Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
macbook pro 16 VS AMD Laptop

Sistem ON-GRID fara curent din re...

rectin Romania - site uri fake

Recomandare telefon
 Achizitie SSD

Cum se vor numi romanii care vor ...

Recomandare videoproiector buget ...

Are importanta unde este faza sau...
 Sunt bune apometrele radio?

SUA intenționeaza sa interzi...

Piscina + pompa + diferential = c...

Micro sd pentru modulator fm
 Izolare fonica, camera cu autoade...

Cum scot peretele alb

Mariri de taxe si tva

Intrebari legate de AC si functia...

A luat cineva masina Tesla din reprezentanta cu numere rosii procurate de ei?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

floraur

floraur

pitic insignifiant

• Grup: Senior Members
Incerc sa vad daca asa e cum zic ei, cica nimeni nu ia masina nou din parcul lor, cu numerele lor rosii...
Cred ca masinile din stocul lor au deja numere, dar cele care vin pe comanda nu au numere provizorii?

As vrea sa imi spuneti cum a fost la voi, ati luat masina cu numerele voastre sau le-au procurat ei?

Edited by floraur, 28 May 2024 - 12:04.

strongsss

strongsss

Senior Member

Cred ca la toate marcile e la fel - masina pleaca din reprezentanta cu numere rosii, de care se ocupa dealerul.
Uneori primesti cartea masinii mai tarziu, nici nu ai avea cum sa obtii tu numerele rosii.

Citat

ati luat masina cu numerele voastre sau le-au procurat ei?
totusi intrebarea ta nu e tocmai clara: te referi la numere rosii (provizorii) sau la numere definitive?

in plus, cumperi cumva in leasing?

Edited by strongsss, 28 May 2024 - 12:21.

Adm

Adm

Property Caretaker

• Grup: Administrators
Tesla e mai altfel, adica mergi acolo cu numerele rosii scoase de tine pentru masina.

Am un prieten care tocmai a aflat de asta si a facut programare la nr rosii cu o zi inainte de promisa livrare.
Deci nr rosii si RCA pe minim o luna.

Nu uita sa ceri de la Tesla CoC printat pe hartie speciala.
Asa cica vrea al nostru Rar… digitalizat.

Omul nostru pleaca in vacanta in Grecia, deci merge el direct la RAR sa scoata CIV.

pin_73

pin_73

Active Member

• Grup: Members
RCA o faci tu iar numerele daca ai noroc ti le dau ei. Daca nu ai, te duci la Pipera si le iei tu. Eu am avut noroc desi ma pregatisem de un drum la Pipera. Cred ca cei care vin din provincie pot veni cu numerele provizorii de acolo.

strongsss

strongsss

Senior Member

am aprofundat si am aflat ca anul trecut erau valabile ambele variante:
- se ocupa DAB auto de numere rosii, contra a 250 lei. uneori mai strambau din nas, sustinand ca au multe inmatriculari de facut si nu pot inregistra decat 15 masini pe zi.
- iti trimiteau ei documentele si te ocupai tu sa obtii numerele rosii, apoi ridicai masina.
eu am fost cu un amic anul trecut, el a preferat varianta in care s-a ocupat DAB numere rosii si credeam ca doar asa se procedeaza.

Edited by strongsss, 28 May 2024 - 13:06.

floraur

floraur

pitic insignifiant

Vizualizare mesajstrongsss, pe 28 mai 2024 - 12:16, a scris:

totusi intrebarea ta nu e tocmai clara: te referi la numere rosii (provizorii) sau la numere definitive?

in plus, cumperi cumva in leasing?

Am scris mai sus si rosii si provizorii...
Nu, e luata cu cash.

Vizualizare mesajAdm, pe 28 mai 2024 - 12:45, a scris:

Nu uita sa ceri de la Tesla CoC printat pe hartie speciala.
Asa cica vrea al nostru Rar… digitalizat.

Pai ce RAR, eu la masina noua fac RAR?

Vizualizare mesajpin_73, pe 28 mai 2024 - 12:59, a scris:

RCA o faci tu iar numerele daca ai noroc ti le dau ei. Daca nu ai, te duci la Pipera si le iei tu. Eu am avut noroc desi ma pregatisem de un drum la Pipera. Cred ca cei care vin din provincie pot veni cu numerele provizorii de acolo.

Problema e ca nu sunt in Bucuresti in timpul saptamaniii, imi vine greu sa raman luni dimineata pentru asta sau sa pierd ziua de Vineri toata.
Am fost Vinerea trecuta fara programare si nu m-au bagat in seama, ma rog aveam programare pentru Luni, dar nu am reusit sa raman sa le iau. Apoi am programat Vinerea trecuta si iar nu am reusit sa fiu aici... o mare bataie de cap, doar pentru ca astia nu isi fac o datorie a lor. Esti dealer, da-mi masina asa cum trebuie, nu ma pune pe mine pe drumuri!

Vizualizare mesajstrongsss, pe 28 mai 2024 - 13:02, a scris:

am aprofundat si am aflat ca anul trecut erau valabile ambele variante:
- se ocupa DAB auto de numere rosii, contra a 250 lei.

Nu mai vor, nici cu 250lei... nu mai vor deloc!

Vizualizare mesajpin_73, pe 28 mai 2024 - 12:59, a scris:

Am deja RCA, domiciliul il am in Bucuresti, de aici trebuie sa imi iau numere rosii.

tatimeu

tatimeu

Senior Member

"Pai ce RAR, eu la masina noua fac RAR?" - da cartea cine ti-o da daca nici macar numere rosi nu vor sa scoata?

exqusit_drunk

exqusit_drunk

Senior Member

Cei de la Tesla sunt singurii care nu scot numere roșii la livrarea mașinii chiar dacă pentru ei e o procedură extrem de simplă.

strongsss

strongsss

Senior Member

DAB auto sunt niste nenorociti si niste snapani.
am avut o experienta extrem de naspa cu ei, eu fiind doar insotitorul clientului (ajutor de bagator de seama, cum s-ar spune). Daca eu eram clientul in mod sigur as fi aparut pe la stirile de la ora 5!

daca nu vor sa faca ei formalitatile de inmatriculare, nu iti ramane decat sa imputernicesti pe cineva sa iti inscrie masina si sa o ridice de la dealer.
poti imputernici o ruda sau o firma, sunt si firme care fac asta, contra cost, desigur.

Edited by strongsss, 28 May 2024 - 15:53.

pin_73

pin_73

Active Member

• Grup: Members

View Posttatimeu, on 28 mai 2024 - 13:46, said:

"Pai ce RAR, eu la masina noua fac RAR?" - da cartea cine ti-o da daca nici macar numere rosi nu vor sa scoata?
Nu faci RAR dar trebuie sa elibereze RAR cartea de identitate care nici macar nu mai e nominala acum. O primesti ulterior de la Tesla dar probabil ca el se grabeste pentru a ii putea face inmatricularea definitiva ca nu poate iesi din tara cu numere rosii

Adm

Adm

Property Caretaker

Din ce vad eu, Tesla Romania e de fapt un livrator de masini. Unul prost, care nu se poate plia pe procedurile birocratice ale statului roman.
Statul roman e foarte incet si birocratic, ceea ce creaza gaturi in procesul de livrare rapid al Tesla.

Stiu ca acum cativa ani lucrau cu Delta, firma parazit de inmatriculari.
De cand la Politie nu mai poti intra in fata, aceste firme au ramas fara obiectul muncii.

Daca Dir Inmatriculari ar avea o procedura electronica pentru dealeri, ar fi super pentru toata lumea.

Asadar.

1. iti scoti numere rosii.
2. ridici masina
3. Daca te grabesti ca sa o inmatriculezi definitiv, mergi la RAR si iti scoti CIV.
4. Daca nu te grabesti, astepti sa iti trimita Tesla CIV prin curier.

Tot la capitolul aberatii birocratice, institutiile statului roman sunt paralizate de cand nu mai sunt tipizate de facturi si stampila nu mai e obligatorie.

RAR, vrea Factura si COC in "original"...

COC e electronic (Tesla il trimite pe email) si uzantele birocratice romanesti (nescrise din stiinta mea) cer ca dealerul sa in printeze pe o hartie groasa A4.
Factura e o simpla coala A4, fara stampila.

Deci cand ridicati Tesla, cereri COC pe hartie cartonata.

connectorxp

connectorxp

Avid mountaineer.

• Grup: Moderators

View Poststrongsss, on 28 mai 2024 - 15:52, said:

DAB auto sunt niste nenorociti si niste snapani.

Lasa ca ATV ROM iti iau cu japca 100 de euro sa iti asigure ce toti ceilalti dealeri iti dau gratuit, numere rosii si carte.

Adm

Adm

Property Caretaker

Cand te maturizezi, o sa realizezi ca "gratis" e sinonim cu inclus in pret ;)

lex2010

lex2010

Senior Member

View PostAdm, on 28 mai 2024 - 12:45, said:

Omul nostru pleaca in vacanta in Grecia, deci merge el direct la RAR sa scoata CIV.

Sa-i spui sa nu incarce bateria mai mult de 40% daca intentioneaza sa foloseasca feribotul in Grecia.
https://stirileprotv...pe-feribot.html

Adm

Adm

Property Caretaker

Nu cred ca asta e o uriasa problema.
Mai ales ca nu merge pe insula.
Oricum, deja si-a facut temele pe PlugShare.

connectorxp

connectorxp

Avid mountaineer.

• Grup: Moderators

View PostAdm, on 28 mai 2024 - 18:42, said:

Cand te maturizezi, o sa realizezi ca "gratis" e sinonim cu inclus in pret Posted Image

Este inclus in MSRP-ul produsului, este normal, ca il platesti, nimeni nu da nimic, dar macar nu este un cost suplimentar peste MSRP...

strongsss

strongsss

Senior Member

View Postconnectorxp, on 28 mai 2024 - 18:37, said:

Lasa ca ATV ROM iti iau cu japca 100 de euro sa iti asigure ce toti ceilalti dealeri iti dau gratuit, numere rosii si carte.
Nu cred ca exista dealer care sa iti asigure gratuit numerele rosii, nu prea au cum sa faca treaba asta fara sa o factureze separat.
Am scris mai sus. Anul trecut, DAB facea treaba asta pentru 250 lei, in reteaua Dacia costau 200 lei,  FORD asigura si ei asistenta la inmatriculare, totul contra cost.

Edited by strongsss, 29 May 2024 - 07:38.

tatimeu

tatimeu

Senior Member

View Postpin_73, on 28 mai 2024 - 16:19, said:

Nu faci RAR dar trebuie sa elibereze RAR cartea de identitate care nici macar nu mai e nominala acum. O primesti ulterior de la Tesla dar probabil ca el se grabeste pentru a ii putea face inmatricularea definitiva ca nu poate iesi din tara cu numere rosii
pentru carte faci RAR - nu faci ITP-ul la RAR, dar faci RAR caci astfel nu ai carte. Ai prins ideea sau era greuPosted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate