Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
macbook pro 16 VS AMD Laptop

Sistem ON-GRID fara curent din re...

rectin Romania - site uri fake

Recomandare telefon
 Achizitie SSD

Cum se vor numi romanii care vor ...

Recomandare videoproiector buget ...

Are importanta unde este faza sau...
 Sunt bune apometrele radio?

SUA intenționeaza sa interzi...

Piscina + pompa + diferential = c...

Micro sd pentru modulator fm
 Izolare fonica, camera cu autoade...

Cum scot peretele alb

Mariri de taxe si tva

Intrebari legate de AC si functia...

Suspect Fraudă Informatică

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

robin_hood7

robin_hood7

New Member

• Grup: Candidate Members
Salut!
În data de 07.07.2022 am avut un mandat de percheziție , pentru ceva ce nu am făcut.( fraudă informatică & grup infracțional).
Când am întrebat pentru ce sunt suspect mi au zis că știu eu mai bine.
La percheziție mi sa luat telefonul , cartela și dacă nu greșesc și 2-4 carduri de memorie.
Apoi la o lună am aflat pentru ce sunt acuzat , când mi a fost adusă acasă citația pentru a merge la DIICOT pentru percheziția informatică , dar n am putut ajunge la DIICOT.
Apoi în luna noiembrie ( în același an ) am sunat să întreb dacă pot închide abonamentul și mi sa zis că pot. Mi sa mai zis că mă vor suna ei. De atunci eu nu știu nimic.
Mai pot lua ce mi sa luat la percheție?
Cum se procedează cu dosarul..este prima dată când am probleme cu legea.
        Mulțumesc.

Raz0rblade

Raz0rblade

Member

• Grup: Members
La cine ai sunat pentru inchidere abonament, la DIICOT sau la provider? e neclar, si toata povestea ta e in ceata. Nu te-ai prezentat la DIICOT cand ai fost convocat, mare greseala. Ca si cum te-ai auto-incrimina.  E posibil ca telefonul tau sa fi fost atacat (e foarte comuna faza asta pe sisteme tip PC, dar acum si Android-ul isi arata limitarile de securitate)  si de pe el sa se execute atacuri informatice, fara sa stii tu. Se intampla, sunt destui giga care instaleaza aplicatii din surse shady. Daca au determinat ca nu ai actionat in cunostinta de cauza, ramai cu device-urile si mediile de stocare rechizitionate pentru ancheta. Nu te-au sunat inca, ancheta e inca in desfasurare. Preventiv, nu incerca sa parasesti tara, e posibil sa te trezesti la granita cu un ordin de interdictie a calatoriei inafara granitelor nationale.

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

• Grup: Senior Members
La percheziție sigur ți-au prezentat un mandat de percheziție. Ce scria în el?
Nu ai primit PV de reținere telefon, SIM și carduri?
Codul de deblocare l-ai furnizat?
Mici șanse să recuperezi telefonul.
Plătește un avocat să te ajute.

Totuși "grup infracțional"?

sgn30

sgn30

Member

View Postdorin_2k, on 29 mai 2024 - 06:16, said:

Codul de deblocare l-ai furnizat?
Si ce se intampla daca ai "amnezie" si ai uitat codul...
Nu ti se pare ciudat sa iti umble cineva prin telefon?

mirel3003

mirel3003

Senior Member

Vizualizare mesajrobin_hood7, pe 29 mai 2024 - 00:05, a scris:

Apoi în luna noiembrie ( în același an ) am sunat să întreb dacă pot închide abonamentul și mi sa zis că pot. Mi sa mai zis că mă vor suna ei. De atunci eu nu știu nimic.

1)Sa-mi bag picioarele, politia sa iti poata lua SIM-ul nu mai acel numar si parca vad ca operatorul de telefonie mobila nu ti-l inchide ca esti in perioada contractuala... si platesti aboanamenul ca prostul.
2)Cum te contacteaza daca numarul tau de telefon (SIM-ul) e la ei.

Eu si daca nu asa avea nimic de ascuns si ar veni politia sa imi ridice telefonul, i-as zice ca am uitat codul si in secunda doi, i-as da wipe prin Samsung Smartthingsfind... daca tot vor sa vada ce am in telefon macar sa se chinuie si sa piarda timpul...

richi_e

richi_e

Senior Member

Politia nu are nevoie de pin-ul telefonului. Se face o copie a dispozitivului, o clona si aceea e verificata.
Dar din 2022, daca era ceva serios, acum era deja in instanta sau condamnat..

strongsss

strongsss

Senior Member

View Postrobin_hood7, on 29 mai 2024 - 00:05, said:

Salut!
În data de 07.07.2022 am avut un mandat de percheziție , pentru ceva ce nu am făcut.( fraudă informatică & grup infracțional).
scria in mandatul de perchezitie, pe care ar fi trebuit sa il citesti atunci. daca nu l-ai citi atunci, citeste-l acum, ca ai o copie
(5) Înainte de începerea percheziţiei, organul judiciar se legitimează şi înmânează o copie a mandatului emis de judecător persoanei la care se va efectua percheziţia, reprezentantului acesteia sau unui membru al familiei, iar în lipsă, oricărei alte persoane cu capacitate deplină de exerciţiu care cunoaşte persoana la care se va efectua percheziţia şi, dacă este cazul, custodelui.

La percheziție mi sa luat telefonul , cartela și dacă nu greșesc și 2-4 carduri de memorie.
daca au gasit ceva care cred ei ca ii intereseaza, NU! obiectele sunt considerate probe, si fac parte din dosar, pana la solutionarea acestuia in instanta.

Apoi la o lună am aflat pentru ce sunt acuzat , când mi a fost adusă acasă citația pentru a merge la DIICOT pentru percheziția informatică , dar n am putut ajunge la DIICOT.
daca nu te-ai putut prezenta, trebuia macar sa trimiti un avocat. te-a durut in fund de o situatie care se poate termina prost pentru tine.

Apoi în luna noiembrie ( în același an ) am sunat să întreb dacă pot închide abonamentul și mi sa zis că pot.
abonamentul poti sa-l inchizi. nu te obliga nimeni sa il pastrezi, nu are legatura cu speta.

Cum se procedează cu dosarul..
cand isi vor termina cercetarile, daca vor gasi ceva de care sa se agate, te vor trimite in judecata, pentru a fi judecat. este foarte important sa discuti cu un avocat care sa te reprezinte. sunt multe lucruri care tin de procedura si care te pot ajuta.

View Postmirel3003, on 29 mai 2024 - 06:34, said:

1)Sa-mi bag picioarele, politia sa iti poata lua SIM-ul nu mai acel numar si parca vad ca operatorul de telefonie mobila nu ti-l inchide ca esti in perioada contractuala... si platesti aboanamenul ca prostul.
2)Cum te contacteaza daca numarul tau de telefon (SIM-ul) e la ei.

1. ti-au luat SIM-ul, iti iei alt sim de la operator, daca vrei sa mai utilizezi acel numar de telefon. cred ca e gratis.
2. Citarea se poate face prin posta, prin telefon la locul de munca, sau cu niste baieti care iti bat dimineata la usa si, pana te trezesti tu sa o deschizi, ti-o si sparg!

View Postsgn30, on 29 mai 2024 - 06:25, said:

1. Si ce se intampla daca ai "amnezie" si ai uitat codul...
2. Nu ti se pare ciudat sa iti umble cineva prin telefon?
1. trebuie sa fii infantil sa crezi ca PIN-ul te salveaza. .
2. perchezitia electronica se face in baza unui mandat emis de judecator.

EMPP

EMPP

Guru Member

07.07.2022
S-a prescris.au uitat de tine

doi ani ai plătit abonament moca?

sau l-a plătit diicot-u?

johndoes

johndoes

Member

View Postsgn30, on 29 mai 2024 - 06:25, said:

Si ce se intampla daca ai "amnezie" si ai uitat codul...
Nu ti se pare ciudat sa iti umble cineva prin telefon?
S-ar putea să fii surprins, dar stai să aterizezi în US sau Australia... Dacă i se pare ceva numai puțin suspect la tine polițistului de frontieră îți cere telefonul deblocat să se uite în el (unde dorește), fără să stea la discuții cu tine. Refuzul tău implică întoarcerea cu primul avion și interdicția de intrare. Așa că nu mai e așa ciudat, relax

un_el

un_el

Senior Member

Salut!
Cum se procedează cu dosarul..este prima dată când am probleme cu legea.
Mulțumesc.

Daca nu te superi, ce varsta ai? Din cate bag seama nici macar nu stii ce ti s-a intamplat, daca ti s-a intamplat cu adevarat si nu inventezi. Vad ca ai mai postat si pe forumul asta: https://www.avocatne.....Ä?â€șie.html , nu c-ai fi primul care procedeaza asa. A mai fost un coleg pe aici care a procedat exact la fel ca tine, intr-un final a fost banat pe softpedia.
Asta spune legea: https://lege5.ro/gra...p=gqztimjqgm4dg , iar aici e explicata pe intelesul tuturor: https://www.zlati.le...ia-informatica/
In rest ce sa-ti zic? Tu habar n-ai cate carduri de memorie ti-au fost ridicate? Cum vine asta 2-4? Adica ti-au adus la cunostinta, chiar tu ai scris lucrul asta. Pana una-alta angajeaza-ti un avocat.

Edited by un_el, 29 May 2024 - 08:51.

eiffel

eiffel

BusyWorm

• Grup: Moderators
Pai orice om normal aflat intr-o astfel de situatie, iimediat ce s-a intamplat se zbatea sa vada care e treaba, consulta avocati,,, Se ducea la DIICOT...

Si tie ti-au trebuit 2 ani ca sa deschizi topic pe Softpedia...
Ma intreb cati ani vor mai trebui pana vei consulta un avocat.

un_el

un_el

Senior Member

"Baietii cu ochi albastri" nu prea se deranjeaza pentru orice lucru de nimic. Vizitele astea le primesti doar in situatia in care e "groasa" si exista dovezi suficiente. Desigur, se pot face si greseli. Daca n-ai nimic de ascuns te duci si-ti sustii nevinovatia.

Edited by un_el, 29 May 2024 - 09:13.

robin_hood7

robin_hood7

New Member

Vizualizare mesajun_el, pe 29 mai 2024 - 08:44, a scris:

Daca nu te superi, ce varsta ai? Din cate bag seama nici macar nu stii ce ti s-a intamplat, daca ti s-a intamplat cu adevarat si nu inventezi. Vad ca ai mai postat si pe forumul asta: https://www.avocatne...uml;?â€șie.html , nu c-ai fi primul care procedeaza asa. A mai fost un coleg pe aici care a procedat exact la fel ca tine, intr-un final a fost banat pe softpedia.
Asta spune legea: https://lege5.ro/gra...p=gqztimjqgm4dg , iar aici e explicata pe intelesul tuturor: https://www.zlati.le...ia-informatica/
In rest ce sa-ti zic? Tu habar n-ai cate carduri de memorie ti-au fost ridicate? Cum vine asta 2-4? Adica ti-au adus la cunostinta, chiar tu ai scris lucrul asta. Pana una-alta angajeaza-ti un avocat.

robin_hood7

robin_hood7

New Member

Vizualizare mesajun_el, pe 29 mai 2024 - 08:44, a scris:

Daca nu te superi, ce varsta ai? Din cate bag seama nici macar nu stii ce ti s-a intamplat, daca ti s-a intamplat cu adevarat si nu inventezi. Vad ca ai mai postat si pe forumul asta: https://www.avocatne...uml;?â€șie.html , nu c-ai fi primul care procedeaza asa. A mai fost un coleg pe aici care a procedat exact la fel ca tine, intr-un final a fost banat pe softpedia.

Am 20
Mă voi uita , dar cred că sunt 2 carduri de memorie
Voi răspunde cu ce mi sa luat sigur
Eu știu că nu am făcut nimic.
Când au intrat peste mine mi au zis că au un mandat de percheziție pe numele meu.
Au zis că dacă am ceva de ascuns să le zic
Când căutau prin casă , mă întrebau dacă am / unde sunt..carduri clonate,bani,laptop/pc.
Au căutat și nu mi au găsit nimic
Asta a fost pe la 7 iulie
În august m au chemat la DIICOT .PT percheziția informatică , dar nu am putut să ajung

robin_hood7

robin_hood7

New Member

Vizualizare mesajeiffel, pe 29 mai 2024 - 09:02, a scris:

Pai orice om normal aflat intr-o astfel de situatie, iimediat ce s-a intamplat se zbatea sa vada care e treaba, consulta avocati,,, Se ducea la DIICOT...

Si tie ti-au trebuit 2 ani ca sa deschizi topic pe Softpedia...
Ma intreb cati ani vor mai trebui pana vei consulta un avocat.

Nu am avut bani pentru avocat

robin_hood7

robin_hood7

New Member

Voi răspunde cu ce mi sa luat
Eu știu că nu am făcut nimic.
Când au intrat peste mine mi au zis că au un mandat de percheziție pe numele meu.
Au zis că dacă am ceva de ascuns să le zic
Când căutau prin casă , mă întrebau dacă am / unde sunt..carduri clonate,bani,laptop/pc.
Au căutat și nu mi au găsit nimic
Asta a fost pe la 7 iulie
În august m au chemat la DIICOT .PT percheziția informatică , dar nu am putut să ajung
Eu am postat aici pt a știi ce ar trebui să fac
Nu în mod special pt a recupera telefonul

eiffel

eiffel

BusyWorm

• Grup: Moderators

Citat

Pai trebuiau sa ti-l arate si sa-ti lase o copie.
Altfel le puteai tranti usa in nas., Legal.

Poate erau niste hoti care ti-au furat telefonul.

apocalipsul

apocalipsul

Senior Member

perchezitia informatica se face cu tine de față... sau nu se face deloc...
trebuia sa verifici pe mandat numele si adresa... ca stii ca astia mai fac pocinoage...

n-ai decat sa te prezinti la DIICOT si sa intrebi ce s-a intamplat cu dosarul...
pe forum nu avem de unde sa stim

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate