Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...
 Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...
 Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...
 Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

V-ati facut sau va veti face Colonoscopie? Va temeti? De cancer sau de colonoscopie?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

Neaceasca85

Neaceasca85

You do the math

• Grup: Senior Members
Se recomanda colonoscopia la toti pacientii de peste 50 de ani, dar celor cu istoric familial de cancer de colon, li se recomanda inca de la 40-45 de ani. O data la 2-3 ani.

Unii fac simultan si gastro-endo-scopie.

Eu nu mi-as face colonoscopie decat daca observ sange in scaun sau pe hartia igienica. In 2012 am avut un bol fecal foarte dur care a intors orificiul pe dos si am facut cu sange vreo 2-3 zile, dupa aceea nu am mai observat rectoragie. Si nici bol fecal de genul, am mereu 2 scaune pe zi, unul la trezire si altul seara sau seara tarziu, medii sau moi ca consistenta. La ecografie recent am fost intrebat daca fac mai moale.

Mama a facut colonoscopie in iulie 2013 la Craiova. I-a reiesit colon iritabil si hemoroizi. De atunci nu a mai facut, e nascuta in 1956, se trateaza de tiroida si hipertensiune.

A dus-o la colonoscopie tata, care ce sa vezi, nu a vrut colonoscopie (desi a avut si un coleg de serviciu decedat de cancer colorectal care i-a povestit cu lux de amanunte, apoi la pat isi facea singur calculul in functie de acel coleg) si in iunie 2014 a decedat de cancer de colon sigmoid metastazat in coloana vertebrala (metastaze osoase si medulare), mai tarziu la ficat, la plamani nu stiu daca a metastazat dar dupa simptomele dinaintea decesului, nu pot exclude, era o forma agresiva si galopanta care l-a pulverizat complet in 6 luni, ultimele 3 luni imobilizat la pat, cu dureri groaznice daca il ridicai de pe perna.

Deci pe linie paterna, bunic decedat la 52 de ani de cancer de stomac, tatal decedat la 59 de ani de cancer de colon sigmoid. Il durea spatele de o viata, de cand il stiam avea dureri la coloana sacrata. In 2013 nu am vazut practic decat o agravare a vechii sale probleme (el credea ca se va opera de hernie de disc) numai ca medicii i-au schimbat pista din hernie in cancer gradul IV. Colonoscopia a fost ultima sa analiza facuta (alea de sange ieseau bine pana a cazut la pat) si astfel s-a declarat oficial cancer gradul IV metastazat de la colon la coloana. I s-a facut control si la prostata si era OK.

Medicul dentist, avea peste 60 de ani si facea mereu cu sange, s-a speriat cand a murit tata, si-a facut gastro si colonoscopie, nu avea nimic, dar in 2017 a decedat subit de la o gripa. Deci daca ti-e scris sa mori, mori cu tot cu colonoscopie, chiar un medic oncolog imi zicea ca in 2-3 luni de la o colonoscopie ce iese bine, poti sa te trezesti cu cancer avansat, totul tine de noroc.

Oare ar trebui sa fac acel CT scan in loc de colonoscopie? Si daca ala nu iese OK, sa merg la camera video intrafundala?

Am facut doar analize de sange, ecograf ce mi-a aratat steatoza hepatica ce am tratat-o.

Fratele si-a facut colonoscopie anul trecut, e OK, dar el are un regim alimentar diferit de al meu si a slabit mult. Si tata slabise si facea misto de mine ca sunt gras. Cam din 2004 slabise. In 2009 a murit maica-sa si cred ca atunci s-a declansat cancerul. Nu a putut trece peste pierderea aia. Apoi eu nu prea am trecut peste pierderea lui, m-am ingrasat mai rau, am peste 120 kg la 1,74 m. Dar mereu mancarea a fost o pasiune, sunt ca Ionut Lenghel, imi place sa mananc. Posted image

Sunt gurmand, mamanc multa carne, paine, dulciuri. Shaorma e febletea mea si mananc 2 pe saptamana. Si lui tata ii placea carnea, dar era singurul sau viciu, nu fuma, nu bea decat ocazional. Se trata de hipertensiune, ii era frica de inima, de cardiovasculare, desi tatal lui murise de cancer cand el avea 20 de ani, nu voia sa se gandeasca si nu le spunea medicilor de acest istoric, apoi la pat zicea ca voia sa moara oricum altcumva dar nu de cancer.

Deci, va faceti colonoscopie? V-ati facut? V-ati face neaparat in situatia mea? Eu nu mi-as face. Din 2011 profit maxim de placeri ca viata e scurta. De mine nu depind altii, nu am copii. Dar mi-e frica de durere (aia din cancer). Mi-e frica de anestezia generala.

Deci nu prea vad de ce sa-mi fac colonoscopie, cate zile ai atata traiesti, si la tata un preot ne-a zis ca orice ii faceam nu traia mai sus de 60 de ani, atata a avut de la Dumnezeu. Posted image

Fac 39 de ani in iulie. Si zic hai, pana la 45-50 nu-mi fac colonoscopie. Doar ecograf. Posted image

Sotul unei colege are sub 40 de ani, a facut colonoscopie, si-a scos niste polipi, cica la fiecare 3 ani trebuie facuta daca ai avut polipi si ai facut polipectomie.

Edited by Neaceasca85, 15 May 2024 - 14:38.

gogosaru100

gogosaru100

Active Member

• Grup: Members
o sa-mi fac, tocmai pt ca am istoric medical.
cel mai des am facut endoscopie digestiva superioara, pentru ca acolo a fost buba.

inca ceva, eu nu inteleg ce rost are acest topic?esti curios cati se duc la "vidanjari"? cati si-au bagat sarpele in fund?

Edited by gogosaru100, 15 May 2024 - 14:43.

Bursul

Bursul

alias Petrov, zilier in DE

95% se tem de colonoscopie, restul de 5% se delectaza

gogosaru100

gogosaru100

Active Member

daca vrei faci colonoscopie daca nu, nu. e alegerea ta . oricum vad ca deja ti-ai format o idee, acum vrei doar sa o validam noi.

Neaceasca85

Neaceasca85

You do the math

Pentru ca ma streseaza cei din jur sa-mi fac, fiindca "mananc distructiv" si am istoricul. Dar eu sunt prea optimist si nu-mi vine sa-mi fac colonoscopie daca nu am simptome de cancer colorectal. Din pacate boala poate fi asimptomatica pana in stadul IV, mai ales la organismele sanatoase.

george_alexandru

george_alexandru

Mwe Austria

Da, am facut acum cativa ani, fara anestezie. A durut al naibii de rau, data viitoare musai cu anestezie.

gogosaru100

gogosaru100

Active Member

View PostNeaceasca85, on 15 mai 2024 - 14:42, said:

Pentru ca ma streseaza cei din jur sa-mi fac, fiindca "mananc distructiv" si am istoricul. Dar eu sunt prea optimist si nu-mi vine sa-mi fac colonoscopie daca nu am simptome de cancer colorectal. Din pacate boala poate fi asimptomatica pana in stadul IV, mai ales la organismele sanatoase.
fa-ti una la promed in slatina.

Neaceasca85

Neaceasca85

You do the math

In 2012 lui tata i se umflau ganglionii de la gat si dadea vina pe aerul conditionat din masina. Dirija aerul pe jos, in verile 2012 si 2013. Ulterior am facut legatura cu cancerul sau de sigmoid.

View Postgeorge_alexandru, on 15 mai 2024 - 14:44, said:

Da, am facut acum cativa ani, fara anestezie. A durut al naibii de rau, data viitoare musai cu anestezie.
Sunt sigur ca doare. In copilarie era tortura supozitorul.

bogdan_o

bogdan_o

Active Member

Salut

A facut taica-miu anul trecut.

Cea mai neplacuta parte nu e procedura in sine, ci pregatirea:
- nu ai voie sa mananci nimic cu 24 ore inainte
- in seara de dinainte si in dimineata examinarii trebuie sa iei un laxativ destul de puternic (taica-miu a luat picoprep). Face ala colonul luna si, cel putin dupa prima doza nu trebuie sa fii la mai mult de 2 metri distanta de o buda.

Anestezia e TCI, deci nimic de speriat.

Partea buna e ca dupa examinare te simti usor ca un fulg.

gogosaru100

gogosaru100

Active Member

adica, eu dupa cele intamplate, o sa mi fac endoscopie frecvent. colonoscopie la 5 ani pentru ca nu am avut istoric medical. la mine si la mama stomacul a fost punctul sensibil. si este la mine.

Neaceasca85

Neaceasca85

You do the math

Vizualizare mesajgogosaru100, pe 15 mai 2024 - 14:44, a scris:

fa-ti una la promed in slatina.
Acolo am facut ecograf pentru ca aveam TGP si TGO marite. Posted image

Vizualizare mesajbogdan_o, pe 15 mai 2024 - 14:45, a scris:

Salut

A facut taica-miu anul trecut.

Cea mai neplacuta parte nu e procedura in sine, ci pregatirea:
- nu ai voie sa mananci nimic cu 24 ore inainte
- in seara de dinainte si in dimineata examinarii trebuie sa iei un laxativ destul de puternic (taica-miu a luat picoprep). Face ala colonul luna si, cel putin dupa prima doza nu trebuie sa fii la mai mult de 2 metri distanta de o buda.

Anestezia e TCI, deci nimic de speriat.

Partea buna e ca dupa examinare te simti usor ca un fulg.
Da, Fortrans se ia.

Fratele a facut la Craiova.

rexx

rexx

Senior Member

View PostBursul, on 15 mai 2024 - 14:41, said:

95% se tem de colonoscopie, restul de 5% se delectaza
bancul era ca la 95% din oameni  nu le place colonoscopia

iar intrebarea care ti-o puneai singur era: ce se intampla cu restul de 5%? le place?! :D

george_alexandru

george_alexandru

Mwe Austria

View PostNeaceasca85, on 15 mai 2024 - 14:44, said:

Sunt sigur ca doare. In copilarie era tortura supozitorul.

Nu are treaba cu asta, nu faptul ca-ti baga chestia aia in cur doare (nu este atat de gros colonoscopul), ci faptul ca la un moment dat ajunge la cotul colonului, iar acolo impinge pentru a putea inainta.

Edited by george_alexandru, 15 May 2024 - 14:48.

Bursul

Bursul

Pentru cine nu stie:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZRJKXesbR2A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

vio69c

vio69c

Senior Member

Am facut de 3 ori si voi face la fiecare 2 ani.
Corpul meu genereaza polipi care trebuiesc extirpati.
Procedura extrem de usoara, sub anestezie, habar nu ai ce s-a intamplat intre intrarea si iesirea din sala.
Este la fel de uzuala ca astuparea unui canal la masea, sau sudura unei herni din exterior, fara cutit
Poate chiar mai simpla.

gogosaru100

gogosaru100

Active Member

lasand orice chestie , sincer prefer sa inghit furtunul, sau sa-l bag prin partea ce nu vede soarele decat sa ajung la problemele mamei mele

eu iti recomand sa faci tot ce tine de tine de la o varsta ok. mai ales ca pot avea transmitere ereditara cancerele de tub digestiv. si dupa cum observ -bunicul, tatal tau toti au avut afectiuni din tractul digestiv.
cu cat incepi mai devreme cu atat poti sa previ.
si nu te culca pe urechea ca esti rezistent.

Bursul

Bursul

Vizualizare mesajgeorge_alexandru, pe 15 mai 2024 - 14:47, a scris:

Nu are treaba cu asta,
Dupa experienta ta, ce ar fi mai nasol, sa faci fara anestezie sau sa vina si un grup de studenti sa studieze procedura, in timp ce doctorul te verifica?

george_alexandru

george_alexandru

Mwe Austria

Habar n-am, o sa-ti spun dupa ce incerc si cealalta varianta. Sper doar sa nu ma puna pe TikTok.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate