Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...
 Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro
 Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...
 Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune

Nu pot citi stickurile USB

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

colombo2003-1

colombo2003-1

New Member

• Grup: Candidate Members
Se da un laptop 2 in 1, Lenovo, ideapad D330-10IGM, cu Win 10 si update la zi.

Problema este ca nu mai reusesc sa citesc stickurile de memorie USB (care pe alt laptop functioneaza f  bine).
Singurul pe care il "vede" si il poate si "citi" este HDD-ul extern  tot pe USB.

Din ce cauza s-ar putea intampla treaba asta? Cum as putea remedia problema (mai ales ca am si un stick cu semnatura digitala pe care evident nu il mai pot folosi).

Multumesc!

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

• Grup: Senior Members
La Device manager cum e? E vreo componenta cu galben?
Drivere de chipset al plăcii de bază?
Mouse sau tastatura externa conectate cum se comporta? Ai tensiune pe USB? (se aprinde la mouse pe cablu LED-ul)?
In BIOS nu sunt dezactivate?

Niciun usb nu funcționează?

Paco_ste1

Paco_ste1

Senior Member

HDD -ul are alimentare proprie ?
Banui ca nu are pe USB  iesirea de 5 volti.

nei-k

nei-k

Senior Member

Poți încerca să resetezi porturile USB

Nu îmi asum răspunderea pentru eventuale neplăceri create!

Metoda manuală, cea mai sigură, dar și cea mai anevoioasă:
https://www.partitio...ce-manager-4589

Utilitar 1 - Nirsoft Usbdeview v3.07
https://www.nirsoft....vices_view.html

sau

Utilitar 2
https://sourceforge....s/usb-resetter/

Edited by nei-k, 10 June 2024 - 17:33.

colombo2003-1

colombo2003-1

New Member

Vizualizare mesajdorin_2k, pe 10 iunie 2024 - 16:46, a scris:

La Device manager cum e? E vreo componenta cu galben?
Drivere de chipset al plăcii de bază?
Mouse sau tastatura externa conectate cum se comporta? Ai tensiune pe USB? (se aprinde la mouse pe cablu LED-ul)?
In BIOS nu sunt dezactivate?

Niciun usb nu funcționează?
Singurul care apare e cu un triunghi cu galben cu ! este la „Alte dispoziitive„ care are sub el „dispozitiv necunoscut„. Am incercat si dezinstalare si degeaba. Apare din nou.
Nu am momentan nici o tastarura sau mouse pe fir ca sa pot testa.
Nu, nici un alt stick nu functioneaza.

Cand introduc stickul se aude acel sunt specific in difuzor. Si ledul de la stick se aprinde.

Am fost pe site-ul producatorului (de fapt este un tool) si nu a detectat nimic (adica as fi chipuirile la zi).
Nu am alte drivere ale placii de baza de unde sa pot face un eventual update.

In bios nu am vazut nimic suspet,dubios sau care sa imi fi atras atentia (sa fie ceva disable).

StickyFingaz

StickyFingaz

Active Member

• Grup: Members
Teoretic modelul tau are 2 porturi USB, un 2.0 probabil tip A si un USB-C 3.1 cu PD.
Pe care dintre ele functioneaza HDD-ul extern? La ideapad am patit si eu ca un stick sa functioneze cu erori intr-un port dar sa functioneze perfect in altul. S-ar putea ca si la tine sa fie la fel. Incearca eventual cu un hub USB daca ai la indemana.

colombo2003-1

colombo2003-1

New Member

nei-k: tot nu functioneaza. Am incercat metoda anevoioasa, nu insa si tool-urile.

HDD-ul extern merge doar pe un singur port (cel din stanga).

Stickurile le vedea pana la un moment dat, dar nu imi dau seama de cand nu mai merge. Scanam documentele, le puneam pe stick si apoi le copiam in laptop in vederea atasarii pe mail.

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

Hdd extern e cu alimentare separata? Că asta ar fi o explicație că merge.

nei-k

nei-k

Senior Member

Daca ai in Device Manager ceva cu eroare (triunghi galben) înseamnă că nu ai un driver instalat corect. De aici pot apărea probleme și erori. Intra pe site Lenovo și instalează toate driverele disponibile pentru modelul tău de laptop, in baza Nr de serie unic.

Ulterior, daca nu dispare acel triunghi galben, revino și postează Hardware ID, pe care îl afli după metoda de mai jos
https://www.wikihow....nd-Hardware-ID.

Ar fi de luat in calcul și o reinstalare Windows "pe curat", pentru a elimina suspiciunea unei erori de drivere.

Daca laptopul tau are un port USB cu PD (power delivery - încărcare rapidă a altor dispozitive), iar acel port e de tip USB-A (nu e USB-C), recomandarea mea ar fi sa dezactivezi din BIOS acea funcție de încărcare rapidă. Am pățit ca un astfel de port USB-A pe o placa de bază să îmi ardă stick-uri de memorie și stick-uri de conectare mouse și tastatură (pe astea a trebuit să le casez aproape noi, fiind inutilizabile fără stick-ul aferent). După dezactivare încărcare rapidă nu am mai avut deloc probleme.

colombo2003-1

colombo2003-1

New Member

Acel dispozitiv necunoscut (si singurul care apare cu galben in lista de la device manager) chiar daca il dezinstalez, este imediat pus la loc de sistemul de operare, dupa un refresh.

Cand introduc un stick, la device-uri conectate apare cu numele Udrive (e prima oara cand vad acest lucru).

Un alt stick (celnde semnatura electonica) este vazut (si pot instala driverele si programul de pe token) dar nu imi vede semnatura (in interfata programului imi zice no device). Ledul de la token este aprins.

Am incercat cu un mouse wireless si stickul acestuia functioneaza; mouseul functioneaza.

Stiu ca solutia radicala de reinstalare (dar nu am kitul, el venind gata instalat) sau update la Win11 ar putea fi o solutie, dar......

In incercarea de a gasi acel ID, conform articolului, vad ca acolo ar fi vorba despre ID de la placa video? Daca am inteles bine, la mine este chipset integrat U600 (ceva de genul; nu am acum laptopul in fata; mai are si foarte putina baterie si am incarcatorul la mine, nefiind in localitate).

Pe siteul producatorului am incercat si acolo. Am gasit produsul in lista dar in afara de 4 optionale (pe care le-am instalat) nu gaseste nimic.

Legat de tipul de USB, marturisesc ca nu stiu daca este PD, de tip A sau C... deci nu stiu la ce ar trebui sa fiu atent in Bios.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate