Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi

Cum deschid rezervor WC Geberit s...
 Folie protectie solara efect mirror

Mașina electrica vs. maș...

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...

Abonamentul ADAC. Merita?🤨
 Buton alarma neidentificata Logan...

Horizon: An American Saga

Programul GPU Tweak III, de la Asus

Motor aer conditionat
 Malmö, Suedia, city break, cuplat...

Caut medic chirurg

Substante de baza la pastile de r...

Taiere meri gradina
 

Atestat consilier de siguranta

* - - - - 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
7 răspunsuri în acest subiect

#1
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.167
  • Înscris: 14.09.2007
Va salut!

Stie cineva ce presupune examenul ptr consilier de siguranta in afara de grilele cu o varianta corecta?
M-ar interesa si ceva documentatie, eventual daca la scolile de soferi la cursuri se predau si notiunile de baza.
Din ce am gasit pe net legat de anexele A si B ale ADR, mi se par similare cu admiterea la drept, in cazul in care trebuie sa le invat pe de rost :D

#2
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.445
  • Înscris: 01.09.2021
Tu vrei sa fii consilier din ala doar cu numele, nici nu știi ce sa înveți? Mergi la lopata, faci mai puțin rău celor din jurul tău.

Editat de stefan0011, 14 mai 2024 - 21:27.


#3
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.823
  • Înscris: 08.10.2004
ce e ala consilier de siguranta ?

#4
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.445
  • Înscris: 01.09.2021
Un băgător de seama, un nou jalon de colectat vreo taxa.

Editat de stefan0011, 15 mai 2024 - 09:18.


#5
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.167
  • Înscris: 14.09.2007

View Poststefan0011, on 14 mai 2024 - 21:27, said:

Tu vrei sa fii consilier din ala doar cu numele, nici nu știi ce sa înveți? Mergi la lopata, faci mai puțin rău celor din jurul tău.
Mai repet o data, cam greu cu cititul: Am intrebat daca are cineva documentatia/cursurile respective pentru ca vreau sa stiu ce sa ma apuc sa invat!  
Ideal ar fi sa dau de cineva in domeniu, ca latrai sunt peste tot.

#6
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.167
  • Înscris: 14.09.2007

View Postsmoke, on 15 mai 2024 - 08:50, said:

ce e ala consilier de siguranta ?
Pentru ca o societate de transport marfuri sa poate incarca marfuri periculoase, are nevoie de un astfel de consilier de siguranta. Din ce stiu eu(nu-s sigur), consilierul ii spune soferului ce tip de marfa poate incarca intr-un anumit tip de vechicul(remorca frig,prelata,container, etc) si eventual daca marfa respectiva se poate incarca in acelasi loc cu alt tip de marfa sau nu.

#7
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.053
  • Înscris: 06.04.2007

View PostNicu90, on 14 mai 2024 - 20:19, said:

Va salut!

Stie cineva ce presupune examenul ptr consilier de siguranta in afara de grilele cu o varianta corecta?
M-ar interesa si ceva documentatie, eventual daca la scolile de soferi la cursuri se predau si notiunile de baza.
Din ce am gasit pe net legat de anexele A si B ale ADR, mi se par similare cu admiterea la drept, in cazul in care trebuie sa le invat pe de rost :D
Consilier ADR mai pe scurt.
Urmezi un curs (tine cateva luni fc de cate sedinte faci/sapt) , examenul consta in test grila si studiu de caz.
Nu merge cu smecherii, la examinare vine o comisie de la B si totul e filmat, ca la bacalaureat.
Ai doua manuale mai mari si groase decat Biblia, plus o cartulie (nu mai stiu ce contine asta, insemnele ADR, descrieri generale etc ).
Nu trebuie sa inveti acele manuale (nici daca ai creier de doctor) , dar trebuie sa stii fc de intrebari, situatii, studiu de caz UNDE sa cauti in ele.
La examen esti lasat cu manualul pe masa pt studiul de caz.

La fiecare 3 ani dai examen din nou.
Daca nu lucrezi pe cazuri o sa uiti ce stii si trebuie sa te apuci de citit si invatat din nou.
A doua oara desigur merge mai usor ca ai habar, dar tot trebuie sa mai inveti.. nu e ca permisu auto

LE: cauti prin localitatea sau localitatile apropiate o firma care tine cursuri autorizate de siguranta ADR.
O sa primesti de la ei tot ce trebuie, pe bani normal..

Editat de Octavian___, 18 mai 2024 - 13:40.


#8
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.167
  • Înscris: 14.09.2007
Presupun ca cele 2 manuale sunt cele 2 anexe adr pe care le-am gasit eu.  
Multumesc tare mult ptr raspuns !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate