Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar trebui sa ma coste o incar...

UBB camin

Boxe active pentru terasa

pret manopera
 ce acte sunt necesare la inregist...

stabilizator tensiune problema lu...

Voi raportati undeva tentativele ...

Cat timp se pierde cu fisa medica...
 Ce se poate face intr-o balta de ...

Jaluzele sau rolete interior

Imagine cu tenta galbuie

Noul Suzuki Swift 2024
 Parere ac sh

Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta

Priza smart monitorizare consum energie

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

aaaa4567

aaaa4567

Senior Member

• Grup: Senior Members
Am nevoie sa supraveghez vreo doi consumatori casnici (posibil mai multi pe viitor) - aer conditionat in principal - si am nevoie de o priza smart etc etc.

Ma intereseaza in mod deosebit consumul pe intervale orare (2-3 ore sau ceva de genul).

Sunt pe buget si ma gandeam sa aleg ceva de genul:
e,m,a,g~~ro/priza-inteligenta-tp-link-mini-tapo-p115-wi-fi-monitorizare-consum-energie-voice-control-16a-compatible-with-android-ios-amazon-alexa-si-google-assistant-220-240v-design-compact-alb-tapo-p115-1-pack/pd/DX4PBLMBM/###cart_item

sau ceva mai jos ca pret, de exemplu:
[gosung]
[chigoods]
sau care mai sunt pe acolo...

Ati avut probleme cu vreuna dintre ele? Ce recomandati?

Consumul nu e nimic deosebit, pana in 10 amperi, dar totusi vreau ceva de calitate, ca unele prize se mai topesc si la 10 amperi...

laffin

laffin

Senior Member

ia legatura cu neaceasca, pasionatul de prize care monitorizeaza consumul de energie.

mercur68

mercur68

Active Member

• Grup: Members
eu am vreo 3 prize de la Tellur, sunt ok, am mers pe ele cu consumatori de 2kw fara probleme. Acum, daca te uiti cu atentie la ele, ai sa observi ca eticheta cu " producatorul" difera, in rest sunt cam la fel

Valy_User

Valy_User

Senior Member

Vezi că s-a discutat recent aici: https://forum.softpe...energie/unread/

adisz

adisz

Targu Mures

Vizualizare mesajaaaa4567, pe 07 iunie 2024 - 19:31, a scris:

Consumul nu e nimic deosebit, pana in 10 amperi,

O mica rectificare doar.
Consumul nu se masoara in amperi Posted image

crisstonne

crisstonne

Ἀταραξία

Nu să măsoare amperi, să reziste la amperii... care este.

aaaa4567

aaaa4567

Senior Member

View Postadisz, on 07 iunie 2024 - 20:11, said:

O mica rectificare doar.
Consumul nu se masoara in amperi Posted Image
E vorba de curenti /putere, se intelege. Calitatea contactelor sa nu fie slaba. Dar mai mult de 10-12A nu am pretentia sa tina...

unbrutus

unbrutus

Guru Member

O mica rectificare doar.
daca zici "trage 10A" sau "consuma 10A" mare diferenta... ne legam de unele chestii...

maccip

maccip

46 ani

Consumul de energie nu. Consumul de curent da. Sau de sarcina, daca e sa fim mai pretentiosi.
:)

cfrtriaj

cfrtriaj

Member

Eu am asa ceva .Am luat-o mai mult de plictiseala.sau distracție.am masurat tot prin casa apoi
a ramas la aerul condiționat.ce se vede este consumul in standbay la aer condiționat.

Attached Files

aaaa4567

aaaa4567

Senior Member

View Postcfrtriaj, on 08 iunie 2024 - 00:16, said:

Eu am asa ceva .Am luat-o mai mult de plictiseala.sau distracție.am masurat tot prin casa apoi
a ramas la aerul condiționat.ce se vede este consumul in standbay la aer condiționat.
DIn asta am si eu, dar nu mai multumeste ca nu am vedere pe zile, saptamani etc (are ceva, dar nu ma incanta). Ma rog, putea sa transmita direct pe PC, dar nu e deloc conectabila.

Edited by aaaa4567, 08 June 2024 - 01:41.

mircea812

mircea812

Senior Member

Vizualizare mesajaaaa4567, pe 07 iunie 2024 - 19:31, a scris:

Am nevoie sa supraveghez vreo doi consumatori casnici (posibil mai multi pe viitor) - aer conditionat in principal - si am nevoie de o priza smart etc etc.

Ma intereseaza in mod deosebit consumul pe intervale orare (2-3 ore sau ceva de genul).

Sunt pe buget si ma gandeam sa aleg ceva de genul:
e,m,a,g~~ro/priza-inteligenta-tp-link-mini-tapo-p115-wi-fi-monitorizare-consum-energie-voice-control-16a-compatible-with-android-ios-amazon-alexa-si-google-assistant-220-240v-design-compact-alb-tapo-p115-1-pack/pd/DX4PBLMBM/###cart_item

O am eu pe asta din link-ul tau de un an. Foarte buna.

Edited by mircea812, 08 June 2024 - 08:15.

aaaa4567

aaaa4567

Senior Member

View Postmircea812, on 08 iunie 2024 - 08:14, said:

O am eu pe asta din link-ul tau de un an. Foarte buna.
Am inteles.
Ma gandeam sa incerc ceva mai ieftin (ca am vazut niste modele) dar ma tem de calitate etc etc.

arkhangel

arkhangel

Member

Daca nu ai nevoie de priza mini, eu am tot Tapo dar P110 pe care le-am luat de pe amazon. Era parca 10 dolari una. Cel mai mult am conectat la ea un gratar electric de la Tefal.

LE: 11 eur acum

Edited by arkhangel, 08 June 2024 - 10:44.

Neaceasca85

Neaceasca85

Power grid enthusiast

Tapo P110 cu max 3500 W.

Iti arata pe zile si lunar.

Am prize smart de la Tapo, Nedis si D Link in 3 locatii.

Mai mult decat consumul in kwh ma intereseaza cel de moment, cati W se trag, voltajul retelei si notificarile de offline. Doar Nedis Tuya si D Link notifica.

Am si camere video Tapo si D Link. Tapo indiferent ca camera sau priza, nu notifica offline-ul, D Link notifica la 3 minute dupa cadere (curent sau net), Tuya Nedis la 30 minute.

Prizele Tapo insa nu au voltajul retelei, nici D Link, ala e doar la Nedis ce functioneaza in Tuya Smart.

Nu am auzit de scule IoT conectabile la PC, si eu as vrea camerele video sa fie vizionabile pe TV Smart sau pe tableta de noptiera Google Nest, dar nu merg decat pe telefon.

aaaa4567

aaaa4567

Senior Member

Multumesc tuturor.

Pana la urma am luat modelul de care am pomenit initial. Nu vreau complicatii, nici diferente prea mari de pret nu sunt etc. Aplicatia arata bine, cel putin in poze etc.

M-am grabit putin caci vin caldurile si vreau sa vad cum lucreze hotii de curent, aka aparatele de AC. :D

Ca tot suntem aici: ceva sonde de tempratura stiti? Vreau sa monirorizez temperaturile in 4 locatii (sa zicem) intr-un apartament. Ma intereseaza ceva relativ simplu - sondele, un device central sau chiar comunicatie directa cu PCul sau alt device prin bluetooth/etc. Ma intereseaza precizia (0.5 grade; am avut surprize cu aparate care indicau la 1-2 grade diferenta). Inregistrari de tipul: una la 30 de secunde sau asa ceva.

Neaceasca85

Neaceasca85

Power grid enthusiast

Eu am statii meteo acasa si la tara. Temperatura o arata si de afata si dinauntru. Bresser pe Tuya Smart.

Demerzel

Demerzel

Junior Member

• Grup: Junior Members
Totusi, nu inteleg logica...
Daca stai cu ochiul pe priza smart, vor consuma AC urile mai putin ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate