Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
macbook pro 16 VS AMD Laptop

Sistem ON-GRID fara curent din re...

rectin Romania - site uri fake

Recomandare telefon
 Achizitie SSD

Cum se vor numi romanii care vor ...

Recomandare videoproiector buget ...

Are importanta unde este faza sau...
 Sunt bune apometrele radio?

SUA intenționeaza sa interzi...

Piscina + pompa + diferential = c...

Micro sd pentru modulator fm
 Izolare fonica, camera cu autoade...

Cum scot peretele alb

Mariri de taxe si tva

Intrebari legate de AC si functia...

Concediu Vasiliki

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

Nadgob0809

Nadgob0809

New Member

• Grup: Candidate Members
Saaalut!

Pe 19 august o sa plec spre Lefkada, mai exact in Vasiliki si as dori cateva sugestii, pareri. Drumul va fi cu masina de la Alba Iulia. Voi merge pe la Giurgiu - Ruse - Sofia ( unde o sa stau o noapte ) si apoi voi pleca spre Vasiliki. Hoteul la care am rezervare se numeste Akroyiali Resort ( a mai fost cineva pe aici ? ) atat pe google cat si booking recenzile sunt impartite, majoritatea fiind bune, bunicele. Revenind la drum, la ce benzinarii recomandati sa fac alimentare in Grecia? Cat despre taxele de autostrada am inteles ca se pot plati cash sau cu cardul, si parca mai este o taxa de pod in drumul meu.

Cei care ati mai fost in Lefkada stiti ceva despre furturi de placute de inmatriculare, masini, bani etc? Am citit putin pe facebook in grupul de Grecia si au fost cativa ghinionisti( nu in Lefkada ) ci in Grecia.

Tot din Vasiliki as vrea sa merg intr-o zi in Porto Kasiki fiind.Ce stiti despre parcare? cu plata/fara plata? Ii cat de cat sigura?

Iar ultima intrebare ar fi, la intoarcere ma gandeam sa stau in Salonic o noapte, dar citind putin pe net nu par un oras foarte sigur.

Mutlumesc.

strongsss

strongsss

Senior Member

• Grup: Senior Members
Din Alba Iulia, poti merge si pe un traseu alternativ Caransebes - Severin - Portile de fier II - NIS - autostrada pana in Salonic Lefkada.

la intoarcere ma gandeam sa stau in Salonic o noapte, dar citind putin pe net nu par un oras foarte sigur.
daca iei in seama toate prostiile, nu mai iesi din casa. Salonicul e un oras foarte frumos, merita sa-l vezi!

atupi

atupi

Senior Member

Nu se fura placutele, poate nu ai inteles bine. in Grecia politia ridica placutele cand faci ceva nasol, gen parcat aiurea.

lucianburjuiul

lucianburjuiul

Unserious member

Ai aici mai multe detalii.
https://forum.softpe...insula-lefkada/

adip62

adip62

Member

• Grup: Members
Nu trece pe la Ruse. Podul este la jumatate din capacitate.
"Podul Giurgiu-Ruse, închis pe un sens în partea bulgară, fix când încep vacanțele de vară. Lucrări programate pentru DOI ani. Circulaţia rutieră pe podul peste Dunăre de la Giurgiu la Ruse se va desfăşura pe o singură bandă, timp de doi ani, începând din iulie, din cauza unor reparaţii pe care le va face partea bulgară ...acum 5 zile"

Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

Active Member

View PostNadgob0809, on 28 mai 2024 - 17:36, said:

....la ce benzinarii recomandati sa fac alimentare in Grecia?
....stiti ceva despre furturi de placute de inmatriculare, masini, bani etc?
.....la intoarcere ma gandeam sa stau in Salonic o noapte, dar citind putin pe net nu par un oras foarte sigur.
Dacă faci plinul la iesirea din Bulgaria (eu alimentez la OMV Kulata) in Grecia doar mai completezi putin la intoarcere cât să ai până la intrare in Bg la OMV Kulata. Eu in Grecia bag motorină de la Revoil. Nu alimenta pe insulă, e mai scumpă.
Plăcutele de înmatriculare dispar doar dacă le ia politia, adică parchezi pe interzis.
Din Vasiliki poti ajunge chiar si in Sandanski (eu chiar am stat aici la intoarcere) si chiar ai timp seara să iesi la o mehada să bei o Kamenitza. Dar... Salonicul e super seara si pe faleză la Turnul Alb si pietonala din piata Aristotel. Problema mare in Salonic e locul de parcare. In rest e foarte sigur totul. In acea perioadă microbistii lui PAOK si Aris sunt in pauză.
Venind din Alba eu recomand să iesi pe la Calafat, pentru că podul de la Ruse v-a fi pe o singură bandă.

andreiutzu000

andreiutzu000

Member

+1 pentru iesirea pe Calafat si nu Ruse.

ionelp

ionelp

Junior Member

• Grup: Junior Members

View PostVulpoiul-Jhon, on 28 mai 2024 - 19:49, said:

Dacă faci plinul la iesirea din Bulgaria (eu alimentez la OMV Kulata) in Grecia doar mai completezi putin la intoarcere cât să ai până la intrare in Bg la OMV Kulata. Eu in Grecia bag motorină de la Revoil. Nu alimenta pe insulă, e mai scumpă.
Plăcutele de înmatriculare dispar doar dacă le ia politia, adică parchezi pe interzis.
Din Vasiliki poti ajunge chiar si in Sandanski (eu chiar am stat aici la intoarcere) si chiar ai timp seara să iesi la o mehada să bei o Kamenitza. Dar... Salonicul e super seara si pe faleză la Turnul Alb si pietonala din piata Aristotel. Problema mare in Salonic e locul de parcare. In rest e foarte sigur totul. In acea perioadă microbistii lui PAOK si Aris sunt in pauză.
Venind din Alba eu recomand să iesi pe la Calafat, pentru că podul de la Ruse v-a fi pe o singură bandă.

Pe langa alimentarea fix inainte de vama, mai alimentez si pe langa Preveza, sunt fix aceleasi preturi ca in restul tarii, sau cu foarte mici diferente, asa ca nu imi bat capul , chiar si pe insula alimentez.
Din punctul meu de vedere Vasiliki e bun doar ca punct de tranzit si atat, nu m-as caza acolo pt ca mie unul nu imi ofera absolut nimic extraordinar, am gasit o gramada de alte locuri mai interesante( prefer casele de vacanta sau vilele, cu teren mult sa alerge kinderii si sa pot face un gratar in liniste ), acum tu stii cazare ti-ai gasit si de ce ai ales zona aia
Acolo pe insula e cam greu sa primesti amenda, dar nu te ambitiona sa faci mitocanii ca nu stii de unde apar sacalii.
Confirm ce s-a spus despre Salonic, dar sunt o gramada de parcari private cu plata,la preturi decente fix in centru.
Mai ales ca vii din Alba ar fi de preferat sa alegi varianta cealalta din cauza lucrarilor de la Giurgiu , o sa fie 2 ani senzationali
recomand restaurantul 12 Gods din Syvota, ca e aproape. Greco Levante pt luat masa la apus, ai privelistea de vis cand apune soarele

adip62

adip62

Member

Ma risc si eu cu o intrebare: nu e rece apa in perioada aia? Nu am mers niciodata in Grecia pe partea aia...

Edited by adip62, 28 May 2024 - 20:53.

andrei_221

andrei_221

Active Member

mergi pe la PF 2 - serbia - macedonia - Grecia. E foarte ok traseul.

Poti platii cu cardul peste tot, la toate statiile de taxare (serbia , macedonia, grecia)

In insula combustibilul e mai scump cu 20% decat pe continent.

Ai de platit taxa de TUNEL (subacvatic ,  nu de pod) la intrarea in Lefkada

Vasiliki e o statiunea mica si foarte linistita, aproape fara nimic de facut...  Insa e aproape de Porto Katsiki (golful caprei) . Vezi ca la Katsiki nu ai magazine , sa iei tot ce trebuie la tine.

Recomand ( daca mai poti schimba) NIDRI. Ai de toate....

Langa Katsiki ai si Egremni, Gialos, Megali petra, kathsima.

Vezi ca majoirtatea sunt plaje neamenajate.... fara servicii.

Salonic este sigur. In general Grecia e sigura. Pe insula e foarte ok totul...

12 Gods la Shivota este ok, al unui roman, dar preturi destul de mari. Vasile( seful de sala) este foarte foarte activ si se straduieste sa ai o masa cat mai placuta.
Alt restaurant unde se mananca excelent, Limanaki , pe drumul dintr Nidri si Vasiliki...  Sotia proprietarului,  e romanca, si e foarte de treaba.

View Postadip62, on 28 mai 2024 - 20:52, said:

Ma risc si eu cu o intrebare: nu e rece apa in perioada aia? Nu am mers niciodata in Grecia pe partea aia...

apa rece ? in Grecia? in August?
Posted Image

bobalex18

bobalex18

Guru Member

Mie lefkada mi s-a parut o insula mai frumoasa decât în poze, (plajele și apa sunt greu de explicat), dar cu mâncare scumpa și proastă.

andrei_221

andrei_221

Active Member

nu sunt de acord cu partea cu mancarea... Chiar am mancat bine oriunde.
Mai putin la VAsiliki unde burgerul era servit gen IKEA, il asamblai singur daca aveai chef   Posted Image
Shivota, Limanaki, Pardalo Katsiki ( capra nebuna) in mijlocul muntelui....

Edited by andrei_221, 28 May 2024 - 22:03.

JustMe2007

JustMe2007

Member

View PostNadgob0809, on 28 mai 2024 - 17:36, said:

Tot din Vasiliki as vrea sa merg intr-o zi in Porto Kasiki fiind.Ce stiti despre parcare? cu plata/fara plata? Ii cat de cat sigura?

Exista si parcare cu plata, dar si fara plata sau pe marginea drumului. Daca vrei siguranta, evident o recomand pe cea platita, pentru ca s-au mai spart masini in zona. Nu mai stiu exact pretul pentru ca am fost acum cativa ani, dar trebuie ajuns inainte de pranz ca sa prinzi loc.

Nadgob0809

Nadgob0809

New Member

Domnilor,

Multumesc frumos pentru intrebari. Chiar nu stiam de lucrarile de pe la Ruse. O sa merg pe la Calafat pana la urma. Se sta mult la vama asta?

strongsss

strongsss

Senior Member

Daca n-ai vreun ghinion, NU.
e posibil sa fie un pic mai aglomerat decat de obicei, pentru ca multi bucuresteni or sa aiba aceeasi idee: mergem in Grecia prin Calafat, ca la Giurgiu e jale!

zile_san

zile_san

Senior Member

@ OP, fiind din alba si mergand in lefkada de ce nu mergi pe ”clasic” ?adica pe srb si nmk. ala e drumul pentru cei din ardeal.

wertyck

wertyck

Guru Member

Dacă vii pe autostradă până aproape de Timișoara și apoi ieși prin Vama Moravița în Serbia, Macedonia alimentezi în Macedonia doar cu 1,2 euro pe litru și ai drumul mai scurt ca timp, în jur de 15 ore de condus, față de celelalte variante care ar însemna 16 sau 18 ore.

Și încă un atu, tu mergi pe autostradă peste 1000 km, Doar drumul de la coborâre autostradă de lângă Timișoara până în vamă în Moravița adică vreo 90 km și încă 100 la intrarea in Serbia e fără autostradă.

Attached Files

Edited by wertyck, 01 June 2024 - 12:33.

Nadgob0809

Nadgob0809

New Member

Evit Serbia deoarece daca am nevoie de internet pe acolo find Non UE taxeaza destul de aspru traficul, si alt motiv ar fi, in caz de accident numerele se retin si nu le primesti pana nu iti repari masina, chiar daca masina ta este deplasabila. Merge cu spaga, cartuse de tigari, si in  jur de 500 euro.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate