Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre proiectarea drumurilor urb...

Final Cut Camera

Z6III vs Z8

Foloseste careva CFD-uri si sa ai...
 Un calculator ieftin ?!

macbook pro 16 VS AMD Laptop

Sistem ON-GRID fara curent din re...

rectin Romania - site uri fake
 Recomandare telefon

Achizitie SSD

Cum se vor numi romanii care vor ...

Recomandare videoproiector buget ...
 Are importanta unde este faza sau...

Sunt bune apometrele radio?

SUA intenționeaza sa interzi...

Piscina + pompa + diferential = c...

Laptop cu procesor echivalent i7 11700k

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

rokyronnie

rokyronnie

Member

• Grup: Members
Din diverse motive am nevoie să înlocuiesc PC-ul actual cu un laptop cu o configuratie cât se poate de apropiată.

Configurația actuală este:
Motherboard: Mag Z590 Tomahawk Wifi
Procesor: i7 11700K
Memorie: VENGEANCE® LPX 32GB (2 x 16GB) DDR4 DRAM 3200MHz C16 Memory Kit - Black
Stocare: SSD1: 980Gb, SSD 2: 1.8Tb (asta ma intereseaza mai putin)

Ma intereseaza sa gasesc un laptop cu procesor similar (poate sa fie si mai slab daca diferenta nu e foarte mare) si memorie ram min. 16gb.

Buget: +/- 6000 ron

Edited by rokyronnie, 28 May 2024 - 10:43.

Leo2006

Leo2006

Guru Member

• Grup: Senior Members
Daca e cu grafica integrata, nu ai nevoie de o configuratia de laptop de gaming, ci de business. La 6000 lei, cele de business au ecranele slabute. Lenovo IdeaPad pro nu e trecut la business.
La 14" oled si 120Hz refresh. E mai performant decat ce ai acum. La 4140 lei si doar 1.46Kg, nu e rau deloc. Ecranul e glossy dar si telefoanele sunt la fel si ne-am obisnuit.
https://www.pcgarage...os-arctic-grey/
Nu stiu cum se vede un FHD la 14". Pe ecranul meu de 27" se vad pixelii dar nu e deranjant deloc.
Cerintele sa fie pe un ecran de calitate daca trebuie sa stai cu ochii in el tot timpul si greutate redusa.

Edited by Leo2006, 28 May 2024 - 11:47.

adip62

adip62

Member

Mi-am luat recent (5 zile) un Acer Aspire A515-48M cu procesor AMD, 512 SSD pe M2, placa video integrata. Acum costa aproape 2200 lei pe emag.
A fost redus la pret. Din pacate nu poate fi upgradat, dar nici nu am nevoie pentru ce fac cu el. In schimb, m-a fermecat procesorul AMD Ryzen™ 7 7730U (primul meu AMD) si mai ales temperatura la care lucreaza. Sunt sigur ca acest procesor poate fi gasit in configuratii care sa-ti indeplineasca cerintele.
PS. nu pot pune link-ul, nu ma lasa.

Edited by adip62, 28 May 2024 - 14:51.

Raz0rblade

Raz0rblade

Member

Procesoarele cu U in coada sunt castrate din start. Sau, astea Intel mai noi cu G si o cifra in coada, stau mai slab pe partea de procesare, dar macar reusesc sa se raceasca cu sistemul stock. Oricum, prefer unul castrat care nu se incinge instant si sistemul de cooling al laptopului il plafoneaza prin incapacitatea de a-l raci cum se cuvine. Am I5 8300H pe un laptop si cand ma dau la el cu sarcini mai serioase, in 5-7 secunde e la 95 de grade, dupa care throttle down automat, ca ia foc magaoaia. I-am limitat sarcina pe CPU din Windows la 80%, asa nu mai face throttle, dar am dat ceva resurse la gunoi.
La capitolul cooling, si un procesor de desktop cu racire la pachet - cum vin AMD-urile - sta mai bine decat cel mai optimizat laptop. Pe motive cat se poate de ... fizice, ce airflow poate sa aiba un laptop, versus o carcasa de PC cu un radiator pe CPU cu masa de 2 ori mai mare decat tot pachetul de cooling dintr-un laptop de gaming. Desktop rules, cand e vorba de sarcini serioase.

nei-k

nei-k

Senior Member

Caută laptop cu AMD 7840H, 7940H sau cele mai noi cu AI: 8840H, 8940H.

De la Intel cauta laptop cu i7 sau i9 din seriile 13, 14 sau Ultra, doar modele care se termina în H sau HX: 13700H, 13900H, 14700H, 14900H, Ultra 165H, Ultra 185H

Am un mini PC cu AMD 7940HS (HS are TDP mai mare fata de H) care scoate mult peste 7000 puncte MT in benchmark CPU-Z, in timp ce 11700K e cotat cu "doar" 6200 puncte

Spun "doar" pentru ca tot cu 6200 puncte e cotat și 5700G, dar al meu scoate 6500 puncte stock și 6750 puncte cu puțin undervolt ;)

https://valid.x86.fr/bench/16

Edited by nei-k, 29 May 2024 - 05:34.

VladVladd

VladVladd

Member

Salut .. un laptop foarte misto ce se incadreaza in bugetul tau este ASUS TUF F17 FX707VV, ce vine echipat cu ecran de 17inch, Full HD, refresh rate de 144Hz, Procesor potent Intel Core i7-13620H (24M Cache, up to 4.90 GHz), 16GB DDR5 memorie RAM, stocare 1TB SSD, plava video dedicata NVIDIA GeForce RTX 4060 8GB, design frumos, constructie solida si racire buna!!

Link: Click Aici

nei-k

nei-k

Senior Member

Spamul vine acum in culori atractive, precum link-urile de mai sus, să atragă fraierii:
- Asus are mari probleme la nivel internațional în onorarea garanțiilor (caută Asus warranty scandal)
- laptopurile Asus au o reputație proastă privind fiabilitatea (verifică doar aici pe forum câte probleme au fost semnalate)
- colegul responsabil cu reclama o fi si rau-intentionat de recomandă procesor castrat (de nuclee, fire de execuție și implicit performanță) în locul unuia conplet
https://ark.intel.co...s=232130,232128

Edited by nei-k, 30 May 2024 - 05:57.

rokyronnie

rokyronnie

Member

Fiind un utilizator de PC de vreo 20 de ani, nu sunt foarte familiarizat cu laptop-urile, motiv pentru care am apelat la ajutorul vostru. Zilele astea, căutând laptop-uri pe internet am constatat că mă lovesc de alte două "probleme" (sau poate nu) și aș fi curios ce părere aveți și voi.

De câțiva ani folosesc la PC un monitor de 27" 4k . Cât de impactat, în mod negativ, aș putea să fiu dacă fac switch brusc, de la monitor de 27" 4k la un laptop cu ecran de 14-15" în Full HD?

Dacă acel laptop, are un ecran OLED (presupunem că e un ecran bun) chiar dacă e doar Full HD, având în vedere dimensiunile reduse ale ecranului, ar trebui să fie suportabilă diferența?

Apropo, vă mulțumesc pentru toate informațiile primite! mai ales cele legate de alegerea procesorului.

nei-k

nei-k

Senior Member

Va fi tragică trecerea de la 27" la 14-15", indiferent de calitatea ecranului. Problema e generată de dimensiunea redusa a informațiilor afișate, presupunând că rezoluția e identică, dimensiunea informațiilor va fi la jumătate pe 14" față de 27". Iar, odată cu înaintare în vârstă, primești penalizare și la acuitatea vizuală, mai ales de aproape. Iar efortul vizual prelungit poate cauza alte probleme medicale.
La birou am cerut monitor mare încă de la angajare, mă lăfăi cu unul de 34" conectat la un laptop. Ceilalți colegi se chinuie (ilegal și imoral) de pe laptop, fără monitor. Cu tot cu ochelari de apropiere fac eforturi mari să văd informațiile pe ecranele lor, când îmi solicită ajutorul.

Să înlocuiești desktopul cu un laptop (cu performanțe apropiate) e OK. Să renunți la  monitor extern mare pentru un ecran mic NU E OK. Ecran de laptop e acceptabil pentru utilizare ocazională, nu pentru lucrul de zi cu zi.

Leo2006

Leo2006

Guru Member

La job am un Lenovo Thinkpad cu ecran de 14" si acasa un lcd ips de 27". Nu as spune ca am un soc. Daca e un laptop mai mult de butonat acasa si nu il folosesti frecvent in deplasari, atunci merge si un ecran mai ieftin dar mai mare ca sa te incadrezi in buget. In 6000 lei nu le poti avea pe toate.

mariusixy

mariusixy

Senior Member

@rokyronnie singura legatura dintre un pc cu procesor gen 11 si un laptop cu procesor gen 11 e doar numele.
Trebuie sa ti se aprinda un beculet cand vezi ca la PC ai sursa de 650 W iar laptopul vine cu incarcator de 65 W.
Aplicatiile pt PC nu sunt diferite de cele pt laptop.
Ai vazut ce ventilatoare si cate sunt in carcasa.
Daca iti trebuie laptop pt mobilitate il cumperi dar mare atentie cand o sa vina vremea sa il cureti de praf. Trimite-l mai bine la un service.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate