Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar trebui sa ma coste o incar...

UBB camin

Boxe active pentru terasa

pret manopera
 ce acte sunt necesare la inregist...

stabilizator tensiune problema lu...

Voi raportati undeva tentativele ...

Cat timp se pierde cu fisa medica...
 Ce se poate face intr-o balta de ...

Jaluzele sau rolete interior

Imagine cu tenta galbuie

Noul Suzuki Swift 2024
 Parere ac sh

Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta

Malmö, Suedia, city break, cuplat cu Copenhaga

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

nasty2

nasty2

Member

• Grup: Members
Dacã tot vizitați Copenhaga, de ce sã nu vedeți și Malmö? Peste podul-tunel Øresundsbron se ajunge în vreo 30 minute, trenuri 3-4 pe orã. Cicã traversarea cu mașina costã 310 DKK, 375 SEK sau 43€!

Karhu

Karhu

Heretic member

• Grup: Super Moderators
Ai fost? Bagă niște impresii din Malmö…
Eu n-am trecut dincolo (am fost însă in Suedia în alte zone/ orașe).

adrian_r5

adrian_r5

23:58

• Grup: Senior Members

View Postnasty2, on 08 iunie 2024 - 08:13, said:

Dacă tot vizitați Copenhaga, de ce să nu vedeți și Malmö?
Si daca tot vizitati Malmö ... de ce sa nu vedeti si Lund ?

sau 43€
https://www.oresundsbron.com/tickets

View PostKarhu, on 08 iunie 2024 - 09:12, said:

Ai fost? Bagă niște impresii din Malmö…
Cladirea frumoasa este Malmö's old city hal ... da' noi am avut ghinionu' sa ajungem acolo cind instalau ceva scene pentru habar n-am ce spectacole  Posted Image

Attached File  malmo.jpg   1.33MB   29 downloads

Edited by adrian_r5, 08 June 2024 - 11:02.

metalactual

metalactual

Senior Member

Malmö merita vizitat o zi full (am stat o saptamana acolo, la un prieten, long time ago), ai ce sa vezi.
Lund este un orasel universitar, la 10 min de mers cu trenul de Malmö, insa nu as sta mai mult de o jumatate de zi. Este placut, patria biciclistilor, toti studentii aproape ca te calca daca le stai in cale, un aer usor boem.
In general se face un tur circular, exista un bilet compus care includea transport: Copenhaga - Malmö - Helsingborg - Helsingor (unde este Kronborg, castelul lui Hamlet) - Copenhaga.
Cu exceptia Helsingor, am fost in primele trei orase si merita vazute toate.
Jegosii de la Wizz au scos ruta de Malmö (care avea preturi mai omenesti la cazare) si a ramas doar Copenhaga, vroiam sa mai dau o tura sa mai vad niste chestii.

mangla

mangla

Junior Member

• Grup: Junior Members
nu calcati in malmo, e jale cu imigrantii si ce prapad fac pe strada plus ca nu esti in siguranta deloc, te poti trezi batut sau mai grav si politia nu face nimic

zuv

zuv

Erectile member :)

Vizualizare mesajnasty2, pe 08 iunie 2024 - 08:13, a scris:

Dacă tot vizitați Copenhaga, de ce să nu vedeți și Malmö?
Pai, unii am facut-o...

Vizualizare mesajmangla, pe 08 iunie 2024 - 15:19, a scris:

nu calcati in malmo, e jale cu imigrantii si ce prapad fac pe strada plus ca nu esti in siguranta deloc, te poti trezi batut sau mai grav si politia nu face nimic
Wow! Pentru mine ai postat prea tarziu! Presupun ca am fost norocos ca am scapat cu viata!��

KiloW

KiloW

Guru Member

Neah ești doar un trol neomarxist plãtit de Soros care vrei sã ne convingi cã Suedia nu-i Gaza... însã n-o sã-ți meargã cu noi!

Edited by KiloW, 08 June 2024 - 18:09.

Onisweden

Onisweden

New Member

• Grup: Candidate Members

Vizualizare mesajmangla, pe 08 iunie 2024 - 15:19, a scris:

Chiar asa sa fie? Locuiesc in Malmö de vreo 5 ani, nu am patit nimic, oare nu ma plimb pe unde trebuie?

nasty2

nasty2

Member

revin cu impresii, dupã ce trrmin de postat la Copenhaga

Attached Files

mangla

mangla

Junior Member

• Grup: Junior Members

View PostOnisweden, on 09 iunie 2024 - 09:12, said:

Chiar asa sa fie? Locuiesc in Malmö de vreo 5 ani, nu am patit nimic, oare nu ma plimb pe unde trebuie?
pai cred ca locuiesti la Mal nu in Malmo ca daca locuiai in Malmo atunci stiai de Rosengård, inima Malmo-ului plina de imigranti

Edited by mangla, 09 June 2024 - 15:01.

nasty2

nasty2

Member

Trenul de la Copenhaga la Malmo pe podul Oresund a costat aproape cât biletele wizz Buc-Copenhaga

https://youtu.be/8qt...YYx0CHW23OYKWHX

Podul o minune inginereascã, cu tunel sub mare:

Attached Files

sdrc

sdrc

Member

Dacã tot vizitați Copenhaga, de ce sã nu vedeți și Malmö?

Acum 16 ani, avand "baza operationala" in Copenhaga, am profitat de oferta "Around the Sound" si am vizitat mai multe orasele din Danemarca si Suedia situate in apropierea Stramtorii Oresund.
Biletul era valabil 2 zile si includea calatorii cu toate mijloacele de transport din regiune, cu singura conditie ca sa existe cel mult doua treceri ale frontierei, una cu trenul pe podul Oresund si una cu ferry intre Helsingor si Helsingborg, indiferent de sens.
In prima zi am mers cu trenul de la Copenhaga la Helsingor, am vizitat orasul si Castelul renascentist Kronborg (celebrul "Elsinore" din "Hamlet"), am traversat cu un ferry Scandlines pana la Helsingborg, ne-am plimbat prin orasul lui Buxtehude, apoi am trecut putin prin Lund si ne-am intors in capitala daneza. A doua zi, am trecut pe Podul Oresund pana la Malmo, am vizitat pe indelete orasul, am continuat cu trenul pana la Helsingborg, am traversat cu ferry in Danemarca, apoi ne-am abatut pana la Fredensborg sa vizitam domeniul regal si la finalul zilei am revenit in Copenhaga.
Distinct fata de traseul acesta de 2 zile, am vizitat Copenhaga pe indelete, am fost la Roskilde (Domul si Muzeul Vikingilor sunt impresionante), pe domeniul forestier de la Bakken, la Hillerod si mai ales la superbul Castel Frederiksborg.
Malmo mi-a placut mult; las fotografiile sa "vorbeasca" ...

Attached Files

Edited by sdrc, 12 June 2024 - 20:37.

nasty2

nasty2

Member

@sdrc - ideal de traseu! Felicitări!

Malmo între trecut:
“ Câteva repere istorice interesante:

Epoca vikingilor în Suedia a durat aproximativ din secolul al VIII-lea până în secolul al XI-lea. Se crede că vikingii suedezi și Gutar⁠ au călătorit în principal spre est și sud, mergând în Finlanda, Estonia, țările baltice, Rusia, Belarus, Ucraina, Marea Neagră și chiar până la Bagdad. Traseele lor au trecut pe Nipru⁠ spre sud, spre Constantinopol, pe care au efectuat numeroase raiduri. Împăratul bizantin Theofil a remarcat aptitudinile lor în război și i-a invitat să-i servească drept gardă personală, cunoscută sub numele de Garda Varegă. Vikingii suedezi, numiți rusi, sunt strămoșii Rusiei Kievene.“ sursa: AI

Și prezent :

https://youtu.be/Wz-...gtaBesPuTrsXIT7

Santiago Calatrava, un geniu în arhitectură! Are multe opere devenite foarte turistice:

https://ro.m.wikiped...tiago_Calatrava

nasty2

nasty2

Member

turnul torisionat:

Attached Files

Edited by nasty2, 13 June 2024 - 12:16.

metalactual

metalactual

Senior Member

Vizualizare mesajsdrc, pe 12 iunie 2024 - 20:36, a scris:

Acum 16 ani, avand "baza operationala" in Copenhaga, am profitat de oferta "Around the Sound" si am vizitat mai multe orasele din Danemarca si Suedia situate in apropierea Stramtorii Oresund.
Biletul era valabil 2 zile si includea calatorii cu toate mijloacele de transport din regiune, cu singura conditie ca sa existe cel mult doua treceri ale frontierei, una cu trenul pe podul Oresund si una cu ferry intre Helsingor si Helsingborg, indiferent de sens.

Da, asta era biletul despre care vorbeam, nu mai tineam minte cum se numea, au trecut 20 de ani de la experienta mea suedeza.
Era foarte bun biletul, inteleg ca nu se mai vinde, iata ce spune un user de pe TA:

I’m afraid the pass isn’t sold anymore since the ferry company Helsingborg–Elsinore left the ticket cooperation agreement with the local transport authorities on both sides of the sound.

sdrc

sdrc

Member

View Postmetalactual, on 13 iunie 2024 - 12:41, said:

Era foarte bun biletul, inteleg ca nu se mai vinde, iata ce spune un user de pe TA:
I’m afraid the pass isn’t sold anymore since the ferry company Helsingborg–Elsinore left the ticket cooperation agreement with the local transport authorities on both sides of the sound.

Din pacate, se confirma ... era foarte bun, mai ales in combinatie cu cardul turistic de baza (Copenhagen Card) acoperea tot transportul zonal de interes.
Colaborarea transfrontaliera Copenhaga-Malmo este un exemplu de bune practici: au integrat in mod inteligent noul pod peste Stramtoarea Oresund, au ajuns la o foarte buna frecventa a trenurilor spre/dinspre aeroporturi (Kastrup/CPH si MMX) si in general au facilitat navetismul bidirectional. Imi amintesc ca eram in Malmo intr-un magazin de imbracaminte (vazusem in vitrina o geaca superba pt. copil) si o intrebam pe vanzatoare unde as putea schimba niste bani (aveam la mine doar DKK cash); a fost tare nedumerita si mi-a spus ca nu e nevoie de niciun schimb, pot plati direct la casa cu coroane daneze!
Este exact ce ar trebui sa faca Giurgiu si Ruse, mai ales din perspectiva extinderii Acordului Schengen!

nasty2

nasty2

Member

De la turnul torsionat a lui Santiago Calatrava am luat-o cãtre castel. Ne-am intersectat cu niște ciori deocamdatã blânde:

https://youtu.be/fxM...RCP2Z-cMYhEAeJv

Attached Files

Edited by nasty2, 13 June 2024 - 18:45.

nasty2

nasty2

Member

La castel:

https://youtu.be/zbP...AvegA1xrWr80rqq

Attached Files

Edited by nasty2, 14 June 2024 - 21:02.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate