Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15,
 La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C
 La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi
 Cum deschid rezervor WC Geberit s...

Folie protectie solara efect mirror

Mașina electrica vs. maș...

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...
 

Usa de garaj la o magazie existenta

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
ibatraul

ibatraul

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.05.2024
Salut! Am o magazie de beton lipita de gard, zidul magaziei fiind practic o prelungire a gardului. As vrea sa sparg zidul atat cat sa fac o intrare astfel incat sa pot transforma magazia in garaj. Intrebarea mea este daca am nevoie de autorizatie pentru asta.

#2
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,815
  • Înscris: 26.07.2023
Eu zic sa-ti pui o usa de care vrei la magazia existenta si sa bagi masina in magazie pe acea usa. Pentru ca magazia exista, nu are ce autorizatie sa-ti trebuiasca.

#3
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 02.12.2007
Sunt sanse extrem de  mari ca acea magazie sa nici nu figureze cu autorizatie de constructie.

#4
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,669
  • Înscris: 15.11.2003
"Magazia" exista ? are acte ?
Daca da, atunci da...daca nu e mai complicat

#5
GaSar

GaSar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 11.10.2016
Orice perete spart sau modificat golul de zidarie are nevoie de certificat urbanism si autorizatie de constructie, proiect, studiu de structura,  aviz de la proiectantul magaziei (daca exista)  diriginte de santier si receptia lucrarii cu reprezentantii primariei.

#6
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,669
  • Înscris: 15.11.2003

View PostGaSar, on 14 mai 2024 - 17:38, said:

Orice perete spart sau modificat golul de zidarie are nevoie de certificat urbanism si autorizatie de constructie, proiect, studiu de structura,  aviz de la proiectantul magaziei (daca exista)  diriginte de santier si receptia lucrarii cu reprezentantii primariei.
Idem chiar daca magazia nu exista-n acte dar se modifica fatada si din ce-am inteles modificarea este la strada, nu spre curtea proprie, deci va fi super-expusa privirii caprei vecinului

Edited by radu103, 14 May 2024 - 22:22.


#7
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,488
  • Înscris: 06.06.2006

View PostGaSar, on 14 mai 2024 - 17:38, said:

Orice perete spart sau modificat golul de zidarie are nevoie de certificat urbanism si autorizatie de constructie, proiect, studiu de structura,  aviz de la proiectantul magaziei (daca exista)  diriginte de santier si receptia lucrarii cu reprezentantii primariei.
Complet gresit acel "orice"
Te contrazice fix Legea 50/1991. La articolul 11 sunt prezentate lucrarile ce se pot executa fara AC/AD. Daca magazia figureaza ca anexa sau e incadrata la constructie usoara .... nu trebuie.

Problema lui este alta de fapt si tine de urbanism, cum a zis @radu103.
Pe romaneste, nu ai voie sa aduci modificari "la ce se vede din strada" si la imprejmuire (gard), fara avizul primariei.
Iar el exact asta vrea sa faca, sa schimbe aspectul a ce se vede din strada. Mai mult, este si limita de proprietae/imprejmuire.

Concluzia: da, trebuie autorizarea Primariei

Sfat: intai vezi daca figureaza magazia aia la primarie;

Daca nu este, cere Cert urbanism si Aut Constr pentru acel garaj, ca si cum nu il ai fizic deja. Daca spui ca il ai si nu e in actele lor, incepi fix cu 5000 lei amenda (minimul) pentru constructie fara autorizare.

Daca este deja magazia in actele primariei, schimbi destinatia cu autorizatie, dar " fără elaborarea, avizarea și aprobarea, în prealabil, a unei documentații de amenajare a teritoriului și/sau a unei documentații de urbanism"
Dar trebuie citit in acea L50/1991 articolul 11^1, ca sa ai certitudinea ca te incadrezi cu ce ai tu de facut. Eu am folosit acest art 11^1 cand am schimbat destinatia unui pod (se poate chiar daca depasesti CUT-ul zonei)

Edited by kretzu77, 15 May 2024 - 11:44.


#8
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,669
  • Înscris: 15.11.2003

View Postkretzu77, on 15 mai 2024 - 11:42, said:

Complet gresit acel "orice"
Te contrazice fix Legea 50/1991. La articolul 11 sunt prezentate lucrarile ce se pot executa fara AC/AD. Daca magazia figureaza ca anexa sau e incadrata la constructie usoara .... nu trebuie.
N-are cum sa fie "usoara" daca darami un "zid"

#9
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,488
  • Înscris: 06.06.2006

View Postradu103, on 15 mai 2024 - 13:52, said:

N-are cum sa fie "usoara" daca darami un "zid"
Depinde cum e in DTAC-ul de la autorizatie, nu cum s-a facut de fapt

#10
ibatraul

ibatraul

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.05.2024
Multumesc pentru raspunsuri.
Magazia(sau anexa, cum vrem sa ii spunem) exista in acte.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate