Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar trebui sa ma coste o incar...

UBB camin

Boxe active pentru terasa

pret manopera
 ce acte sunt necesare la inregist...

stabilizator tensiune problema lu...

Voi raportati undeva tentativele ...

Cat timp se pierde cu fisa medica...
 Ce se poate face intr-o balta de ...

Jaluzele sau rolete interior

Imagine cu tenta galbuie

Noul Suzuki Swift 2024
 Parere ac sh

Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta

Dovada lucru firma desfiintata

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

MinettoMatoi

MinettoMatoi

Senior Member

• Grup: Senior Members
Daca vreau adeverinta ca am lucat de la data x la data y in 1996 de la o firma care nu mai este, era de stat, se numea Corairom, cum se face ?
Am cautat pe arhiveleromane.ro si nu apare firma acolo, am dat mail, sa vedem maine de raspund, o sa si sun, dar vroiam si pareri de la voi.
E posibil sa nu existe arhivele acestei firme acolo ? Stiam ca totul trebuie arhivat si pastrat 50 ani minim, asa citisem.

Si daca nu e acolo, unde o fi ? Sau nu mai e deloc ?

Tot ce am gasit in jurnalul de pe vremea aia cand scriam a fost:
"Directorul  CORAIROM  ing . Mircea  Rãdulescu  numit  prin  decizia
CCCF  SA  nr.3996 / 1995"

CCCF SA nr 3996 face parte din indicatorul firmei ? Am gasit un Corairom pe google dar aia era infiintata in 2001 si lichidata in 2004, nu e aia.

adisz

adisz

Targu Mures

Despre ce perioada este vorba mai exact, cate luni?

AlexEn

AlexEn

Spoiled brat

• Grup: Moderators
Nu ai spus pentru ce iti trebuie adeverinta. Sa dovedesti vechime in munca sau altceva?

MinettoMatoi

MinettoMatoi

Senior Member

Da, sa dovedesc vechime in munca la casa pensiei. Am si uitat perioada, au trecut 27 ani de atunci. cat o fi, dar sa dau de locul de unde se poate lua.

nei-k

nei-k

Senior Member

In 1996 erau inca in vigoare cartile de munca la purtator, s-au desfiintat abia la inceputul lui 2011.
Ar trebui sa ai inscris in acea carte (carnet) de munca tot istoricul activitatii tale, de la angajare pana in 2011. Oricum istoricul a fost transferat electronic, in actualul REVISAL (nu stiu cum se numea in 2011)

wally_walrus

wally_walrus

Junior Member

• Grup: Members

View Postnei-k, on 10 iunie 2024 - 21:23, said:

In 1996 erau inca in vigoare cartile de munca la purtator, s-au desfiintat abia la inceputul lui 2011.
Ar trebui sa ai inscris in acea carte (carnet) de munca tot istoricul activitatii tale, de la angajare pana in 2011. Oricum istoricul a fost transferat electronic, in actualul REVISAL (nu stiu cum se numea in 2011)

Se pot accesa datele din acest REVISAL undeva online? Sau musai de mers la Casa Pensiilor cu cartea de munca ca singur document justificativ?

florinel

florinel

Senior Member

In 1996 vechime se inscria in cartea de munca.
La incheierea contractului de munca, cartile de munca au fost inmanate angajatilor.
Deci - raspunsul este - cauta carte de munca, acolo ai inscrisa vechimea.

Ulterior, cartile de munca au fost colectate de la posesori (instiintari, etc) pentru a fi "digitalizate". In ultimii ani, acestea au fost returnate posesorilor, cu instiintare de la casele de pensii.
Eu am recuperat-o anul trecut, cu mentiunea la ghiseu " sa o pastrati cu sfintenie". Am intrebat de ce, avand in vedere ca au fost arhivate electronic; mi s-a raspuns ceva de genul "eu va invat de bine".

Adica, cel mai probabil va fi chestia aia romaneasca - desi au electronic, vor solicita cartea fizica - cine nu o are, nu primeste vechimea. Super util pentru stat cand ajung decreteii la pensionare.

mihaiC1

mihaiC1

Senior Member

Deobicei cartile de munca , astea pe carton, sunt si in copie in o arhiva , urmeza sa afli unde e arhiva.. de pe net slabe sperante sa afli !
@florinel mai sunt cca10 ani pana la pensionarea decreteilor" sa vedem cati ajungem pana atunci..

MinettoMatoi

MinettoMatoi

Senior Member

Nu am apucat sa am carte de munca, se facea dupa 3 luni de la angajare, ca daca era sa fi avut, o aveam acasa deja de atunci. Trebuie sa arat cat am lucrat si fara cartea de munca, nici nu as mai fi intrebat daca aveam cartea de munca, sau daca o aveam si am dat-o ptr transfer digital.

FreeThinker

FreeThinker

Mr.Nobody

Trebuie să afli unde a plecat arhiva atunci când s-a desființat firma, sunt arhive private care se ocupă cu asta. Și da, acolo poți obține o adeverință care să ateste mai mult decât e scris în cartea de muncă, eventuale ore suplimentare sau ore de noapte etc, chestii pe care nu le găsești în carnetul de muncă.

Hider141

Hider141

trolling here since 2008

S-ar putea sa ma insel, dar arhivele de genul asta nu e obligatoriu sa le tii doar 5 sau 10 ani?
Iar ce e peste, dumnezeu cu mila...

gelublabla

gelublabla

Senior Member

"statele de plată, de salarii trebuie păstrate pentru o perioadă de 50 de ani de la data creării lor
În timp ce,
dosarele de personal, contractele de muncă, convențiile civile de prestări servicii din departamentul Resurse Umane vor fi conservate 75 de ani de la data creării lor."

https://www.sda.ro/b...or-de-personal/

MinettoMatoi

MinettoMatoi

Senior Member

Am aflat firma care are arhiva, acuma sa vedem, am trimis azi plicul recomandat cu confirmare de primire (asa mi-a spus aia de la arhivele nationale, tot ea mi-a zis unde-s arhivele), si sa vedem.
E in Valcea, SC Vilthnica se numeste, poate stie cineva de pe aici ce e cu firma asa ca idee.

Doar ca sa imi fie mai clar, in cerere scrie ca trebuie sa platesc 100 lei in contul x, banui ca sa platesc dupa confirmarea de primire, nu ? Scriu ei un nr de tel acolo dar am sunat si era altceva.
Atasez cererea, aia de la arhive a spus sa dau cerere de mana, eu am completat-o si pe asta tipizata.
Am trimis si cerere de mana semnata asa cum mi s-a zis.

Interesant ca nu exista optiune ptr adeverinta, am scris eu ce vreau la informatii suplimentare.

lion12

lion12

Junior Member

• Grup: Members
Exista o evidenta a operatorilor care au preluat arhiva fostelor unitati.

tfmercedez

tfmercedez

BUFU

florinel, on 11 iunie 2024 - 05:13, said:

.
Eu am recuperat-o anul trecut, cu mentiunea la ghiseu " sa o pastrati cu sfintenie". Am intrebat de ce, avand in vedere ca au fost arhivate electronic; mi s-a raspuns ceva de genul "eu va invat de bine".

Adica, cel mai probabil va fi chestia aia romaneasca - desi au electronic, vor solicita cartea fizica - cine nu o are, nu primeste vechimea. Super util pentru stat cand ajung decreteii la pensionare.
eu pastrez ca dovada si emailurile de ing care confirma plata pentru pilonul II.

Edited by tfmercedez, 13 June 2024 - 22:03.

MinettoMatoi

MinettoMatoi

Senior Member

View Postlion12, on 11 iunie 2024 - 22:56, said:

Exista o evidenta a operatorilor care au preluat arhiva fostelor unitati.
Pai am aflat operatorul, uite ca nici acuma nu am primit confirmarea de primire a scrisorii, pana la Valcea nu facea 3 zile, ma duc luni la posta sa intreb.
Cand am sunat la arhivele nationale, mi s-a zis sa trimit recomandata cu confirmare de primire, nu am facut de capul meu.

mihaiC1

mihaiC1

Senior Member

La cum se misca posta in RO cred ca mai ai de asteptat mult, asta daca nu au ratacit recomandata.. Eu am fost direct la arhiva si tot m-au amanat de vro' 3 ori in 2 luni..

MinettoMatoi

MinettoMatoi

Senior Member

Am scris adresa f clar pe plic, nu vad de ce s-ar fi ratacit si recomandata ! Ca doar de aia e recomandata sa aiba grija de ea mai okey.
In Germania ajungea in 5-6 zile. La Valcea ar trebui sa ajunga totusi mai repejor.

De ce te-a amanat de 3 ori ?! Mai ales daca plateai, aici unde cer eu, cere 100 lei, ca e firma privata.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate