Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...
 Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 

Problema mare cu parintii= nervi si depresie

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
123 replies to this topic

#19
Darkestnight

Darkestnight

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,809
  • Înscris: 26.10.2017

Vizualizare mesajPunter, pe 25 aprilie 2024 - 23:47, a scris:

eu nu le-am dat bani niciodata alor mei, doar le-am cerut. si in tara si afara. this is the way! Posted image ce, ajung in strada daca nu ii ajuti? cheama-i la amazon in germania daca vor bani. Posted image uita si de boli..

Tu vrei doar sa ti se dea ca meriti...Macar esti sincer..Posted image

@initiator

Este frumos sa ti ajuti parintii dar exista o limita. Nici tu nu le ai spus ca iti este greu si ai facut o probabil ca ti  a fost rusine.
Spune-le clar ca iti este greu si de acum poti oferi doar o suma modica.Dar fii ferm!

#20
Abaddon

Abaddon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 22.02.2007
Salut, imi pare foarte rau sa aud situatia pe care o ai.
E ceva foarte complicat, m-as mira sa te poti intelege cu ei, cred ca cea mai buna optiune ar fi sa o raresti cati poti cu dansii, nu esti vazut ca un om ci un obiect de pe urma careia sa se profite.
Treci printr-o perioada de minime istorice, dar nu are cum sa iti fie doar rau, trebuie sa iti fie si bine, incearca sa nu te mai gandesti ca lucrurile mai mult ca sigur o sa isi revina.

#21
Talibane

Talibane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 12.05.2019
Ok, iti spun sincer, aici ii vina ta, nu la parazitii/lipitorile  de parinti care profita de tine fara nici o jena. Este chiar asa de greu sa le spui ca nu mai ai bani? Adica nici macar nu trebuie sa ii minti cand le spui ca nu m ai sunt bani in buzunar...ce poate sa iti faca daca le spui nu? te iau la bataie cu palma la fund, trag de urechi? I a si te imbarbateza, nu m ai fi luat de fraier, ai o varsta in care esti considerat o persoana matura care evident ca poate sta pe picioare din punct de vedere financiar.

Ia si cere si tu banii inapoi care ai dat, bate apropo cand pot sa iti trimita banii inapoi.

Tu te astepti la ceva in schimb pe viitor de dai tot de pe tine si le trimiti lor? Astepti casa/terenuri cand nu o sa m ai fie ei  si incerci sa ii imbunezi?

Adica tie chiar iti place sa fii luat de fraier?! Ia si incheie contactu cu ei, da i in pnm de lipitori ordinari ce sunt, chiar iti distrugi viata pentru cineva care evident ca nu ii doare nici acolo unde nu bate soarele de tine?!

Te intreb din nou: Ce poate sa iti faca faca ii refuzi?!  (sincer, as dori un raspuns la acesta intrebare daca este posibil)

#22
dragosh82

dragosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 18.12.2004
N-am citit tot, recunosc, si nu cred ca era nevoie ca sa-ti spun ca ai niste parinti cu care e bine sa te vezi la craciun si la paste dar si atunci de preferat la o statiune sau restaurant; e genul de parinti care considera copilul un fel de mica sluga in gospodarie  si care pentru cativa ani de ingrijire trebuie sa plateasca datorii toata viata.
Probabil esti de prea putin timp in Germania si inca nu ti-ai dat seama ca acolo poti functiona foarte bine fara parinti/familie mare/mosteniri etc.
Fa-ti abonament la ADAC si cu 100 de euro pe an poti sa-ti iei orice jaf de masina si sa mergi oriune oricand fara grija ca ramai pe autostrada cu 15 euro in buzunar.

Edited by dragosh82, 26 April 2024 - 04:44.


#23
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,126
  • Înscris: 29.06.2005
Eu inca ma minunez ca exista oameni la 30 si ceva de ani care n-au invatat sa spuna NU.

Initiator - poti incepe asa:
- nu mai povesti orice vrei sa faci/cumperi. Stiu ca vrei sa te lauzi, dar nu-s oamenii potriviti ca sa faci asta
- incepe sa te plangi. Merge greu la job, preturile au crescut, abia te descurci cu cheltuielile; ba chiar a trebuit sa ceri bani imprumut ca sa treci peste luna asta
- mai "uita" sa raspunzi la telefon cand te suna. Ai pierdut telefonul si a trebuit sa imprumuti ca sa cumperi unul SH, crapat, dar functional...oarecum
- mai cere si tu bani imprumut, cand discuti cu ei. Zi-le ca ai o problema de sanatate si ti-ar mai trebui vreo 300 euro pentru medicamente. Zi-le ca e temporar, si ca o sa le dai imediat banii inapoi. Peste vreo 6 luni, da-le inapoi vreo 50 euro din aia 300 "atat am reusit sa trimit acuma"
- daca o sa-ti spuna sa vii inapoi "daca o duci asa de rau" - zi-le ca ai primisiuni ca vei avansa la job. Cand? Nu stii, dar sunt sanse....

Si vezi-ti de viata ta. Fa-ti prieteni, gaseste-ti o femeie....etc

#24
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 30.06.2023
Salut

Nu inteleg, cum din 2,200 euro / luna, nu-ti ajung banii! Sincer, din ce ai spus, tind sa cred ca mai mult de victimizezi. Totusi 800 euro chirie + gazele max 100 euro + curent max 200 euro + 300 euro mancare + 500 euro ( sa zicem ca trimiti bani alor tai ), tot iti raman bani.
Sincer, problema e la tine, Nu si la parintii tai, ei, normal au nevoie si de ajutorul tau ( doar ei te-au crescut, chiar daca tatal este vitreg ).

Tu trebuie sa " te aduni " sa vezi ce e in neregula cu tine, sa numai pui " pret " pe orice prostie.
Sunt altii mai rau decat tine dar, se descurca.

#25
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 08.10.2004
cea mai buna solutie pt unu care iti cere in continuu bani e sa incepi sa ii ceri si tu. inventeaza orice motiv..cum zicea colegu, de la pacanele pana la nevasta cu copil :))

#26
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 03.02.2010
Știu că sună urât, dar ei sunt practic niște căpușe care îți storc toată vlaga, energia și pofta de viață. Tu practic nu trăiești, doar te chinui să supraviețuiești. Trebuie să spui un NU hotărât când mai cer bani și cu asta basta Ai alte priorități.

#27
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.06.2006
Fă-ti și tu rost de vreo gagică, cu planuri  de măritiș. Câștigi de două ori: primești și savarină, iti rezolvă și problemele cu ai tăi.

#28
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,703
  • Înscris: 30.10.2003

Vizualizare mesajAlexandru_31, pe 25 aprilie 2024 - 22:07, a scris:

iar vreo 700 de euro, dar din ura, nervi si disperare le trimit.
Nu fa greseala asta. Orice ar zice parintii, nu trimite atat. E prea mult, in conditiile tale. Maxim 100 euro.

Trebuie sa mananci bine, sa te odihnesti bine, sa te relaxezi, ca sa poti sa produci banii aia. Pentru asta iti trebuie bani. Si cum a zis un coleg, zici ca ai o problema si ca iti trebuie niste bani de imprumut. Sigur se va schimba situatia.

Opreste-te sa mai trimiti sume mari de bani.

Unde stai la 800 euro garsoniera? Sigur in München.

#29
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,050
  • Înscris: 20.10.2015
Daca nu minti, eu un prost mai mare n-am vazut.

Pe de alta parte, e asa de tentanta pozitia in care te aflu ca as da ani de viata de la mine sa fiu eu in ea.
:lol:

Mama ce i-as pune cu botu' pe labe.

Dar, probabil ca nu spui tot.
Sunt destul de convins ca ei "au grijanie" de viitoarea ta casa
Ai facut jmecherii cu masina cu tatal tau,.. iar ei profita.

Vrei sa te invat?
Vii la lectii.
Sau strangi bani pentru franghie

#30
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,093
  • Înscris: 07.07.2006
Ei te tratează ca și cum ești un fel de angajat al lor, ca și cum ai plecat să muncești pentru ei. Rupe-te de abordarea asta. Cum naiba să te descoasă despre cît cîștigi și să-ți facă ei bugetul!? Stabilesc ei cît tre să cheltuiești etc.!? Trebuie să te organizezi singur și, sigur, din ce pui deoparte poți să le mai trimiți și lor. Dar nu e treaba lor cît și ce cheltuiești tu.
Poți fie să le faci o porție fixă pe lună, fie să le trimiți cînd au cîte o nevoie punctuală, cît decizi tu. Fă-ți un răspuns standard, gen „io pot să vă dau 300 de euro”.

Edited by abancor, 26 April 2024 - 08:28.


#31
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,050
  • Înscris: 20.10.2015
hai sa-ti mai zic una
Am fost plecat din tara 24 de ani.
In principal Canada si SUA
Ultimul salariu trecea de $120,000

Stii cati bani "am trimis la rude"?

NADA. 0lei, €0, $0
In toate valutele in care am lucrat.

A venit soacra la noi de 2 ori, da, acolo i-am platit noi, frati-miu o data, dar si-a platit el tot, inlcusiv masina de inchiriat, dar da, a dormit si mancat la noi.
Eu NU SUNT institutie de binefacere. De mine nu poate sa-si bata joc decat sotia si catelul. Pe ele le las, restul? Nu au viza pe insula mea

Vizualizare mesajabancor, pe 26 aprilie 2024 - 08:28, a scris:

Poți fie să le faci o porție fixă pe lună, fie să le trimiți cînd au cîte o nevoie punctuală, cît decizi tu. Fă-ți un răspuns standard, gen „io pot să vă dau 300 de euro”.

????????

De ce trebuie sa le dea?????

Stiu un caz in care cei din Romania trimit bani copilului in Canada, :lol:

De ce trebuie sa le dea bani?
Mie cine-mi da?

#32
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,303
  • Înscris: 10.08.2023
Eu nu inteleg de ce te supui lor in felul asta. Depinzi de ei in vreun fel si nu zici? Pur si simplu nu le mai dai sau le dai putin si rar, le zici ca s-a scumpit chiria, ca una-alta, inventezi tu. O vreme vor fi suparati, ca i-ai invatat gresit, dar na, asta e...

Sau esti de-ala care tine la relatiile de familie? Cunosc parinti sau surori care isi tin fiul/fratele de 40-50 ani pe bani de cand se stiu, iar ala bea si baga la pacanele mare parte din bani, lucreaza cate 2-3 saptamani pe an, ca e dat afara din cauza bauturii. Iar parintii/fratii/surorile au senzatia ca nu exista alta solutie, ca e ruda apropiata. Eu nu sunt de acord cu asta. Daca e japita, gata, jet, indiferent de gradul de rudenie, nu plang dupa nimeni.

#33
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,679
  • Înscris: 29.12.2016
Din cate observ problema la tine este ca nu poti sa spui NU, desi stii ca asa ar trebui.
Singura solutie este sa nu le mai raspunzi. Daca insista, blocheaza-le numarul, si
scoate-i de pe retelele de socializare (stiu ca suna extrem, insa alta solutie nu exista).
O sa-si dea ei seama ca au intrecut masura. Nu esti dator cu nimic parintilor tai,
cu atat mai mult tatalui tau vitreg.

#34
ocean

ocean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 05.03.2024

Vizualizare mesajAlexandru_31, pe 25 aprilie 2024 - 22:07, a scris:

.
Am ajuns sa ii urasc si sa ii blestem. Nu ii mai suport. As vrea sa nu ii mai vad niciodată. Am ajuns la cel mai deplorabil moment din viata mea. Sunt in depresie din cauza lor, a chestilor acestea cu banii, nu reușesc sa ma mai concentrez la locul de munca, sunt foarte stresat, am zilnic dureri de cap. Nu ma mai simt deloc bine. Nu stiu ce sa mai fac si cum sa mai gestionez aceasta situatie. Simt ca profita maxim de mine.
Adevarul te va face liber!
Le spui ca ai mintit in tot acest timp, lasandu-i sa creada ca iti permiti sa-i "ajuti" cu bani multi. Din mandrie.
Le spui ca nu mai ai incredere in ei. Pentru ca dintr-o data, dupa ce s-au trezit cu o sursa de bani, nevoile lor au crescut pe masura.

#35
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,050
  • Înscris: 20.10.2015
bai, io de cand am ajuns in Romania am o stare de surprindere permanenta.

Cum vine asta sa ma justific de ce nu vreau sa le dau bani?
Va raspund eu???

PENTRU CA SUNT AI MEI.
Ia mai dati-va dracu'.

"Bah baieti, am o veste pentru voi
Am vorbit cu o asociatie caritabila care are grija de cateii aruncati, si, am facut un pact cu ei:
EU, nu mai dau bani degeaba, iar ei nu vor mai face pe soferii!"

:lol:

Discutia cu javrele ar trebui purtata in felul urmator:

1. De ce sa va dau bani?
2. Daca voi considerati ca eu va datorez ceva, CAT credeti ca va datorez, sa incheiem socotelile pentru ca am si eu planurile mele. Pentru ca, presupunem ca maine eu mor. CUM va veti descurca voi fara mine?

ATAT!

Cred ca daca erai femeie si aratai bine, acum erai la "produs"

#36
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,873
  • Înscris: 06.01.2008

Vizualizare mesajAlexandru_31, pe 25 aprilie 2024 - 22:07, a scris:

...Nici macar cu femeile nu mai vorbesc, pentru ca nu mi-as permite sa am cateva intalniri cu vreuna, deoarece imi este teama si de ziua de maine, la cati bani putini imi raman in fiecare luna.
Nu stiu ce ma astept sa imi raspundeti. Simteam nevoia sa povestesc cuiva despre acest lucru.
Din ce povestesti, parintii tai sunt definitia clara de "persoane toxice", sa nu spun si mai rau. Numai "parinti" nu sunt.
Cum au scris colegii, iti recomand si eu sa te distantezi de ei. Esti deja major, pe picioarele tale, iar ei presupun ca nu sunt infirmi ca sa aiba nevoie de ingrijire. Profita de pe urma ta, fara sa le pese ca tu suferi si ai o viata naspa din cauza lacomiei lor.

Nu le mai da niciun ban, nimic. Din ce poti economisi lunar plateste-ti treptat datoriile, ai grija sa mananci mancare cat mai sanatoasa, fiindca sanatatea e extrem de importanta mai ales in ce lume poluata traim.
Daca acum se comporta asa, imi vine greu, prea greu sa cred ca ar fi dispusi sa aiba grija de tine daca, doamne-fereste, te-ai imbolnavi din cauza stresului produs de ei, a mancarii ieftine ce esti nevoit sa o consumi si a muncii in exces.
Doar o viata ai, si sanatatea odata pierduta foarte greu o poti recupera, cand e vorba de probleme serioase.

Edited by Hider141, 26 April 2024 - 08:56.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate