Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...

Probabil inselatorie pe OLX

Istoric Google
 Copil cu temperament sangvinic

ADA TEL SERVICES

inlocuire bara fata clio 4

Ce avem de platit in 2024 la cump...
 La mulți ani @Arader!

La mulți ani @gabiroa!

La mulți ani @gerbil!

La mulți ani @Therockstar!
 Suspect Frauda Informatica

Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST
 

Facultatea de Medicina - a doua facultate

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
35 replies to this topic

#1
Maryam16

Maryam16

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.05.2024
Buna ziua,
As dori cateva sfaturi.
Lucrez la un birou intr-o companie mare, dintr-un orasel mediu. Salariul este acceptabil, nu sunt chiar pe domeniul meu, dar ca incepator e destul de bine. Am o licenta in stiinte economice, am inceput sa lucrez in timpul facultatii, am terminat un an Master si nu am vrut sa continui.
Am ales Economia avand in vedere mai multe lucruri, speram sa ma ajute sa gasesc un loc de munca decent. In liceu nu imi placea nicio materie in mod deosebit, invatam bine la toate. Dar, stiind ca nu am suport financiar si nu are sens sa plec din oras, nu am mers la Medicina. Acum, la 26 de ani m-am gandit sa dau la Medicina. Nu mai suport o viata fara sens, in care am un job care presupune activitati repetitive. Stiu ca sunt multi ani, dar chiar imi doresc sa fac asta.
Am facut economii, va fi a doua facultate, si voi intra la taxa.
Stiu ca va trebui sa ma pregatesc pentru 2 sau 3 ani ca sa iau la Medicina Iasi. (Am cateva cunostinte mai mici ca varsta care au intrat acolo recent.)
Intrebarile mele sunt urmatoarele:
E prea tarziu sa merg la aceasta facultate(-Medicina Generala)? Va trebui sa ma pregatesc pentru minim 2 ani, bio si fizica, dar chimie nu stiu deloc, am fost profil real in liceu mate info si am dat bacul la fizica.
Nu am in gand nicio specializare, am cautat pe internet, pe forumuri reddit etc. dar toata lumea e panicanta si sustine ca la noi nu se face medicina cum trebuie, rezidentiatele sunt teribil de slabe etc. si la sfarsitul studiilor cand va trebui sa profesezi te asteapta malpraxis-ul.
In ciuda acestor lucruri, nu vad un viitor roz in jobul curent, totul este bleak si deprimant, nu am chef de viata si nu vad sensul. Vreau sa fac ceva care imi permite sa ma intalnesc cu oamenii, sa i ajut, sa fac o schimbare. Medicina este grea, cred asta, dar orice este posibil daca iti doresti.
Vreau sa aflu cat mai multe despre specializari, ce sfaturi aveti cei care ati terminat facultatea, rezidentiatul..
Astept raspunsurile voastre. Multumesc anticipat.

#2
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,568
  • Înscris: 27.10.2007

Quote

Stiu ca va trebui sa ma pregatesc pentru 2 sau 3 ani ca sa iau la Medicina Iasi
adauga facultatea + rezidentiatul si iti dai seama ca vei incepe sa profesezi abia peste 10 ani! asta iti doresti?
daca DA, da-i bataie.

#3
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,119
  • Înscris: 25.06.2007
Daca-ti place domeniul, bagă mare, cu toate că vârsta va fi un dezavantaj.
Dar decât să regreți toată viața…
Si da, sunt șanse să ajungi un medic apreciat chiar dacă începi mai târziu.

#4
Maryam16

Maryam16

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.05.2024

View PostKarhu, on 15 mai 2024 - 18:51, said:

Daca-ti place domeniul, bagă mare, cu toate că vârsta va fi un dezavantaj.
Dar decât să regreți toată viața…
Si da, sunt șanse să ajungi un medic apreciat chiar dacă începi mai târziu.
Da, chiar imi doresc sa fac asta. Deja am descarcat de pe scribd manualul de admitere Barrons😅 sa fac o mica lectura inainte sa vorbesc cu cineva sa gasesc profesorii potriviti pentru prega.

#5
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 12.07.2010
Nu ai nevoie sa te pregatesti 2-3 ani daca nu esti retardat. Ai de tocit o carte mare si groasa pentru admitere. Daca te duce capul, e posibil sa iti ajunga timpul si anul asta. Daca nu - la anul. Daca e grea sau nu... e o facultate din Romania. Asta inseamna ca se copiaza in draci ca la orice alta facultate, ca dezinteresul profesorilor e real, si ca odata intrat te cam poti considera medic, pentru ca doar daca nu vrei nu o termini. Bine, dupa aia urmeaza rezidentiatul, si daca nu ai pile nu iti va fi deloc simplu, dar asta e alta poveste.

#6
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,125
  • Înscris: 02.12.2007
Teoria ca teoria, dar practica te omoara. Esti pregatita sa ai deaface cu bube, puroaie, sange, morti, raniti, oameni tupeisti/problema zi de zi si noapte de noapte?

#7
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,206
  • Înscris: 03.07.2008

Quote

Nu mai suport o viata fara sens, in care am un job care presupune activitati repetitive.

Ca medic nu o sa faci activitati repetitive?!?

#8
Maryam16

Maryam16

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.05.2024

 Bob493, on 15 mai 2024 - 19:18, said:

Nu ai nevoie sa te pregatesti 2-3 ani daca nu esti retardat. Ai de tocit o carte mare si groasa pentru admitere. Daca te duce capul, e posibil sa iti ajunga timpul si anul asta. Daca nu - la anul. Daca e grea sau nu... e o facultate din Romania. Asta inseamna ca se copiaza in draci ca la orice alta facultate, ca dezinteresul profesorilor e real, si ca odata intrat te cam poti considera medic, pentru ca doar daca nu vrei nu o termini. Bine, dupa aia urmeaza rezidentiatul, si daca nu ai pile nu iti va fi deloc simplu, dar asta e alta poveste.
😅imi place ca esti direct.
Da, nu am nevoie decat de 1 an ca stiu fizica binisor din liceu. Dar ideea era ca, daca nu iau din prima, voi incerca din nou, ca la medicina generala ultima medie taxa a fost 9,10.Si poate ar trebui sa ma pregatesc si la chimie intre timp ca imi va folosi in anul 1..nu? Si eu chimia o voi lua de la zero

#9
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,058
  • Înscris: 08.08.2018
S-ar putea sa-ti dai seama, dupa ce o termini, ca nu e de tine. Cazul meu. Prea multa durere in meseria asta, unii se adapteaza, eu n-am reusit. Asa ca m-am intors la prima dragoste, programarea si viata a redevenit normala. Dupa cum vezi nu e nicio problema sa faci a doua facultate in alt spectru, asa ca, daca esti sigur, cat timp te poti intretine decent, da-i drumu'

#10
Maryam16

Maryam16

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.05.2024

View PostImperathor, on 15 mai 2024 - 19:35, said:



Ca medic nu o sa faci activitati repetitive?!?
Da, asa este, repetitia e mama invataturii, dar eu ma refeream la repetitive in sensul ca fac aceleasi facturi infernale zi de zi, aceleasi plati, aceeasi clienti si aceleasi operatiuni. Totul in fata unui ecran de innebunesti. Ne mananca rutina. Parca suntem sclavi intr un auschvitz. Si nu suport ideea sa fiu blocata aici pana la pensie. E dureros de singuratic acest mod de lucru, devenim roboti. Mi e dor de oameni🥲 Suntem multi in birou, toti in varsta, obositi si ei. Vreau sa lucrez cu oamenii, sa vorbesc cu ei si sa i ajut, nu mai pot continua aici. Asta era ideea😁

#11
Maryam16

Maryam16

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.05.2024

View Postmannick, on 15 mai 2024 - 19:39, said:

Cazul meu. Prea multa durere in meseria asta, unii se adapteaza, eu n-am reusit.
La ce te referi? Partea cu-vezi prea multi suferinzi-sau e teribil de greu pe plan personal?


#12
Maryam16

Maryam16

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.05.2024

View PostTipiric, on 15 mai 2024 - 19:35, said:

Teoria ca teoria, dar practica te omoara. Esti pregatita sa ai deaface cu bube, puroaie, sange, morti, raniti, oameni tupeisti/problema zi de zi si noapte de noapte?
Nu e ca si cum vreau sa ma fac chirurg sau doctor la urgente. Inteleg ca e foarte probabil sa fie dificila practica, dar sunt atatia copii de 18 ani, care se descurca, si eu cu 10 ani peste, ce sa mai zic🙂
In fine, inca sunt in perioada in care consider toate posibilitatile. Dar cred ca orice este posibil, si as merge departe, atat timp cat fac schimbarea, nu vreau sa regret 10 ani mai tarziu ca nu am facut ceea ce imi doream. Viata este scurta si nu dam inapoi.


#13
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,421
  • Înscris: 01.09.2021
Știi la ce te inhami? Medicina nu o faci ca o soluție de ultim moment sau de compromis, trebuie din liceu sa te axezi pe chimie biologie și sa le visezi. Oameni poți omorî ca medic nu doar tăindu-l greșit in operatie ci și dandu I un diagnostic greșit sau întârziat. Asta dacă mai exista o urma de conștiința pe lumea asta. Ca de malpraxis greu sa fii acuzat, medicii se judeca între ei, mușamalizeaza, etc.
Dacă te apuci de învățat doar sa treci examenul și sa nu ramai cu nimic, vei încurcă mulți pacienți și vieți. Ai grija la ce te bagi, dacă vrei sa o faci, fa o bine, dacă nu, nu.

#14
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,077
  • Înscris: 02.03.2003
@Maryam16, mergi înainte cu visul tău. Există persoane care au început medicina și la 40 de ani și au terminat-o.
Sunt și asistente medicale care s-au înscris la cursuri. Cele mai interesante sunt fetele care au lucrat în domenii controversate și vor o meserie respectabilă.

#15
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,504
  • Înscris: 13.10.2010

Vizualizare mesajImperathor, pe 15 mai 2024 - 19:35, a scris:

Ca medic nu o sa faci activitati repetitive?!?
Nu toata lumea sufera de durere in cot.
Mai da de un betiv, mai de un drogat, de unul ca-si baga diverse prin corp...

#16
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,598
  • Înscris: 06.08.2015
verifica mesajele, ti am trimis unul

#17
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,560
  • Înscris: 18.10.2011

View PostMaryam16, on 15 mai 2024 - 19:36, said:

��imi place ca esti direct.
Da, nu am nevoie decat de 1 an ca stiu fizica binisor din liceu. Dar ideea era ca, daca nu iau din prima, voi incerca din nou, ca la medicina generala ultima medie taxa a fost 9,10.Si poate ar trebui sa ma pregatesc si la chimie intre timp ca imi va folosi in anul 1..nu? Si eu chimia o voi lua de la zero
Da, iti trebuie ceva chimie, vei face biochimie si e bine sa ai o baza.

Incantat ca stii fizica, chiar si dupa ceva ani. Spune-mi, te rog, ce capitole stii mai bine? Multumesc.

View PostMaryam16, on 15 mai 2024 - 19:40, said:

Da, asa este, repetitia e mama invataturii, dar eu ma refeream la repetitive in sensul ca fac aceleasi facturi infernale zi de zi, aceleasi plati, aceeasi clienti si aceleasi operatiuni. Totul in fata unui ecran de innebunesti. Ne mananca rutina. Parca suntem sclavi intr un auschvitz. Si nu suport ideea sa fiu blocata aici pana la pensie. E dureros de singuratic acest mod de lucru, devenim roboti. Mi e dor de oameni�� Suntem multi in birou, toti in varsta, obositi si ei. Vreau sa lucrez cu oamenii, sa vorbesc cu ei si sa i ajut, nu mai pot continua aici. Asta era ideea��
Da o raita pe reddit romanian medical school sa vezi ce spun medicii tineri pe acolo. Si ca medic, stupoate, vei face multa birocratie, mai precis ce amai mare parte a timpului. La fel de stupid. :)

Eu am avut, cumva, un traiesc opus ca al tau. Am facut medicina, apoi am ales o cariera in informatica. Am revenit cativa ani in medicina, am revazut problemele. As da orice sa te transpun in lumea respectiva. Intr-adevar, dupa un numar de ani de intrerupere e altceva, garantat nu te vei plictisi. Cu informatica cum stai, ce programe folosesti?

#18
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,598
  • Înscris: 06.08.2015
salut! medicina generala, absolvent de fizica medicala (am facut  in timpul facultatii de medicina din anul 2) si urmeaza sa-mi fac master in fizica teoretica.
eu te sfatuiesc, clad sa NU te apuci de medicina. Poate zici ca te mint, sau ca exagerez, sau ca nu vreau sa am concurenta. La fel am spus si eu cand cineva mi a spus sa nu ma apuc de medicina. Adevarul e ca am invatat din clasa a10a pana in a12 a de admitere. am luat . dupa a inceput chinul. Nu o sa faci nimic in facultate. Nimic, ZERO BARAT. Din 6 ani nu am facut cumulat 1 an cum trebuia. Si din 6 ani doar 1 materie s-a facut cum trebuie. Profesorii sunt supra-oameni se cred zei. nu te astepta sa te ia cineva de mana sa iti arate. nici baza nu o sa ti-o arate. nici cum sa ti faci hartiile necesare din foaia de observatie.
Nimic. Efectiv acum trag de mine sa termin sa intr in rezidentiat, sa l iau. invat de 2 ani pentru rezidentiat, materia e tocita, ai doar tabele inutile de invatat, medicamente insiruite. O sa zici de ce ma vait, ca aia e medicina. Nu asta e medicina sa inveti 8 ore pe zi pt rezi, toceala pt ca profesorii nu isi fac meseria. Actul medical in Romania e 0. mama mea a murit din mana "profesorilor" din bucuresti, si a rezidentilor. O sa te chinui cu un sistem mort. Daca totusi vrei sa faci medicina, trebuie sa ai pe cineva sa te indrume. Si ia amminte ca nu doar admiterea e un hop, ci si rezidentiatul care daca o sa te uiti in nomenclator, din toate specializarile nu te poti angaja in 5% .
Sa zicem ca iei rezidentiatul pe epidemiologie, pe anatomie patologica, histopatologie, ortopedie, ginecologie, orl, oftalmo. o sa zici -de ce spun ca nu te angajezi. eu stau intr0un orasel la 70 km de centrul universitar. cunosc in orasul meu 4 medici care nu profeseaza pt ca nu gasesc de lucru. Ok, gasesti la privat, dar iti convine sa lucrezi pe comision, sau sa zic salariu fix de 3000-4000 lei? mie personal nu. Sa zicem ca te angajezi in spital- in spital 100% dai spaga.Daca vrei oras mare. daca vrei oras mic-mai gasesti. Nu te astepta ca o sa sara ofertele de angajare pe tine.  sa-ti dau ex de salarii 0spor foarte mare pe raze-7200 lei. fara niciun spor -urologie de ex-6200 lei. Medic rezident 3200 lei-4200 daca se majoreaza acum. garzile la rezidenti nu sunt platite. in rezi esti sclavul medicului mare.
munca e foarte repetitiva in medicina rar ai cate o patologie mai aparte sa zic asa, care daca esti intr un spital de rang inferior-oras de provincie trebuie trimis la rang superior.
Pertotal mi-am inglobat viata in invatat si in munca, cu un rezultat incert asuprra viitorului. Sunt blocat ca nu am timp sa fac e-mi place-sa ma plimb, nu am bani. ma uit la fostii me icolegi care au terminat jandarmeria ca au timp si pot sa zic ca salariul e mult mai mare sau egal. un fost coleg jandarm in bucuresti castiga 5200 lei.
sa nu uitam de partea cea mai frumoasa-pacientii irascibili cu care trebuie sa interactionezi-in 6 ani am intalnit foarte multa lume "irascibila" care e un cuvant usor. multe certuri in care pacientii cred ca tu ca medic trebuie sa le cazi la picioare, ca ei te platesc pe tine si tu trebuie sa faci benevolat , sa te sacrifici pentru sanatatea lui. ca ai salariul foarte mare si nu faci nimic pt el.
si nu e caz izolat, e realitatea din Romania. trebuie avut mare grija la facptul ca oamenii de genul o sa te afecteze pe viitor. si nu usor. pt ca sunt minim 1 pe zi asa.
si faptul ca spitalele nu au ce iti trebuie. ma refer la lucrui de baza. am fost intr o garda sa ajut la foi de observatie, si mi s a atras atentia ca am lasat mai multe locuri libere,spatii si sa inghesui scrisul la calculator , ca atunci cand trag la imprimanta sa nu consum mai mult de 1 foaie , si tusul sa ajunga pt un nr de X foi.
nu eista lucruri elementare ca apa calda, sapun, toalete curate si hartie. asta asa ca fapt divers, ca oamenii tot tie ca medic iti striga si asta Posted Image
da, in final, decizia iti apartine, cumulat am 5 ani de invatat zilnic cate 6-8 ore pe zi. daca asta iti doresti, go for it. eu personal n as mai da la medicina dupa experienta asta si m-as face jandarm.
ia aminte ca mediul de angajare e mult prea suprasolicitat , si in Romania nu e nevoie de atatia medici cat produce, ca fapt divers noi avem 1 asistent la 100 de oameni si 2 medic la 1000 oameni. cei mai multi din lume-pt asistenti
si inca ceva, o sa lucrezi preponderent cu oameni bagati politic, asistenti slab pregatiti care o sa incerce sa te prosteasca ca ei sunt cei mai cei.
colegii foarte toxici.
si povestile ca medicina e toxica e adevarata. eu dupa 6 ani m am ales cu gastrita.
daca mai ai intrebari poti sa mi le lasi. mersi frumos

scuze greselile de scriere dar m am grabit

Edited by gogosaru100, 15 May 2024 - 20:54.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate