Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Partaj succesoral

IFN-urile mi-au distrus scorul FI...

Sfat achiziție laptop

Maneaua la concertele Coldplay
 Ce este cu aceasta inflație ...

Duster 2011 carplay

Portare inapoi la Telekom

Telecabina Piatra-Neamț - Ma...
 Am lovit o masina

Comanda US

Cum sa reduc caldura din apartame...

Dual-boot Windows 11 Pro cu Kubun...
 Favorizarea femeilor atragatoare

Inlocuire baterie JBL Go 2

Cum se scot banii de la NN ?

darlington

Folii heliomate faruri - merita?

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

connectorxp

connectorxp

Avid mountaineer.

• Grup: Moderators

View Postsebulbus, on 15 mai 2024 - 19:51, said:

Exista lac bicomponent pentru plastic si rezista la UV. Se foloseste fix la reconditionat faruri. Tu cand le-ai polishat ai dat jos protectia initiala.

Facut la vechiul Prius acum vre-o 7 ani, acum trebuie facut din nou, a tinut bine reparatia.

GlCA_Contras

GlCA_Contras

Master Mind

• Grup: Senior Members

View Postraducanu969, on 16 mai 2024 - 07:24, said:

Aplicarea oricaror folii care Impiedica sau Diminueaza eficacitatea dispozitivelor de iluminare si semnalizare, este ilegala. Aa, ca iti pui folie Transparenta ( se mai trece cu vederea ).

Regulamentul de aplicare a OUG 195/2002 replublicat, art 148 al 12
Pai asta era si ideea cu folia heliomata, nu diminueaza noaptea eficacitatea sistemului de iluminare, iar ziua protejeaza farul de UV solare.

Problema e ca meletienii nu stiu ei de folia heliomata Posted Image

View Poststalker2142, on 16 mai 2024 - 00:20, said:

Nu ai de ce sa pui folie intunecata pe faruri, iti va scadea intensitatea luminii.
Eu am polishat farurile acum multi ani si am pus folie transparenta tot atunci, in toti anii astia s-a mai uzat putin folia...dar daca o dezlipesc farul sub ea e ca nou
deci se pune transparenta, nu e nevoie de altceva
vezi mai sus - folia nu este intunecata decat la soare cand farurile nu sunt necesare.

poti spune insa ca intuneca si semnalizarea daca e inclusa in far, sau DLRurile

https://www.k2auto.r...otect-10ml.html asta o fi bun?

View Postargonaut, on 15 mai 2024 - 21:34, said:

La polimer te-ai gandit?
si la ceramic...

Edited by GlCA_Contras, 16 May 2024 - 08:14.

raducanu969

raducanu969

Active Member

• Grup: Members

View PostGlCA_Contras, on 16 mai 2024 - 08:18, said:

Pai asta era si ideea cu folia heliomata, nu diminueaza noaptea eficacitatea sistemului de iluminare, iar ziua protejeaza farul de UV solare.

Problema e ca meletienii nu stiu ei de folia heliomata Posted Image

vezi mai sus - folia nu este intunecata decat la soare cand farurile nu sunt necesare.

Ziua esti obligat sa ai luminile de zi aprinse, deci, cum o dai, te arde ( heliomat, reduce lumina ) iar apoi, iti poate da ( defect la sistemul de iluminare ) masura complementara Retinerea Certificatului de Inmatriculare si apoi, tinte tata pe la RAR ( bani aruncati degeaba pe fereastra, programare, stres ca nu se respecta programarea ) si mai bine, nu esti mai precaut!!! Puneti transparenta si termini balciul.

GlCA_Contras

GlCA_Contras

Master Mind

la asta ma gandeam si eu si cred ca mai bine raman la lac sau ceara (polimer, ceramic, poliprun, alea alea). Ies si mai ieftin ca le aplic singur. Care ar fi mai eficiente la UV, ceva recomandari?

in plus foliile aplicate prost o sa zboare la spalat cu jet...

sebulbus

sebulbus

cereal killer

Nu e treaba politiei sa calculeze daca ce ai tu e bun sau nu. E sarcina ta sa prezinti un document sau marcaj de omologare. Iar omologarea nu o face politia, doar controlul.

https://automobilus....olormatic-200ml

raducanu969

raducanu969

Active Member

OUG 195 Art 112 Al 1 lit. M - pe langa retinerea certificatului de inmatriculare, ca si masura complementare, ti se retine permisul de conducere pe 60 zile cu eliberare a unei dovezi de a conduce de 15 zile ( cu drept de reducere a perioadei dupa 30 zile, prin examen )  dar si amenda conraventionala; OUG 195 Art 102 Alin. 36 ( clasa IV - a de sanctiuni, intre 9 - 20 puncte penalizare )

Cum 1 pct amenda este 165 lei, inmulteste cu 9 min si vezi daca merita.
La Alin. 36 nu spune ( zi sau noapte )

Edited by raducanu969, 16 May 2024 - 08:43.

exqusit_drunk

exqusit_drunk

Senior Member

Eu am folie transparentă pusă pe farurile de la Opel din 2015 și s-au păstrat perfect. A trecut de nenumărate ori pe la RAR pentru diverse operațiuni de omologare și ITP-urile necesare și nu a comentat nimeni nimic de acea folie. Am și la Corolla dar e pusă atât de bine încât nici nu realizezi că există. Va urma și CHR-ul la folie pe faruri.

Edited by exqusit_drunk, 16 May 2024 - 08:44.

raducanu969

raducanu969

Active Member

View Postsebulbus, on 16 mai 2024 - 08:40, said:

Nu e treaba politiei sa calculeze daca ce ai tu e bun sau nu. E sarcina ta sa prezinti un document sau marcaj de omologare. Iar omologarea nu o face politia, doar controlul.

https://automobilus....olormatic-200ml

Omologarea doar RAR iar Agentul de Politie are rol de constator si are dreptul de a aplica sanctiuni. Oricum, legea privind Circulatia pe drumurile publice este Interpretabila si de aici, deduceti.

PS. Este interesul politistului sa dea cat mai multe amenzi, la sfarsit de an, au 1% din Cuantumul amenzilor date, dar si posibilitatea avansarii in grad sau diferite premii in obiecte sau bani.

stalker2142

stalker2142

Senior Member

View PostGlCA_Contras, on 16 mai 2024 - 08:25, said:

Nu, folia transparenta e cea mai buna solutie
https://www.fxauto.ro/folie-faruri/

GlCA_Contras

GlCA_Contras

Master Mind

View Postraducanu969, on 16 mai 2024 - 08:41, said:

OUG 195 Art 112 Al 1 lit. M - pe langa retinerea certificatului de inmatriculare, ca si masura complementare, ti se retine permisul de conducere pe 60 zile cu eliberare a unei dovezi de a conduce de 15 zile ( cu drept de reducere a perioadei dupa 30 zile, prin examen )  dar si amenda conraventionala; OUG 195 Art 102 Alin. 36 ( clasa IV - a de sanctiuni, intre 9 - 20 puncte penalizare )

Cum 1 pct amenda este 165 lei, inmulteste cu 9 min si vezi daca merita.
La Alin. 36 nu spune ( zi sau noapte )
daca vrei sa o dam in legislatie:
Art. 112. -
(1) Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare ori dovada înlocuitoare a acestuia se reţine de către poliţia rutieră în următoarele cazuri:

a) vehiculul nu are efectuată inspecţia tehnică periodică valabilă;
b) nu sunt respectate normele tehnice constructive referitoare la transportul produselor periculoase;
c) vehiculul circulă noaptea fără faruri sau lămpi de semnalizare, dispozitivele de iluminare şi semnalizare luminoase, mijloacele fluorescent-reflectorizante, prevăzute în normele tehnice în vigoare;
d) vehiculul circulă cu defecţiuni majore la sistemele de iluminare-semnalizare sau cu alte dispozitive decât cele omologate;
e) sistemul de frânare de serviciu este defect;
f) sistemul de frânare de ajutor sau de staţionare este defect;
g) mecanismul de direcţie prezintă uzuri peste limitele admise;
h) anvelopele au alte dimensiuni sau caracteristici decât cele prevăzute în cartea de identitate a vehiculului, prezintă tăieturi sau rupturi ale cordului ori sunt uzate peste limita legal admisă;
i) zgomotul în mers sau staţionare depăşeşte limita legal admisă pentru tipul respectiv de vehicul;
j) motorul emite noxe poluante peste limitele legal admise;
k) elementele dispozitivului de cuplare pentru remorcare prezintă uzuri pronunţate ori nu sunt compatibile, fiind de natură să provoace desprinderea remorcii sau dezechilibrarea ansamblului;
l) autovehiculul sau tramvaiul are aplicate pe parbriz, lunetă sau geamurile laterale afişe sau reclame publicitare, folii neomologate şi/sau nemarcate corespunzător ori accesorii care restrâng sau estompează vizibilitatea în timpul mersului, atât din interior, cât şi din exterior;
Acesta este un fragment din Ordonanţa de urgenţă nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice. Cumpăraţi documentul în formă actualizată sau alegeţi un abonament Lege5 care permite accesul la orice formă actualizată, fără mesaje publicitare.
m) autovehiculul are aplicat pe partea frontală şi/sau posterioară a acestuia afişe, înscrisuri sau reclame care diminuează eficacitatea dispozitivelor de iluminare şi semnalizare luminoasă ori citirea numărului de înmatriculare;
n) autovehiculul prezintă scurgeri semnificative de carburant sau lubrifiant;
o) plăcuţele cu numărul de înmatriculare sau de înregistrare nu sunt conforme cu standardul ori au aplicate dispozitive de iluminare, altele decât cele omologate;
p) datele din certificatul de înmatriculare sau de înregistrare nu concordă cu caracteristicile tehnice ale vehiculului;
r) vehiculul nu a fost radiat din circulaţie în cazurile prevăzute în prezenta ordonanţă de urgenţă;
s) vehiculul nu este asigurat de răspundere civilă în caz de pagube produse terţilor prin accidente de circulaţie, conform legii;
t) deţinătorul vehiculului nu a preschimbat certificatul de înmatriculare sau de înregistrare, în conformitate cu prevederile legale;
u) vehiculul nu are montată una dintre plăcuţele cu numărul de înmatriculare sau de înregistrare;
v) vehiculul are lipsă elemente ale caroseriei ori aceasta este într-o stare avansată de degradare;
x) lipsa dotărilor obligatorii pe autovehicule destinate învăţării conducerii autovehiculelor în procesul instruirii persoanelor în vederea obţinerii permisului de conducere, prevăzute de reglementările în vigoare.

unde incadrezi folia de faruri?

la punctul c nu intra ca acolo mentioneaza clar "circula noaptea" poate la d, dar acolo e vorba de dispozitive (girofar, lampi aftermarket, etc)

Edited by GlCA_Contras, 16 May 2024 - 09:16.

Demerzel

Demerzel

Junior Member

• Grup: Junior Members

raducanu969, on 16 mai 2024 - 08:46, said:

PS. Este interesul politistului sa dea cat mai multe amenzi, la sfarsit de an, au 1% din Cuantumul amenzilor date, dar si posibilitatea avansarii in grad sau diferite premii in obiecte sau bani.

De unde scoti toate aberatiile astea ?
Cu alea contestate si anulate cum se face ?
Se dau o grămadă de avertismente, isi diminuează singuri castigul anual ?

Ce spui tu s a intamplat la infiintarea fostei Garzi Financiare, aia aveau procent din amenzi, motiv pt care mergeau la rupere, dadeau numai maximul amenzii.

GlCA_Contras

GlCA_Contras

Master Mind

Degeaba dadeau maxim ca tot jumatate din minim plateai... daca nu contestai mersul la rupere (abuz)!

adrian_r5

adrian_r5

23:58

View Postsebulbus, on 16 mai 2024 - 08:40, said:

Ai folosit ... sau ai vazut far la care s-a folosit asa ceva ?

GlCA_Contras

GlCA_Contras

Master Mind

Nu, dar astept opinii... ca de aia am deschis topicul ;)

sebulbus

sebulbus

cereal killer

View Postadrian_r5, on 16 mai 2024 - 09:20, said:

Ai folosit ... sau ai vazut far la care s-a folosit asa ceva ?

Nu modelul ala, dar am vazut destule faruri lacuite. Bicomponent e mai rezistent decat mono, produs de brand e mai bun decat no name. Cu informatiile astea, cumperi ce gasesti mai bun.

adrian_r5

adrian_r5

23:58

View Postsebulbus, on 16 mai 2024 - 12:59, said:

produs de brand e mai bun decat no name. Cu informatiile astea, cumperi ce gasesti mai bun.
Teoretic asa e ... practic e mai complicat  ... uneori nici cu recomandare punctuala nu mergi "la fix"  Posted Image

View Postsebulbus, on 16 mai 2024 - 12:59, said:

Bicomponent

Asa la o prima cautare  ...  2K TOPCOAT FOR ST8200 POLYCARBONATE HEADLIGHT OPTICS

E drept ca e cantitate mare la banii respectivi:
The offer of topcoat for headlight optics
Complete kit of 1,4L : 1 Litre of topcoat, 150 ml of hardener, 250 ml of thinner
Coverage : 10-12m²/L

PS -  CAR HEADLIGHT RENOVATION KIT

Edited by adrian_r5, 16 May 2024 - 14:37.

GlCA_Contras

GlCA_Contras

Master Mind

Eu am terminat etapa de polish si nici nu ma pasioneaza ... Doar protectia ma intereseaza :)

GlCA_Contras

GlCA_Contras

Master Mind

Azi am fost la ITP si l-am intrebat pe inginer daca e problema cu foliile heliomate pe faruri ptr ei si mi-a zis ca nu... La fel a spus si despre politie ca nu ar avea treaba, dar eu am dubii cu prostii :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate