Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar trebui sa ma coste o incar...

UBB camin

Boxe active pentru terasa

pret manopera
 ce acte sunt necesare la inregist...

stabilizator tensiune problema lu...

Voi raportati undeva tentativele ...

Cat timp se pierde cu fisa medica...
 Ce se poate face intr-o balta de ...

Jaluzele sau rolete interior

Imagine cu tenta galbuie

Noul Suzuki Swift 2024
 Parere ac sh

Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta

Drenaj ape pluviale

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

andrei_0

andrei_0

fishy

• Grup: Moderators
Tatal meu si-a luat o casa noua si acum isi amenajeaza curtea. Vrea sa isi faca drenaj pt apa de ploaie de pe acoperis, dar mesterul cu care a vb i-a bagat in cap ca ii face el super ieftin o solutie prin care ii baga apa de pe acoperis in forajul pt. udat gradina (foraj de suprafata, va avea 8-10m adancime, teava de PVC de 80). Eu n-am mai auzit de asa ceva si mi se pare o solutie foarte dubioasa, dar el zice ca si vecinul lui asa si-a facut. Mesterul ii monteaza un fel de decantor ca sa retina frunze si alte mizerii sa nu ii colmateze forajul, si daca totusi se colmateaza, il deznisipeaza fara probleme. Pareri?

Valy_User

Valy_User

Senior Member

• Grup: Senior Members
Nu face așa ceva, poluezi pânza freatică, inclusiv apa din fântână.
Pune-ti o fosă septică de aia de plastic și o pompă în ea și dai apa aia pe tarla din când în când.
Sau poți face fosă direct în pământ cu pereți betonați, dar să lași fundul de pământ. Vreo 4 metri adâncime și nu o să ai treabă.
Apa se va scurge în pământ.
Totuși n-ai șanț de apă pluvială în fața casei la drum?

Edited by Valy_User, 10 June 2024 - 17:24.

andrei_0

andrei_0

fishy

Am incercat argumentul cu poluarea, are apa potabila de la retea si apa freatica oricum nu-i potabila in zona lui (concentratii mari de Fe, Mn, etc).

Edited by andrei_0, 10 June 2024 - 17:27.

stefan0011

stefan0011

Active Member

• Grup: Members
Lumea încă se mai ghidează după obiceiul " facem cum spune meseriașul, el știe mai bine". Vechii meseriași aveau rațiune și înțelepciune, astăzi cei ce n au altceva de făcut în viata se fac " meseriasi".
Toaleta nu ti-a propus sa o deversezi în puțul pentru irigații?

Dacă pânză freatica e la 8 m, se face o gaura de 1 m adâncime și se deversează acolo pluviala. Pana ajunge la pânză freatica, se filtrează.

andrei_0

andrei_0

fishy

Cred ca n-ai citit bine enuntul, eu nu vreau sa deversez nimic nicaieri

tfmercedez

tfmercedez

BUFU

andrei_0, on 10 iunie 2024 - 17:07, said:

Tatal meu si-a luat o casa noua si acum isi amenajeaza curtea. Vrea sa isi faca drenaj pt apa de ploaie de pe acoperis, dar mesterul cu care a vb i-a bagat in cap ca ii face el super ieftin o solutie prin care ii baga apa de pe acoperis in forajul pt. udat gradina (foraj de suprafata, va avea 8-10m adancime, teava de PVC de 80). Eu n-am mai auzit de asa ceva si mi se pare o solutie foarte dubioasa, dar el zice ca si vecinul lui asa si-a facut. Mesterul ii monteaza un fel de decantor ca sa retina frunze si alte mizerii sa nu ii colmateze forajul, si daca totusi se colmateaza, il deznisipeaza fara probleme. Pareri?
nemtii cica isi fac niste rezervoare in care aduna apa de ploaie si o folosesc apoi la wc sa nu consume apa de la retea. Spala si canalul, fac si economie.

stefan0011

stefan0011

Active Member

Și a pus buhnici bazin, acum regreta, e plin de nisip pe fund. Îți trebuie filtre și e bătaie de cap. Tot drenul e cel mai bun.

strongsss

strongsss

Senior Member

Vrea sa isi faca drenaj pt apa de ploaie de pe acoperis, dar mesterul cu care a vb i-a bagat in cap ca ii face el super ieftin o solutie prin care ii baga apa de pe acoperis in forajul pt. udat gradina (foraj de suprafata, va avea 8-10m adancime, teava de PVC de 80).
Mesterul ii monteaza un fel de decantor ca sa retina frunze si alte mizerii sa nu ii colmateze forajul, si daca totusi se colmateaza, il deznisipeaza fara probleme.

daca drenajul e facut cu cap, este OK.
important este sa nu ajunga frunzele in foraj si nici praf. cand ploua, apa antreneaza intai praful de pe acoperis. daca pui un decantor care sa separe cat de cat si acest praf, ideea este chiar ok.

View PostValy_User, on 10 iunie 2024 - 17:19, said:

apa de ploaie nu polueaza cu nimic. e mai curata decat multe fanatani.

View Postandrei_0, on 10 iunie 2024 - 17:25, said:

Am incercat argumentul cu poluarea, are apa potabila de la retea si apa freatica oricum nu-i potabila in zona lui (concentratii mari de Fe, Mn, etc).
Apa de ploaie nu are Fe, Mn, putem spune ca este mai curata cea din panza freatica!
Oricum, apa de ploaie tot in pamant ajunge, nu afectezi cu nimci mediul!

Edited by strongsss, 10 June 2024 - 18:08.

adisz

adisz

Targu Mures

Vizualizare mesajValy_User, pe 10 iunie 2024 - 17:19, a scris:

Pune-ti o fosă septică de aia de plastic și o pompă în ea și dai apa aia pe tarla din când în când.
Sau poți face fosă direct în pământ cu pereți betonați, dar să lași fundul de pământ. Vreo 4 metri adâncime și nu o să ai treabă.
Apa se va scurge în pământ.
Totuși n-ai șanț de apă pluvială în fața casei la drum?

Vizualizare mesajandrei_0, pe 10 iunie 2024 - 17:25, a scris:

Stati fratilor ca n-am inteles ceva. Vorbim de apa pluviala, adica apa de ploaie. Cum dracu sa polueze daca o drenezi si nu polueaza daca pica direct pe/in pamant, de sus, din nori. Nu-i aceiasi apa?
De cand e lumea si pamantul apa de ploaie se colecteza si se foloseste pentru udat gazon, gradina, ce-o fi. Ba chiar si pentru spalat, un dus racoritor, etc.

Valy_User

Valy_User

Senior Member

View Poststrongsss, on 10 iunie 2024 - 18:05, said:

apa de ploaie nu polueaza cu nimic. e mai curata decat multe fanatani.
Bagi noroi și frunze în fântână. Iar apa absoarbe toți poluanții din aer.
Plus că la un moment dat o să speli ulucele și acoperișul cu detergent.

Edited by Valy_User, 10 June 2024 - 18:19.

strongsss

strongsss

Senior Member

View PostValy_User, on 10 iunie 2024 - 18:18, said:

Mesterul ii monteaza un fel de decantor ca sa retina frunze si alte mizerii sa nu ii colmateze forajul, si daca totusi se colmateaza, il deznisipeaza fara probleme
Bagi noroi și frunze în fântână. Iar apa absoarbe toți poluanții din aer.
a spus clar ca ii face decantor. oricum, apa aceea tot in pamant ajunge.

n-am auzit de acoperisuri spalate cu detergent, dar daca zici tu...

Edited by strongsss, 10 June 2024 - 18:23.

andrei_0

andrei_0

fishy

View PostValy_User, on 10 iunie 2024 - 18:18, said:

Nu cred ca inteleg argumentul asta.

Valy_User

Valy_User

Senior Member

La un moment dat se depune foarte multă mizerie pe acoperiș și trebuie să faci o lucrare de asta:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bYXc5DdDRBA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

MikeSpike

MikeSpike

Cinic real

Deci-apa provenita din ploaie o baga in putz, care oricum era pt. udat gradina. Si face meseriasu si ceva decantor/filtru inainte de foraj.Unde e prob?    Prea multe labe mentale in jur(dezlegat),zau!   Aprob pozitiv(sic) meseriasul.  Ps de ce dreaq imi apare liniuta aia in postare?!

tfmercedez

tfmercedez

BUFU

Valy_User, on 10 iunie 2024 - 18:39, said:

La un moment dat se depune foarte multã mizerie pe acoperiș și trebuie sã faci o lucrare de asta:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bYXc5DdDRBA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
nu face nimeni asa ceva.. eu n-am vazut si nici nu am auzit vreodata pe cineva sa faca asta.

Numa ce a fost o vijelie cu rupere de nori, 18l/mp in jumate de ora. A spalat aia multe.

Mai bine directioneaza burlanul undeva in gradina si se duce apa in pamant, simplu si la revedere.

Edited by tfmercedez, 10 June 2024 - 19:19.

marco68

marco68

Member

Eu am tras burlanele, 1. sa curga pe linga un rind de pomi, cu tub de drenaj(am panta in curte) si 2. am sapat juma de metru ,tub de drenaj imbracat , ,pietris, gunoi de grajd la greu, si deasupra am plantat vie, am umbra ca e pe terasa la 2,30, struguri si nu inund drumul care  inca nu e asfaltat.Apa de ploaie e pretioasa, nu are minerale(inafara de cele sahariene)dar e buna la udat .

strongsss

strongsss

Senior Member

gunoi de grajd la greu,
Apa de ploaie e pretioasa, nu are minerale
apa de ploaie e curata de la natura,  iar tu te-ai gandit sa o umpli de nitrati / nitriti, inainte sa o trimiti in pamant. buna treaba.

fghr111

fghr111

New Member

• Grup: Candidate Members
Si eu vreau sa mi iau un rezervor in care sa strang apa de la ploaie. Sunt rezervoare speciale prevazute cu site care filtreaza apa si un decantor pentru nisip/ namol. De acolo tragi cu o pompa si uzi gradina. Un rezervor de 10m3 este vreo 8800 de lei. Am studiat si varianta in care sa fac un bazin de beton dar imi iesea dublu la pret si nu ma vad intrand in el periodic sa l intretin.

Si da, am auzit si de varianta in care sa bagi apa pluviala in putul forat si folosit pentru udat gradina.
Ideea ca apa de ploaie ar polua panza freatica mi se pare cel putin fantastica.

Vizualizare mesajstrongsss, pe 11 iunie 2024 - 15:15, a scris:

apa de ploaie e curata de la natura,  iar tu te-ai gandit sa o umpli de nitrati / nitriti, inainte sa o trimiti in pamant. buna treaba.

dar daca pun gunoi de grajd pe camp ca ingrasamant si ploua nu este acelasi lucru? Asa faceau bunicii nostri de zeci de ani deodata nu mai e buna aceasta metoda?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate