Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare TV Samsung QLED

Cat ar trebui sa ma coste o incar...

UBB camin

Boxe active pentru terasa
 pret manopera

ce acte sunt necesare la inregist...

stabilizator tensiune problema lu...

Voi raportati undeva tentativele ...
 Cat timp se pierde cu fisa medica...

Ce se poate face intr-o balta de ...

Jaluzele sau rolete interior

Imagine cu tenta galbuie
 Noul Suzuki Swift 2024

Parere ac sh

Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Limbaj de programare RUST

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

parintily

parintily

Senior Member

• Grup: Senior Members
Bună seara,
Fiul meu dorește să învețe RUST și ar vrea să știe dacă există și alte IDE-uri inafară de RustRover (care este contra-cost)?
Mulțumesc anticipat!

Argv

Argv

Senior Member

Eu folosesc Visual Studio Code cu extensia Rust-analyser. Este gratuit.

Edited by Argv, 28 May 2024 - 20:59.

maccip

maccip

46 ani

Dragule, dar lasa-l sa invete. Chat GPT nu stie?
Pai daca se poticneste inca de la chestia asta, ii va fi greu.
Probabil ca VSCode are plug-in si pentru Rust si pentru orice limbaj... cat de cat cunoscut.
VSCode + Codeium + extensie de Rust.

laffin

laffin

Senior Member

vscode, intellij, helix, nvim

Bitterblue

Bitterblue

Member

• Grup: Members
Nu trebuie neapărat IDE. Merge și un editor de text mai mult sau mai puțin simplu. De exemplu Notepad++.

parintily

parintily

Senior Member

maccip, pe 28 mai 2024 - 20:59, a scris:

Dragule, dar lasa-l sa invete. Chat GPT nu stie?
Probabil ca VSCode are plug-in si pentru Rust si pentru orice limbaj... cat de cat cunoscut.
VSCode + Codeium + extensie de Rust.
Are 10 ani. A luat licența gratuita de RustRover, dar este valabilă 1 an. A înțeles principiile de bază dar îi trebuie exercițiu. Și asta cere timp...
Cred că se va limita la cel cu licență anuală, până la urmă ...

MarianG

MarianG

be that as it may

• Grup: Moderators

View Postparintily, on 28 mai 2024 - 20:49, said:

Fiul meu dorește să învețe RUST și ar vrea să știe dacă există și alte IDE-uri inafară de RustRover (care este contra-cost)?

https://www.rust-lang.org/tools

Direct de la sursa.

maccip

maccip

46 ani

View Postparintily, on 29 mai 2024 - 07:54, said:

Are 10 ani.
Cam micut pentru Rust, .. cred.
Adica nu ca-i rau, dar sa nu cumva sa fie cam greu pentru el
Fii-miu are 11 si incerc sa-l invat python, care e muuult mai usor. Si .. nu merge chiar repede, ca-i copil si-i lipsesc multe notiuni.
Nu stiu deloc rust, dar stiu ca e mai spre C++, care e destul de dificil de invatat. Mie mi-a luat cam 1 an sa invat C-ul si inca 2 sa completez cu C++ul. Si aveam 20 de ani. Si. l-am invatat partial si l-am uitat aproape total.
C# mi s-a parut tare fain si usor. Voiam sa invat java cand tocmai ce a aparut C#-ul Java m-a plictisit rapid, dar C#-ul mi-a placut foarte mult pentru ca era usor de invatat si pastra caracteristicile de performanta. Cel putin la vremea respectiva, C#-ul era usor. Acum s-a mai complicat ca a evoluat mult de la varianta initiala si cred ca-i mai greu de invatat in varianta de acum. Dar asta e limbajul pe care-l stiu cel mai bine si daca vreau sa fac ceva, in C# fac.
Dar pythonul mi se pare usor pentru ca inveti pe masura ce faci chestii cu el. Practic poti invata un concept atunci cand ai nevoie de el, chestie care nu prea merge la alte limbaje.
Incepi cu tipuri de variabile (desi nu e strong type, ai 3 tipuri importante), si inveti sintaxa lui for, while, class if si def si nu ramane decat sa mai inveti ceva despre liste pentru ca sa te apuci sa programezi. Si restul le inveti pe parcurs, cand te lovesti de necesitate. Mie nu-mi place, ca nu-i strong type si nu-mi place chestia cu indentul, dar e destul de usor fata de C#.
Rust.. nush ce sa zic, dar cred ca-i greu pentru un copil de 10 ani. Poate sa-l invete mai tarziu. Parerea mea

parintily

parintily

Senior Member

Adevărat. Python i s-a părut mai ușor dar, zice el, Rust e mai interesant. Și eu cred că tot la Python va rămâne. Da' macar să încerce, sa nu-i pară rău.
Că la școală cine știe ce vor face ..

maccip

maccip

46 ani

Strasnic baiat!

Skyler-ftw

Skyler-ftw

Active Member

• Grup: Members
Eu sunt obisnuit cu IDE-urile de la JetBrains, asa ca tot RustRover recomand. Daca are 1 an versiune gratuita, e mai mult decat suficient sa isi dea seama daca ii place sau nu. Eu urasc din tot sufletul Rust, mi se pare oribil Posted Image .

E foarte bine daca ii place, iar daca o sa se sature de el, are de unde alege alte limbaje, iar JetBrains ofera IDE-uri pentru cam toate. Daca se obisnuieste cu unul, o sa fie floare la ureche cand trece la altul apoi.

republicall

republicall

Senior Member

View Postmaccip, on 28 mai 2024 - 20:59, said:

Aceeasi rautate la softpedia members de care m-am lovit in urma cu 20 de ani. Aveti ceva in gene.

dani.user

dani.user

Guru Member

Cum ati ales fix Rust pt un copil de 10 ani? Sau e subiect de troleala?

parintily

parintily

Senior Member

Nu am ales eu. Mă "întâlnesc" cu programarea că liniile de tren. E alegerea copilului!

Argv

Argv

Senior Member

Daca ii place programarea si vrea sa mearga pe la concursuri scoalare, eu ii recomand totusi sa invete C++.

parintily

parintily

Senior Member

Argv, pe 12 iunie 2024 - 05:14, a scris:

Daca ii place programarea si vrea sa mearga pe la concursuri scoalare, eu ii recomand totusi sa invete C++.
Mulțumesc frumos!

maccip

maccip

46 ani

C++ inseamna de fapt doua limbaje.
C++ propriuzis + directivele de preprocesor, care sunt in sine un alt limbaj suprapus si care nu e deloc evident.
C++ e cumplit, mai ales daca te uiti pe cod scris de catre altii. Foarte foarte dificil. Din cauza directivelor de preprocesare, a macrourilor, a definitiilor.

C# e un C++ dar mult mai curat, cel putin din punctul de vedere al acestor macrouri si definitii ascunse codului.
C/C++ e imposibil de invatat, exceptie la un nivel basic, unde nu mai conteaza ca-i C/C++ ca nu-si arata forta si avantajele acestui limbaj.

C#, mai degraba. Librariile sunt open source si chiar sunt usor de citit si de inteles. Fara milioane de #define #ifdef, care fac codul greu de citit chiar si de catre oameni experimentati. E de viitor, poate trece apoi la Unity in care sa faca animatii, care-s atractive pentru un copil. Unity.. ma rog, necesita lucrul cu corutine, dar in esenta jocurile sunt foarte greu si complicat de facut pentru orice developper. In C# , se introduc niste concepte related (cu yield, Ienumerable, Task, async,await), care sunt premergatoare intelegerii lucrurlui cu corutine sau programarii orientata pe evenimente, state-machines.
C# poate fi si simplu, dar si complicat, cand inveti chestii mai avansate.

Noi way C++. Mai bine Rust. Nu-l stiu deloc, dar n-are cum sa fie asa de imbacsit cu directive de preprocesor, asa cum e C/C++.

Sau, daca chiar e pasionat de apropierea de procesor si de compilator, de intelegerea conceptelor strong in relatia cu procesorul si compilatorul eu recomand ZIG.
Da, ZIG!!!
E un limbaj nou, care trateaza directivele de compilare in acelasi cod, dar si cu acelasi limbaj, folosind cuvantul cheie compiletime.
Nou insemnand si usor, pentru ca nu are sintactic sugars, chestie care bulverseaza un incepator care vrea sa invete.
Invata si concepte mai complexe, cum sunt despre tratarea erorilor, care sunt formulate explicit in Zig. Nu genereaza cod ascuns, specific altor limbaje mai high level.
Si e apropiat si de compilator, fara a avea directive separate de limbajul insusi.

Nu e orientat pe obiecte, sa fie nevoit inca de la inceput sa scrie Main() intr-o clasa, chestie care poate parea o bariera importanta la C# (daca nu se renunta la indulcitori de sintaxa care face posibul sa incepi un fisier direct cu Main().

Nu o sa se angajeze in ZIG, nu o sa scrie pluginuri in ZIG, dar eu zic ca pentru inceput, pentru intelegerea atat a conexiunii cu procesorul (apropiat de hardware), cat si a compilatorului (apropiat si de compilator), limbajul e excelent.

Sau, daca e atras de chestii low level, Arduino, care de fapt e C, dar mult mai usor. Invata acolo despre functii, despre intreruperi si are circuitul electronic in mana. De fapt Arduino e facut pentru copii, sa faca robotei si diverse chestii cu leduri.
Dar nu C++. Cred ca-i cel mai dificil limbaj imperativ, iar dificultatea acestuia e si total inutila pentru un copil.

Sau, cum am procedat eu. Am inceput cu python. E limbaj si interpretat, deci poti incepe sa invete tipurile de date, apelul functiilor direct in interpretor.
Si apoi sa treaca pe VSCode, cand incepe sa scrie if, for, def, class,.
Si e un limbaj care se poate invata pe parcurs ce ai nevoie de un concept, nu trebuie sa intelegi chiar totul de la inceput. Din punctul asta de vedere, e cel mai usor limbaj, ca-l inveti pe parcurs ce-l folosesti.

Argv

Argv

Senior Member

Vizualizare mesajmaccip, pe 14 iunie 2024 - 20:39, a scris:

C/C++ e imposibil de invatat, exceptie la un nivel basic, unde nu mai conteaza ca-i C/C++ ca nu-si arata forta si avantajele acestui limbaj.

Prietene, eu cunosc toate aceste limbaje si le folosesc uzual: C, C++, C#, Rust, Java, TypeScript/Javascript, Python.. De la programare embedded, la aplicatii desktop, la microservicii cloud.
Mai cunosc si altele, pe care acum le folosesc rar spre deloc.. gen Prolog, Lisp, Perl, Php. Cunosc chiar si Asm, dar foarte rar am nevoie de el, doar pentru chestii punctuale in embedded.
Fiul meu, acum student, a fost olimpic national din clasa a V pana in a XII, clasat de fiecare data in primele 25 de locuri.
Deci stiu despre ce vorbesc si pot sa iti garantez ca C++ se poate invata si ca este un limbaj potrivit pentru un elev care isi doreste sa studieze programare, algoritmi si sa mearga la concursuri. De asemenea, daca cunosti C++, faci usor trecerea cam spre orice limbaj.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate