Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar trebui sa ma coste o incar...

UBB camin

Boxe active pentru terasa

pret manopera
 ce acte sunt necesare la inregist...

stabilizator tensiune problema lu...

Voi raportati undeva tentativele ...

Cat timp se pierde cu fisa medica...
 Ce se poate face intr-o balta de ...

Jaluzele sau rolete interior

Imagine cu tenta galbuie

Noul Suzuki Swift 2024
 Parere ac sh

Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta

Revolut, crypto si taxe

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

goldieczr

goldieczr

Member

• Grup: Members
De regula folosesc un hardware wallet pentru tranzactii crypto insa am avut ceva probleme cu el si am trecut temporar la wallet-ul de pe Revolut.
Intrebarea mea este - daca fac doar tranzactii in crypto (primesc si trimit mai departe), fara sa scot monezile alea in fiat, cash, pe card, trebuie ceva declaratii / taxe platite?

Edited by goldieczr, 11 June 2024 - 02:54.

VOC

VOC

Member

Cum adică "primești și trimiți mai departe"? De la cine primești și cui trimiți?

goldieczr

goldieczr

Member

Conteaza cui? Unor persoane, prieteni, familie, eu folosesc crypto cum a fost conceput, ca moneda, trebuie sa circule, nu-i obiect de colectie.
Vreau doar sa stiu daca cryptomonezile odata ce intra pe wallet-ul Revolut si doar stau acolo sau sunt trimise mai departe fara a fi convertite in FIAT, sunt considerate de ANAF ca un venit sau nu?

jm2010

jm2010

Senior Member

• Grup: Senior Members

Vizualizare mesajgoldieczr, pe 11 iunie 2024 - 04:52, a scris:

Conteaza cui? Unor persoane, prieteni, familie, eu folosesc crypto cum a fost conceput, ca moneda, trebuie sa circule, nu-i obiect de colectie.
Vreau doar sa stiu daca cryptomonezile odata ce intra pe wallet-ul Revolut si doar stau acolo sau sunt trimise mai departe fara a fi convertite in FIAT, sunt considerate de ANAF ca un venit sau nu?
Din cate stiu, daca nu sunt convertite, nu reprezinta un venit. Insa, atentie cui trimiti si de la cine primesti ca s-ar putea sa devina cei de la revolut mult mai atenti cu contul tau datorita reglementarilor europene referitoare la spalarea de bani, terorism si coruptie (mai ales ca crypto este cunoscut ca metoda de plata pentru chestii ilegale).
Pe de alta parte, atata timp cat conturile sunt pe numele tau, anaf-ul oricum este informat de ce se intampla in conturile tale indiferent de tara (ma rog, majoritatea) pentru ca este in sistemul AEOI de ceva ani deja. Ca noi nu avem neaparat capacitatea sa procesam toate informatiile primite automat este altceva dar anaf-ul le primeste oricum.

Edited by jm2010, 11 June 2024 - 06:23.

VOC

VOC

Member

View Postgoldieczr, on 11 iunie 2024 - 04:52, said:

Conteaza cui?

Foarte mult. Inclusiv prin prisma întrebării tale.

mannick

mannick

Senior Member

In cazul in care doar primesti si trimiti mai departe, softul Revolut te va marca imediat si foarte probabil iti va fi blocat contul. Nici macar nu te vor intreba ce si cum.

Edited by mannick, 11 June 2024 - 07:53.

Alexanderkkk

Alexanderkkk

New Member

• Grup: Candidate Members
Revolut sifoneaza la anaf de 2 3 ani.

rz

rz

Moderator

• Grup: Moderators
Atat timp cat nu convertesti cripto in fiat e ok... evita insa sa faci exit din cripto Revolut in alte portofele/platforme deoarece sunt comisioane extraordinar de mari!
Ai o multime de alte variante mai exact platforme straine cu carduri VISA & Mastercard atasate si fara balante/conturi fiat... la plata iti trag direct din cripto si fac procesatorii conversiile deci nu faci tu trecerea din cripto in fiat.

A doua varianta si cea mai descentralizata este plata directa cu Bitcoin via Lightning Network si elimi astfel atat procesatorii VISA/Mastercard cat si conversia cripto/fiat!
Ai nevoie doar de doua sau trei portofele descentralizate care functioneaza pe reteaua Ligthning Network (Exodus, Pheonix, Blue Wallet, Muun, etc.)... platile cu aceste portfele le faci in locurile unde BTC via Lightning Network sunt acceptate (ex. Lugano, Isle of Man, Londra, Amsterdam sau alte orase mari din Europa + Florida, El Salvador, Guatemala, Costa Rica, Lima, Boracay, etc) sistemul acesta de plata fiind in plina expansiune https://btcmap.org

Eu am testat deja in Lugano (Elvetia) practic poti sa cumperi de la mancare, bautaura, inghetata pana la haine si alte accesorii/servicii direct cu Bitcoin!

Attached Files

Edited by rz, 11 June 2024 - 08:45.

goldieczr

goldieczr

Member

View Postrz, on 11 iunie 2024 - 08:40, said:

Atat timp cat nu convertesti cripto in fiat e ok... evita insa sa faci exit din cripto Revolut in alte portofele/platforme deoarece sunt comisioane extraordinar de mari!
Ai o multime de alte variante mai exact platforme straine cu carduri VISA & Mastercard atasate si fara balante/conturi fiat... la plata iti trag direct din cripto si fac procesatorii conversiile deci nu faci tu trecerea din cripto in fiat.
Ce inseamna exit din crypto?
Cardul nu prea ma intereseaza, crypto folosesc doar pentru tranzactii internationale si plata unor servicii online care suporta crypto direct. Inainte foloseam Exodus insa am avut niste probleme neplacute cu ceva malware, au zburat ~$600 din cont. Am trecut pe Revolut care sta doar pe telefon si e mai sigur, temporar pana-mi vine Trezor.
As folosi cardul cum spui tu dar in zona mea nu exista deloc suport, in ideea ca avem magazine care nici macar carduri normale nu accepta inca

rz

rz

Moderator

Exit cu cripto din Revolut in alt portofel cripto... simuleaza un transfer cu ce criptomoneda doresti din Revolut si vezi ce comisioane aplica Revolut la transfer (vb de alea extra retea adica doar de ce percepe Revolut).
Cripto Revolut e ok de tinut doar pe termen lung adica 3-4 ani cat tine un ciclu cripto... cumparat totul in anul de bearmarket si vandut treptat in cei 2-3 ani de crestere dar sa fie schimbat in Revolut si cheltuit ulterior cu cardul Revolut.
Un ciclu cripto arata ca in captura de mai jos si se poate raporta la halving-urile BTC practic dupa fiecare Halving incepe cresterea in piata cripto... iar cripto respectiv Bitcoin se cumpara in bearmarket mai exact cu un an sau chiar doi inainte de un halving BTC (atunci cand urla toti ca s-a prabusit piata si s-a terminat totul), daca vrei sa maximizezi profitul in anii de bullmarket.

Attached Files

• Attached File  GPdZ.jpg   207.62K   17 downloads

Edited by rz, 11 June 2024 - 10:02.

goldieczr

goldieczr

Member

View Postrz, on 11 iunie 2024 - 09:43, said:

Exit cu cripto din Revolut in alt portofel cripto...
Adica tranzactie din Revolut intr-un portofel crypto? Am incercat cu BTC si n-am vazut sa fie fee-uri prea mari, undeva la 3 lei pentru o tranzactie de 350
Innebunesc, taxa 35 lei... fix pentru tranzactii am facut wallet-ul in Revolut... mersi ca mi-ai spus inainte sa fi primit mai multi :D

Edited by goldieczr, 11 June 2024 - 10:31.

rz

rz

Moderator

Da, adica send cripto din Revolut intr-un Exchange sau un portofel cripto... ti-am zis ca taxa lor e mare (la care se adauga si taxele de retea) nici nu poate fi vb despre transfer BTC sau ETH ca te indoaie la bani.
Taxe mai mici sunt daca convertesti BTC sau ETH in Lei/Euro adica faci asta in aplicatia Revolut si apoi cheltui cu cardul Revolut... sau faci transfer bancar in alta banca, dupa conversia cripto in valuta clasica, daca nu vrei sa cheltui cu cardul Revolut

Edited by rz, 11 June 2024 - 10:45.

GlCA_Contras

GlCA_Contras

Master Mind

Daca transfer crypto din Binance in Revolut tot asa rupe la comisionare?

goldieczr

goldieczr

Member

Vizualizare mesajGlCA_Contras, pe 11 iunie 2024 - 11:11, a scris:

Daca transfer crypto din Binance in Revolut tot asa rupe la comisionare?
Daca transferi in Revolut, Revolut nu percepe comisioane. Daca transferi din Revolut, te rupe

rz

rz

Moderator

La primire cripto in Revolut nu te taxeaza cu nimic Revolut... te taxeaza doar Exchange-ul.

Edited by rz, 11 June 2024 - 11:16.

Goodkat

Goodkat

Junior Member

• Grup: Junior Members
Daca folosesti Revolut, cei de la ANAF vor spune ca primeste bani din Lituania, au patit multi in Romania asa ceva. Cei de la Revolut trimit suma total de bani rulati in Revolut la ANAF. Iar ANAF te cheama la sediu ANAF sa te intrebe de unde sunt banii aia, daca sunt din crypto sau imobiliare trebuie facuta declaratie, platite taxe. Acum in 2024, s-au primit scrisori de la ANAF pentru anul 2020.

goldieczr

goldieczr

Member

View PostGoodkat, on 12 iunie 2024 - 19:17, said:

Daca folosesti Revolut, cei de la ANAF vor spune ca primeste bani din Lituania
Care bani daca nu-i convertesc in FIAT?

vik19

vik19

Member

Povesti cu cocoșul roșu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate