Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3

De ce nu miros hainele a balsam de rufe?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

Cassandrazza

Cassandrazza

New Member

• Grup: Candidate Members
Buna!
Recent m-am mutat intr-un apartament, toate bune si frumoase insa m-a intampinat problema masinii de spalat - candy smart CS4 1072D3/1 - care dupa indelungi curatari, in continuare nu imi face hainele sa miroasa a balsam.
In dispenserul de sus ramane apa in recipientul dedicat balsamului dupa ciclul de spalare, deci cred ca trage balsamul insa nu prea inteleg unde merge acesta daca nu pe haine 😕. Care ar putea fi problema?
Multumesc frumos pentru eventualele raspunsuri 🤗

Klaudio

Klaudio

Active Member

• Grup: Members
poate programul de spalare folosit de tine nu include si folosirea balsamului? incearca si alt program

daninzy

daninzy

New Member

Buna, pui oare destul balsam?

dell99

dell99

Senior Member

• Grup: Senior Members
incerca sa speli bine tavita in care pui balsamul. Eu am avut o problema ca nu il tragea si am descoperit ca puneam putin cam mult [pana la limita superioara] si balsamul folosit era mai vascos, nu avea putere sa il traga complet. Dupa ce l-am mai diluat si am adaugat mai putina cantitate in tavita nu am mai avut problema asta. Cred ca nu ar trebuie sa ramana apa acolo la sfarsitul programului.

Edited by dell99, 15 May 2024 - 10:49.

Cassandrazza

Cassandrazza

New Member

Klaudio, on 15 mai 2024 - 10:43, said:

poate programul de spalare folosit de tine nu include si folosirea balsamului? incearca si alt program
Multumesc, am incercat mai multe programe si tot nu vrea :(

laffin

laffin

Senior Member

ia-ti un balsam mai bun si cumpara-ti uscator de rufe.

Bursul

Bursul

alias Petrov, zilier in DE

E mai bine fara miros de balsam.

sirgoofy

sirgoofy

Senior Member

Exact, n-am inteles de e ce placerea unora sa miroasa a balsam ... ia parfum daca vrei sa mirosi a ceva.

imo asta e un plus pt acea masina de spalat Posted Image

Edited by sirgoofy, 15 May 2024 - 11:05.

Naijax

Naijax

Guru Member

Cred ca pui prea mult balsam

Asta facea desteapta de nevasta-mea Posted Image
Dupa ce m-a frecat la cap de cateva ori ca rufele nu miros a balsam, mi-am facut timp sa ma uit la masina de spalat
Nu avea nici pe draku' da' ... problema nu s-a rezolvat

Pana cand am prins-o in flagrant
Punea prea mult balsam
Ideea este ca masinile au o limita (un semn) in compartimentul ala
Daca pui prea mult = balsamul curge in cuva inaintea detergentului - un fel de masura de siguranta
In momentul cand ajunge la balsam, doar spala sertarul ca nu mai e nimic acolo Posted Image

Acum pune balsam doar pana la semn = case solved

Edited by Naijax, 15 May 2024 - 11:23.

Bursul

Bursul

alias Petrov, zilier in DE

View PostNaijax, on 15 mai 2024 - 11:11, said:

Daca pui prea mult = balsamul curge in cuva inaintea detergentului - un fel de masura de siguranta
Nu e masura de siguranta. Functioneaza pe principiu "fantana lui Pitagora/Arhimede" ... nu stiu cum se numeste, ceva grec antic. Pui peste o limita, curge tot lichidul din recipient.

giuliani2

giuliani2

Member

N-am inteles niciodata persoanele care vor sa miroasa a balsam. Treci cateodata pe langa cineva pe strada si simti un miros de Coccolino de parca treci pe langa un ursulet de plus.
Nu mai vorbesc de sanatatea sistemului respirator si mai ales a pielii, induc alergii in timp, etc. De-asta vezi mai noi o gramada de oameni cu alergii, pe langa mancarea care e cum e mai folosim si parfumuri prin casa/baie, balsam pe rufe.
Pentru copii mai ales e important de evitat balsamurile sau parfumurile in casa.

Leo2006

Leo2006

Guru Member

Daca pui prea mult se produce efectul de sifon si se scurge tot odata cu detergentul.
Pocalul lui Pitagora. :)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Cg8KQfaT9xY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Leo2006, 15 May 2024 - 11:44.

Naijax

Naijax

Guru Member

Dap ... aia e problema

Cat despre balsam ... e util mai oameni buni
Face rufele mai moi deci mai usor de calcat
Ca le si parfumeaza - e un bonus
Pentru haine copii exista balsam hipoalergenic chiar si fara parfum

Acuma ... ca unii baga balsam si la ciorapi, chiloti sau prosoape ... e alta poveste pentru alt topic Posted Image

helen76

helen76

Active Member

Eu nu folosesc balsm . Doar pun in sertarul unde scrie , si n am stres ,nu trebuie neaparat sa se simta de la 1km ca miros a Cocolino :))

pustiu_22

pustiu_22

Senior Member

Mda, luam pe noi haine spalate cu un detergent cu miros de fresh sau lavanda, adaugam ceva balsam Cocolino/Lenor si apoi 2-3 fasuri de parfum! Deci iesim din casa cu 3 arome pe noi, amestecate!

DanyHiker

DanyHiker

Guru Member

Inseamna ca masina de spalat clateste bine.

Y0samiteSam

Y0samiteSam

Senior Member

Motivul poate fi cel enumerat de colegi putin mai sus (Pocalul lui Pitagora) sau poate presiunea apei care alimenteaza masina de spalat este prea mare.
In cazul meu presiunea era prea mare si cand masina tragea apa, o pare din ea ajungea si in sertarul dedicat pentru balsam si automat se ducea si tot balsamul in cuva odata cu detergentul.
Rezolvare: inchide 2 ture robinetul de alimentare; daca ai modelul de robinet cu bila o sa se strice in timp pentru ca nu e bine sa stea doar jumatate deschis (se inlocuieste relativ usor).

MMike

MMike

Guru Member

Problema poate fi si de la msr si de la balsam. Trebuie pus la maximul indicat de msr in compartimentul dedicat. Balsamul care se comercializeaza in ro nu e de calitate.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate