Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune

Sfat achizitie masina noua
 Numere inmatriculare inundatie

Adaptor mandrina la paleta

Achiziție și inlocuire ...

Recomandare service BMW Bucuresti
 Recomandare SSD

Cheie BMW X4 G02 duplicat

Colantare auto, locatii, preturi,...

Boxe fata golf 5

Propranolol zilnic

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

ccarpediem_

ccarpediem_

Junior Member

• Grup: Junior Members
Bună ziua!
Are cineva idee cum poate afecta propranololul (sintofarm, 10mg) luat zilnic? De câteva zile au început să îmi revină episoadele în care mă trezesc brusc cu puls foarte mare (probabil și tensiunea, la cât de puternic îmi bate inima în acel moment), și nu reușesc deloc să mă calmez pe cont propriu. De asta, trei sau patru zile la rând am luat o jumătate de pastilă de propranolol de 10 mg de fiecare dată când am avut acel puseu, deși înainte îl luam la urgențe.
Totuși, sunt curioasă, ce efecte ar putea apărea pentru că am luat consecutiv, deși nu îl am prescris de un medic? Am auzit că e și pentru anxietate, așa că îl luam la cazurile extreme sau când plecam undeva unde eram stresată, dar zilele astea s-a tot repetat evenimentul acela cu puls și am fost nevoită să îl iau...

Dacă nu este bun, știe cineva ceva remedii rapide pentru acele momente? Tind să cred că ar fi un atac de panică, având în vedere că mă trezesc brusc cu acea accelerare a pulsului, dar pe lângă simt și o căldură mare în corp, de parcă aș fi la saună, lucru pe care nu l-am resimțit niciodată la atacurile de panică până acum, și oricât m-aș chinui să fac exerciții de respirație și să îmi distrag atenția, pulsul tot crește până iau acea pastilă...
Mulțumesc!

Karhu

Karhu

Heretic member

• Grup: Super Moderators
5 mg e o doza extrem de mica, posibil la limita efectului terapeutic.
La doze mai mari, luate indelungat, pot apare tulburari de somn, bradicardie, slabiciune musculara, circulatie periferica proasta, senzatii de greata etc
Doza mare inseamna 160 mg/ zi sau mai mult

Victor5

Victor5

Verba volant, scripta manent

• Grup: Senior Members

View Postccarpediem_, on 28 mai 2024 - 13:10, said:

și oricât m-aș chinui să fac exerciții de respirație și să îmi distrag atenția, pulsul tot crește până iau acea pastilă...
Mulțumesc!
Cunosti manevra Valsalva? Te-ar ajuta repede si bine. Cel mai bine sa-ti faci un Holter la medic!!! Daca ai aritmie respiratorie, frecventa la tineri, n-ar fi chiar grav sau rar

Tahicardia apare când te ridici? (POTS syndrome?)

Am paciente care iau zilnic 2 sau 3 cp de propranolol de 40mg pentru profilaxia migrenei si îl tolereaza foarte bine (astmaticii trebuie sa-l evite, diabeticii sub hipoglicemiante, ..)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate