Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

Cand One United nu mai vand isi vand lor insisi

* * - - - 1 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

Intaritu

Intaritu

Junior Member

• Grup: Junior Members
Treaba sta cam asa: One United nu mai vand, ceea ce da prost in imobiliare. Ca sa dea bine rapoartele de vanzari isi vand apartamentele intre firmele lor. Desteapta treaba, nu?

Link: https://www.puterea....gatas-elvetian/

stefan0011

stefan0011

Active Member

• Grup: Members
Le convine sa plateasca toate taxele și impozitele aferente vânzării doar pentru imagine? Înseamnă că marja de profit e minim 100%.

radu103

radu103

Guru Member

• Grup: Senior Members

View PostIntaritu, on 14 mai 2024 - 21:15, said:

Treaba sta cam asa: One United nu mai vand, ceea ce da prost in imobiliare. Ca sa dea bine rapoartele de vanzari isi vand apartamentele intre firmele lor. Desteapta treaba, nu?

Link: https://www.puterea....gatas-elvetian/
Se intampla de la inceputurile lor doar ca suveica a fost intretinuta de creditare si investitiile micilor intreprinzatori catre zona imobiliara.
S-a inchis robinetul si-au ramas expusi

View Poststefan0011, on 14 mai 2024 - 21:34, said:

Le convine sa plateasca toate taxele și impozitele aferente vânzării doar pentru imagine? Înseamnă că marja de profit e minim 100%.
Nu-s asa mari pentru ca-s promisiuni de vanzare-cumparare cat timp nu exista constructia edificata si trecuta-n CF apartament cu apartament
Ultima promisiune m-a costat 300 lei, grosul se plateste la cvc final

Edited by radu103, 14 May 2024 - 21:46.

Ahasverus

Ahasverus

Senior Member

1. Prin media se stie de multa vreme ca Puterea e un site de santaj.

Iti spune ceva zicala "santajul si etajul"?

2. E posibil sa faca asta, din doua motive:
- fiscale
- pentru o eventuala executare silita/insolventa, moment in care portofoliul e vandut

One au intins la maxim preturile si chiar au crezut ca merge la infinit.

Edited by Ahasverus, 14 May 2024 - 22:02.

the_blue_raven

the_blue_raven

Senior Member

Eu One si Nordis nu le vad sustenabile. Ce vreau sa spun e ca One nu mi se pare departe de Nordis.

Only when the tide goes out do you discover who's been swimming naked.
Warren Buffett

lyanna

lyanna

Active Member

1) Puterea (din aprile) a dat 5 stiri despre One. Toate naspa si tendentioase.
Inainte de sirul asta de articole a mai zis de one in Dec 2022.
Deci e clar o intentie de a da in cap aici.
La prima stire au mai preluat-o cativa, la urmatoarele, doar s-au dat ei in stamba ca stiu de fapt ce face one.

2) Cred c-am inteles care e faza cu vanzarea si rascumpararea.

Sa zicem ca ONE face o casa cu 100lei. O vinde lu CCT cu 200lei, face 100lei profit si plateste 16 lei la stat.
Vin rezultatele si ONE se lauda ca a facut 100lei profit. WOW! YEY!
Apoi ONE rascumpera cu 200lei casa care intra la cheltuieli, (Deci daca mai vinde o casa, alta cu 200lei , tot 100lei profit, nu mai da nimic la stat ca a avut cheltuieli de 200lei cu cumpararea primei case).
Intr-un final ONE nu pierde mare lucru din taxe si anunta ca a facut un profit sanatos.

radu103

radu103

Guru Member

View Postlyanna, on 14 mai 2024 - 22:59, said:

2) Cred c-am inteles care e faza cu vanzarea si rascumpararea.

Sa zicem ca ONE face o casa cu 100lei. O vinde lu CCT cu 200lei, face 100lei profit si plateste 16 lei la stat.
Vin rezultatele si ONE se lauda ca a facut 100lei profit. WOW! YEY!
Apoi ONE rascumpera cu 200lei casa care intra la cheltuieli, (Deci daca mai vinde o casa, alta cu 200lei , tot 100lei profit, nu mai da nimic la stat ca a avut cheltuieli de 200lei cu cumpararea primei case).
Intr-un final ONE nu pierde mare lucru din taxe si anunta ca a facut un profit sanatos.
Nu asa functioneaza contabilitatea activelor imobiliare din patrimoniul unei firme, nici contabilizarea proiectelor de investitii, etc.

Edited by radu103, 14 May 2024 - 23:08.

lyanna

lyanna

Active Member

View Postradu103, on 14 mai 2024 - 23:07, said:

Nu asa functioneaza contabilitatea activelor imobiliare din patrimoniul unei firme, nici contabilizarea proiectelor de investitii, etc.

Ok, atunci explica-mi si mie de ce au vandut X ap si apoi au rascumparat acele ap? Nu inteleg scopul acestei actiuni.

radu103

radu103

Guru Member

View Postlyanna, on 14 mai 2024 - 23:11, said:

Ok, atunci explica-mi si mie de ce au vandut X ap si apoi au rascumparat acele ap? Nu inteleg scopul acestei actiuni.
Pasul 1 : canci vanzari -> facem niste promisiuni cu fondurile de investitii prietene -> coafam rezultatele financiare si ies acceptabile/bune
Pasul 2 : gasim fraierul de cumparator -> rascumparam mai scump evident (deci externalizam profitul catre fondul prieten) si vindem la fraier cu profit adaugat
Pasul 3 : o iau in mana daca pasul 2 nu merge

Sunt mai multe scopuri :
- netezirea veniturilor si eliminarea sezonalitatii din fluxul de capital
- externalizarea profitului si catre entitati din afara tarii
- impartirea profitului in mai multe entitati juridice asadar fiecare pare ca face un profit onorabil cand per total e japca la drumul mare (+100-150-200% fata de costul constructiei)
- cresterea artificiala a cifrei de afaceri prin operatiuni succesive cu acelasi bun care s-ar vinde o singura data de catre un dezvoltator "normal"

Edited by radu103, 14 May 2024 - 23:22.

lyanna

lyanna

Active Member

View Postradu103, on 14 mai 2024 - 23:20, said:

Pasul 1 : canci vanzari -> facem niste promisiuni cu fondurile de investitii prietene -> coafam rezultatele financiare si ies acceptabile/bune
Pasul 2 : gasim fraierul de cumparator -> rascumparam mai scump evident (deci externalizam profitul catre fondul prieten) si vindem la fraier cu profit adaugat
Pasul 3 : o iau in mana daca pasul 2 nu merge

Sunt mai multe scopuri :
- BS Bingo! netezirea veniturilor si eliminarea sezonalitatii din fluxul de capital
- OK, valid point! externalizarea profitului si catre entitati din afara tarii
- Pot fi anumite optimizari fiscale in fct de firmele respective. impartirea profitului in mai multe entitati juridice asadar fiecare pare ca face un profit onorabil cand per total e japca la drumul mare (+100-150-200% fata de costul constructiei)
- Dar in acelasi timp iti scade marja de profitabilitate, deci nu vad ca un benefit chestia asta. cresterea artificiala a cifrei de afaceri prin operatiuni succesive cu acelasi bun care s-ar vinde o singura data de catre un dezvoltator "normal"

Daca ap respective sunt vandabile la pretul ala mare pe care l-au pus ei, mai bine le-ar vinde direct firmele din Elvetia fara sa mai trb sa scoata profitul pe usa din dos de la ONE.
Daca ap respective nu sunt vandabile le lasa dracu in ONE, scot ei profitul curent intr-un fel (consultanta, servicii, etc) si baga firma-n insolventa. Peste 3 ani fac TWO si profita de memoria de goldfish a romanului si de noul ciclu economic.

radu103

radu103

Guru Member

View Postlyanna, on 14 mai 2024 - 23:55, said:

Daca ap respective sunt vandabile la pretul ala mare pe care l-au pus ei, mai bine le-ar vinde direct firmele din Elvetia fara sa mai trb sa scoata profitul pe usa din dos de la ONE.
Fondurile de investitii nu vand retail (la bucata) ptr ca nu-i modelul de business, n-au resursele si daca le-ar avea i-ar costa mult.
Ei practic "inchiriaza" bani (crediteaza) pe baza de promisiune, pe incredere, de la buzunarul stang catre buzunarul drept, ptr o marja deloc neglijabila si greu de obtinut in alte afaceri

View Postlyanna, on 14 mai 2024 - 23:55, said:

Daca ap respective nu sunt vandabile le lasa dracu in ONE, scot ei profitul curent intr-un fel (consultanta, servicii, etc) si baga firma-n insolventa. Peste 3 ani fac TWO si profita de memoria de goldfish a romanului si de noul ciclu economic.
Sunt vandabile dar greu, nu cand le trebuie lor bani.
Evita creditarea prin avansuri din astea strategice...decizie buna dpmdvd

Edited by radu103, 14 May 2024 - 23:59.

the_blue_raven

the_blue_raven

Senior Member

In acelasi timp, parca nu acceptau credite ipotecare?

marele

marele

Active Member

Accepta credite ipotecare, dar cu 30% avans.

xymzar

xymzar

Senior Member

Asta este topic pentru cei care intr-un fel sau altul au legatura cu One United?
Auzi frate stie cate articole de dat in cap celor de la One United sunt in ziarul ala. Pe bune?Posted image Posted image
Cine si de ce sta cu ochii pe ziarul ala sau ce naiba este.
Nici nu am auzit de el pana acum.

Edited by xymzar, 15 May 2024 - 08:52.

marele

marele

Active Member

Si eu stiam asta. A mai avut zoso un articol pe tema asta. :)

overseas

overseas

Guru Member

View Postlyanna, on 14 mai 2024 - 23:11, said:

Sell lease back

lyanna

lyanna

Active Member

View Postmarele, on 15 mai 2024 - 09:03, said:

Si eu stiam asta. A mai avut zoso un articol pe tema asta. Posted Image
Tot la zoso am citit si eu.

View Postxymzar, on 15 mai 2024 - 08:51, said:

Asta este topic pentru cei care intr-un fel sau altul au legatura cu One United?
Auzi frate stie cate articole de dat in cap celor de la One United sunt in ziarul ala. Pe bune?Posted Image Posted Image
Cine si de ce sta cu ochii pe ziarul ala sau ce naiba este.
Nici nu am auzit de el pana acum.

Legatura mea cu One e ca am niste actiuni la ei si sunt -8%. Dilema e daca le mai tin sau imi asum pierderea si aia e.
Vreau sa inteleg ce se intampla, daca chiar e adevarat sau e doar o manipulare.
Pe la noi sunt multi care stiu dinainte rezultatele sau dau o stire de pump/dump cand le convine.

View Postoverseas, on 15 mai 2024 - 09:47, said:

Sell lease back

Probabil fac asta ca sa aiba cash, dar intrebarea e la ce le trebuie asa mult cash daca vanzarile merg zeiss.

radu103

radu103

Guru Member

Scopul apartamentelor este locuirea si aici Oane nu prea sta bine la procente, asta e singurul indicator relevant ptr orice dezvoltator cu istoric

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate