Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare TV Samsung QLED

Cat ar trebui sa ma coste o incar...

UBB camin

Boxe active pentru terasa
 pret manopera

ce acte sunt necesare la inregist...

stabilizator tensiune problema lu...

Voi raportati undeva tentativele ...
 Cat timp se pierde cu fisa medica...

Ce se poate face intr-o balta de ...

Jaluzele sau rolete interior

Imagine cu tenta galbuie
 Noul Suzuki Swift 2024

Parere ac sh

Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Kia vs Hyundai vs Skoda Karoq 2.0 TDI manual

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

momentsuk

momentsuk

Junior Member

• Grup: Junior Members
Kia Niro (hybrid sau electric) vs Hyundai Kona (hybrid sau electric) vs Karoq 2.0 TDI manual. Nu știu ce să aleg. Dacă ar fi să iau electric aș încărca cu 7 pence/kw dacă îmi iau diesel aș alimenta cu 1.41 lire/per litru. Fac mulți km pe an în jur de 50.000-60.000 km. La hybridele de la Kia și Hyundai am auzit ca ar fi ceva probleme cu cutiile automate. Dsg nu aș mai lua veci după pățania cu Audi-ul. Dacă aș lua Kia sau Hyundai mi se pare ca au garanție 7 ani deci ar fi în garanție cel puțin 5 ani din momentul achiziției. Voi ce părere aveți? Stau în UK.

Edited by momentsuk, 10 June 2024 - 23:44.

Autumn_Dream

Autumn_Dream

Vis de Toamna

• Grup: Senior Members
Hibride sau normale. Evită electricele. Alege asiatice. Ambele sunt optiuni bune.

Edited by Autumn_Dream, 11 June 2024 - 05:35.

mihaiC1

mihaiC1

Senior Member

Tot HEV votez si eu, o varianta ar fi Toyota hybrid, astia au mai multa experinta cu hybrid.. si mai bine un PHEV de la ei Posted Image

Edited by mihaiC1, 11 June 2024 - 06:22.

raducanu969

raducanu969

Active Member

• Grup: Members
Opteaza pentru Hibrid

Tipiric

Tipiric

Senior Member

1 litru de motorina are 10kw. Benzina vreo 9.
As opta pentru benzina hibrid.

horny_hornet

horny_hornet

Senior Member

Citroen e-C3 e o alternativă ce merită luată în seamă.

ZamrA

ZamrA

Member

Vezi pe unde faci kilometrii aia, daca ai treaba cu Londra sau ce alte orase mai au ULEZ sau asemanator, ca s-ar putea sa fie mai afacere sa iei electrica

2cata

2cata

Active Member

Vizualizare mesajmomentsuk, pe 10 iunie 2024 - 23:43, a scris:

Kia Niro (hybrid sau electric) vs Hyundai Kona (hybrid sau electric) vs Karoq 2.0 TDI manual.
Eu conduc electrica, Kia Niro, si fac naveta maxim 60 de km/zi, recomand daca incarci doar acasa. Pentru restul situatiilor full hibrid, Kia Niro/Toyota Yaris Cross/Toyota Corolla Cross/Toyota Chr.

Edited by 2cata, 11 June 2024 - 09:20.

mihaiC1

mihaiC1

Senior Member

Ca sa fie rentabil un EV mai pui 15-20 PFV pe casa/ acoperis..

keton

keton

Junior Member

View PostTipiric, on 11 iunie 2024 - 07:01, said:

1 litru de motorina are 10kw. Benzina vreo 9.
As opta pentru benzina hibrid.

In trafic bara la bara, cati kilowati are benzina?

Adica cu o masina electrica mergi 100 de kilometri, cu 20 kwh in trafic bara la bara, Bucuresti, ora de varf. Cati kilowati-ora, echivalenti din benzina, ai nevoie pentru aceeasi cascadorie?

Edited by keton, 11 June 2024 - 10:32.

DjScorpyon

DjScorpyon

Member

View Postmomentsuk, on 10 iunie 2024 - 23:43, said:

Kia Niro (hybrid sau electric) vs Hyundai Kona (hybrid sau electric) vs Karoq 2.0 TDI manual. Nu știu ce să aleg. Dacă ar fi să iau electric aș încărca cu 7 pence/kw dacă îmi iau diesel aș alimenta cu 1.41 lire/per litru. Fac mulți km pe an în jur de 50.000-60.000 km. La hybridele de la Kia și Hyundai am auzit ca ar fi ceva probleme cu cutiile automate. Dsg nu aș mai lua veci după pățania cu Audi-ul. Dacă aș lua Kia sau Hyundai mi se pare ca au garanție 7 ani deci ar fi în garanție cel puțin 5 ani din momentul achiziției. Voi ce părere aveți? Stau în UK.
Problema cu cutiile ar fi la cele 7DCT - care nu sunt pe Niro.

Conduc un Niro 2020 HEV, foarte multumit de el (In Romania). Depinde mult unde stai, unde incarci, ce drumuri faci. In testele facute de diversi revieweri, HEV iesea mai bine un pic decat PHEV sau EV.

momentsuk

momentsuk

Junior Member

Eu am naveta 90 km pe zi. 50 de km sunt autostrada. Daca ar fi sa încarc as încărca acasă cu 7 pence per kw. Cu 2kw pe oră la priză de casa. Tesla s-a încărcat cu 30% în 14 ore în aceeași formulă :)
Da de cutiile alea 7dgt am auzit și eu ca sunt probleme cu ele dar mă gândeam cum Kia și Hyundai își cam împart platformele mă gândeam ca aceeași cutie e și pe KIA. La serviciu dacă aș încărca ar fi gratis. La mine în oraș s-a introdus ulez dar momentan e doar pentru camioane/autobuze și taxiuri, nu și pentru mașini particulare. Oricum eu locuiesc în afara zonei respective, aș spune ca mă duc în interiorul ei de 2-3 pe lună, poate. Dacă ar fi să iau electrica nu aș mai plătii taxe la stat gen impozit pe tipul de motor. Pe hibride în schimb aș plătii la fel ca la diesel. Cutia de pe hibrid Kia e 2 DGT și 3 DGT având în vedere ca sunt tot DGT nu au avut și astea probleme? Sau problema a fost doar pe 7dgt.

View Post2cata, on 11 iunie 2024 - 09:17, said:

Eu conduc electrica, Kia Niro, si fac naveta maxim 60 de km/zi, recomand daca incarci doar acasa. Pentru restul situatiilor full hibrid, Kia Niro/Toyota Yaris Cross/Toyota Corolla Cross/Toyota Chr.

View PostDjScorpyon, on 11 iunie 2024 - 11:05, said:

Problema cu cutiile ar fi la cele 7DCT - care nu sunt pe Niro.

Conduc un Niro 2020 HEV, foarte multumit de el (In Romania). Depinde mult unde stai, unde incarci, ce drumuri faci. In testele facute de diversi revieweri, HEV iesea mai bine un pic decat PHEV sau EV.

Toyota Yaris Cross nu îmi place, ar fi o variantă CHR dacă nu ar avea interiorul ăla crepuscular de pe locurile din spate.

2cata

2cata

Active Member

View Postmomentsuk, on 11 iunie 2024 - 11:24, said:

ar fi o variantă CHR dacă nu ar avea interiorul ăla crepuscular de pe locurile din spate.
Vezi ca a aparut modelul nou, poate s-a schimbat ceva.

mihaiC1

mihaiC1

Senior Member

Omu" vrea desing" nu o masina..!
Vezi ca Toyota hybrid nu are cutie de viteze Posted Image

Edited by mihaiC1, 11 June 2024 - 11:37.

KiloW

KiloW

Guru Member

View Postmomentsuk, on 11 iunie 2024 - 11:24, said:

Eu am naveta 90 km pe zi. 50 de km sunt autostrada. Daca ar fi sa încarc as încărca acasă cu 7 pence per kw. Cu 2kw pe oră la priză de casa.

In cazul tău sa zic ca ai sa consumi în jur de 20kwh/zi Aka te va costa 1.4l/zi. Și 2kw sunt suficienti s-o încarci peste noapte.

Cu termica clar va costa mai mult.

connectorxp

connectorxp

Avid mountaineer.

• Grup: Moderators
La rulajul ala vei trece prin garantie precum acceleratul prin halta si ea este ultima grija, chiar si ToS la garantia extinsa Toyota pentru masinile hibrid mai noi de 10 ani nu ti se aplica, avand o limita de 10.000km intre inspectii, fiind nevoie de vizite dese la dealer care se aduna si ele la costul total.

Nu sunt zvonuri treaba cu DCT-urile sensibile la Kia/Hyundai dar concret nu am vazut la nimeni o masina cu defecte, dar daca vrei Toyota ia hibrid, iar pentru conventional ia Octavia/Superb, iesi mai castigat la tinuta de drum si spatiu interior unde Karoq este o gluma in raport cu dimensiunile exterioare.

momentsuk

momentsuk

Junior Member

Sincer oscilez între superb și Karoq. Îmi place mai mult Karoq din pricina ținutei de drum mai înaltă, eu sunt înalt, parcă nu aș mai vrea să cobor. Sunt la a 3 Skoda, acum având în trecut Skoda Octavia, Skoda Octavia Scout și acum o Skoda Fabia.

gushpi

gushpi

cârcotaș

6at-ul de pe tucsonul phev împlinește 59k km săptămâna asta fără probleme
foarte mulțumit de ținută, confort, consum

cam un an (între '21 și '22) nu s-au livrat coreene cu automate 7DCT, deoarece știau de problemă
se pare că cele de după '22 nu mai au probleme...

dacă faci multă autostradă, atunci caută diesel-hibrid  = alea practic nu consumă :P

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate