Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?
 Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Problema mare cu parintii= nervi si depresie

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
123 replies to this topic

Alexandru_31

Alexandru_31

Junior Member

• Grup: Junior Members
Sunt o persoana de sex masculin, am 32 de ani, sunt singur, fara relatie, locuiesc in Germania, iar salariul meu este de 2200 euro lunar (veti vedea pe parcurs de ce am precizat si salariul).
Insa, de cand am venit in Germania, doar probleme am in ceea ce priveste banii si parintii.
De cum am ajuns aici, dupa cateva luni, ai mei tot insistau sa vina in vizita sa vada si ei tara (curiozitate mare din partea lor). In acel moment, locuiam in chiria oferită de firma, singur intr-o garsoniera, insa si alti colegi locuiau in cladirea respectivă. Le-am tot spus la ai mei sa aiba rabdare pana cand imi gasesc o chirie separată, iar apoi pot sa vina si in vizită, ca sa nu deranjez colegii si sa îmi aud povesti cum ca imi aduc parintii in locul unde se afla cazati doar soferi. Au insistat enorm de mult, tot mai mult. Ma tot intrebau daca am vorbit la firma despre acest lucru, daca ii lasa si pe ei sa stea la mine timp de cateva zile. Ii tot minteam cum ca inca nu am reusit sa vorbesc, incercam sa evit acest subiect.
La scurt timp dupa aceste insistențe, am reușit sa ma mut in chirie separată. Nu le spusesem despre acest lucru. La insistențe lor, le-am spus ca am vorbit la firma, si ca pot sa vina la mine in vizita. Eu credeam ca vor veni cu un microbuz. Adica nu era nicio problema despre plata transportului, ca plateam eu, insa nu ma asteptam sa aiba pretentii. Ei s-au gandit, inca din prima, sa vina cu avionul (desigur, tot prostul (eu) sa plateasca. M-am interesat cat costa biletul de avion Romania-Germania, dus-intors, pentru 2 persoane, si, ca sa nu ma mai streseze cu insistente si intrebari, le-am cautat un zbor cat mai din scurt, adica peste 2 saptamani, care avea pretul de 800 euro. M-au intrebat cat ma costa biletele, si când le-am spus pretul, nu au avut nicio remuscare, ca si cum am vorbi de cateva sute de lei. Abia dupa ce am cumparat biletele mi-au spus ca e cam mult...(oricum, nu s-au gandit cat lucrez pentru acei bani).
In cele din urma, au venit la mine, la noua chirie. Cand i-am spus lui taica-mio cat ma costa noua chirie (800 euro, față de 550 euro, cat era la vechea chirie), a facut o față lunga, cumva ar fi vrut sa primeasca el acea diferenta de bani, nu sa o dau pe chirie.
Au venit la mine, am fost dupa ei la 200 km la aeroport, la fel si cand au mers acasa- inca 200 km i-am dus.
Problema era ca, dupa ce au plecat de la mine, am mai ramas in portofel cu 15 euro, bani care trebuiau sa imi mai ajunga inca vreo cateva zile pana mai primeam un fel de avans de 200-300 euro, iar acei bani sa imi ajunga inca o luna pana la urmatorul salariu. Tocmai platisesm garanția pentru noua chirie plus chiria pentru o luna, adica 2100 euro, si nu prea mai aveam bani..Adica ce am mai avut, a trebui sa ii dau pe bilete si pe ce am mai cheltuit cu ei cand au venit la mine. Inainte sa vina la mine, le tot spusesem sa mai aiba răbdare, ca, peste vreo luna ma duc eu acasa, ii duc masina inapoi (in Germania circulam cu masina lui taica-mio, deoarece a mea avea niste probleme, si am lasat-o in Romania), iar apoi pot amandoi sa vina cu masina la mine, sa nu cheltui atatia bani pe avion. Efectiv, nu au mai avut răbdare, si zilnic tot cu intrebarile despre bieletele de avion ma stresau.
Repet: dupa ce au plecat de la mine, am ramas cu 15 euro toti banii. Daca se intampla ceva pe autostrada, cand ma intorceam de la aeroport, dupa ce i-am dus pe ei, acolo ramaneam, ca nu aveam bani sa rezolv problema.
Ca o paranteza, va ziceam ca masina mea a ramas in Romania. O masina de clasa mica. Au circulat ei cu ea, insa problemele s-au agravat. M-au intrebat daca pot sa o vanda, si daca le dau banii lor. (Cumva au mers pe ideea ca, eu fac o gramada de bani in Germania, si ca acele 600 de euro cu cat au vandut masina, ar fi un mizilic pentru mine. Nu a stiut nimeni, insa, inainte sa vin in Germania, tocmai am facut un credit de 5000 de lei la banca, pentru a incerca sa reconditionez motorul la acea masina, insa am nimerit un mecanic aiurea, si nu a rezolvat problema deloc. Asadar, cand ei au vandut masina, eu inca mai aveam de platit vreo 1500 lei datorie la banca. Ok pana aici. Acum vine partea cea mai proasta a povestii:
Cand am fost acasa, in Romania, in luna noiembrie, taica-mio mi-a batut doua apropouri (apropo de asta, el imi este tata vitreg, de la 8 ani, nu biologic): cica trebuie sa schimbe calorifele la apartament si acoperisul la casa parinteasca a lui maica-mea. Ambele fiind acum pe numele lor. Mi-a batut aceste apropouri ca sa ma determine sa le dau niste bani, in acest sens, asta după ce am cheltuit peste 1000 de euro atunci când au venit la mine in Germania. Cand am plecat acasa in Romania, nu mai prea aveam bani, si a trebuit sa cer 2000 de euro de la firma la care lucrez, bani pentru care lunar mi-i se retine 200 euro din salariu. Mai am inca vreo 800 euro de dat inapoi.
Am venit inapoi in Germania, si, cum au trecut inca 2-3 luni, am inceput sa le trimit bani, doar ca sa nu ma mai streseze cu apropouri. Am inceput asa: 200 euro, 500, 700, 800, 700, plus acei bani cheltuiti pe biletele de avion. Toti acesti bani reprezinta banii care mi-ar fi ramas, dupa ce plateam chiria, utilitățile, asigurarea la masina pe care o am acum (o masina de 3000 de euro, la care abia am reusit sa plătesc ratele.
In prezent, trebuie sa adun bani pentru factura energiei electrice pentru o perioadă de 1 an, deoarece este pe numele proprietarului chiriei, si nu pe numele meu, astfel el plateste lunar, iar, peste 3 luni, urmareaza sa ii achit lui intreaga factura. Cat va fi, nu stiu, 1000-1000 si ceva de euro, bani pe care nu ii am, si pe care trebuie sa ii adun. De cand au venit ai mei la mine in Germania, nu mai reusesc sa am deloc bani. Imi propusesem sa imi platesc rapid acea datorie catre firma, sa imi cumpăr o masina nouă in rate, sa adun deja bani pentru factura energiei electrice... Si, in acest moment, mai am 200 de euro, dintre care 60 de euro vor merge catre asigurarea masinii. Noroc ca peste cateva zile primesc salariul. M-au intrebat ai mei, in aceste zile daca mai am bani, adica daca ma descurc, si le-am spus ca mai am 200 de euro, iar maica-mea a zis "aaa, iti ajunge". Mananc doar mancare ieftina, aproape cea mai ieftina. De când sunt aici, mi-am cumparat, ca si vestimentație, 10 tricouri ieftine, o pereche de blugi si o sapca. Atat. Din cati bani le-am trimis, deja taica-mio isi face planuri sa isi cumpere masina de 4000-5000 de euro, desi mai are inca doua masina, adica nu i-ar fi absolut necesara alta. Iar eu lucrez in Germania (ca sofer de autobuz), si de abia am o masina din 2007, la care am mai investit 1000 de euro, pe langa pretul de achiziție de 3000 de euro, masina care, de fapt, mai mult de 1500 nu valoreaza, ca e veche, adica atat as primi pe ea, la o adica.
In seara asta i-am sunat pe ai mei, iar taica-meo, prima întrebare pe care mi-o adresează, este "cati bani trebuie sa aduni pentru factura aceea de curent?", intrebare sau apropo care se repeta tot la cateva zile. Adica nu trece săptămâna, ca iar ma intreaba. Mi-am dat seama ca ii plac foarte mult banii. Problema este ca eu fac foamea in Germania mai rau ca in Romania cand lucram pe 2000 de lei. Am umblat toata iarna aproape cu o singura bluza, asa de rau am ajuns cu banii. De cand au inceput aceste probleme cu banii, tot 200 de euro mai imi raman pe card, dupa ce primesc salariul, adica bani pentru mancare, ca restul se duc pe chirie, asigurare auto, carburant si "abonamentul" catre ai mei. Peste cateva zile primesc salariul, si vreau sa le trimit iar vreo 700 de euro, dar din ura, nervi si disperare le trimit. Am ajuns sa ii urasc si sa ii blestem. Nu ii mai suport. As vrea sa nu ii mai vad niciodată. Am ajuns la cel mai deplorabil moment din viata mea. Sunt in depresie din cauza lor, a chestilor acestea cu banii, nu reușesc sa ma mai concentrez la locul de munca, sunt foarte stresat, am zilnic dureri de cap. Nu ma mai simt deloc bine. Nu stiu ce sa mai fac si cum sa mai gestionez aceasta situatie. Simt ca profita maxim de mine.
Inca ceva: cand le-am spus ca mi-am cumparat masina aceasta pe care o am acum, maica-mea a zis, exact in clipa in care le-am trimis poze cu masina, ca, dupa ce imi cumpar alta masina, sa i-o dai ei pe asta. Nesimtire maxima. Nu aveam masina nici de o zi, si mi-au si vandut vechea masina si au ramas atunci cu banii, iar acum imi zice ca, daca imi cumpar alta masina, sa i-o dau ei pe asta.
As vrea sa nu mai exist. Aveam planuri sa invat mai multe limbi straine, sa ma mut in Luxemburg, sa lucrez acolo, sa sper la o viață mai buna, insa nu reușesc sa ma mai concentrez la nimic. Nici macar cu femeile nu mai vorbesc, pentru ca nu mi-as permite sa am cateva intalniri cu vreuna, deoarece imi este teama si de ziua de maine, la cati bani putini imi raman in fiecare luna.
Nu stiu ce ma astept sa imi raspundeti. Simteam nevoia sa povestesc cuiva despre acest lucru.

Lex404

Lex404

Guru Member

• Grup: Moderators
Ai intrat intr-un cerc vicios.

Gaseste un psiholog. O sa iti explice care e responsabilitatea ta si unde se trage linia si cum sa gestionezi sitiuatia.

E fix ca in fraudele cu extorsions: daca vad ca le dai, o sa tot ceara

AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

Anima Sola

• Grup: Moderators
Aduna-te. Vezi-ti de viata ta, ia o pauza si nu le mai raspunde la telefon pana cand nu esti tu pe picioarele tale. Tine-ti bani pentru mancare si ce-ti mai trebuie, nu poti munci lesinat de foame.

Io-te la ei, 700 euro si masini! Dar ei ce-au muncit pana acum de-au ajuns sa stea in banii tai?

kato1

kato1

Senior Member

• Grup: Senior Members
ce sa zic.... esti baiat mare, la banii tai. merg pe premisa ca si parintii tai au veniturile lor.
te rog sa ma scuzi pentru ce am sa scriu mai departe....
tine legatura cu ei, vorbeste, etc, dar taie alimentarea cu bani. tu te-ai dus acolo pentru tine, nu pentru ei. gaseste si tu o fata, inventeaza una daca nu ai si ”explica” elegant ca trebuie sa vezi de viata ta.
pot sa dezvolt mult mai mult, dar asta este ideea de baza

Serafim606

Serafim606

Guru Member

Ce te oprește să le trimiți bani?

Le ziceam scurt. Vreți bani? Îi primiti pe icoana când va îngrop. Atunci ne mai vedem.

red46

red46

Senior Member

Zi-le ca nu te descurci si nu le mai trimite. Simplu.

Ei depind de ce le trimiti tu sau care-i faza? Ca din ce ai povestit, n-o duc rau cu 2 masini.

Edited by red46, 25 April 2024 - 22:40.

stalker2142

stalker2142

Senior Member

Citind postarea asta pe diagonala si ce ai mai deschis despre achizitia de masini noi, eu zic sa:
- renunti la gandul de a lua masina noua, e clar ca nu iti permiti. Daca reusesti sa o intretii pe asta veche fara sa cheltui prea multi bani ok, altfel mai degraba scapi si de ea
- nu ii mai invita la tine pe banii tai
- nu mai face naveta in Romania, cheltui bani aiurea cu drumul
- nu le mai trimite bani, nici macar 50 de ieuro
- economiseste bani luna de luna

lex2010

lex2010

Senior Member

Nu te supara ca iti zic, dar ai o familie de paraziti.
Ii ajuti doar cu sumele pe care ti le permiti si numai daca stii ca sunt intr-o reala nevoie.
Altfel, tu iti rupi spatele in Germania si ei se folosesc bine mersi de banii tai.

don_King

don_King

Senior Member

Cainele nu pleaca de la macelarie, e o vorba in popor. Insa orice "invat" are si "dezvat".

E ok sa te sa viziteze parintii. Dar pot sa ia singuri un hostel la marginea orasului, ca nu o fi foc. Pot veni cu autocarul ca nu e foc, daca nu e buget.
Sa fiu in locul tau as stabili de unul singur cam ce suma as putea sa le trimit lunar (poate fi zero, poate si 100, poate fi oricat decizi de unul singur.) fara ca asta sa devina pt mine o obligatie sau corvoada.

Tine-te de treaba sa te pui pe picioare, sa iti vezi de viata ta, sa cunosti o femeie cu care sa te vezi impreuna, etc. Pui prea mult accept pe pretentiile parintilor si prea putin pe viata ta, asta e greseala pe care trebuie sa o corectezi.

Succes!

Fane

Fane

cipat

in relatia cu ei fixeaza tu limitele, nu-i lasa pe ei sa ceara. daca-i lasi pe ei sa ceara vor lua si pielea de pe tine. pune cu ei problema la modul: “din punctul meu de vedere …” si tu stabilesti ce merita si ce nu.

pisoiu2

pisoiu2

Active Member

• Grup: Members
OP, esti cu un picior in groapa. Daca continui in stilul asta, vei fi cu ambele intr-un oarecare orizont de timp. Din ce vad eu in ce spui tu, ai suficienta energie sa iesi din asta. Esti tanar, ai putere de munca, esti pe picioarele tale. Ce te sfatuiesc:
-orice flux de bani spre ei trebuie sa inceteze cu eventuala exceptie a unor situatii critice, gen nu au bani de medicamente, etc.
-orice discutie despre bani trebuie sa inceteze. Cat costa curentul sau chiria, cati bani iti raman, ce salar ai, astea sunt toate problemele tale si ale nimanui altcuiva.
-orice impartire de bunuri trebuie sa inceteze. Masina ta e a ta, tu platesti pentru ea. Masina lor e a lor, sa se descurce cu orice, nu pui mana si nu platesti nici pentru un surub din ea.
-daca vor vacanta la tine, obligatoriu pe banii lor
-economiseste si investeste pentru viitor. Acum e momentul, nu cand o sa ai 50 de ani.
-scoate-ti gandurile negre din cap si taie cordonul ala ombilical virtual, du-te la un psiholog daca crezi ca te poate ajuta. Nu mai raspunde la telefon de fiecare data cand suna. Petrece-ti timpul liber intr-un mod placut pentru psihicul tau, fa ceva bun pentru el. Cauta-ti un hobby.
-nu fa prostia sa crezi ca vreun viciu gen alcool, etc. iti va rezolva problemele
Pana nu inveti sa spui NU fara sa ai remuscari pentru asta, nu vei rezolva problema.

utopium

utopium

Guru Member

Explica-le frumos si civilizat ca nu poti momentan sa le mai trimiti 700 de euro pe luna pentru ca tu esti la limita cu banii si stresat tot timpul daca faci asta. Spune-le ca vrei sa-ti revii financiar si ca in urmatoarea perioada le poti trimite doar 300 de euro. Asa nu pot sa comenteze ca nu ii mai ajuti deloc, iar tu ai 400 de euro extra care ar trebui sa-ti echilibreze situatia financiara. Le mai dai 100 de euro extra cand iti mai creste salariul. Asta daca vrei sa ii ajuti in continuare.

Si explica-le ca 2.200 de euro in Germania nu e oricum un salariu grozav, iar daca le mai dai si lor 700 ramai cu 1.500, care sunt bani de supravietuire in Germania.

N-am inteles de ce te-ai mutat in chiria de 800 de euro, doar ca sa poata veni parintii la tine? Nu era mai simplu sa iei o camera la hotel cateva zile decat sa dai lunar 250 de euro extra lunar pe chirie? Mi se pare mult sa dai 800 de euro pentru o locuinta pentru o singura persoana, cu venituri destul de mici.

La fel cu vizitatul, cautai cele mai ieftine bilete in viitor, si cand erau ieftine le luai si le spuneai cand sa vina ...

Stiu ca parintii/oamenii de varsta asta pot fi dificili, dar cand le platesti tu din banii tai, tu trebuie sa ai controlul asupra bugetului alocat. Adica le poti spune "va platesc eu biletele de avion, dar sunt bilete cu 400 de euro mai incolo, asa ca aveti un pic rabdare".

anonimuI

anonimuI

Active Member

Vizualizare mesajAlexandru_31, pe 25 aprilie 2024 - 22:07, a scris:

Sunt o persoana de sex masculin, am 32 de ani, sunt singur, fara relatie, locuiesc in Germania, iar salariul meu este de 2200 euro lunar

As vrea sa nu mai exist.

De acum ar trebui să le ștergi numărul din telefon și gata. Și tu să îți schimbi numărul de telefon.

Edited by anonimuI, 25 April 2024 - 23:02.

jumperishere

jumperishere

Member

imi place cum i-ai scos oaia neagra pe ei pt o chestiune ce tine de proasta ta comunicare. Ei nu au de unde sa stie situatia ta daca nu comunici adevarul cu ei.
Reiterez, Problema e la tine ca nu comunici! Invata sa Comunici.

arg

arg

Guru Member

Vizualizare mesajAlexandru_31, pe 25 aprilie 2024 - 22:07, a scris:

....
este foarte simplu.
le zici ca ai dat in boala pacanelelor, ai luat bani multi imprumut de la "baieti" si cum sunt parintii tai ar face bine sa plateasca ei.... asa vreo 10-15k euro.

a doua varianta e sa le dai ceva banii cu imprumut si de fiecare data cand te suna sa le zici "vai ce bine ca m-ati sunat ca chiar aveam nevoie de banii aia!"

p.s. pisici (plm) poate vrei si tu sa te insori, poate vrei un copil...

utopium

utopium

Guru Member

Ah, si renunta la ideea de a iti cumpara masina noua, nu iti permiti in situatia data o masina de 20.000 de euro. In Germania poti gasi gramezi de masini second bune, nu foarte vechi, una mica buna cu sub 120.000 de km poti gasi la sub 8.000 de euro. Eu sunt impotriva ideii de a cumpara second-uri, dar in situatia ta mi se pare optiunea mai buna. Sau vezi daca nu cumva te poti descurca bine si cu transportul public, de obicei e eficient in Germania.

Punter

Punter

Senior Member

eu nu le-am dat bani niciodata alor mei, doar le-am cerut. si in tara si afara. this is the way! :) ce, ajung in strada daca nu ii ajuti? cheama-i la amazon in germania daca vor bani. :D uita si de boli..

badmania98

badmania98

Nenea

Eu aș zice să începi tu să le ceri bani de fiecare dată când te sună: ”Ce bine că m-ați sunat! Chiar am vrut să vă sun! Ajutați-mă cu 2000 de euro pentru 6 luni că într-un an vi-i dau înapoi.”
Dar de fiecare dată când te sună. Sau suni tu și ceri. Mai schimbi suma și termenele.
Rețetă garantată. Succes.

Edited by badmania98, 26 April 2024 - 00:13.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate