Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
rectin Romania - site uri fake

Recomandare telefon

Achizitie SSD

Cum se vor numi romanii care vor ...
 Recomandare videoproiector buget ...

Are importanta unde este faza sau...

Sunt bune apometrele radio?

SUA intenționeaza sa interzi...
 Piscina + pompa + diferential = c...

Micro sd pentru modulator fm

Izolare fonica, camera cu autoade...

Cum scot peretele alb
 Mariri de taxe si tva

Intrebari legate de AC si functia...

Whole Lotta Rosie vs Whole Lotta ...

Dezavantaje calorifere aluminiu

date personale angajat

* * - - - 1 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

sebastian-ionescu

sebastian-ionescu

Junior Member

• Grup: Junior Members
In România:
este legal ca un fost angajator să transmită informații despre perioada lucrată de către un fost angajat la solicitarea acestor informații de către o firma/potențial angajator (pentru persoana in cauză)?

Este necesar un (nou) acord GDPR din partea fostului angajat ?
Cand expira un acord GDPR pentru prelucrarea datelor ?  (presupunand ca orice contract de munca începe cu acord GDPR)
Ce informații stochează o firma după încetarea unui contract de munca și pentru cat timp ?

Valy_User

Valy_User

Senior Member

• Grup: Senior Members
Cred că trebuie să le țină 50 de ani. Dacă dă faliment trebuie să predea arhiva la gestionari.

Noua_pe_site

Noua_pe_site

Heartless Biatch

View Postsebastian-ionescu, on 28 mai 2024 - 20:04, said:

In România:
este legal ca un fost angajator să transmită informații despre perioada lucrată de către un fost angajat la solicitarea acestor informații de către o firma/potențial angajator (pentru persoana in cauză)?

Cum altfel confirmi ca noul angajat are experienta care iti spune tie ca o are daca nu confirmi cu societatile la care a lucrat inainte ? Posted Image

Edited by Noua_pe_site, 28 May 2024 - 20:25.

canarel

canarel

Senior Member

In România:
este legal ca un fost angajator să transmită informații

la ce fel de informatii te referi?

sebastian-ionescu

sebastian-ionescu

Junior Member

View PostValy_User, on 28 mai 2024 - 20:14, said:

Cred că trebuie să le țină 50 de ani. Dacă dă faliment trebuie să predea arhiva la gestionari.
Termenele de păstrare a documentelor de resurse umane sunt stabilite în legislația națională a fiecărui stat. În România termenele de păstrare a documentelor de resurse umane sunt prevăzute în Ordinul nr. 2634/2015 din 5 noiembrie 2015 privind documentele financiar-contabile, emis de Ministerul Finanţelor Publice, publicat în Monitorul Oficial nr. 910 din 9 decembrie 2015, și în Anexa 6 a Legii 16/1996 a Arhivelor Naționale republicată, astfel:
  • Statele de plată se păstrează timp de 50 de ani (în vederea calculării și recalculării pensiilor);
  • Dosarele de personal, Contractele de muncă, Convențiile civile de prestări servicii se păstrează timp de 75 de ani, conform Anexei nr. 6 a Legii nr. 16/1996 a Arhivelor Naționale republicată, care prevede că pot fi date în cercetare ”dosarele personale, după 75 de ani de la crearea lor”.
https://depozitarhiv...-resurse-umane/

Ok , asa s-a clarificat. Dar cumva se naște interarea cum se pastreaza datele arhivate. Exista date actuale și date arhivate din punctul de vedere al unei firme ? Oricum am aflat ca o firma are posibilitatea de a accesa date despre foștii săi angajați.

Valy_User

Valy_User

Senior Member

View PostNoua_pe_site, on 28 mai 2024 - 20:24, said:

daca nu confirmi cu societatile la care a lucrat inainte ? Posted Image
Aia se vede în Revisal.

sebastian-ionescu

sebastian-ionescu

Junior Member

View PostNoua_pe_site, on 28 mai 2024 - 20:24, said:

Cum altfel confirmi ca noul angajat are experienta care iti spune tie ca o are daca nu confirmi cu societatile la care a lucrat inainte ? Posted Image
pai nu stiu ....intreb

mai demult erau cărțile de munca

(Mai nou) exista o adeverință care probează vechimea in munca . Contine date despre :
  • Nr.
  • Mutatia intervenita
  • Anul/Luna/Ziua
  • Meseria /Functia
  • Salariul de baza,inclusiv sp.care intra in calcul pct. med. anual
  • Nr si data actului pe baza caruia se face inscrierea si temeiul legal
(citez dintr-o adeverința de genul asta pe care o in posesie)

View PostValy_User, on 28 mai 2024 - 20:29, said:

Aia se vede în Revisal.
o firma poate vedea si pentru persoane care nu sunt in momentul interogarii angajate la acea firma ?

si/sau

o firma poate vedea pentru persoane care sunt in momentul interogarii angajate la acea firma  și informații din trecutul acestor persoane la alte firme?

View Postcanarel, on 28 mai 2024 - 20:25, said:

la ce fel de informații te referi?
  • nume, prenume
  • tip contract - data inceperii contractului / data incetarii contractului
  • funcție
  • salariu de baza

Edited by sebastian-ionescu, 28 May 2024 - 20:34.

Noua_pe_site

Noua_pe_site

Heartless Biatch

Vizualizare mesajValy_User, pe 28 mai 2024 - 20:29, a scris:

Aia se vede în Revisal.
Nush ce-i revisal dar mi se pare normal si corect ca eu ca angajator sa am posibilitatea sa aflu daca noul angajat are experienta pe care a trecut-o in CV
Daca mi-am bagat nasul unde nu trebuie , ma scuzati , m-a luat valul

Vizualizare mesajsebastian-ionescu, pe 28 mai 2024 - 20:39, a scris:

pai nu stiu ....intreb
  • nume, prenume
  • tip contract - data inceperii contractului / data incetarii contractului
  • funcție
  • salariu de baza

Nici eu nu stiu dar cred ca tot ce ai mentionat acolo mai putin salariul , e cat de poate de acceptabil si normal sa fie disponibil noului angajator.
Spun mai salariul de baza pentru ca nu e treaba noului sef cu cat eram eu platita la jobul trecut , asta nu e informatie necesara angajarii

sebastian-ionescu

sebastian-ionescu

Junior Member

toate datele alea nu prea pot fi folosite pentru a identifica pe cineva in lipsa numelui .
Iar dacă ne gandim la un scenariu in care potențialul angajator (care are deja un acord GDPR) scrie un mail : Puteți confirma ca X a muncit la firma dumneavoastră in perioada  yyyy - zzzz?

La care fosta firma răspunde : "Confirmam cele menționate in mail-ul dumneavoastră"  = (din punctul meu de vedere) o încălcare a legislației GDPR de către fosta firma

Exista si alte exemple mai absurde prin care se pot obține informații despre o persoana doar cerand o confirmare.

MikeSpike

MikeSpike

Cinic real

Depinde de contractul anterior.Si mai depinde de functia care ai avut-o in fosta companie.Si da,se cer referinte de la fostul loc de munca. Se pot evita/amana pana demonstrezi ca esti pe locomotiva. Si atunci nu mai conteaza.

sebastian-ionescu

sebastian-ionescu

Junior Member

View PostMikeSpike, on 28 mai 2024 - 21:10, said:

Depinde de contractul anterior.Si mai depinde de functia care ai avut-o in fosta companie.
întreb din punct de vedere legal și nu cred ca legea face diferente in functie de functie :)

incercand sa aflu mai multe pe google am dat de acest site:  coresignal.com
Si la prima vedere este infricosator . Probabil ca nu acoperă EU.

MikeSpike

MikeSpike

Cinic real

Contractul bate legea. Contract legal. Clauze de 5 ani,ai auzit de astea? Sa nu lucrezi pt concurenta sau 3 ani in domeniul anterior semnat de tine?  Daca muti macaraua e una daca faci HR e alta daca faci chip-uri in Olanda e alta.  Contractul,acolo e surubul!

sfantu.dracu

sfantu.dracu

Taur de Balaur

View Postsebastian-ionescu, on 28 mai 2024 - 21:06, said:

La care fosta firma răspunde : "Confirmam cele menționate in mail-ul dumneavoastră"  = (din punctul meu de vedere) o încălcare a legislației GDPR de către fosta firma
De ce consideri că ar fi o încălcare a GDPR?

View PostMikeSpike, on 28 mai 2024 - 21:35, said:

Contractul bate legea.
Atât timp cât nu iese din prevederile legii.

canarel

canarel

Senior Member

In România:

nu doar ca e legal, dar e si in interesul angajatului.
noul angajator nu e neaparat interesat de salariul tau de la firma anterioara, dar datele de acest gen - venitul brut, zile de cotizare la fd de asigurari de sanatate, de exemplu - iti sunt utile pt calculul unui posibil concediu medical, de odihna, pre/postnatal.
apoi sunt inca societati/institutii care acorda un spor de vechime in functie de vechimea anterioara - e in interesul angajatului sa prezinte dovezi in acest sens.
sunt pozitii pe care nu le ocupi decat daca ai o anumita experienta capatata prin activitate anterioara - trebuie dovedita, pe langa testari/concurs de ocupare a postului.

atata vreme cat ai fost un angajat onest, nu inteleg ce atata secretomanie pt niste date pe care le furnizezi in multe alte circumstante in care nu-ti castigi painea zilnica.

Exista si alte exemple mai absurde prin care se pot obține informații despre o persoana doar cerand o confirmare.

Firma nu confirma nimic, iti da un extras de revisal si pa! fii secretos si cu altii!

Edited by canarel, 28 May 2024 - 21:43.

MikeSpike

MikeSpike

Cinic real

Sant facute sa mearga la limita legii. Ps vorbeste cu ceva avocat, ramai masca ce afli!

strongsss

strongsss

Senior Member

Pentru a vedea cum vede ANSPDCP speta, te poti  inspira de aici.

slai

slai

User Incredibil

View PostMikeSpike, on 28 mai 2024 - 21:35, said:

Contractul bate legea. Contract legal. Clauze de 5 ani,ai auzit de astea? Sa nu lucrezi pt concurenta sau 3 ani in domeniul anterior semnat de tine?  Daca muti macaraua e una daca faci HR e alta daca faci chip-uri in Olanda e alta.  Contractul,acolo e surubul!
Prostii. Cine naiba iti plateste 5 ani, lunar, 50% din salariul avut? Caut si io o firma din asta.

strongsss

strongsss

Senior Member

Daca raspunde altceva, firma ar minti. Eu nu mi as asuma acest risc. Atata vreme cat am datele respective, prin prisma arhivei, le as da mai departe.
In plus, exista obligatia legala sa aduci adeverinta vietii cu numarul de zile de concediu medical din ultimul an, deci firma 2 stie ca in ultimul an ai lucrat la firma 1.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate