Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar trebui sa ma coste o incar...

UBB camin

Boxe active pentru terasa

pret manopera
 ce acte sunt necesare la inregist...

stabilizator tensiune problema lu...

Voi raportati undeva tentativele ...

Cat timp se pierde cu fisa medica...
 Ce se poate face intr-o balta de ...

Jaluzele sau rolete interior

Imagine cu tenta galbuie

Noul Suzuki Swift 2024
 Parere ac sh

Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta

Lada frigorifica vs congelator

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

aaaa4567

aaaa4567

Senior Member

• Grup: Senior Members
Am nevoie de o lada frigorifica mica pentru un apartament, ceva in genul: https://altex.ro/lad...cpd/LZFFH10EAW/

Cerinte principale: pretul (800-1000 de lei), spatiul (nu mult mai mare de atat), eficienta energetica si reliability. Hai si functionarea la temperaturi scazute, cum are modelul mentionat.

Vad si congelatoare. Ce avantaje as avea fata de o lada, in afara de incarcarea pe sus? Cu lada nu prea sunt obisnuit, zic... Ma gandesc ca e destul de greu sa stii unde ai pus pachetul cutare. Pe de alta parte, la congelator ai spatiu mai mic, caci ai acele separatii (rafturi). Ce parere aveti?

Lada va fi folosita pentru pastrat fructe si legume congelate, in principal.

Demerzel

Demerzel

Junior Member

• Grup: Junior Members
Cand te vei apuca sa rascolesti tot continutul prntru a da de o anumită punga iti vei baga picioarele in el de spatiu suplimentar pe care ti l oferă o lada si te vei gandi cat de ordonat ar fi stat pungile alea in sertarele congelatorului.

Valy_User

Valy_User

Senior Member

ia ladă că e mult mai comod de folosit.

phoenix76

phoenix76

Active Member

• Grup: Members
Din punctul meu de vedere ( nu am lada dar au alte cunostinte ), lada este exact pentru ce ai specificat tu, si anume pastrarea pe termen lung a alimentelor congelate. in cantitati mai mari. La lada umbli mai rar, scoti un pachet de legume congelate, folosesti o parte, ce ramane o pui in congelator si o folosesti data viitoare.
Se poate compara cu un mic depozit. Daca iti aduce un vecin un sac de peste, il bagi la lada si ai un an din el.

andu2006

andu2006

Active Member

Lada este buna daca stochezi pe termen mai mare si nu umbli des la ea.Un concelator vertical are avantajul ca este ingust si incape pe usa. Am cumparat si o lada frigorifica si din pacate nu am reusit sa o bag in camara unde golul de usa nu are decit 60 cm.
Verifica daca incape in locul dorit.

strongsss

strongsss

Senior Member

Am avut mai multe incercari de a cumpara lada, dar nicioadata nu am ajuns sa o si cumpar, pentru ca nu depozitez multe produse peste iarna.
daca esti tiul care taie porc de Craciun, cumpara jumatate de vitel, pune 10kg de rosii rosii sau vinete la congelat  - ia lada! pentru o familie cu obiceiuri de aprovizionare normale, congelatorul e absolut suficient.

Daca iti aduce un vecin un sac de peste, il bagi la lada si ai un an din el.
Buna asta cu sacul de peste. ce vremuri, cand pescarii scoteau un sac de scrumbie din Dunare, la o tura de pescuit!

Edited by strongsss, 10 June 2024 - 17:06.

Demerzel

Demerzel

Junior Member

Scoti din lada pachetul mare, folosesti jumatate si ce ramane pui in congelator ? :D
Pai intrebarea parca era daca sa si ia lada SAU congelator, nu ?

Lazile sunt pt magazine, domne, sa aiba mai multe si in fiecare acelesi tip de produs, in aia ai doar pulpe de pui, in aia aripi, in aia piept de pui.
Cand vei pune tu 10 pungi de cirese, 10 de visine, 5 de ce ti trece prin cap si tot asa, vei mai gasi un drac punga care iti trebuie tie, le iei la mana pe toate, te si enervezi ca nu dai de ea si evident ca o vei gasi chiar pe fundul lazii :D
La congelator e simplu.
Jumatate de sertar e cu cirese, jumatate e cu visine. Urmatorul sertar, jumatate e cu salata verde, jumatate e cu castraveti, intelegi ideea.

Pierzi ceva spatiu, hai sa zicem 10%, dar la orice spatiu de depozitare pui rafturi, nu le arunci claie peste gramada pentru a incapea cat mai multe ca altfel te ia capul cand iti trebuie ceva de la fundul mormanului.

Valy_User

Valy_User

Senior Member

Totuși cred că are deja o combină frigorifică acasă.

stefan0011

stefan0011

Active Member

Un congelator folosește mai bine spațiul pe verticala, economisind spațiu în apartament. Între lada mica și congelator, alege congelatorul. Între lada mare și congelator, clar lada.

aaaa4567

aaaa4567

Senior Member

View PostDemerzel, on 10 iunie 2024 - 17:17, said:

Scoti din lada pachetul mare, folosesti jumatate si ce ramane pui in congelator ? Posted Image
Pai intrebarea parca era daca sa si ia lada SAU congelator, nu ?

Lazile sunt pt magazine, domne, sa aiba mai multe si in fiecare acelesi tip de produs, in aia ai doar pulpe de pui, in aia aripi, in aia piept de pui.
Cand vei pune tu 10 pungi de cirese, 10 de visine, 5 de ce ti trece prin cap si tot asa, vei mai gasi un drac punga care iti trebuie tie, le iei la mana pe toate, te si enervezi ca nu dai de ea si evident ca o vei gasi chiar pe fundul lazii Posted Image
La congelator e simplu.
Jumatate de sertar e cu cirese, jumatate e cu visine. Urmatorul sertar, jumatate e cu salata verde, jumatate e cu castraveti, intelegi ideea.

Pierzi ceva spatiu, hai sa zicem 10%, dar la orice spatiu de depozitare pui rafturi, nu le arunci claie peste gramada pentru a incapea cat mai multe ca altfel te ia capul cand iti trebuie ceva de la fundul mormanului.
Ideea e ca am un congelator cu 2 rafturi (frigider mai mic, o persoana care foloseste apartamentul mai rar etc). Dar in congelator sunt tot feluld e pungi cu legume si fructe si altceva nu mai incape. mai ales vara, mai ai de pus niste cutii cu inghetata (vin diversi in vizita si trebuie spatiu) sau ceva tava cu gheata.
Pungile le tin mult (2-3 ani) si le folosesc rar, va dati seama - mai o prajitura, mai o spuma de fructe dar cam atat. Nu prea tin carnuri, dar vin diversi cunoscuti cu ceva fructe de care nu gasesti prin piete si atunci as vrea sa bag 3-4-5 kg.

Fratello

Fratello

Active Member

Atunci clar congelator vertical.

Demerzel

Demerzel

Junior Member

Cum sa tii pungile in congelator, indiferent cu ce, 2-3 ani ?
E absurd, nu e nici recomandat si nici nu are sens, anul urmator se coc alte fructe, nu ?

thunderbolt

thunderbolt

Junior Member

View Postaaaa4567, on 10 iunie 2024 - 16:01, said:

Ce parere aveti?
Lada va fi folosita pentru pastrat fructe si legume congelate, in principal.

Am si una si alta, congelator Zanussi, lada Whirlpool. Congelatorul are avantajele accesului mai rapid la anumite lucruri (cu conditia sa stii unde la-ai pus), lada este mai ieftina si robusta. Congelatorul poate fi "no frost", lada nu prea.
Strict pentru ce vrei tu, o lada e potrivita. Ca sa organizezi lucrurile mai bine, poti sa folosesti cutii transparente din plastic sau poti scrie cu markerul pe pungi.

aaaa4567

aaaa4567

Senior Member

View PostDemerzel, on 10 iunie 2024 - 18:54, said:

Cum sa tii pungile in congelator, indiferent cu ce, 2-3 ani ?
E absurd, nu e nici recomandat si nici nu are sens, anul urmator se coc alte fructe, nu ?
Nu gasesti mereu fructe de care trebuie. Nu le gatesti atunci. Fructele tin no problem. Nu stiu, nu o fac cu intentie etc.

sirgoofy

sirgoofy

Senior Member

Suna ca o iei pt casa de vacanta ... considera si alternativa fara aceasta lasa/ congelator. (poate esti vreun mare vanator)

Presupun ca ai deja combina frigorifica .. din experienta mea inca un congelator/ lada creste mult consumul la curent, te descurci si fara cu minime ajustari imo.
Cumperi mai proaspat ce ai depozita in acea lada si va fi mai ieftin.

Sa nu fi in situatia: platesti 2 ani curent in plus si nici nu-ti vine sa mananci ce ai tinut la congelat ...

Edited by sirgoofy, 10 June 2024 - 20:13.

richi_e

richi_e

Senior Member

in lada poti sa folosesti cutii de plastic, transparente, ca sa gasesti mai usor ce cauti.
are si cosuri (2-3) pe care le foloseti ptr chestii curente..
spatiul REAL de depozitare e mai mult decat dublu, fata de congelator!
dezavantaj: spatiu/volum

sandel1

sandel1

Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

Ladă recomand și eu. Pe lângă fructe congelate, eu am mai băgat în ea sucuri (de pepene, roșii, struguri), must, zacuscă, vinete, ciuperci, știuleți de porumb dulce, etc.
Dacă are coșuri și spații compartimentate se pot organiza bine produsele congelate. Recomand marca Liebher.

Edited by sandel1, 10 June 2024 - 21:15.

Demerzel

Demerzel

Junior Member

View Postrichi_e, on 10 iunie 2024 - 20:22, said:

in lada poti sa folosesti cutii de plastic, transparente, ca sa gasesti mai usor ce cauti.
are si cosuri (2-3) pe care le foloseti ptr chestii curente..
spatiul REAL de depozitare e mai mult decat dublu, fata de congelator!
dezavantaj: spatiu/volum

Hai fugi de aici cu mai mult decat dublul tau.
Daca ai aceiasi litri, faptul ca ai sertare iti ia jumatate din volumul util ???

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate