Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar trebui sa ma coste o incar...

UBB camin

Boxe active pentru terasa

pret manopera
 ce acte sunt necesare la inregist...

stabilizator tensiune problema lu...

Voi raportati undeva tentativele ...

Cat timp se pierde cu fisa medica...
 Ce se poate face intr-o balta de ...

Jaluzele sau rolete interior

Imagine cu tenta galbuie

Noul Suzuki Swift 2024
 Parere ac sh

Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta

Cum e să locuiești la ultimul etaj în bloc nou?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
116 replies to this topic

batrider13

batrider13

New Member

• Grup: Candidate Members
Mă gândesc să cumpăr un apartament în bloc nou la etajul 11/11, orientat spre nord. Geamurile sunt mari și din cate am văzut, lumină e destulă. Iarna probabil că aș plăti ceva mai mult cu încălzirea. Vara mă aștept să fie totuși ok, bineînțeles folosind AC-ul, dată fiind orientarea spre nord.

Pe partea de infiltrații n-am auzit de multe cazuri problemă în blocurile noi făcute de către dezvoltatori mari, dat fiind faptul că hidroizolațiile moderne sunt mult peste cele din blocurile vechi.

Cu toate astea, am mici rețineri, fiindcă poate-s aspecte la care nu m-am gândit. Personal, pe mine mă atrage ideea de a nu avea vecini deasupra + faptul că priveliștea e ceva mai bună.

Valy_User

Valy_User

Senior Member

• Grup: Senior Members
Ia în calcul și o factură la gaze cu 30-40% mai mare și infiltrațiile care dacă nu sunt acum peste 5-10 ani vor fi sigur.

crisstonne

crisstonne

Ἀταραξία

Suporți bine cutremurele  😁
Vezi că la înălțime, balansul este mai mare.

batrider13

batrider13

New Member

• Grup: Candidate Members

View Postcrisstonne, on 10 iunie 2024 - 01:10, said:

Suporți bine cutremurele  ��
Vezi că la înălțime, balansul este mai mare.

Eh, aproape același lucru l-aș simți și dacă aș sta la 10/11.

Punter

Punter

Senior Member

Cade peste 10 rânduri de saltele. Mie mi-ar plăcea la ultimul etaj, nu te deranjează nimeni, te duci pe bloc când vrei ca pe terasa ta. Și ai vedere de penthouse. Și praf, noxe și zgomot mai puțin.

crisstonne

crisstonne

Ἀταραξία

Vizualizare mesajPunter, pe 10 iunie 2024 - 02:19, a scris:

... te duci pe bloc când vrei ca pe terasa ta.
Nu chiar.
La noi nu ai voie, ca să nu strici hidroizolația, ușile de acces pe acoperiș sînt încuiate, în mod special după reabilitare.

tfmercedez

tfmercedez

BUFU

Pai e apartament sau penthouse? Am fost recent intr-un bloc din asta.. parcarea, holurile si unele apartamente aratau demne de un ghetou mizer. Apoi am aflat ca sus pe acoperis erau din alta liga, (poze instagram)- piscina, terasa alt film, ca deh in parcare vedeai masini diverse, de la cazane vechi la Bentley Bentayga. Blocul era jumate cred dat in rbnb, apart hotel, restul proprietari. Bloc de 3 sau 4 ani iar "luxury accomodation" in care am nimerit era o minciuna sfruntata.. cadea clanta de la usa pe interior, atarnau fire din pereti.
Chiar ma gandesc daca cel de la etajul 14 desupra caruia era piscina, avea sau nu tavanul uscat.

Blocurile comuniste erau mai din topor, rudimentare, dar am asa o senzatie ca erau facute  mai durabile.
Astazi totul se face la repezeala si se mascheaza usor cu niste rigips.

Apropo, facatura era ca noi initial.rezervaseram un apartament intr-un bloc in care am mai stat.
Cu o seara inainte de cazare, vad mesaj pe booking: cazare anulata, apartamentul a fost inundat, ne pare rau de inconvenienta.

crisstonne

crisstonne

Ἀταραξία

Vizualizare mesajtfmercedez, pe 10 iunie 2024 - 03:29, a scris:

... cadea clanta de la usa pe interior, atarnau fire din pereti.
Aia ține de educația oamenilor, de calitatea lor, nu că avea blocul bîzdîc pe el, și era morocănos.

Autumn_Dream

Autumn_Dream

Vis de Toamna

De evitat parterul si ultimul etaj cand iti alegi o locuinta. Altfel trebuie sa te astepti la facturi de utilitati ceva mai mari plus alte probleme.

Edited by Autumn_Dream, 10 June 2024 - 03:45.

crisstonne

crisstonne

Ἀταραξία

Și nu numai.

L.E. De fapt da, ai specificat, la <alte probleme>

lely

lely

Member

• Grup: Members

Citat

Cum e să locuiești la ultimul etaj

Attached Files

tfmercedez

tfmercedez

BUFU

crisstonne, on 10 iunie 2024 - 03:35, said:

Aia ține de educația oamenilor, de calitatea lor, nu că avea blocul bîzdîc pe el, și era morocănos.
eu nu stiam ca o usa din aia, cu rama metalica si imitatie de lemn, este defapt facuta din carton. Tofu dreg, intelegi?  Clanta era prinsa in usa cu 3 suruburi minuscule, la inceput arata bine, pana am ous mana pe ea si a iesit cu tot cu suruburi din carton sau ce era rumegusul ala presat, de fata cu tipul care ne-a dat camera.

Si ti se pare normal sa lipseasca butonul de la lift? Adica plm, acolo pui un buton care stii ca va fi apasat de mii de ori pe zi ani la rand.

Eu personal am ramas cu impresia ca aceste "x residence" sunt niste facaturi de fatada supra evaluate descrise cu termeni pomposi. Fix tofu dreg.

https://youtu.be/USz...VMts-pXj0g40702

Tipiric

Tipiric

Senior Member

Eu zic sa stai cuminte. Pe langa belele cu infiltratiile si costuri ridicate cu incalzire/racire vei avea si depresie din cauza ca nu vezi niciodata soarele in casa aia.

stoshiba

stoshiba

Active Member

Fara sa intre soarele in apartament, este foarte depresiv,vara ai un consum foarte ridicat cu ac, si iarna consum foarte ridicat cu gazele pentru incalzire.

calincosma

calincosma

Senior Member

In vest, pretul apartamentelor creste odata cu inaltimea la care se afla.In Ro e invers (exceptie parterul, unde, si aici, e mai mic decat la etaj).Trage concluzia! ;)

Edited by calincosma, 10 June 2024 - 06:34.

Tsunamii

Tsunamii

Bucuresti

O sa vezi cand o sa vrei sa vinzi sau sa inchiriezi

raducanu969

raducanu969

Active Member

View PostAutumn_Dream, on 10 iunie 2024 - 03:44, said:

De evitat parterul si ultimul etaj cand iti alegi o locuinta. Altfel trebuie sa te astepti la facturi de utilitati ceva mai mari plus alte probleme.

De ce zici, de evitat Parter! Eu locuiesc la Parter si nu am nici cea mai mica problema, dimpotriva intretinerea este mult mai mica fata de ceilalti ( ne fiind nevoit sa astept pana vine apa calda, ne fiind nevoit sa dardai de frig { caldura din belsug } si multe altele ), cat despre mirosuri subsol sau gandaci, atata timp cat iei masuri, nu e nimic rau.

calincosma

calincosma

Senior Member

Depinde de bloc,.La parter in blocurile comuniste erau probleme cu infundarea scurgerii (oamenii isi faceau scurgere separata).In plus e zgomot mai mare, trafic mai intens pe casa scarii, plus "grilaje" la geam oare de ce?). ;)

Edited by calincosma, 10 June 2024 - 06:45.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate