Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum e sa locuiești la ultimu...

Huawei pura 70

Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior
 Timpi asteptare in contract de tr...

Parere amenajare/loc disponibil u...

Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete
 Simbol "bec aprins" tele...

Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC
 Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!
 

Import china alibaba

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Gabriel_marius2004

Gabriel_marius2004

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.05.2024
Buna seara , vreau sa comand cateva produse in valoare mare din china de pe alibaba si la ultima comanda am platit foarte mult pe taxe vamale si tva , cum as putea sa scap de aceste cheltuieli ? Oare daca imi deschid firma ca platitor de tva nu or sa mai fie aceste costuri daca cumpar acele produse pe firma ? Multumesc

#2
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,028
  • Înscris: 15.01.2017
Vor fi aceleasi costuri.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,322
  • Înscris: 22.05.2003
1. De costuri nu scapi, mai ales daca implica si vama.
TVA e subinteles.

2. Importul pe firma e chiar mai anevoios, pentru ca ai nevoie de comisionar in vama.
Daca totusi doresti ca ce importi sa vinz mai departe, e nevoie de firma platitoare de TVA.

Bine ai venit in economie!

#4
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,596
  • Înscris: 16.03.2014
Costurile vor fi mai mari, fie sunt mijloace fixe (aparatura, utilaje.....) fie sunt revandute care implica impozit pe venit CAS, CASS.... .
Iar dupa noile modificari a codului fiscal platesti CAS si daca in exercitiul financiar ai facut pierdere/investitie.
Nu mai vb de formalitatile de devamare, unde trebuie sa platesti comisionarul vamal.
Momentul ala cand realizezi ca sunt fraieri care alimenteaza bugetele statului, priceless.

#5
antic

antic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 04.12.2004

View PostGabriel_marius2004, on 14 mai 2024 - 22:00, said:

Buna seara , vreau sa comand cateva produse in valoare mare din china de pe alibaba si la ultima comanda am platit foarte mult pe taxe vamale si tva , cum as putea sa scap de aceste cheltuieli ? Oare daca imi deschid firma ca platitor de tva nu or sa mai fie aceste costuri daca cumpar acele produse pe firma ? Multumesc

Dacă bunurile sunt mijloace fixe, le cumperi pe firmă pt a le utiliza în cadrul activității economice, atunci poți deduce TVA-ul achitat în vamă.   Dacă bunurile nu sunt necesare activității economice și nu poți demonstra că acestea sunt necesare companiei,  nu vei putea deduce tva.   De exemplu,  dacă vei cumpăra niște statuete ale lui Buda pentru acasă, firma fiind de vânzare asigurări,  degeaba le cumperi pe firmă și deduci tva, la primul control financiar îți dă jos deducerea și vei fi dator cu tva plus penalități și dobânzi, poate chiar și o amendă.  

Atenție, orice încercare de a reduce taxele și tva prin mijloace diverse,  înseamnă evaziune fiscală.   De exemplu, prezentarea în vamă a unei facturi cu valoare diminuată este caz penal din prima.  
Don’t!

#6
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,093
  • Înscris: 02.03.2003

View Postantic, on 15 mai 2024 - 09:41, said:

Atenție, orice încercare de a reduce taxele și tva prin mijloace diverse,  înseamnă evaziune fiscală.   De exemplu, prezentarea în vamă a unei facturi cu valoare diminuată este caz penal din prima.  
Don’t!

Faci rapid trecerea de la optimizare la fraudă.
Optimizarea fiscală nu este infracțiune. Pentru asta există consultanți.

#7
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 18.08.2021
Cumpara de pe magazine specializate, prin intermediul unui agent de pe teritoriu - un agent chinez adica - care sa se ocupe de produse, ambalare iti si ofere factura la ce cumperi. Ca magazine de achizitii engros sunt 1688.com si taobao.com, nu alibaba si aliexpress, ca aia sunt retaileri, au preturi destul de mari. Iar vama are un nomenclator specific pentru impozitarea produselor dinafara UE pe categorii - daca ai picat pe categoria aia, ala e impozitul. De ex. la biciclete electrice am inteles ca e cam 50%, asa ca documenteaza-te mai intai. Sau inscrie-te la seminar la baietii aia de pe SellerClubElite, cica te invata ei cum sa importi din China, sa vinzi si sa ai si profit. Sau cel putin, asa se lauda ei...

#8
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,041
  • Înscris: 17.02.2020
Dacă ai firma tot plătești TVA și vama. Dar poți deduce TVA plătit. Taxe vamale nu cred ca ai plătit nu știu cât. Cea mai mare este 5%. Dacă mă înșel sa mă corectați - chiar sunt curios sa știu la ce sunt taxele mai mari de 5%.
Dacă de exemplu ai cumpărat produse de 1000 lei și ai plătit 190 lei TVA, cei 190 se deduc.
Exemplu - marfa de 1000 o vinzi cu 2000. Pentru aia 2000 obținuți în vânzări datorezi la stat 319.32 lei TVA. Cum tu ai dat deja 190 lei mai dai la partide 129.32 lei. E ca și cum ai plăti o parte din TVA în avans

Edited by AztecWarrior, 16 May 2024 - 20:45.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate