Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar trebui sa ma coste o incar...

UBB camin

Boxe active pentru terasa

pret manopera
 ce acte sunt necesare la inregist...

stabilizator tensiune problema lu...

Voi raportati undeva tentativele ...

Cat timp se pierde cu fisa medica...
 Ce se poate face intr-o balta de ...

Jaluzele sau rolete interior

Imagine cu tenta galbuie

Noul Suzuki Swift 2024
 Parere ac sh

Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta

Termoizolare elevație interior

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

bookute

bookute

Junior Member

• Grup: Junior Members
Salutare!

Am primit detaliile structurii casei și eram curios dacă este în regula.

Sunt 5 cm de ajuns sub placa? merg puși 10 în șantier fără sa modificam proiect?

Elevate pe interior se hidroizoleaza/termoizoleaza? sau peste placa sub zid este de ajuns?

De asemenea terasa de la intrare fiind legată de placa va fi problematica? se poate "rupe" termic în șantier?

Multam!

Attached Files

akeem

akeem

Senior Member

• Grup: Senior Members
Tot ce e beton dintr-o bucata conduce căldură în afara și baga rece înăuntru (depinde ce sursă e mai puternică).
Ar fi bine dacă ai rupe termic terasa sa nu-ti bage frig în podea la iarnă.

razvan-softpedia

razvan-softpedia

Active Member

• Grup: Members

View Postbookute, on 09 iunie 2024 - 18:09, said:

Sunt 5 cm de ajuns sub placa? merg puși 10 în șantier fără sa modificam proiect?

Poti sa pui polistiren de 10 fara probleme. Pur si simplu pui mai putin pamant. Chestia cu "de ajuns" este relativa si oarecum la ghici pentru ca nu cred ca a facut nimeni simulari pentru 5 cm polistiren si 10 cm polistiren ( luand in calcul toate "straturile" ulterioare ). Eu, mai mult pentru confortul meu psihic, am pus 10 cm ( ca sa nu imi para rau ca m-am zgarcit la o chestie imposibil de reparat ulterior ).

Elevate pe interior se hidroizoleaza/termoizoleaza? sau peste placa sub zid este de ajuns?

Dpmdv, pe interior nu prea se justifica sa termoizolezi elevatia, mai ales daca ai o izolatie ok sub placa, si mai ales sub sapa. Cred ca este o mare diferenta de temperatura intre fata exterioara a levatiei, si fata interioara a acesteia, si de aceea m-as axa pe o buna termoizolatie a fetei exterioare.

La partea cu hidroizolarea este discutabila treaba, in functie de solul tau, si de adancimea panzei freatice. La mine nefiind probleme cu apa, nu am hidroizolat pe interior, mai ales ca la tunare am pus folie de polietilena ( are durata mare de viata, este impermeabila, si in zona interioara nu prea are cum sa fie deteriorata ulterior ). Daca crezi ca sunt probleme, si vrei sa stai linistit, poti sa ceri ca betonul sa fie aditivat.

De asemenea terasa de la intrare fiind legată de placa va fi problematica? se poate "rupe" termic în șantier?

Se poate rupe termic, dar discuta cu proiectantul, si vezi sa specifici asta si constructorului. Ca un sfat, din experienta personala ( saptamana trecuta mi-a plecat constructorul si m-a lasat cu fundul in balta, adica acoperisul nefacut ), discuta cu constructorul toate detaliile, in cele mai mici amanunte, si specifica-i cum vrei sa fie facut, pentru ca altfel el va cauta sa aleaga varianta cea mai usoara pentru tine. Si inca un sfat: evita sa dai bani inainte de a se termina o etapa, indiferent despre cine este vorba, si indiferent de cat timp va cunoasteti. In timp, oamenii se mai schimba. Posted Image

radunic

radunic

Senior Member

Ai finisajul exterior de aceeași grosime cu cel interior - 12 cm. E loc destul să pui termoizolație de 8 cm și restul o șapă de protecție și finisajul propriu-zis.

Edited by radunic, 10 June 2024 - 09:16.

bookute

bookute

Junior Member

View Postradunic, on 10 iunie 2024 - 09:16, said:

Ai finisajul exterior de aceeași grosime cu cel interior - 12 cm. E loc destul să pui termoizolație de 8 cm și restul o șapă de protecție și finisajul propriu-zis.

Te referi la terasa de la intrare ? Izolație peste toată ?

stefan0011

stefan0011

Active Member

Discuția pleacă de la cât ai plătit pe proiect. Daca te a jumulit, da-i-l sa-l refacă! Daca ai dat 3 lei pe el, ești liber sa:
1. Torni terasa separat de casa, cu izolație între ele.
2. Eu al pune 10- 15cm pe placa, și 5 dedesubt.
3. Teoretic, da, toată fundația se tratează la fel pe toată suprafața .

kretzu77

kretzu77

Custom title

Ar mai trebuie si dirigintele de santier sa-ti apere spatele.
La.mine nu a lasat nici treptele sa fie legate de casa, cum era initial. L-a pus pe.structurist sa modifice PTh.

stefan0011

stefan0011

Active Member

Mai rar asa diriginte. Si implicat si profesionist. Normal toți proiectanții sunt obligați sa respecte standardul NZEB devenit obligatoriu. Din ce localitate e?

bookute

bookute

Junior Member

Voiam sa stiu mai mult daca sunt chestii ce se pot face pe șantier fara sa mai modific proiectul din nou, sa pot sa ii spun constructorului macar sa nu ne lipim de casa cu terasa din față și treptele din spate.

Tocmai de-aia parcă n am vrut nici terasa in spate și facem un deck după.

radunic

radunic

Senior Member

View Postbookute, on 10 iunie 2024 - 09:17, said:

Te referi la terasa de la intrare ? Izolație peste toată ?
Pe toată  distanța pe care face contact cu casa (par să fie 4,70 m) cu lățimea minimă 50 cm, preferabil 1 m.
Cu albastru am figurat puntea termică.
Cu roșu - termoizolația. Rupe puntea termică și poți construi terasa fără să te mai legi la cap cu detașări de casă, grindă de fundare și rost care trebuie umplut, etanșat și întreținut.
Attached File  Plan fundatii 2.jpg   172.27K   18 downloads

bookute

bookute

Junior Member

radunic, on 11 iunie 2024 - 10:24, said:

Pe toată  distanța pe care face contact cu casa (par să fie 4,70 m) cu lățimea minimă 50 cm, preferabil 1 m.
Cu albastru am figurat puntea termică.
Cu roșu - termoizolația. Rupe puntea termică și poți construi terasa fără să te mai legi la cap cu detașări de casă, grindă de fundare și rost care trebuie umplut, etanșat și întreținut.
Plan fundatii 2.jpg

Dacă merge și așa nu mă mai complic cu altele atunci.

Mersi de sfaturi !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate