Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri

Musuroi mare
 

Problema mare cu parintii= nervi si depresie

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
123 replies to this topic

#73
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 03.06.2006
Cred că inițiatorul, în 4 pagini de sfaturi, a învățat să spună "Nu".
De acum, când ii vor mai cere bani, o să spună: "De ce, nu?"

#74
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 24.10.2019
Depresia e din cauza ca te simti folosit și reciprocitatea e cel mult discutabila.


Te-ai laudat si acum trebuie sa livrezi.
Dai inapoi pierzi tot respectul castigat cu greu.
Pe de alta parte, si sa o rupi e riscant.

Fara oameni apropiati, la primul accident de munca, esti homeless.
De aici dorinta pentru o masina pe care te poti baza.
Poate parea ilogic pentru multi, insa nevoia pt mancare si acoperis e instinctuala.
Si daca locuinta nu se poate, macar o cutie de tabla.

Scade treptat platile, da-le motive plauzibile.
Tinteste sa le trimiti un pic mai putin decat te-ar costa sa tii inchiriata o camera in Ro, in care nu locuiesti.
Si o sa fie bine. O sa realizeze singuri ca e mai bine sa primeasca ceva, decat deloc.

Cu masina noua, las-o balta.
O trusa de scule de 100 de euro si internetul ar trebui sa te ajute sa tii conserva actuala pe drum.

O sa fie bine.
Si mai da si tu like uri.
Ca astea nu te costa nimic.
Dar te ajuta si sa fii un pic umil.

Caci lipsa de umilitate te-a adus aici.

#75
hexis

hexis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 882
  • Înscris: 19.05.2009
Drumul pe care mergi acum te duce inapoi in Romania asa cum ai plecat peste cativa ani.Si va fi mult mai rau ca acum.Intelegi cat poti si cat vrei.

#76
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 18.11.2021
Nu ati inteles ce am transmis eu. Incercati sa nu ganditi numai liniar. Acolo este facuta o extrapolare, sau o paralela.  Ce am facut e sa plec de la o idee, a banilor, si sa identific acolo un element comun pe care il intalnim in viata de zi cu zi. Anume sentimentul de ajutorare a semenilor. Ziceam ca daca nu avem minimul sentiment de a ajuta familia, cum am putea avea sentimentul de a ajuta pe altii. Era o idee ipotetica. Asa greu era de inteles mesajul ?

De aceea nu trebuie propagat mesajul acela transant de a nu ajuta familia, mai ales pt ca asa cum ai zis Tzunamii “el nu spune tot. Sunt sigur ca exista un contract nescris” :

Uite aici rezumat de mesaje luate de la voi.

Citat

“daca te lasi fraierit si jefuit de proprii tai parinti, asta inseamna ca permti si societatii in ansamblu, sa iti faca același lucru”
“Ceilalți din familie sunt ca niște lipitori pe lângă ruda bogată”
“prostii fiind aia care incearca sa se faca pres pentru ca "ar conta mai tarziu"”
“Singurul care te-ar iubi mai mult decat pe el insusi, este doar catelul tau. ATAT! Restul se numesc sugatori; majoritatea.”
Javrele au simtit ca pot avea beneficii si, atunci cu tupeu cer. “”


Cum sa fiti fratilor asa radicali si sa transmiteti un astfel de mesaj public. Pai daca George Buhnici sau oricare altul mai popular, ar fi transmis astfel de mesaje l-ati fi facut cu ou si otet.

Vizualizare mesajTsunamii, pe 26 aprilie 2024 - 22:04, a scris:

Hai sa definim atunci ce inseamna "ajutor"
Pentru cazul de fata inseamna "sa dai bani!"
Pentru mine aia NU E AJUTOR
Ajutor este: "hai sa vedem cum TE AJUT SA CASTIGI BANI TU, nu sa-ti dau eu de-a moaca.
Datul la cersetori nu rezolva problema saraciei. Asa face si Romania cu saracii. Ii tine saraci sa le dea ajutor social pentru a-i vota mai departe.Vrei sa ajuti un cersetor? Il inveti sa-si castige existenta.
[…]
NICIODATA GRATIS, nu tati, facem un program in asa fel incat sa-ti platesti inapoi datoria.
[…]
Acum insa m-am intors in Romania pentru soacra, care are Alzheimer si nu se poate descurca singura.

Ajutorul nu il definesti tu. Ajutorul il defineste persoana care iti cere ajutorul. Ea stie ce e coniderat ajutor.
Zi-mi un exemplu din viata ta cand ai ajutat pe cineva in asa fel incat sa se poata ajuta singur. Iti zic eu ? NICIODATA! Vorbesti doar ca sa te aflii in treaba. Singurele cazuri in care se intampla asta sunt cand iti cresti copilu sau cand jobul tau presupune instruirea angajatilor.

Legat de ajutorul dat soacrei. Exact asta e si normal sa faci. Dar ia spune-mi cum o ajuti, NU CU BANI ? Platind pt asistenta, informiera, etc ? Aaaa … Pai ce facusi ?
Deci ajutorul il dam pana la urma dupa cum consideram noi ca e bine pt cel de langa noi, sau dupa cum are nevoie el ?

Edited by jumperishere, 27 April 2024 - 16:46.


#77
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 08.11.2023
Rasturnare de situatie: parintii ii cer banii aia lunar ca sa ii puna deoparte ca sa aiba baiatul ceva cand se intoarce acasa, ca au vazut ca baiatul e cam mana larga si imediat cauta sa isi bata joc de bani, si nu vor ca atunci cand se intoarce baiatul sa stea pe capul lor fara nimic pus deoparte.

#78
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,044
  • Înscris: 20.10.2015

Vizualizare mesajjumperishere, pe 27 aprilie 2024 - 16:34, a scris:

Ajutorul nu il definesti tu. Ajutorul il defineste persoana care iti cere ajutorul. Ea stie ce e coniderat ajutor.

Treaba ei ce inseamna ajutor pentru ea. In opinia mea EU definesc ajutorul.
Si mi se cam rupe-n 14 daca ia ajutorul sau nu.
Pe banii mei si timpul meu EU DECID, EU SUNT STAPAN, nimeni altcineva

Vizualizare mesajjumperishere, pe 27 aprilie 2024 - 16:34, a scris:

Zi-mi un exemplu din viata ta cand ai ajutat pe cineva in asa fel incat sa se poata ajuta singur. Iti zic eu ? NICIODATA! Vorbesti doar ca sa te aflii in treaba. Singurele cazuri in care se intampla asta sunt cand iti cresti copilu sau cand jobul tau presupune instruirea angajatilor.

Am vreo 2 prieteni si pe nevasta-mea.
A stat fara munca 6 ani si s-a specializat.

Cei 2 prieteni cu cursuri pe care le-am platit eu

Vizualizare mesajjumperishere, pe 27 aprilie 2024 - 16:34, a scris:

Legat de ajutorul dat soacrei. Exact asta e si normal sa faci. Dar ia spune-mi cum o ajuti, NU CU BANI ? Platind pt asistenta, informiera, etc ? Aaaa … Pai ce facusi ?

Nu, nu-i platesc infirmiera, mai mult i-am luat banii ei, stransese vreo €20,000, :lol:

Nu, nu cu bnai o ajut, ci prin simplul fapt ca sunt aici langa ea, o monitorizez tot timpul.
Ce bine era sa ma fi descurcat cu bani, ca nu mai veneam in Romania, dar situatia nu e asa simpla pe cat o vezi tu.
E ceva efort, dar, hey, e parte din viata.

Vizualizare mesajjumperishere, pe 27 aprilie 2024 - 16:34, a scris:

Deci ajutorul il dam pana la urma dupa cum consideram noi ca e bine pt cel de langa noi, sau dupa cum are nevoie el ?
Dupa CUM CONSIDER EU.
Restul?
Pot gandi ce vor ei, pe mine nu ma intereseaza.

Uite un alt exemplu, sunt atatia oameni care au nevoie de ajutor, ei uite, eu si am convins-o si pe mandra, sa redirectionam parte din taxe catre adaposturi de catei.
Pentru ca EU hotarasc unde se duc banii mei..

Nu va place?

LA MUNCA tata, si dati voi bani unde vreti voi.

Vizualizare mesajhexis, pe 27 aprilie 2024 - 13:29, a scris:

Drumul pe care mergi acum te duce inapoi in Romania

Nu e obligatoriu.
Eu nu m-as mai fi intors, aveam o viata perfecta

#79
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 18.11.2021
pe termen lung, chestia asta cu refuzul de a da ajutor se poate intoarce impotriva. ma adresez in general la persoanelor care nu simt sa ajute. nu ma adresez special uneia dintre voi.
caz concret, unchiul meu care are acum 85 ani. e cu dementa, alzheimer, parkinson, accident vascular. nu se poate misca, sta la pat, uita uneori ideea pe care a avut-o cu un minut inainte.

toata viata nu a ajutat pe nimeni cu nimic. mai mult, am auzit de la unii dintre prietenii lui , ca se amuza cu ani in urma de faptul ca familia ii cerea ajutor financiar.

a ajuns pe mana familiei.
viata e ca un boomerang ...

Edited by jumperishere, 27 April 2024 - 17:58.


#80
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,044
  • Înscris: 20.10.2015

Vizualizare mesajjumperishere, pe 27 aprilie 2024 - 17:45, a scris:

pe termen lung, chestia asta cu refuzul de a da ajutor se poate intoarce impotriva. ma adresez in general la persoanelor care nu simt sa ajute. nu ma adresez special uneia dintre voi.
caz concret, unchiu-miu care are acum 85 ani. e cu dementa, alzheimer, parkinson, accident vascular. nu se poate misca, sta la pat, uita uneori ideea pe care a avut-o cu un minut inainte. e tragic.
a ajuns pe mana familiei.

faza e ca toata viata nu a ajutat pe nimeni cu nimic. mai mult, am auzit de la unii dintre prietenii lui , ca se amuza cu ani in urma de faptul ca familia ii cerea ajutor financiar.

viata e ca un boomerang ...

Si???

Ai vreo dovada ca daca ar fi ajutat ar fi contat?
Vrei exemple de oameni care si-au dat economiile copiilor si astia i-au dus la azil?

Bunica sotiei a avut 2 copii.
Pe fata a ajutat-o, i-a dat banii pe casele vandute sa-si cumpere apartament.
A cazut la pat, fara pensie. O ajuta tot baiatul, venea din provincie si-i punea pe noptiera bani

In lipsa, venea soru-sa si-i fura


Maica-mea i-a dat lui frati-miu un apartament si 2 garsoniere.
Incepuse de cand eram in state sa ma intrebe unde-mi tin banii si cati am, ca, daca mi s-ar intampla ceva, de ce sa ii ia americanii?
Well, pentru ca asa vreau eu, nu sunt ai ei, sunt facuti de mine si de mandra mea, nu am obligatii, nu m-a ajutat nimeni niciodata cu nimic, si-atunci?
Stii ce misto e sa fii liber si independent?

Aveti nevoie de ajutor?
Sa-mi spuneti si DISCUTAM, nu dau bani doar pentru ca ai nevoie de bani. AJUT CU O SOLUTIE viabila.
NU REFUZ sa ajut, REFUZ insa nu fiu luat de prost in detrimentul meu, al sotiei si al catelului meu.

Cand nu (mai) ai ce oferi, si ai tu nevoie, se numeste milogeala.
Daca "ajuti" in scopul ca o sa fii ajutat, iti spun de pe-acum, "good luck with that", cand nu mai ai bani, nu se mai uita nici dracu la tine.

#81
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 18.11.2021

Citat

nu dau bani doar pentru ca ai nevoie de bani. AJUT CU O SOLUTIE viabila
complet de acord ...
mai bine atunci ajuti/ajutam atunci cand nu ai nimic de pierdut, si poate chiar ai si de castigat pe termen lung ..

legat de ce ai scris "cand nu mai ai bani, nu se mai uita nici dracu la tine" . e o contrazicere de idei/fapte. exemplu pt asta e baiatul care venea din provincie si-i punea pe noptiera bani ... care din ce am inteles (sau dedus) nu a fost ajutat. si deci a fost om in ciuda evenimentelor din trecut

Edited by jumperishere, 27 April 2024 - 18:26.


#82
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,044
  • Înscris: 20.10.2015

Vizualizare mesajjumperishere, pe 27 aprilie 2024 - 18:24, a scris:

legat de ce ai scris "cand nu mai ai bani, nu se mai uita nici dracu la tine" . e o contrazicere de idei/fapte. exemplu pt asta e baiatul care venea din provincie si-i punea pe noptiera bani ... care din ce am inteles (sau dedus) nu a fost ajutat. si deci a fost om in ciuda evenimentelor din trecut

Nu, n-ai inteles

Femeia "a ajutat-o" doar pe fiica
Cand a ramas fara bani, intr-un apartament cu 2 camere in care nu-si putea plati nici chiria, nici intretinerea si nici bani de mancare nu avea, banii ii da fi-su, o data pe saptamana.
Din banii aia lasati pentru maica-sa, sora lui mai "trecea p-acolo" sa-si intgregeasca veniturile.

Exemplul a fost pentru a-ti arata ca chiar daca ajuti nu ai nici o siguranta ca vei fi ajutat.

Vizualizare mesajjumperishere, pe 27 aprilie 2024 - 18:24, a scris:

complet de acord ...
mai bine atunci ajuti/ajutam atunci cand nu ai nimic de pierdut, si poate chiar ai si de castigat pe termen lung ..

Cand ajut o fac dezinteresat. Si o fac "on my way" si pentru ca asa vreau eu, nu obligat.
Uite, am un ex la mine la bloc

Un apartament s-a apucat de renovari si a trebuit sa opreasca apa calda pe scara. Instalatorul a spus pe whatsapp ca unul din robinete e blocat.
Am sarit in masina si am cumparat din banii mei un robinet sa fie inlocuit daca tot era instalatorul acolo cu scopul de a-mi recupera banii.
A iesit in scandal monstru ca nu am dreptul sa folosesc CUI-ul asociatiei, sa fac cheltuieli fara aprobare etc.
Am zis ca e okay, sa nu-mi dea banii, eu, gandidu-ma la riscul asta. Risc mic ce-i drept, dar uite ca s-a indeplinit, :lol:

A urmat o alta sedinta in care presedintele avea nevoie de mine sa ma implic in sprijinul asociatiei.
I-am zis sa nu mai conteze pe mine.
I-a sarit tandara ca daca vreau sa ajut, s-o fac cand mi-o cere el, ca s-au descurcat atatia ani si fara mine. Pentru un rahat de robinet de 100 de lei, schimbat cand s-a ivit ocazia.
Okay, am zis, e in regula... am invatat!
Deci, cum facem?
Well, NU mai facem, se pot descurca si fara mine.

Sunt baiat bun dar cer respect. Nu ma respecti? E okay si asa, dar prost nu sunt.

#83
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,635
  • Înscris: 28.07.2008
Jumperishere, esti complet,dar complet pe langa
Ce cer parintii initiatorului si ce cotizeaza acesta NU ESTE AJUTOR!!
E altceva, e parazitism!
Simple as that, indiferent cum o dai la intors, sub ce forma si cuvinte o imbraci si deghizezi
Raspunsul corect,eficient,moral,public daca vrei, e unul singur
MARȘ!

#84
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 18.11.2021
practic tot timpul se vor ivi in viata persoane care fie sunt nesimtiti, fie sunt de cealalta a baricadei si sa merite tot ajutorul posibil.
totdeauna vor fi persoane de treaba cu care sa fim pe aceeasi lungime de unda, si se vor gasi persoane fara simtul raspunderii.

faptul ca te-ai oferit sa ajuti in situatia cu robinetul, arata ca nu esti chiar atat de negru cum vrei sa pari si stii sa echilibrezi ying yang-ul din tine. Posted image
de fapt aici e tot secretul, echilibrul. win some, lose some

@Atreides ma scuzi dar imi pare ca tu nu intelegi care e nivelul discutiei aici. am depasit subiectul 'banilor' dati parintilor. discutia a devenit ceva mai mult de atat.

#85
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,635
  • Înscris: 28.07.2008
Ok, sunt deschis, daca crezi ca am citit pe diagonala, rugamintea mea la tine e sa imi faci un rezumat al esentei pe care se pare ca am pierdut-o
Sau in exteso, ma rog

#86
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,044
  • Înscris: 20.10.2015

Vizualizare mesajjumperishere, pe 27 aprilie 2024 - 20:37, a scris:

faptul ca te-ai oferit sa ajuti in situatia cu robinetul, arata ca nu esti chiar atat de negru cum vrei sa pari

Hell no, imi place sa ajut, imi place sa vad cum oamenii se ajuta intre ei, cum ajuta mediul, animalele, la servici imi place sa-mi ajut colegii, ajut clientii...
uite am lucrat mult in sales, si, daca clientul avea nevoie de ceva care depasea sfera mea sau nu renta sa iau afacerea ii recomandam cel mai bun competitor al meu.

M-am zbatut sa scad profitul pentru a nu inchide 2 planturi

Nu-s deloc al dracu, dar cer respect.
Ai posibilitatea sa-ti bati joc de mine o singura data, a doua oara nu ai mai avea ocazia. Ar insemna sa imi calc singur in picioare respectul pe care il am pentru mine, si asta n-o fac pentru nimic.

Sa revenim la subiectul de fata... ce vad aici e bataie de joc si decizii luate prost.

Eram in Canada, n-o duceam grozav si i-am spus mamei ca o s-o sun o data la 3 saptamani, pentru ca nu-mi mai permit.
"Cum adica si eu nu te mai aud?"
"Ba da, la 3 saptamani!"
"Nu se poate!"
"Okay atunci suni tu!"
"Pai eu n-am bani!"
"Bingo, nici eu de dat pe telefoane!"

Daca EU nu am grija de mine si familia mea, nu are nimeni, indiferent cat sunt de apropiati

Vrei ordine in viata?

Faci o lista cu ce vrei sa atingi.
Muncesti si rezolvi lista
Alaturi de asta 10-15% deoparte pentru batranete
Alaturi de asta, concedii si grija medicala

Dupa ce ai toate asta AI VOIE sa faci actiuni caritabile FARA sa reduci costul medical sau banii de batranete.
Pana atunci nu ai voie sa dai din munca ta altora care-si bat joc de ei si care nu vor sa inteleaga care-s nevoile tale. E pacat de la Dumnezeu

#87
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,238
  • Înscris: 30.11.2021
Am reusit sa citesc tot mesajul.
O curiozitate? Din ce cauza le trimiti o suma asa de mare? Rate, probleme medicale?

Sunt 2 treburi diferite, este perfect normal sa iti ajuti familia cu bani, mai ales ca din cate inteleg din primul mesaj cred ca esti singurul lor copil, singura farama de ajutor.
2 Cei batrani au alta mentalitate, cred ca toti de aici stiu ca parinti lor nu au vorbit vreodata despre economisti, investit, sa se retraga mai devreme.

Tu pare ca ai oleaca probleme cu anxietatea, te tot gandesti la viitor intr-o perioada prea scurta, a trecut putin timp si tu te gandesti deja sa iti faci o familie, sa economisesti.

Ma intereseaza de ce le trimiti asa de multi bani.

#88
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,691
  • Înscris: 22.05.2011
Ca tot e pe “girls at play” :
Stop being a pussy ! Grow some balls! Adica spune-ti punctul tau de vedere tare si raspicat parintilor tai!
Nu cred ca e cazul sa rupi legatura cu ei ci doar sa schimbi macazul. Pe undeva  cred ca asta vor si ei, te preseaza spre maturizare.

#89
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,044
  • Înscris: 20.10.2015

Vizualizare mesajjakota, pe 28 aprilie 2024 - 05:28, a scris:

Nu cred ca e cazul sa rupi legatura cu ei

hell no, asta e treaba lor
Eu doar i-as anunta de decizia mea. Mai departe e up to them

#90
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,602
  • Înscris: 13.09.2022

Vizualizare mesajraducanu969, pe 26 aprilie 2024 - 07:14, a scris:

Salut

Nu inteleg, cum din 2,200 euro / luna, nu-ti ajung banii! Sincer, din ce ai spus, tind sa cred ca mai mult de victimizezi. Totusi 800 euro chirie + gazele max 100 euro + curent max 200 euro + 300 euro mancare + 500 euro ( sa zicem ca trimiti bani alor tai ), tot iti raman bani.
Sincer, problema e la tine, Nu si la parintii tai, ei, normal au nevoie si de ajutorul tau ( doar ei te-au crescut, chiar daca tatal este vitreg ).

2200 de euro in Germania nu e cine stie ce salariu, mai ales cand jumatate se duce pe chirie si utilitati. Tu te gandesti la 2200 euro in Romania, care sunt bani frumosi, dar in Germania nu sunt cine stie .
El trebuie sa se adune si sa nu mai arunce asa cu banii.
Sa iei bilet de avion de 400 de euro de persoana Ro-Germania, este o afacere extrem de proasta, si au mai ajuns si la 200 km...e clar ca nu a cautat bine, a luat la repezeala, se gaseau si la 100 de euro sigur...pare un fel de chestie psihologica, e cumva "subjugat /manipulat" emotional de parinti
Sa  nu le mai trimita nimic. Si daca l-au crescut ce? I-a obligat cineva? Trebuie sa moara acum de foame ptr ca ei sa se lafaie cu nu stiu cate masini?
Eu in locul lui as face asa:
-mutat la chirie mai ieftina, e prea scumpa raportata la salariu
-renuntat la masina  chiar, daca nu e chiar indispensabila, din cate am vazut in Germania transportul public e destul de bine pus la punct
-trimis 0 lei acasa
In 6 luni nu doar ca isi revine, dar strange si bani frumosi deoparte.

Dar e foarte important sa isi schimbe obiceiurile de cheltuiala, zice acolo ca inainte de a pleca a luat un credit de 5000 de lei ca sa repare motorul la o rabla...asa ceva nu se face. Cu asa comportamente de "consum", ajungi la sapa de lemn oricat ai castiga...e si aici o problema, trebuie sa devina mai econom, mai strangator.
E aiurea sa tina o masina si sa nu aiba ce manca...mergi pe prioritati...mancand prost iti distrugi sanatatea, e de preferat sa mergi cu metroul/autobuuzl/trenul si sa mananci decent nu? Doar nu mori daca te urci in autobuz...
IAr imprrumuturile...de evitat total, daca se poate. Vorba aia, cum iti asterni, asa dormi, si financiar si in toate...

Vizualizare mesajutopium, pe 26 aprilie 2024 - 16:15, a scris:

dar pe alt topic cere sfaturi despre achizitionarea unei masini de 20.000 de euro. Pot sa inteleg ca ar lua-o in rate, care pot fi avantajoase in Germania, dar la cum isi descrie situatia, undeva ceva ne scapa.
Nu ne scapa nimic...pur si simplu pare ca sta foarte prost la gestionarea banilor. Daca e asa, poate sa aiba si 10.000 euro salariul pe luna, tot mort de foame ar ajunge.
Trebuie sa stii unde sa te opresti cu cheltuiala.

Edited by danigoleman, 09 May 2024 - 21:33.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate