Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...

Abonamentul ADAC. Merita?🤨

Buton alarma neidentificata Logan...

Horizon: An American Saga
 Programul GPU Tweak III, de la Asus

Motor aer conditionat

Malmö, Suedia, city break, cuplat...

Caut medic chirurg
 Substante de baza la pastile de r...

Taiere meri gradina

Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...
 Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?
 

Cablu curte destinat deplasarii limitate a cainelui prin curte.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,135
  • Înscris: 16.10.2007
Stiu ca se mai practica o varianta de legare a cainelui in curte care permite acestuia sa aiba un spatiu de miscare extins, adica zaua din capatul lantului sa culiseze pe un cablu sau sarma.

A facut cineva ceva asemanator? Sa nu fac eu experienta cu animalutul, sa se incurce sau mai stiu eu ce.
Adica, iese din cusca, se deplaseaza sa zicem 10m in directia data de cablu si vine inapoi.

#2
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,908
  • Înscris: 17.12.2019
Pentru asta poți folosi orice cablu din oțel, rigid sau flexibil suficient de rezistent la forța câinelui dar la capete trebuie pusă o bucată de lanț pentru a preveni ruperea atunci când câinele se agită. Îmbinarea cablu-lanț trebuie făcută în așa fel încât inelul de culisare să nu se agațe.
Pentru câine, varianta optimă e să fie lăsat liber iar pentru momentele în care trebuie izolat de vizitatori să fie închis într-un țarc.

Edited by exqusit_drunk, 14 May 2024 - 08:34.


#3
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,135
  • Înscris: 16.10.2007

View Postexqusit_drunk, on 14 mai 2024 - 08:29, said:

Pentru câine, varianta optimă e să fie lăsat liber iar pentru momentele în care trebuie izolat de vizitatori să fie închis într-un țarc.
Pica varianta cu lasatul liber, eu nu stau acolo, trec la 1-2 luni si stau 1-2 saptamani.
Un vecin trece si ii da mancare.
Curtea are 3500mp, e imprejmuita, nu intra nu iese nimic, poate doar sa mai sara gardul.

Ma mai gandeam ca acel cablu sa fie aerian, acum nu stiu daca iar fi mai usor sau mai greu.
Cainele e un exemplar maidanez, obisnuit.

#4
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,517
  • Înscris: 01.05.2006
Care-i scopul sa tii un caine (sau orice alt animal) in lant?
Un caine (sau orice alt animal) nu trebuie tinut in lant.

Sa-l lasi singur saptamani in sir e una din cele mai mari torturi pt un caine.
Sa-l mai si legi e deja crima.

Exista varianta ca pe langa gardul proprietatii pe interior sa pui un cablu special de curent care sa-l impiedice sa sara.
https://gospodaria9....40&gad_source=1

S-au macar fa-i un tarc, da lasa-l liber, ca n-a gresit cu nimic saracul caine!

#5
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 15.07.2017

Vizualizare mesajexqusit_drunk, pe 14 mai 2024 - 08:29, a scris:

dar la capete trebuie pusă o bucată de lanț pentru a preveni ruperea atunci când câinele se agită.
Au aș pune un arc nu lanț. Arcul îi va crea un reflex condiționat.

#6
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,306
  • Înscris: 17.01.2012

View PostTheWarrior, on 14 mai 2024 - 08:37, said:

Pica varianta cu lasatul liber, eu nu stau acolo, trec la 1-2 luni si stau 1-2 saptamani.


și care ar fi rolul practic al unui câine legat, într-o curte de 3500 mp? :o

PS: câinele, în lipsa omului, va dezvolta apucături care vă vor enerva la culme în zilele/nopțile în care stați acolo (lătrat aiurea, urlat ca un apucat ore-ntregi, săpat de galerii peste tot pe unde are posibilitatea...)

please, nu chinuiți animalu'... :(

#7
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,135
  • Înscris: 16.10.2007

View Postgushpi, on 14 mai 2024 - 09:57, said:

please, nu chinuiți animalu'... Posted Image
nu e deloc chinuit, traieste chiar regeste, fata de alti caini din sat.
Este eliberat in fiecare zi cand vine vecinul, nu e vorba ca sta 2 luni legat, imi pare rau daca s-a inteles asa.

Si tocmai de asta am si postat, caut sa ii imbunatatesc conditiile de viata.

Edited by TheWarrior, 14 May 2024 - 10:30.


#8
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 15.05.2008
Pe mine cine ma ajuta sa invat cainele sa faca intr-un anumit loc in curte?

#9
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,949
  • Înscris: 16.04.2007

View PostTheWarrior, on 14 mai 2024 - 10:28, said:

nu e deloc chinuit, traieste chiar regeste, fata de alti caini din sat.
Este eliberat in fiecare zi cand vine vecinul, nu e vorba ca sta 2 luni legat, imi pare rau daca s-a inteles asa.
Si tocmai de asta am si postat, caut sa ii imbunatatesc conditiile de viata.

Nu-i imbunatatesti deloc conditiile de viata dezlegandu-l pentru cateva minute pe zi.
Cumpara ( macar ) 4 suluri de plasa de gard, fa-i un țarc si o sa fie mult mai fericit.
Daca ii da si vecinul drumul din țarc pentru cateva minute, o sa fie un bonus pentru el.

Edited by cristiany, 14 May 2024 - 11:18.


#10
Carol_I

Carol_I

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 14.03.2024
Tragi o sarma de la un capat al curtii la celalalt capat al curtii. Pui lantul pe sarma. Problem solved.

Tata avea odata asa ceva si nu s-a chinuit nici un caine.

#11
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,995
  • Înscris: 11.03.2006

View PostCarol_I, on 14 mai 2024 - 11:27, said:

Tragi o sarma de la un capat al curtii la celalalt capat al curtii. Pui lantul pe sarma. Problem solved.

Tata avea odata asa ceva si nu s-a chinuit nici un caine.

OMG! Aveati primul caine din lume care vorbea si v-a zis ca e super fericit sa se miste de-a lungul unei sarme.

#12
Carol_I

Carol_I

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 14.03.2024
Tinand cont ca avea lant de vreo 2 metri si sarma avea o lungime de vreo 8, as zice ca era un caine fericit. Mancarica, mancarica. Caldurica, caldurica..

Asa ca shh.

#13
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 01.09.2021
Se numește ca se leagă pe sarma și e foarte bun.
Am legat câine asa, de preferat sarma (4-6 mm) sa fie la 1- 1,5 m înălțime sa nu se lase de la soare, sa nu se încurce lanțul prin iarba, boscheți, etc.

La capete trebuie avut grija, ori legi de gard, ori dacă pui stalp separat trebuie un opritor pe sarma astfel încât sa nu se încurce câinele în jurul stâlpului.

Lanțul sa aibă vreo 2-3 m, vârtej la gat, acces la soare/ umbra, cușcă, apa, mâncare și trai neneaca.

Totusi
Sa ții un câine legat singur acolo...înnebunește singur acolo și nici nu știu ce beneficiu îți aduce. Câine se tine sa l atenționeze pe proprietar, dacă el e plecat, degeaba. Întra lupi sau alți caini acolo și ți l mănâncă în legătoare. De ce nu l lași liber în toată curtea?

Edited by stefan0011, 14 May 2024 - 12:31.


#14
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,306
  • Înscris: 17.01.2012

View PostTheWarrior, on 14 mai 2024 - 08:37, said:


Curtea are 3500mp, e imprejmuita, nu intra nu iese nimic,

un motiv excelent de a-l lăsa dezlegat
plusez: lasă 2 câini (eventual pereche) castrați și curtea va fi permanent „apărată”!

View Postceanu1980, on 14 mai 2024 - 11:15, said:

Pe mine cine ma ajuta sa invat cainele sa faca intr-un anumit loc in curte?

să știi că-i dificil...
de obicei ei își aleg un loc și-l folosesc mai mereu p-ăla
...
io aș proceda astfel: l-aș goni din locurile unde nu-mi convine, iar când ar făcea unde trebuie, l-aș recompensa
dar trebe atenție, perseverență și câinele să fie mic de vârstă.

(io stau la margine de sat, am gaură-n gardul exterior, iar toți cei 3 blănoși ai mei ies pe câmp și-și fac nevoile - avantajul NEținerii în lanț!!! :P )

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,080
  • Înscris: 07.02.2003

Vizualizare mesajgushpi, pe 14 mai 2024 - 09:57, a scris:

și care ar fi rolul practic al unui câine legat, într-o curte de 3500 mp? Posted image
Probabil sa nu iasa din ea.

#16
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,908
  • Înscris: 17.12.2019

Vizualizare mesajTheWarrior, pe 14 mai 2024 - 08:37, a scris:


Curtea are 3500mp, e imprejmuita, nu intra nu iese nimic, poate doar sa mai sara gardul.

Ma mai gandeam ca acel cablu sa fie aerian, acum nu stiu daca iar fi mai usor sau mai greu.
Curtea mare și pustie sunt argumente în plus să rămână liber pentru că legat e fără nici o utilitate.
Se poate și cu cablu aerian dar e mult mai dificil de asigurat rezistența la capete și împiedicarea încurcării lanțului de stâlpii din extremități. Ce am văzut eu până acum cu cablu aerian erau exclusiv între clădiri și/sau gard.

#17
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,135
  • Înscris: 16.10.2007
Logica cu cainele legat nu este sa pazeasca curtea.
Chiar si dezlegat daca ar sta, tot nu ar pazi, ca daca cineva vrea sa intre ii arunca un os si isi vede linistit de treaba.
Chiar si liber, nu are unde sa plece ca nu sunt gauri in gard (un lateral cu o plasa mai subtire si care era frecvent rupta de caini, am intarit-o cu cate o sectiune de gard bordurat).

Logica era sa stea intr-un loc si sa latre. Are si umbra si cusca si alimentatie corespunzatoare.
Ma gandeam la varianta cu cablul (sarma) sa mai alerge de colo-colo.

Nu e cainele meu, este al vecinului care de fapt are o tarla, unii legati alti liberi.
Eu cand ajung pe acolo il las numai liber, nu il bag in casa, sau altele.
Daca vroiam catel sa se suie in pat luam un bișon sau ceva mai jucaus.

Nu sunt anti-animale sau alte vietuitoare dar in general nu caut sa ma intersectez cu ele.
Mai gonesc cate un cuib de viespi, dar las in pace soparlita (isi face veacul prin buxusi) si cucuveaua cu pui (am senzatia ca ma pazeste de soareci).

Multumesc tuturor pt sfaturi.

#18
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,700
  • Înscris: 14.10.2004
Inca nu reusesti sa ne convingi (pe mine cel putin) de ce iti trebuie caine acolo?
Sa faca ce? Tu cum poti sta linistit cand stii ca animalul ala este singur acolo?
Cainele are nevoie de dragoste, este un suflet.
Doamne auzi il vede la cateva luni.Posted image Posted image
Ca fapt divers, te cunoaste cand ajungi la locatia respectiva?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate