Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

Despre Laborator Defectoscopie Cabluri de Joasa si Medie Tensiune

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

Neaceasca85

Neaceasca85

You do the math

• Grup: Senior Members
Mi se pare ceva interesant. Defectoscopia. Ajuta la depistarea problemelor din subteran, dar si la cablurile aeriene cred ca releva mai usor localizarea defectelor si astfel se scurteaza timpul de interventie.

Defectoscopie empirica LEA 20 KV noaptea, se cere celor din statia 110-20 KV sa incerce o conectare a liniei rurale respective, si astfel pe camp se observa unde face flama. Power flash. Posted image

Alta ciudata, pe LEA de JT cica au un aparat in mana si le arata exact unde e problema. Ceva cu laser poate.

Dar defectoscopia reprezinta o masina, o chestie mobila, aflata la firmele de distributie energie electrica sau si la cele ce construiesc retele si bransamente, e o camioneta cu un generator de curent si unul de impulsuri de 2 KV, care la un cablu subteran provoaca niste zgomote (tum! tum! tum!) la locul defectului, unde de regula cablul face masa cu pamantul.

Exista si riscuri de ardere a cablului de JT cu aceste impulsuri. Nu mai functioneaza o faza in cablul de bransament al fratelui, disjunctorul tripolar nu da afara, dar seful firmei de energomontaj care l-a instalat in 2018 se teme de defectoscopie ca l-ar putea arde de tot, adica sa ramana si fara celelalte 2 faze. S-a ars faza cu cei mai mari consumatori, defect ciudat ce nu pare a fi din lovire cu tarnacopul.

Dar am vazut pe viu defectoscopie la un cablu JT de la un bloc vecin cu cel al biroului, ramasesera 2 scari fara curent pentru ca un gard metalic a fost batut peste un cablu subteran de JT, si astfel s-au ars sigurantele MPR din firida, eu la fostul magazin ramasesem atunci cu 1 faza functionala. Se auzea zgomotul exact unde era gardul metalic.

In alt caz cineva care statea pe o banca s-a curentat cand defectoscopia a bagat impulsul.

Nu se poate regla intensitatea incat sa nu arda cablul? Stiu ca electricienii cu niste casti si un dispozitiv pot asculta solul sa depisteze unde face tum-tum. Posted image

Astept defectoscopia sa vina la cablul fratelui. Daca e viciu de fabricatie si faza s-a topit pur si simplu, poate ca nu se va auzi nicaieri. Caz in care s-ar ramane in 2 faze definitiv.

Edited by Neaceasca85, 13 May 2024 - 12:52.

mihaiC1

mihaiC1

Senior Member

Din cate stiu eu sunt niste aparate care trimit impulsuri pe conductor ( cam ca la radar), poti masura impedanta cablului si din tabel gasesti "buba", cu un "detector de metale" sensibil ' la 50Hz.. sunt mai multe, nu moare nimeni, aparate bune sa ai. De ce crezi ca tzava de gaz ingropata are un fir electric lipit de ea ?!

Neaceasca85

Neaceasca85

You do the math

La gaze exista si protectie galvanica.

Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

User asocial

Povestea cu laserul, indicatoare optice de defect montate pe conductorii liniei aeriene, MT si IT.
https://romind.ro/ca...ntru-lea-mt-it/
Unele se reseteaza mecanic cu prajina electroizolanta dar altele se reseteaza cu un fascicul optic sau laser.
Pe timpuri aratau ca niste cutii albe iar cind era defect apara o placheta rosie in vizor.

Edited by Ion_Bumbu, 13 May 2024 - 15:48.

GaSar

GaSar

Member

• Grup: Members
Care cablu s-a "prajit?" de la bransament pana la casa?

Neaceasca85

Neaceasca85

You do the math

O faza dintr-un cablu trifazat lung de vreo 80 de metri intre contor si casa. In zona au fost lucrari (canalizare, apa, asfaltare, le-am atras atentia muncitorilor sa nu loveasca) in ultimii 2 ani dar o avariere ar fi dat afara siguranta, ori aici doar a murit o faza din cablu fara sa declanseze nimic. S-a facut punte cu alta faza, din cele 2 functionale, si faza defecta a fost deconectata si de la contor. Si se doreste o inspectie cu laboratorul de defectoscopie spre a lamuri problema, e sau nu avarie subterana.

E vorba de casa fratelui meu construita in 2017-2019. Cablul e gros, zdravan, seful firmei ce l-a instalat nu isi explica defectul asta ciudat. Poate fi si viciu de fabricatie.

Edited by Neaceasca85, 13 May 2024 - 19:00.

csi1

csi1

Senior Member

daca ai rezistenta zero intre faze , cablul nu mai trebuie "ars" . in cazul asta iti vor spune exact la cati metri e defectul cu un generator de semnal + osciloscop. nu cunosc tehnologiile recente , am lucrat 4 ani in tara in anii 90' si aveam un aparat Siemens (o remorca pe roti) care putea genera tensiuni mari pentru a putea reduce rezistenta(arderea izolatiei la locul defectului). Siemensul era dotat cu generator semnale si osciloscop. am participat la identificarea defectelor la cabluri de 6 kV lungi de 5-10 km.

la un moment dat aparatul s-a stricat si a fost adus de undeva din tara altul defect. am reusit din 2 bucati sa fac unul dupa ce am demontat si trimis la bobinaj un secundar de transformator de 10 kV daca mai tin bine minte. traful era imersat intr-o baie de ulei , stiu ca mi-a luat vreo saptamana sa-l demontez.

Edited by csi1, 19 May 2024 - 02:45.

Neaceasca85

Neaceasca85

You do the math

6 KV, medie tensiune antica, apoi 10 KV veche si 20 KV moderna.

Din cauza 6 KV, orasul Carei din Satu Mare a ramas cam jumatate din el fara tensiune de Revelion 2015, restaurantele au dat banii inapoi clientilor.

Neaceasca85

Neaceasca85

You do the math

Sper sa aiba metoda care sa nu arda ceva. Adica in cel mai rau caz sa fie viciu de fabricatie si sa ramana in 2 faze. Sa trebuiasca alt cablu pentru a 3-a faza, o casa are nevoie de 2 faze de fapt, daca nu are motor electric trifazat sau centrala pe curent.

Daca se compromite cablul de tot prin defectoscopie, e nasol, trebuie altul aparent, cablu de avarie.

Si asa in functie de cat dureaza verificarea, o sa am in vedere 2 role prelungitor pe care le avem, sa alimentez consumatorii urgenti la fratele. Frigider-congelator, astea daca ar depasi 2-4 ore dar nu cred, insa la peste 30-60 minute, fiind deja inspre iunie-vara, daca e cer senin, e nasol cu panourile de apa calda, cu antigel, daca nu le merge pompa (fratele are 2 panouri inseriate, eu am doar 1) sa raceasca antigelul din ele, este eliminat, pierdut sus prin aerisitor.

anaki

anaki

IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

• Grup: Moderators
Nu cred ca va fi nevoie de alt cablu ,dupa depistarea locului unde este defectul vor pune un manson si vor rezolva problema.

Edited by anaki, Yesterday, 10:58.

Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

User asocial

N-am vazut cablu distrus in totalitate la defectoscopie incit sa fie necesara schimbarea lui.
In cel mai rau caz daca a fost intins cu excavatorul se taie bucata afectata si se pune adaugirea si se mansoneaza.

lepetir

lepetir

Member

• Grup: Members
Locul in care este un cablu intrerupt, una sau mai multe faze, se face utilizand un generator de semnal sinusoidal in spectrul audio care este injectat in cablu si un operator cu un detector, o bobina si un amplificator/filtru, cu niste casti pe urechi, se deplaseaza de-a lungul traseului urmarind "tonul", unde acesta dispare, este zona de intrerupere. La cablurile cu defect de izolatie, fie intre faze sau manta, se injecteaza tensiune si curent in impulsuri sau continuu, pentru "arderea defectului", practic daca este un defect de izolatie cu rezistenta mare, se arde locul ca sa se faca "scurcircuit clar", apoi se masoara rezistenta de scurtcircuit si pe baza cunoasterii rezistentei ohmice pe metru specifice fiecarui tip de cablu, se calculeaza lungimea pana la locul de defect si se incep sapaturile, mansonarile, etc. Asa se proceda in tineretile mele, acum cu siguranta ca sunt metode mai noi.....

Edited by lepetir, Yesterday, 12:40.

Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

User asocial

Daca este intrerupt nu merge metoda cu Hiki, generator de ton modulat in impulsuri sa-l poti distinge, acolo merge doar defectoscopia cu ecolocatie, reflexie pe intreuperea cablului.
Cu generator modulat merge la scurt.

Edited by Ion_Bumbu, Yesterday, 12:44.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate