Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obtinere numar DUNS pentru Google...

Cum se numeste sarma folosita la ...

La multi ani @corinadaniela!

Cumparare auto vandut cu procura
 Sfat pentru un sistem off-grid la...

Verificare numar angajati firma

Nu pot scapa de OneDrive

Volan inclinat
 Branșamente utilitați g...

Update BIOS = Calculatorul se blo...

Maimuta si Negru

Chiar nu mai suntem in stare sa f...
 Soluție de supraveghere ieft...

1 capatana de usturoi pe zi, pune...

Latenta uriasa la laptop cu i7-12...

Unde se afla acest local ?

Facultatea de Medicina - a doua facultate

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
35 replies to this topic

Bob493

Bob493

Senior Member

• Grup: Senior Members
Noroc ca jandarmii nu au de-a face cu persoane irascibile. Auzi, da' tu ai terminat facultatea de 2 ani si inca nu ti-ai luat rezidentiatul? Ca nu prea am inteles.

gogosaru100

gogosaru100

Active Member

• Grup: Members

View PostBob493, on 15 mai 2024 - 21:01, said:

Noroc ca jandarmii nu au de-a face cu persoane irascibile. Auzi, da' tu ai terminat facultatea de 2 ani si inca nu ti-ai luat rezidentiatul? Ca nu prea am inteles.
inca nu l-am dat.
jandarmu  e mai odihnit si mult prea bine renumerat pt cat a muncit in scoala. pt alea 6 luni

Bob493

Bob493

Senior Member

De doi ani de zile? Ce pazesti, daca nu te supara intrebarea?

gogosaru100

gogosaru100

Active Member

posturi de politie sunt peste tot, spitale mai putin. primesti repartitie in politie, in medicina primesti mu** dupa 11 ani.

View PostBob493, on 15 mai 2024 - 21:05, said:

De doi ani de zile? Ce pazesti, daca nu te supara intrebarea?
n-am terminat facultatea ca sa ajung sa dau rezidentiatul.

nu stiu unde am scris ceva legat de 2 ani. fac ocncomitent mai multe lucruri pe pc, de aia sunt activ si pe forum

Bob493

Bob493

Senior Member

Ai scris ca de doi ani inveti pt rezidentiat. In ce an esti?

gogosaru100

gogosaru100

Active Member

View PostBob493, on 15 mai 2024 - 21:07, said:

Ai scris ca de doi ani inveti pt rezidentiat. In ce an esti?
din anul 4 de medicina adica invat. defapt anul 3 la jumatate. dar sa zicem anul 4 .
sunt anul 6 .

ii recomand initiatorului sa se uite si pe materia pt rezi.

Bob493

Bob493

Senior Member

Am inteles. Intr-adevar, sistemul e foarte de cacat, dar mai e o diferenta fata de jandarmi: nu cauta nimeni sa angajeze jandarmi romani in strainatate Posted Image  Iar garzile sunt platite din anul 3 de rezi, daca iti iei examenul (de garzi platite).

Spor la invatat!

Edited by Bob493, 15 May 2024 - 21:17.

gogosaru100

gogosaru100

Active Member

View PostBob493, on 15 mai 2024 - 21:17, said:

Am inteles. Intr-adevar, sistemul e foarte de cacat, dar mai e o diferenta fata de jandarmi: nu cauta nimeni sa angajeze jandarmi romani in strainatate Posted Image  Iar garzile sunt platite din anul 3 de rezi, daca iti iei examenul (de garzi platite).

Spor la invatat!
si cu plecatul e cu dus si intors... vreau sa raman aici, sa fac ceva in tara .iti spun sincer, oamenii te fac sa pleci. nu partea financiara. nu vreau sa repet greselile "profesorilor" aroganti .
sper sa se rezolve odata problema spagilor. pt ca e reala. singura mea solutie sunt pacientii "momeala" trimisi special in spitale.
mentalitatea din facultate a colegilor, de "mini-zei" e una negativa. cursuri de "sensibilizare" ca sa le numesc asa, trebuiesc facute.

sunt platite adevarat din anul 3 garzile.

Edited by gogosaru100, 15 May 2024 - 21:22.

vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

Guru Member

Nu e nici o problema.
Eu am un prieten are a terminat rezidentatul pe la 45 de ani si e foarte fericit si cred ca e medic de succes ca e pasiune nu ca la aia de 18 ani care au ajuns acolo din diferite motive. Baga mare, dar ar trebui sa te grabesti cat poti si sa faci pregtairea la maximul de intensitate.

Karhu

Karhu

Heretic member

• Grup: Super Moderators

View Postgogosaru100, on 15 mai 2024 - 20:52, said:

in Romania nu e nevoie de atatia medici cat produce
E nevoie in EU…
In alte condiții și pe alte salarii :)

der25

der25

Active Member

View Postgogosaru100, on 15 mai 2024 - 21:09, said:

sunt anul 6 .
Pentru un student, nici macar absolvent de facultate, ai facut un rezumat beton al vietii in spital.
Astia de la Recorder cred ca sunt invidiosi pe tine!!

Posted Image

View PostKarhu, on 16 mai 2024 - 05:51, said:

E nevoie in EU…
In alte condiții și pe alte salarii Posted Image
E singura scapare, altfel....
Din pacate, nu poate toata lumea sa plece!

Karhu

Karhu

Heretic member

View Postder25, on 16 mai 2024 - 08:57, said:

Din pacate, nu poate toata lumea sa plece!
Poti, cum sa nu, au plecat si altii cu calificari inferioare, darmite medici unde in vest se plange, efectiv, dupa ei.

Sau e mai bine sa stai ca fraieru', cum zice colegul despre ceva cunostinte de-a lui?

View Postgogosaru100, on 15 mai 2024 - 20:52, said:

cunosc in orasul meu 4 medici care nu profeseaza pt ca nu gasesc de lucru.

der25

der25

Active Member

Nu e vorba de calificari sau ca nu ar fi cautati dar unii au si probleme personale.
Stiu pe cineva, care a acceptat initial un asemenea job dar a fost nevoit sa renunte ''din cauza de nevasta". Ea lucreaza in magistratura si acolo ar fi fost o minunata casnica. Cel putin asa zicea ea.
Altii au probleme de sanatate in familie.
Nu toata lumea poate pleca. Din pacate, repet!

giuliani2

giuliani2

Member

Nu-s medic, dar cunosc indeaproape domeniul incepand cu facultatea, pana la rezidentiat.

De intrat intri la facultate. De terminat o termini. De luat rezi il iei.
Problema apare dupa ce esti medic rezident si e posibil sa nu profesezi asa de mult, sa faci mai mult hartii, etc. Apoi problema cea mai mare o vad in momentul in care termini rezidentiatul iar in spitalul unde l-ai facut nu exista niciun loc, sau daca exista e promis cuiva. Daca vrei sa iti fie promis tie s-ar putea sa fie nevoie de "relatii" cu multe zerouri, si nu in lei.
In general cei ca tine (fara parinti medici, fara zeci de mii de euro de impartit, care locuiesc in oras mediu, nu centru universitar) se intorc dupa rezi acasa, sau chiar merg in orase mai mici. Acolo e nevoie de medici, insa problema e ca multe din spitalele astea sunt foarte prost echipate si ajungi sa fii extrem de limitat.
Deci ia in calcul ca dupa un rezi la iasi sa iti gasesti de munca la spitalul din Buhusi sau Barlad unde nu stiu cat de bune sunt conditiile. Daca aveai 18 ani era una, acum daca investesti 10 ani si nu ajungi unde vrei s-ar putea sa fii dezamagita.

Alta varianta e probabil plecatul in alta tara, in Germania de exemplu cred ca orice spital cauta medici rezidenti, trebuie doar sa stii limba.

Edited by giuliani2, 16 May 2024 - 09:52.

Karhu

Karhu

Heretic member

View Postder25, on 16 mai 2024 - 09:21, said:

a fost nevoit sa renunte ''din cauza de nevasta". Ea lucreaza in magistratura si acolo ar fi fost o minunata casnica.
Sunt si cazuri din astea, dar mai rare, eu de ex. nu stiu niciun medic (daca ma gandesc la fosti mei colegi de facultate sau de munca) care sa aiba nevasta in magistratura.
Sigur, unii au, dar cred ca nici 1% din total.

gogosaru100

gogosaru100

Active Member

View PostKarhu, on 16 mai 2024 - 11:36, said:

Sunt si cazuri din astea, dar mai rare, eu de ex. nu stiu niciun medic (daca ma gandesc la fosti mei colegi de facultate sau de munca) care sa aiba nevasta in magistratura.
Sigur, unii au, dar cred ca nici 1% din total.
n-as putea sa am nevasta altceva in afara de medic. bine, asta si este :). nu te intelege decat unul in domeniu

Maryam16

Maryam16

New Member

• Grup: Candidate Members
A fost interesant acest topic, y'all got stirred, dar pentru asta sunt forumurile de genul, de fapt, foarte interesant subiectul. Dar informatiile sunt fictive, made 'em up.Eram curios ce opinii se mai gasesc, si mi a placut evolutia. Totusi, prefer reddit, the drama s more juicy there.��cheers!

Dany_Darke

Dany_Darke

✠ Fear of the dark ツ

cand ai deschis topicul, ai bagat vreo 6 de fapt, toate la rand sa fie cat mai multe, poate trece macar unul.

iar acum razi de pe margine: ce prosti sunteti voi si ce destept sunt eu, ca am ras de m-am cracanat, nu a fost nimic adevarat

mda  Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate