Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
macbook pro 16 VS AMD Laptop

Sistem ON-GRID fara curent din re...

rectin Romania - site uri fake

Recomandare telefon
 Achizitie SSD

Cum se vor numi romanii care vor ...

Recomandare videoproiector buget ...

Are importanta unde este faza sau...
 Sunt bune apometrele radio?

SUA intenționeaza sa interzi...

Piscina + pompa + diferential = c...

Micro sd pentru modulator fm
 Izolare fonica, camera cu autoade...

Cum scot peretele alb

Mariri de taxe si tva

Intrebari legate de AC si functia...

Despre titularizare si definitivat. Intrebari de... inceput.

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

ITChristian

ITChristian

Junior Member

• Grup: Junior Members
Buna seara tuturor! Hristos a inviat!

Nu stiu exact daca e sectiunea potrivita, insa nu am reusit sa gasesc alta similara.

As dori, daca stie cineva, sa imi spuna la ce foloseste mai exact examenul de titularizare in invatamant sau daca este chiar util. Stiu ca si fara el poti preda, dar nu poti avea "postul" asigurat pe o anumita perioada.

Intrebarea este: oare cum se procedeaza de toamna sa poti preda la o scoala unde dupa repartizarea celor care au dat titularizare nu au facut "rost" de un asemenea profesor? Cum afli care sunt aceste scoli? Cum se procedeaza? Am predat la o scoala, numai ca undeva unde profesorul plecase in timpul anului scolar. Nu am reusit sa gasesc deva care sa ma dumireasca pe net.

De asemenea, imi poate spune cineva ce foloseste definitivatul? Fara el se poate? La ce trebuie?

Multumesc mult-mult!

cipri2bau

cipri2bau

Dezactivatos

• Grup: Senior Members
Daca deja se da afara din IT înseamnă ne ducem de râpă.

Hai să-ți răspund punctual
Definitivatul e ca sa poți acumula vechimea și mari salariul și eventual titulariza. Fara el te scuipa afara an de an, te chinuie pe la inspecții examene schimbări de școli și tot felul.
Titularizarea e un concurs că sa ocupi post teoretic până la pensie. Dar unii prostani îl dau că sa suplinească, adica ori în lipsa de locuri vacante până la pensie ori nu iau note de calificare. Dar neavând bani de hrana se duc ei și așa.

Întradevăr se poate preda si fara examenele astea, doar că dacă ratezi in primul an angajarea la un privat care ar primi ajutor de la stat să angajeze absolvenți îți va fi f greu ulterior sa mai te angajezi la joburi serioase în privat.
A doua chestie, daca în învățământ nu te titularizezi in primii sa zicem 5- max 10 ani ești praștie, te poate da oricand afara și după o varsta la privat ești nulitate daca vii din bugetarime.

Salariile sunt bunicele undeva la 4500 lei în mână debutantul vreo 6500 aia la vârsta medie și vreo 9000 de lei veteranii cu toate gradele. Cei care au și ore in plus au inca vreo 50% in plus la salar.
Bruturile sunt cam duble față de nete dar alea contează la pensie.
Grade titulatura def se iau in general cu relații pile cunoștințe, se dau mese șpăgi se mai intervine se mai scriu lucrări acasă, se mai falsifiva note, tre sa fii f bun pe teorie că sa răzbești cu forțe proprii.

Edited by cipri2bau, 28 May 2024 - 20:53.

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

Incepi de aici
http://titularizare....2024/index.html

View Postcipri2bau, on 28 mai 2024 - 20:46, said:

Daca deja se da afara din IT înseamnă ne ducem de râpă..
Crezi tu că nikul lui se referă la IT?
La mine 2k știi la ce se referă? La doică sau la Y2K?

MikeSpike

MikeSpike

Cinic real

Termini liceu pedagogic. Facultate umana.Lingvistica. Promovezi. Se repartizeaza post suplinitor sau full unde vor ei. Aici intervii cu romaneasca shpaga ca sa fii in municipiu.Obs. daca stii pe ce pedala sa apesi scapi fara.   Dupa 2 ani de predat saptamanal(cazul sotiei)  ai parte de Def.   Ceva comisie care vede practic(cu elevii)+teoretic. Aici tre sa-ti faci module/scheme/schite despre ce predai in urmatoarele ore. Daca se aliniaza astrele si treci Def-ul>>> prof pe viata. Nu lucrez in domeniu dar am stat 2 ani blocat in Ro ca sa treaca examenul de def pt sotie.  Fara el se poate temporar- pana apare cineva care are hartia def si vrea postul . Cu definitivatul iti securizezi postul fara sa faci magarii.   Nu ca sifonierul No 1 al Ro.

rusuvl

rusuvl

Junior Member

View Postcipri2bau, on 28 mai 2024 - 20:46, said:

Grade titulatura def se iau in general cu relații pile cunoștințe, se dau mese șpăgi se mai intervine se mai scriu lucrări acasă, se mai falsifiva note, tre sa fii f bun pe teorie că sa răzbești cu forțe proprii.
Sa stii ca nu e chiar asa. Gradele se iau pe bune ... Ca mai sunt si care iau prin pile si cunostinte e partea a doua.
La fel si definitivatul. La titularizare, e adevarat se umbla mult cu pile si spagi, dar chiar si asa ai sanse sa prinzi loc la o scoala/liceu decent in orasul in care predai ...

Spun toate acestea in cunostinta de cauza. Am mai multe cunostinte care sunt in invatamant.

ITChristian

ITChristian

Junior Member

Vizualizare mesajcipri2bau, pe 28 mai 2024 - 20:46, a scris:

Multumesc frumos pentru raspunsul detaliat!
Am inteles. Un lucru nu imi este clar inca... Nu inteleg cum procedeaza cei care nu au examenul de titularizare dat, astfel incat sa ajunga totusi sa ocupe un post in toamna... Merg din scoala in scoala si intreaba? Apare vreo lista undeva? Ori, cum se intampla? Multumesc!

Nu tin sa fiu titular undeva, ci mi-ar placea sa am si cateva ore. De aceea am intrebat.

Multumiri!

Edited by althea, 29 May 2024 - 04:33.

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

Pe site-ul titularizare sunt o grămadă de posturi libere. Unele nu se ocupa de ani de zile.
Pe alte posturi e "bătaie" mare.
Unele posturi titularizabile (+4 ani), altele la suplinire (sub 4 ani).
Poți fi profesor și fără titulatura. Suplinitor veșnic.

MikeSpike

MikeSpike

Cinic real

Ps. Fostele colege care inca predau trebuie sa scrie cursuri/carti/articole ca sa castige ,,puncte,,.  Banuiesc pt majorari salariale si fisa HR(aia la care nu ai acces)

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

Linkul de mai sus l-ai accesat?

Ai aici tot
http://titularizare..../j/index.html#B
Attached File  Screenshot_2024-05-28-22-04-09-546_com.android.chrome.jpg   92.34K   5 downloads

cipri2bau

cipri2bau

Dezactivatos

Vizualizare mesajITChristian, pe 28 mai 2024 - 20:59, a scris:

Pe ce materie vrei?
Diferă de la materie la materie deși salariile sunt egale. Profu de sport ia același salar ca cel de mate și că cel de religie și că cel de fizica și că cel de ..... Maiștrii instructori și inginerii pe materii tehnice dar și învățătorii au salarii mai mari că au norma de predare mai mare. Asta că și o paranteza

Pe informatica nu se da inspecție, e doar o probă practică de făcut ceva program in c+ și scrisul ăla numit titularizare sau suplinire daca e in toamna.
Restul materiilor dau inspecții.
Insa tine minte: "un informatician bun nu sta la catedra".

La umaniste se iau note mari la scris. E aglomerație.
La relicvele alea chimie fizica (care se vor desființa cum e modelul european vestic din lumea civilizata) dar și la biologie economie informatica se ia greu un 5 (trebuie să obții rezultate exacte din barem pt a primi punctaj) care nu te califica decât de suplinire. Pt titularizare trebuie 7. De regula la materiile astea nu se mai duce nimeni nefiind de viitor și fiind pe desființate cum ziceam și se dă greu ca sa descurajeze candidații ca să poată apoi reduce din ore.
Titularii nu pot fi dați afară niciodată, sistemul e obligat prin lege sa le asigure catedra.
Suplinitorii sunt însă temporari.

Edited by althea, 29 May 2024 - 04:38.

zander

zander

New Member

• Grup: Candidate Members

Salariile sunt bunicele undeva la 4500 lei în mână debutantul vreo 6500 aia la vârsta medie și vreo 9000 de lei veteranii cu toate gradele. Cei care au și ore in plus au inca vreo 50% in plus la salar.

Te referi la salariile pe care le primesc profesorii care lucreaza la stat (bugetari)? Daca e asa, cred ca estimarile tale sunt un pic prea optimiste.

liviu_np

liviu_np

Haiduc

De unde scoti scorurile asteaastea?Sotia mea are pedagogicul de pe vremea lui Cesca in care intr-adevar se facea scoala, a trecut prin toate gradele. Are gradul I de vreo 30-35 de ani, are doua facultati din care una de pedagogie-stiintele educatiei, master in formarea formatorilor si un an de doctorat in stiintele educatiei .
Cu toate astea ia pana in 6000 de lei in mana pe luna, avand si dirigentie, si vreo 2-3 ore in plus fata de norma..

laffin

laffin

Senior Member

cine stie, poate isi ascunde banii de tine Posted Image

imi confirma si sotia salariul de debutant peste 4500 lei net, cu tot cu sporuri.

Edited by laffin, 29 May 2024 - 05:57.

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

https://salarii.inva...ar.ro/index.php
Debutant, fara dirigenție, fara ore in plus 3893 lei net acum.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate