Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare TV Samsung QLED

Cat ar trebui sa ma coste o incar...

UBB camin

Boxe active pentru terasa
 pret manopera

ce acte sunt necesare la inregist...

stabilizator tensiune problema lu...

Voi raportati undeva tentativele ...
 Cat timp se pierde cu fisa medica...

Ce se poate face intr-o balta de ...

Jaluzele sau rolete interior

Imagine cu tenta galbuie
 Noul Suzuki Swift 2024

Parere ac sh

Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Rezistenta la căldură vara

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

titi_kobra

titi_kobra

Junior Member

• Grup: Junior Members
Am văzut oameni care vara la peste 35 grade poarta cămașă și sacou de culoare și merg pe strada fara să aibă măcar un strop de transpirație. Pe când alți oameni asuda din greu chiar în pantaloni scurți și tricou.
Se poate dobândi in timp rezistenta la căldură daca te expui constant la temperaturi mari ?

NaCKa04

NaCKa04

Junior Member

Da, se poate, daca te expui constant la temperaturi mari timp de generatii. Valabil si pentru temperaturi joase.

Edited by NaCKa04, 11 June 2024 - 08:23.

stoshiba

stoshiba

Active Member

• Grup: Members
Pana in 45 de ani nu ai probleme cu adaptatrea la caldura,dupa intervine degradarea metabolismului.

TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

Senior Member

• Grup: Senior Members
Nu cred ca poti regla 'termostatul', organismul incearca sa mentina temperatura prin transpiratie.
Depinde si de efortul fizic depus, iar consumul redus de lichide pentru a preveni transpiratia este o idiotenie.

strongsss

strongsss

Senior Member

Sunt destui oameni care nu transpira, asa e felul lor. unii nu beau nici multa apa, au metabolismul adaptat pentru temperaturi mai mari. chiar era nevoie d eun topic pentru asta?

Edited by strongsss, 11 June 2024 - 08:28.

Bogotta

Bogotta

Senior Member

Am cunoscut o astfel de persoana (femeie) care efectiv nu transpira. Asa era felul ei. Nici ea nu stia de ce.  Eu transpir chiar si daca sunt in cel mai subtire tricou. Imi curge apa inclusiv din par, desi sunt tuns scurt.

barbosa1bis

barbosa1bis

Member

Am un vecin care la 35 de grade umbla cu hanorac și cu vesta pe deasupra...dar acolo cred ca e vorba de o boala.

Demerzel

Demerzel

Junior Member

View Poststoshiba, on 11 iunie 2024 - 08:23, said:

Pana in 45 de ani nu ai probleme cu adaptatrea la caldura,dupa intervine degradarea metabolismului.

Vezi sa nu. Tata nu stie ce e aia sa te stergi pe frunte de transpiratie iar eu schimb 3 tricouri pe zi.

caiuscorneliu

caiuscorneliu

Lazy Member

Eu nu înțeleg africanii ăia veniți de la ei "de-acasă" prin Europa și care aici, la 30 de grade stau îmbrăcați în hanorace și geci de toamnă/iarnă, inclusiv căciulă. Așa de cald să fie la ei încât să li se pară frig?

eiffel

eiffel

BusyWorm

• Grup: Moderators

View PostNaCKa04, on 11 iunie 2024 - 08:22, said:

Da, se poate, daca te expui constant la temperaturi mari timp de generatii.
Sunt niste baieti de lucreaza pe strada pe unde lucrez eu - pe caldura asta ii tot vad cum se sterg de transpiratie. Ei saracii s-ar incadra la ce zici tu acolo - sunt din Ghana...

raducanu969

raducanu969

Active Member

Nici eu nu am probleme cu transpiratia pe timpul veri, organismul este de asa natura incat isi regleaza singur temperatura, nu imi cere hidratare asa cum sunt la altii, chiar trec usor peste zilele toride.
Cred ca depinde mult si de cum ti-ai invatat organismul.
Iar eu, fiind si electrician, lucrez in tot felul de medii ( reci, calde, potrivite )

bobitad

bobitad

Senior Member

eu transpir de transpirat, beau si multa apa, e oricum sanatos sa transpiri. insa am rezistenta la caldura fiindca ma antrenam, cand jucam basket, vara la ora 3-4, tocmai de asta, ca sa capat rezistenta la caldura si sa am rezistenta mai mare. acum, daca e mambo jabo sau ceva stiintific, nu stiu. eu doar ma bucur cand vine vara ca e cald si nu mai trebuie sa port 1 miliard de haine.

Edited by bobitad, 11 June 2024 - 09:03.

fqx

fqx

Senior Member

Se poate.Vezi muncitorii din brutarii si alte fabrici foarte calde.Conteaza foarte mult alimentatia.

bobitad

bobitad

Senior Member

View Postraducanu969, on 11 iunie 2024 - 08:54, said:

Nici eu nu am probleme cu transpiratia pe timpul veri, organismul este de asa natura incat isi regleaza singur temperatura, nu imi cere hidratare asa cum sunt la altii, chiar trec usor peste zilele toride.
Cred ca depinde mult si de cum ti-ai invatat organismul.
Iar eu, fiind si electrician, lucrez in tot felul de medii ( reci, calde, potrivite )
organismul nu e de asa natura ca sa-si regleze singur temperatura. ori esti deshidratat, ori ai alta problema medicala. organismul isi regleaza temperatura prin transpiratie, acum, depinde si de cat de cald e. daca nu ai transpiratie, efectiv poti muri. ca de obicei nu se intampla asta, e altceva, dar nu e ok sa nu transpiri.

Edited by bobitad, 11 June 2024 - 09:25.

fqx

fqx

Senior Member

View Postcaiuscorneliu, on 11 iunie 2024 - 08:41, said:

Eu nu înțeleg africanii ăia veniți de la ei "de-acasă" prin Europa și care aici, la 30 de grade stau îmbrăcați în hanorace și geci de toamnă/iarnă, inclusiv căciulă. Așa de cald să fie la ei încât să li se pară frig?
Da, la fel e si cu frigul.Stiu pe cineva venit dintro zona foarte rece care iarna la noi umbla in tricou.

Neaceasca85

Neaceasca85

Power grid enthusiast

Rezistenta la caldura se numeste doar aer conditionat.

Eu sunt confortabil iarna, in tinute destul de lejere, fata de majoritatea care tremura.

Pe mine ma fascineaza cei ce rezista la frig si ma enerveaza cei rezistenti la caldura, care implicit nu rezista la frig.

Dress code-ul e impus de cei ce nu au probleme sa stea vara la pantaloni sau maneci lungi. Horror acele joburi.

Femeile pot sta la fusta, barbatii nu, se coc in pantaloni.

raducanu969

raducanu969

Active Member

View Postbobitad, on 11 iunie 2024 - 09:25, said:

organismul nu e de asa natura ca sa-si regleze singur temperatura. ori esti deshidratat, ori ai alta problema medicala. organismul isi regleaza temperatura prin transpiratie, acum, depinde si de cat de cald e. daca nu ai transpiratie, efectiv poti muri. ca de obicei nu se intampla asta, e altceva, dar nu e ok sa nu transpiri.

Eu iti spun cum este la mine; normal, transpir ca orice om, dar nu cum prezinta altii ( siroaie ) si nu ma dezhidratez. Iar apoi, un mic secret pentru toti cei care aveti probleme cu caldura ( o stiu de la bunicul meu, Dumnezeu sa-l Odihneasca ), beti un Ceai Cald si veti vedea cum Organismul isi revine ;)

loock

loock

Unas

View Postcaiuscorneliu, on 11 iunie 2024 - 08:41, said:

In Europa e curent mai pervers si mai rece.
Desigur si temperaturile sunt mai mici fata de unele zone din Africa. La noi ajunge rar la 45-47C la umbra ( incins in soare putem ajunge si noi 80-120C), in timp ce in Africa 50C la umbra deasa e ceva banal si in soare poti sa faci oua ochiuri lejer pe o tabla.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate