Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kia vs Hyundai vs Skoda Karoq 2.0...

Paralizie parte inferioara picior...

COPA AMERICA 2024

Presedintele Romaniei 2024. Cine ...
 Recomandare usa interior izolata ...

Comunitatea de bicicliști - ...

macOS 15 Sequoia

Top Zone Rezidence Victor Brauner
 Curatare ferestre de adezivul fol...

Placare scara exterioara acces

Dovada lucru firma desfiintata

Zone de facut casa
 Recomandare service Maserati in B...

Drenaj ape pluviale

Incompatibilitate router Digi Mer...

Lada frigorifica vs congelator
 

Nivelare placa + Fisuri

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
3 răspunsuri în acest subiect

#1
geo_clinciu

geo_clinciu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 15.05.2024
Salut,

Am inceput renovarea unei case si intampin momentan cateva probleme la care am nevoie de ajutor.

1. Placa dintre beci si parter nu este dreapta, fiind diferenta de aproximativ 7-8 cm dintr-un colt in altul. Ideea mea pentru a nivela placa este de incarca - in zonele necesare - cu spartura de BCA 3-4 mm - de la Fermacell, iar dupa aceea sa montez incalzirea in pardoseala ( placa cu nuturi si dupa aceea sapa). Nu sunt atat de sigur pe sistemul acesta de nivelare el fiind folosit pentru elementele uscate pentru incalzirea in pardoseala nu pentru cele umede. Credeti ca ar functiona ?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zV3FhRGk3_g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] - Video cum se executa.

2. Am demolat scarile de la parter si etaj , iar atunci mi-au aparut cateva fisuri destul de serioase ( aprox 2 metrii) in placa. Ce imi puteti recomanda sa le repar in mod cel mai corect ?


Multumesc

#2
Talibane

Talibane

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 257
  • Înscris: 12.05.2019
Te complici prea mult, ia si toarna o sapa normala pentru egalizare apoi iti pui incalzirea si apoi torni sapa normala peste incalzire.

Iar la fisuri, nu ai ce sa le faci, alea nu se pot repara. Daca placa are armatura necesara, nu reprezinta nici un risc.

#3
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.673
  • Înscris: 08.03.2017
"fisuri destul de serioase ( aprox 2 metrii) in placa"
Rasina epoxidica injectabila .
Unde lipeste nu se mai rupe , testat la 35 tone incarcatura cu perna de aer in laborator incerc .
Atentie la protectia munci , vapori sunt foarte toxici , spatiul sa fie bine aerisit in timpul ce se pune in opera .
https://www.isomat.r...a-de-rasini-ro/

Editat de ldpe, 16 mai 2024 - 07:27.


#4
rider_x

rider_x

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 358
  • Înscris: 14.10.2023
Se niveleaza cu placi izolatoare de extrudat mai ales ca pui incalzire in pardoseala si placa e fisurata si vrei sa eviti incarcarile suplimentare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate