Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
macbook pro 16 VS AMD Laptop

Sistem ON-GRID fara curent din re...

rectin Romania - site uri fake

Recomandare telefon
 Achizitie SSD

Cum se vor numi romanii care vor ...

Recomandare videoproiector buget ...

Are importanta unde este faza sau...
 Sunt bune apometrele radio?

SUA intenționeaza sa interzi...

Piscina + pompa + diferential = c...

Micro sd pentru modulator fm
 Izolare fonica, camera cu autoade...

Cum scot peretele alb

Mariri de taxe si tva

Intrebari legate de AC si functia...

nume strazi

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

Talkabout

Talkabout

Senior Member

• Grup: Senior Members
Intrebarea nu e de genul "unde / cand / cum / de ce", ci mai degraba "cine" Posted Image
In orasul meu s-a aplicat o hotarare a consiliului local prin 2022 in urma careia s-au modificat unele nume de strazi. Exista si un plan de urbanism, scheme, poze, etc, cu zonele si unde sunt strazile alea noi.
Intrebarea e cine sau cum se transmit datele astea si la Google sau Waze sau alte aplicatii de navigatie? Strazile alea oficial inca nu apar pe Google maps de exemplu.

Mersi

Edited by Talkabout, 28 May 2024 - 11:26.

Skyler-ftw

Skyler-ftw

Active Member

• Grup: Members
Oricine poate face asta, pe google maps poti sa sugerezi modificari, cel mai usor e din aplicatia de telefon. Daca ai dovezi ca sugestia ta e cea corecta, se va aproba. Eu am schimbat numele unui sat din apropiere, pentru ca era scris gresit la ei de multi ani, le-am dovedit cu poze din street view si au corectat.

Edited by Skyler-ftw, 28 May 2024 - 11:31.

Talkabout

Talkabout

Senior Member

Stiu ca oricine poate sa faca, intrebam cine e responsabil oficial sa trimita noile informatii mai departe, adica cineva din cadrul primariei?  Sau vine masina de la google din cand in cand sa vada ce modificari mai sunt?
Ca asa... ok, ei posteaza pe site-ul primariei hotararea prin care se schimba niste strazi. Aia inseamna ca cineva dintre noi, populatia de rand, trebuie sa semnaleze lucrul asta la Google?

Edited by Talkabout, 28 May 2024 - 11:37.

Naijax

Naijax

Guru Member

Sunt responsabile entitatile superioare de pe Alpha Centauri dar numai dupa ce primesc acordul de la superiorii lor de pe Icarus

Pe bune Bro' ... poti raporta erorile peronal la Google Maps ... sau pot fi raportate de entitatile alea ... dar update se va face cand vrea si cand are chef si timp aia de la Google

Peace

radunic

radunic

Senior Member

Google e o entitate privată. Cum își face actualizările o privește. Autoritățile nu au vreo obligație de a transmite ceva. Și nu, nu trebuie să facă cineva ceva. Dacă vrei să grăbești procesul poți transmite chiar tu.

eiffel

eiffel

BusyWorm

• Grup: Moderators

Vizualizare mesajTalkabout, pe 28 mai 2024 - 11:26, a scris:

e cine sau cum se transmit datele astea si la Google sau Waze sau alte aplicatii de navigatie?
E problema lor.
Nu e nimeni obligat sa le transmita ceva.

Skyler-ftw

Skyler-ftw

Active Member

View PostTalkabout, on 28 mai 2024 - 11:36, said:

Stiu ca oricine poate sa faca, intrebam cine e responsabil oficial sa trimita noile informatii mai departe, adica cineva din cadrul primariei?  Sau vine masina de la google din cand in cand sa vada ce modificari mai sunt?
Ca asa... ok, ei posteaza pe site-ul primariei hotararea prin care se schimba niste strazi. Aia inseamna ca cineva dintre noi, populatia de rand, trebuie sa semnaleze lucrul asta la Google?
Nu cred ca exista responsabil oficial, din cate stiu google maps e tinut la curent in mare parte a timpului de catre voluntari. Eu cand mai am timp liber intru pe maps si pun la locul corect pe harta diverse puncte de interes din oras, pentru ca uneori apar in locul gresit, chiar daca adresa e corecta. Toate modificarile pe care le-am facut mi-au fost aprobate, am primit email pentru fiecare in parte.

crazyalex86

crazyalex86

Member

Pe google maps nu se ocupa nimeni. Locuiesc in Bucuresti, sector 4. In urma cu 2-3 ani am facut sesizari catre google maps sa modifice codul postal de pe strada si numarul la care locuiesc ca cel alocat este de judetul Ilfov, 077xxx. Nici pana acum nu au modificat codul postal.

Atreides

Atreides

Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

Reclamatie la ANPC Posted image

NaCKa04

NaCKa04

Junior Member

• Grup: Junior Members
Eu am alta situatie :
Apartamentul meu are, bineinteles, o anume adresa in toate actele pe care le-am obtinut in urma achizitionarii, motiv pentru care buletinul are trecut la domiciliu adresa respectiva.
Exista placuta la intrarea in bloc cu numele strazii, blocului si numarul scarii,ele fiind aceleasi ca in acte.

Toate bune si frumoase, doar ca, pe nicio harta ( fie Google, fie Apple - restul aplicatiilor banuiesc ca oricum pe astea le folosesc, si chiar daca nu ar fi asa, e aceeasi situatie si pe alea de prin aplicatiile de delivery ) NU apare denumirea strazii ca cea din acte sau de pe placuta de pe bloc, ci un nume de strada diferit.

Amuzant e ca in unele contracte pentru utilitati apare adresa din documente, in altele adresa de pe maps Posted Image

badmania98

badmania98

Nenea

@NaCKa04
Nu știu dacă și la tine este așa, dar toate blocurile din imagine au adresa (inclusiv pe plăcuță) Strada Sibiu, deși parte dintre ele au accesul din Aleea Haiducului. Aici este București.
Attached File  Captură de ecran 2024-05-28 143410.jpg   98.98K   13 downloads

NaCKa04

NaCKa04

Junior Member

• Grup: Junior Members
Situatia e diferita. Blocul e cumva la o strada "principala". Numele acestei strazi este cel in cauza. Ba mai mult, numele strazii din acte este atribuit unei strazi aflate in alt cartier al orasului. O singura data am incercat sa comand un colet folosind exact adresa din acte si bineinteles am fost sunat de catre curier ca el nu gaseste numele blocului pe strada respectiva.

https://imgur.com/a/bhOHVut

In partea de jos, cu verde, strada din acte.
In partea de sus, cu rosu, strada care apare pe maps cu denumirea din acte.

sfantu.dracu

sfantu.dracu

Taur de Balaur

În cazul meu, pe hărți apare o stradă care-mi traversează proprietatea. Ori ea nu a existat niciodată. Apare doar în niște planuri cadastrale din anii '70, ca propunere de organizare. Propunere care nu s-a materializat.
Google nu a modificat harta, chiar dacă i-am prezentat dovezile. Doar a pus numele străzii pe hartă. :lol:
Deocamdată nu a încercat nimeni să utilizeze acel traseu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate