Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Întrebare de noob

Rezistenta la caldura vara

JOCURILE OLIMPICE PARIS 2024...fo...

JOCURILE OLIMPICE PARIS 2024...fo...
 Revolut, crypto si taxe

Kia vs Hyundai vs Skoda Karoq 2.0...

Paralizie parte inferioara picior...

COPA AMERICA 2024
 Presedintele Romaniei 2024. Cine ...

Recomandare usa interior izolata ...

Comunitatea de bicicliști - ...

macOS 15 Sequoia
 Top Zone Rezidence Victor Brauner

Curatare ferestre de adezivul fol...

Placare scara exterioara acces

Dovada lucru firma desfiintata
 

Folii heliomate faruri - merita?

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,175
  • Înscris: 21.03.2020
Am polishat dupa 2 ani iar farurile si vreau sa pun folii. Nu stiu daca merita si daca sunt eficiente sa nu le mai  matuiasca soarele. M-ar interesa sa pun heliomate (se intuneca la UV) iar noaptea sunt transparente, dar nu stiu daca comenteaza cei de la ITP sau politia. Am vazut multi cu faruri mai intunecate pe strazi...
Aveti ceva experienta pe subiect?

#2
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,131
  • Înscris: 02.12.2007
Nu se intuneca la UV, doar ca nu lasa UV sa treaca dar sunt si raman incolore/transparente.
Alea intunecate sunt asa standard si sunt de figuri. Nu sunt legale.

#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,860
  • Înscris: 07.06.2014
matuirea nu se face de la uv, nu neaparat, ci de la mizeria de pe strada amestecata cu vaporii de apa, deci frecare continua, o sablare mai exact care mai apoi de la uv se si ingalbenesc

in afara de aspect, pe care nu il vad necesar a fi mai inchise la culoare, ca doar nu protejezi becul sa nu orbeasca, care e rostul acestei folii? evident, in afara de marketing si a aduce mai multi bani vanzatorului

o folie normala de ce nu mai este buna?

#4
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,478
  • Înscris: 24.07.2022
sigur sunt cele originale farurile? de obicei cele aftermarket ieftine se matuiesc/aburesc etc. poti opri langa o masina de politie si ii intrebi direct daca merge sa pui. Posted Image
eu n-am avut niciodata probleme de-astea. dar de obicei caut sa o parchez la umbra sau cu spatele la soare macar.

Edited by Punter, 15 May 2024 - 18:51.


#5
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,120
  • Înscris: 19.12.2012

Vizualizare mesajGlCA_Contras, pe 15 mai 2024 - 18:38, a scris:

Am polishat dupa 2 ani iar farurile si vreau sa pun folii. Nu stiu daca merita si daca sunt eficiente sa nu le mai  matuiasca soarele. M-ar interesa sa pun heliomate (se intuneca la UV) iar noaptea sunt transparente, dar nu stiu daca comenteaza cei de la ITP sau politia. Am vazut multi cu faruri mai intunecate pe strazi...
Aveti ceva experienta pe subiect?
Foliile se pun ca sa nu se zgarie plasticul farului dupa polish. Nu are sens sa pui complicaciuni heliomate ca risti sa ramai fara talon, politia nu e prea incantata de asa ceva. Ori incearca cu spray lac transparent tot pt protectie dupa polish.
Daca pui folie, pune folie simpla, sa arate ca farul original, fara tente colorate, fumurii etc

Edited by A10, 15 May 2024 - 18:54.


#6
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,570
  • Înscris: 29.07.2013
https://www.masterfo...folii-heliomate

#7
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,175
  • Înscris: 21.03.2020
https://share.temu.com/DsmZhbDPdRA
se pare ca exista, foliile ar trebui sa aiba protectie UV. Sa nu mai polishez farurile la fiecare an...

Farurile sunt originale dar fiind foarte plonjate primesc razele UV direct in freza... Am observat asta la majoritatea masinilor cu faruri mari si plonjate spre capota.

#8
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,570
  • Înscris: 29.07.2013
Ai dreptate, exista:

https://wrapshop.ro/...-152x30-pt-clad

#9
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,253
  • Înscris: 03.12.2005
Exista lac bicomponent pentru plastic si rezista la UV. Se foloseste fix la reconditionat faruri. Tu cand le-ai polishat ai dat jos protectia initiala.

#10
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,175
  • Înscris: 21.03.2020
Crezi ca le-am polisat de plictiseala initial?

#11
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,175
  • Înscris: 21.03.2020
Poate e mai simplu sa iau niste ceara si sa dau ocazional, nu stiu cat e de eficienta...

#12
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,570
  • Înscris: 29.07.2013
La polimer te-ai gandit?

#13
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,841
  • Înscris: 29.10.2017
Nu ai de ce sa pui folie intunecata pe faruri, iti va scadea intensitatea luminii.
Eu am polishat farurile acum multi ani si am pus folie transparenta tot atunci, in toti anii astia s-a mai uzat putin folia...dar daca o dezlipesc farul sub ea e ca nou
deci se pune transparenta, nu e nevoie de altceva

#14
Demerzel

Demerzel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 25.02.2024

 GlCA_Contras, on 15 mai 2024 - 20:36, said:

Crezi ca le-am polisat de plictiseala initial?

Sigur că nu, dar nu ai dat nici cu lac, nu ai pus nici folie, de aici si matuirea ulterioara rapidă.

Le mai polisezi o dată si aplici o solutie de protecție.

#15
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,249
  • Înscris: 30.08.2006
Tratamentul de refacere a transparentei farului cuprinde si o lacuire care il protejeaza de ingalbenire si matuire. E un plastic si are nevoie de protectie ca si tabla. Daca totul se face corect, te va tine inca 10 ani si nu 2.
[ https://s13emagst.akamaized.net/products/58807/58806152/images/res_f683385c1a060fe252e8499745aa757e.jpg?width=720&height=720&hash=9715B208A1062E7679414D05502B4144 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Leo2006, 16 May 2024 - 04:32.


#16
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,595
  • Înscris: 24.02.2017
Din experienta mea, nu stiu cat ajuta dar o expun aici. Am fost la polish si imediat aceeasi baieti mi-au aplicat folie. Este 100% transparenta, nu stiu daca are vreo protectie la UV sau altceva. Insa am facut operatia inainte de pandemie si farul arata extrem de bine. M-a costat parca 250 sau 300 toata operatiunea.

#17
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,556
  • Înscris: 30.06.2023
Aplicarea oricaror folii care Impiedica sau Diminueaza eficacitatea dispozitivelor de iluminare si semnalizare, este ilegala. Aa, ca iti pui folie Transparenta ( se mai trece cu vederea ).

Regulamentul de aplicare a OUG 195/2002 replublicat, art 148 al 12

Edited by raducanu969, 16 May 2024 - 07:36.


#18
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,253
  • Înscris: 03.12.2005

View PostGlCA_Contras, on 15 mai 2024 - 20:36, said:

Crezi ca le-am polisat de plictiseala initial?

Cred ca ti le-a mai polishat altul inainte, sau ca ai luat o problema minora si ai reparat-o temporar dar agravat-o pe termen lung. Dar tu faci cum crezi. Merge si ceara, dar iti dai de lucru de doua ori pe an in loc sa dai un fas cu lac si sa scapi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate