Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
macbook pro 16 VS AMD Laptop

Sistem ON-GRID fara curent din re...

rectin Romania - site uri fake

Recomandare telefon
 Achizitie SSD

Cum se vor numi romanii care vor ...

Recomandare videoproiector buget ...

Are importanta unde este faza sau...
 Sunt bune apometrele radio?

SUA intenționeaza sa interzi...

Piscina + pompa + diferential = c...

Micro sd pentru modulator fm
 Izolare fonica, camera cu autoade...

Cum scot peretele alb

Mariri de taxe si tva

Intrebari legate de AC si functia...

Gaina rasa Brahma bolnavioara

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

Puferiu_

Puferiu_

Membru foarte activ

• Grup: Senior Members
Buna seara, dragii mei, si bine m-ati regasit! Nu, nici de data asta nu vin cu vesti bune, dar stiti ca impartasesc totul cu voi, fie ca e de bine, fie ca de rau. Parintii mei, desi sunt pensionari, ca sa faca un ban cinstit lucreaza pe mosia unei bogatase. Printre animalele din curte, e si o gaina din rasa Brahma. Dar ce gaina! Cea mai mare si mai frumoasa gaina. Are si un nume, Barbie, atat de frumoasa e. Din nefericire, saptamana trecuta, Barbie s-a imbolnavit. Asa ca ai mei au adus-o la bloc. I-am pregatit o cutie, i-am asezat prosoape de hartie si i-am pus malai, apa si boabe de porumb din belsug. Atata doar ca nu se atinge de ele. Doar sta nemiscata, cu ochii inchisi. Pana la urma am dus-o la veterinar, care ne-a recomandat sa-i dam un tratament cu doua tipuri de pastile, doua injectii zilnic, apa si boabe de porumb inmuiate in apa bagate pe gat. Totusi, starea lui Barbie nu se amelioreaza. Se misca rar, doar ca sa isi schimbe pozitia in cutie. Astazi s-a gainatat o singura data. De vreo trei zile i se scurge un lichid scarbos prin ureche sau din gura, nu-mi dau seama exact. Ce sa aiba? Oare mai are sanse? Rugati-va pentru ea ca si cum v-ati ruga pentru mine.
#Barbiebine

Prima poza e de cand era sanatoasa, topaia si manca orice. Celelalte, din cutie/terapie.

Attached Files

Edited by Puferiu_, 28 May 2024 - 19:58.

Valy_User

Valy_User

Senior Member

Înmuiate picioarele în spirt.
Și să-i dai să bea ceai.

Puferiu_

Puferiu_

Membru foarte activ

Si putin Carmol pe la frunte?

smoke

smoke

Senior Member

ciorba  zic eu...de gaina !

FreeThinker

FreeThinker

Mr.Nobody

Hai, nu te zgârci la detalii!

Cum e gușa? Goală sau plină? Dacă e plină, e moale sau tare?

Cum era găinațul? Moale sau tare? Albicios sau închis la culoare?

rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

Green member

Incearca si la alt veterinar, vezi ce zice.
Ia si o mostra din lichidul ala.
Ce varsta are gaina?

Puferiu_

Puferiu_

Membru foarte activ

Vizualizare mesajFreeThinker, pe 28 mai 2024 - 21:43, a scris:

Hai, nu te zgârci la detalii!

Cum e gușa? Goală sau plină? Dacă e plină, e moale sau tare?

Cum era găinațul? Moale sau tare? Albicios sau închis la culoare?
Acum, gusa e pe jumatate plina. I-au dat ai mei de dimineata sa manance si sa bea apa. Ma rog, i-au bagat pe cioc cu forta, ca ea nu e in stare sa ciuguleasca. Gainatul este moale, verde, desi i s-au dat doar boabe de porumb. Pentru prima oara de cand e bolnavioara, azi dimineata s-a gainatat de doua ori.

Vizualizare mesajrinaldoparaipan, pe 28 mai 2024 - 21:53, a scris:

Incearca si la alt veterinar, vezi ce zice.
Ia si o mostra din lichidul ala.
Ce varsta are gaina?
Azi am fost la acelasi cabinet, dar era alt veterinar. Mi-a spus aceleasi chestii ca celalalt, i-a controlat gusita si lichidul scarbos, apoi i-a facut cele doua injectii. Acum, Barbie e in aceeasi stare letargica. Sa zic ca parca s-a opus nitel cand am bagat-o si scos-o din cusca. Ba chiar a si deschis ochii mititica.

FreeThinker

FreeThinker

Mr.Nobody

Cam vag. Ce tratament i-a prescris veterinarul?

I-a dat vreun antiparazitar? Rombendazol, de exemplu.

Puferiu_

Puferiu_

Membru foarte activ

Nu stiu sigur ce contin cele doua injectii. Una cred ca e cu vitamine, pentru pofta de mancare.

Puferiu_

Puferiu_

Membru foarte activ

Astazi am fost la veterinar pentru ultimele injectii. Pot sa zic ca starea lui Barbie s-a ameliorat: a opus o oarecare rezistenta cand am bagat-o si am scos-o din cusca, si-a miscat capul de cateva ori pe orizontala si a deschis ochii cand am pus-o pe masa la veterinar. Miercuri o voi duce la control. Pana atunci, continui sa ii bag apa si boabe de porumb pe cioc, cu medicamentele aferente.

Attached Files

Puferiu_

Puferiu_

Membru foarte activ

E groasa treaba. Am vorbit cu un nene, crescator de gaini, si m-a sfatuit sa ii pun vitamine in apa (sa nu se prinda), sa ii dau ou fiert si cu spray antiparaziti pe sub aripi. Aseara i-am dat un ou fiert. Ma rog, cam jumatate, ca cealalta jumatate era prin penele ei, pe masa si pe jos. Tot aseara am dat-o cu spray pe sub aripi, iar azi am gasit lighioane moarte pe servetelele din cutia in care sta. Azi am dat-o iar cu spray si am gasit mai putine lighioane moarte. Deocamdata. Urmeaza oul fiert.

Puferiu_

Puferiu_

Membru foarte activ

Marti au dus-o ai mei la curte. Greu de crezut dar a inceput sa-si revina. Merge singura, fara sa fie usuita. Boabele, tot bagate pe gat. Ba chiar a deschis si ochii. Pupa-o-as eu pe ea!
#Barbiebine

Puferiu_

Puferiu_

Membru foarte activ

Azi a murit. Se poate inchide.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate