ales acum vara, se umple de praf foarte repede.
Si inca ceva, nu aruncati banii pe uleiuri, lavete si sparayuri minune, cu tefloane si alte nano-particule de nu stiu ce ...

Edited by phoenix76, 11 June 2024 - 05:43.

Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

Arrogant bastard

Exista toxicitate intre ciclisti. Da' nu cred ca ai cautat suficient, ca gaseai si oameni cu care sa te potrivesti. Asta daca nu cumva esti tu vreun Gica Contra de nu te vrea nimeni.

View Postsirgoofy, on 10 iunie 2024 - 21:39, said:

Ok nu esti compatibil cu soselarii pasionati de recorduri de viteza, poate esti genul care merge lent cu opriri dese,... sau esti intre cele 2 stiluri (cum sunt eu)
Am patit sa merg cu un grup si sa raman in urma dupa ceva km, de vina si conditia fizica si bicicleta, a mea ~3000lei ale lor 5-8k euro/ buc !

Mai stii ce ne-a alergat baiatul ala de ne-a prins pe drum anul trecut la Hope on Wheels? :lol:

bobalex18

bobalex18

Guru Member

View PostBursul, on 10 iunie 2024 - 23:02, said:

Ma gandesc ca aici ar trebui sa scrie aia care au biciclete de la 25 000 lei in sus
există biciclete sub acest preț? fuck, dacă aș fi știut

laffin

laffin

Senior Member

View Postknutbv, on 10 iunie 2024 - 21:04, said:

făcea caterincă pe seama mea în postări publice zicând ca "am rămas cu bicicleta în drum, la Cuca Măcăii". Îmi venea sa merg peste el și sa ii dau una în cap - m-am abținut.

nu te-ai gandit niciodata ca problema poate e la tine?

EMPP

EMPP

Guru Member

Vizualizare mesajsirgoofy, pe 10 iunie 2024 - 21:59, a scris:

Dacă se tot fac glume pe seama "vitezei" tale
cel mai nasol este să te faci că mergi.nu poți merge în alt ritm 140km

Vizualizare mesajknutbv, pe 10 iunie 2024 - 21:04, a scris:

Practic ciclismul de 5 ani
tu trebuie să-ți cauți om aproape de puterile tale.nici mai slab nici mai puternic.cum crezi c-ai merge tu cu  unu care nu s-ar putea ține de tine?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate