Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
macbook pro 16 VS AMD Laptop

Sistem ON-GRID fara curent din re...

rectin Romania - site uri fake

Recomandare telefon
 Achizitie SSD

Cum se vor numi romanii care vor ...

Recomandare videoproiector buget ...

Are importanta unde este faza sau...
 Sunt bune apometrele radio?

SUA intenționeaza sa interzi...

Piscina + pompa + diferential = c...

Micro sd pentru modulator fm
 Izolare fonica, camera cu autoade...

Cum scot peretele alb

Mariri de taxe si tva

Intrebari legate de AC si functia...

Zilele reclamelor luminoase cu "neon"

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

djl

djl

Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

• Grup: Senior Members
Am plus titlul între ghilimele deoarece nu se folosea doar acest gaz, ci și altele. Azi nu contează numai gazul, că se pot face diverse pulberi fluorescente și să obții anumite culori folosind doar un singur gaz.
Mă gândesc că neon în Română provine de la faptul că tuburile fluorescene sunt tuburi cu descărcare în gaz, și dacă din punct de vedele funcțional se aseamănă cu reclamele cu neon, li s-a zis așa.
Nu prea mai sunt la modă reclamele cu tuburi cu descărcare în gaze, deși unii le mai folosesc. Că s-a inventat L.E.D.-ul.
Fie că erau anii '30, fie că erau anii '80, '90 sau '000, aceste reclame erau interesante și dădeau un farmec orașului. În România au fost scoase din uz în anii '70-'80 - ieconomie, dar au început să reapară în anii '90.
La Eforie exista Restaurantul "Neon"
În memoria lor și a celor care încă mai există: https://en.wikipedia...i/Neon_lighting

https://en.wikipedia.../wiki/Neon_sign

Neaceasca85

Neaceasca85

Jos Ursula!

In Slatina au asa ceva un club.

Edited by anaki, 28 May 2024 - 14:30.

Neaceasca85

Neaceasca85

Jos Ursula!

Un club de pacanele. Nu mai zic numele ca e reclama. Posted image

Naijax

Naijax

Guru Member

View Postdjl, on 28 mai 2024 - 13:27, said:

... La Eforie exista Restaurantul "Neon" ...

Care n-a avut nici in clin nici in maneca cu neoanele
Adica ... cladirea mai exista dar e praf

In schimb - nu multi stiu asta - arcele acoperisului simbolizeaza un pescarus in ascensiune

La fel si gara din Constanta - arcele cupolei simbolizeaza un pescarus in ascensiune in timp ce peroanele simbolizeaza un pescarus in planare
Nici asta n-a avut treaba cu neoanele Posted Image

anaki

anaki

IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

• Grup: Moderators

Vizualizare mesajNeaceasca85, pe 28 mai 2024 - 14:37, a scris:

Un club de pacanele. Nu mai zic numele ca e reclama. Posted image
Cauti banarea dupa cum vad ....

cipri2bau

cipri2bau

Dezactivatos

Tuburile astea nu sunt bune că din cauza rarefierii gazului intern și drumului mediu mare al particulelor din gaz electrozii se depun rapid pe pereții vasului de sticla (dupe câteva zeci de mii de ore de funcționare) și nu doar că se consuma dar îl și opacizează. Tehnica lor vs led este lavel că cea a lămpilor din radio tv vs tranzistorizare.

Edited by cipri2bau, 28 May 2024 - 15:22.

Fane

Fane

cipat

pe vremea comunismului nu am vazut asa ceva (pe unde mi-am facut eu veacul), comunistii nici nu prea agreau viata de noapte in general, iar ele erau asociate de obicei cu asa ceva. dupa revolutie iarasi nu le-am vazut si motivul era ca nu prea aveau firmele bani de asa ceva si din cauza asta probabil nici nu existau firme care sa le faca. in ultima vreme au aparut, dar ca un soi de hipstereala la cei care doresc sa obtina o imagine retro mai autentica si sa se diferentieze de cei care merg pe varianta mai ieftina, ledurile.

de mult ma mananca sa iau asa ceva pt acasa:

Attached File  IMG_5497.jpeg   351.46K   30 downloads

Edited by Fane, 28 May 2024 - 15:37.

Faun

Faun

New Member

• Grup: Candidate Members

View Postcipri2bau, on 28 mai 2024 - 15:21, said:

Tuburile astea nu sunt bune că din cauza rarefierii gazului intern și drumului mediu mare al particulelor din gaz electrozii se depun rapid pe pereții vasului de sticla (dupe câteva zeci de mii de ore de funcționare) și nu doar că se consuma dar îl și opacizează. Tehnica lor vs led este lavel că cea a lămpilor din radio tv vs tranzistorizare.
Total fals, durata lor de viata este practic nelimitata, mai ales a celor din sticla Pyrex, cele din sticla magnesia sunt ceva mai fragile.
Exista astfel de tuburi cu catozi reci care functioneaza fara nicio reparatie din anii `50, in SUA. Singurul lor dezavantaj e utilizarea tensiunii inalte(4000....12000V).
Variantele pe LED nu au nicidecum acelasi aspect, cromatica, iar durata de viata depinde de viata surselor, cca. 8...10000 de ore.
Tuburile CCFL sunt net superioare variantelor LED in toate privintele, mai putin pretul.

gogosaru100

gogosaru100

Active Member

• Grup: Members
mie imi plac, dar nu cred ca am vazut undeva, cel putin nu la scara mare

Adm

Adm

Property Caretaker

• Grup: Administrators
De pe plaja de la Eforie Nord, vedeam siglele hotelurilor, in diverse culori.
Un adevarat Las Vegas de Marea Neagra :)

djl

djl

Litoralul era şi pentru străini... acum a ajuns ce a ajuns.   :(
Restaurantul "Neon" avea ceva reclame luminoase cu casete iluminate cu neoane, în sensul de tuburi fluorescente. Da, e o ruină din păcate.
Văd că Hotelul "Acapulco" (sper să nu se considere reclamă) din Eforie are firmă luminoasă, dar nu ştiu dacă cu tuburi cu descărcare.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/e2Dpmur7rRI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

@ Neaceşcă85 : păi din păcănele ies bani...
@ Fane : erau în Bucureşti, pe litoral şi în oraşele mai mari probabil sau şi în unele zone turistice de interes mai mare. În Bucureşti ţin minte 3 rămase din comunism.

cfrtriaj

cfrtriaj

Member

• Grup: Members
https://neonmuseum.org/
Uite aici ajung reclamele cu neoane "casate" de la hotelurile si restaurante
care au fost demolate pentru a face loc la unele noi.
La noi erau direct duse la centru la "fer"

andreic

andreic

Very OLD Member

• Grup: Moderators

Vizualizare mesajFaun, pe 28 mai 2024 - 16:10, a scris:

mai putin pretul.
Si ale eficientei.

Phobos

Phobos

Guru Member

Djl, stii filmele alea americane cand noaptea iti batea in ochi prin toate ferestrele o lumina rosie care se aprindea si se stingea la cateva secunde, de la o reclama din asta uriasa montata pe perete, si cateodata omul se zvarcolea noaptea in pat ca nu putea dormi de ea?

No, atunci te-as vedea eu cum ai mai lauda chestiile astea. :)

djl

djl

Să înţeleg că alea cu L.E.D. au interZIS la a clipi şi deranja somnul.
Mai puţin eficiente d.p.d.v. al consumului, de acord, dar ca efect, nimic nu se compară cu ele   :)

cipri2bau

cipri2bau

Dezactivatos

Becu e baza

pufonel

pufonel

Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

Citat

Mă gândesc că neon în Română provine de la faptul că tuburile fluorescene sunt tuburi cu descărcare în gaz, şi dacă din punct de vedele funcţional se aseamănă cu reclamele cu neon, li s-a zis aşa.

Si englezii/americani le spun "neon lights", deci argumentul tau cade.

In rest, cum au zis colegii mai sus: sunt ineficiente si mai putin fiabile fata de LED-uri. E drept ca poate arata mai bine, dar majoritatea atronilor se uita la bani, iar daca o firma cu LED, care e mai ieftina, ii multumeste, atunci o aleg pe aia.

Fane

Fane

cipat

puneti niste poze daca stiti reclame cu neon (nu led) actuale de la noi din tara.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate