Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar trebui sa ma coste o incar...

UBB camin

Boxe active pentru terasa

pret manopera
 ce acte sunt necesare la inregist...

stabilizator tensiune problema lu...

Voi raportati undeva tentativele ...

Cat timp se pierde cu fisa medica...
 Ce se poate face intr-o balta de ...

Jaluzele sau rolete interior

Imagine cu tenta galbuie

Noul Suzuki Swift 2024
 Parere ac sh

Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta

Propuneri pentru imbunatatirea procesului de votare

* * * - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
43 replies to this topic

__Dan__

__Dan__

Senior Member

• Grup: Senior Members
Buletinele de vot ar fi trebuit sa aiba o foarte vizibila cifra (sau litera) de identificare pe "coperta" si sa fie grupate "pachet" inainte de inceperea votului (cu o zi inainte, de exemplu). In B. se pierdea ceva timp cu realizarea operatiunii "live". Indicativele sectiilor de votare trebuiau tiparite cu font mult mai mare pe foile lipite pe usi. Ar fi trebuit marcat un traseu de parcurs intre variatele urne, ca sa nu se loveasca cap in cap cetatenii bulversati.
Sigur, astea inainte la trecerea la votul online, pe care nu-s sigur ca voi trai s-o apuc. :(

MarianG

MarianG

be that as it may

• Grup: Moderators
Tot timpul exista cetateni bulversati, problema de fond este la conducerea iar aceasta se schimba prin vot.

MindArchitect

MindArchitect

Guru Member

Eu ma gandeam sa fac un subiect, cum sa imbunatatim procesul de votare, cum sa-l facem mai transparent.
Digitalizat.

Sa poti verifica daca apare ca ai votat.
Sa nu mai citim stiri despre persoane care au votat de mai multe ori sau ete una proaspata de astazi: A inmanat 5 buletine de vot unei singure persoane.
https://www.gds.ro/e...-frauda-la-vot/

Sa ai o situatie reala, ete cate persoane s-au prezentat la vot, la ce ora au votat.
Au fost distribuite atatea buletine de vot catre sectia de votare.

Sau ce atata furtisag la sacul de votare, digital. Sa fie o arhiva electronica. Sa apari cu ce ai votat.

Fara plimbat "mortul" sa voteze.

Eu sunt curios cate mii de buletine de vot or sa fie anulate la mine in oras.
Cel mai usor lucru din lume este sa anulezi un buletin de vot, pui inca o stampila pe voturile contracandidatului.

Tsunamii

Tsunamii

Bucuresti

E foarte bine asa cum e pentru sustinatorii AUR/SOS
Cu cat mai complicat cu atat mai bine pentru noi

strongsss

strongsss

Senior Member

Vizualizare mesaj__Dan__, pe 09 iunie 2024 - 10:11, a scris:

Ar fi trebuit marcat un traseu de parcurs intre variatele urne, ca sa nu se loveasca cap in cap cetatenii bulversati.
azi e Duminica orbului, pentru unii poate fi complicat sa gaseasca urna, intr-o sala!

A10

A10

Senior Member

Vizualizare mesajTsunamii, pe 09 iunie 2024 - 10:49, a scris:

E foarte bine asa cum e pentru sustinatorii AUR/SOS
Cu cat mai complicat cu atat mai bine pentru noi
Am un feeling ca o sa avem o surpriza din partea lor. Majoritatea votantilor is pe modul, "nu am chef azi" iar bondarii astia de la aur is roiuri roiuri, au reusit sa-i mobilizeze cu sloganuri populiste si sa-i aduca la vot. Au stiut sa speculeze lipsa de educatie cu spiritul de roman, le -a dat momeala potrivita si acum is toti gramada.

Edited by A10, 09 June 2024 - 10:57.

MindArchitect

MindArchitect

Guru Member

Doamne ajuta sa castige AUR! Si nu nenorociti care au terminat tara asta.

A10

A10

Senior Member

View PostMindArchitect, on 09 iunie 2024 - 10:57, said:

Da,  aur o sa va dea miere din ....  Tre sa te uiti un pic si ce profil au candidatii mai mind arhitect. Ce te astepti sa faca bie pt tine niste analfabeti, altceva decat scandal. Dar romanului ii place scandalul asa ca se anunta un viitor interesant,. Ne luam popcorn de pe acum si ne uitam de afara

xmanyacs77

xmanyacs77

*Roman Patriot*

Peste 4 ani as dori sa pot vota electronic de acasa.Posted Image

Oare cei de la STS vor rezolva cererea mea pana atunci???Posted Image

__Dan__

__Dan__

Senior Member

Chiar - stiti daca este permisa (cf. legii) functionarea camerele de supraveghere in scolile-sectii de votare? Am gasit doar procedura pentru cele amenajate din exteriorul tarii, pentru europarlamentare, si speta cu primarul de MM arestat c-ar fi amplasat una "in sectia de votare". Eu cred ca ar trebui filmat tot, CU EXCEPTIA interiorului cabinelor. D-aia au perdea, s-o tragi dupa tine daca vrei sa fii... intim.

Edited by __Dan__, 09 June 2024 - 11:15.

MareleIntelept

MareleIntelept

Active Member

• Grup: Members
Am fost, am gasit sectia, am gasit cabina, am lecturat buletinele cu atentie si ingrijorare si mi-a explodat in cap o intrebare: Neicusorule, eu cu cine votez?
Si nu-s turmentat.

(Nu va faceti probleme, am votat cu cine trebuie ;) )

abancor

abancor

Guru Member

Vizualizare mesajstrongsss, pe 09 iunie 2024 - 10:54, a scris:

azi e Duminica orbului, pentru unii poate fi complicat sa gaseasca urna, intr-o sala!
Aoleo! Ca la alegerile din 1990.

Valy_User

Valy_User

Senior Member

Votul în secțiile de vot să se facă cu mașini de vot.
Și să existe posibilitatea și de vot on-line.

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

Numele candidaților la Europarlamentare să fie scris cu font mai mare.
Foile îs prea transparente. Trece cerneală prin ele. Oricum daca îs mai groase se fac sute de tone de imprimate pt un judet.
La SV am citit că îs 35 tone buletinele pt locale și 8,5 tone pt europarlamentare.
Daca făceau din foi normale la 80 gr/mp treceau de 100 tone.
Să implementeze votul electronic cu noile CI cu cip.

cristian_sen

cristian_sen

Senior Member

O alta propunere ar fi ca votantul sa nu mai fie intrebat  "votati si la parlamaentare sau numai judetene sa stim de care buletine sa va dam?"  ci sa i se dea toate nu ce vor comsiarii. Intrebare standard intr-o sectie dintr-un mare oras la malul marii, asa simulacru de "alegeri" nu se mai gaseste nicaieri in partea asta a lumii.

strongsss

strongsss

Senior Member

View Postcristian_sen, on 09 iunie 2024 - 11:56, said:

O alta propunere ar fi ca votantul sa nu mai fie intrebat  "votati si la parlamaentare sau numai judetene sa stim de care buletine sa va dam?"
foarte multi voteaza doar la europarlamentare.
Unii nu se regasesc in candidatii propusi pentru locale, altii nu si-au rezolvat cu domiciliul, cunosc destul de multi care voteaza doar pentru europarlamentare.

Edited by strongsss, 09 June 2024 - 12:05.

cristian_sen

cristian_sen

Senior Member

votantului trebuie sa i se predea toate buletinele, e treaba lui ce voteaza sau daca voteaza, altfel e clar ce se intampla cu cele "nefolosite".
Totodata indepartarea ghertoilor agitatori de la intrarea in sectie, lingai care intampina cetateanul cu diferite urari pasiv-agresive. Politia e langa ei, se bat unul pe altul pe burta.

Edited by cristian_sen, 09 June 2024 - 12:09.

radunic

radunic

Senior Member

View PostMindArchitect, on 09 iunie 2024 - 10:57, said:

Dacă tu crezi că ăia sînt mai buni, o să ai o surpriză nasoală. Nu știu nimic în afară de scandal și mîrlănii.
De fapt - chiar nu i-ai văzut cum se comportă?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate