Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
WTF !Comunicare cu animale mo...

Convertit sistem de navigați...

Nu am sunet pe hdmi

Întrebare alunita
 Schimbare tabla acoperis

Trotineta Bolt cu reducere de 3 lei

Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC
 Poco F6/F6 Pro

Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA
 Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€
 

Atentie la site-ul FixShop.ro - posibil inselaciune

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Ioanacretulescu

Ioanacretulescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 07.03.2020
A mai comandat cineva de pe acest site?
Am facut comanda ieri. Am comandat un produs la care termenul de livrare era in 15 mai. Am comandat 2 bucati. In mailul cu comfirmarea comenzii am primit termen de livrare 15 mai. Daca dau clic pe acelasi produs acum (astazi) termenul de livrare e tot 15 mai.
Sa revin. Plata se face in avans. Am facut plata in avans cu cardul. Azi la prima ora primesc un mail cum ca nu s-a facut plata! Descarc din aplicatia bancii dovada platii. Le-o trimit pe mail. Imi raspunde ca dureaza protocolul intre banci. In fine undeva pe la ora 12 imi spun ca plata s-a facut. Le trimit un mail in care ii intreb frumos care va fi termenul de livrare. Imi raspund ca am comandat un produs care nu era pe stoc (desi si acum daca dau clic pe el imi spune ca va fi livrat pe 15 mai) si ca livrarea dureaza undeva la 16 zile lucratoare. Posibil sa fie mai mult, daca e mai mult ma instinteaza ei cu mail!

Produsul e acesta: https://www.fix-shop...-ventuza-negru/
Si acum arata ca livrarea e pe 15 mai. Le-am trimis din nou mail si le-am spus ca pe site, in mailul ce mi l-au trimis scrie ca produsul va fi livrat pe 15 mai. Cum pot spune ca nu e pe stoc si ca se livreaza in 16 zile lucratoare? Nu au mai raspuns la mail.

Telefon pe site nu au. Imi miroase a inselaciune.
A mai avut cineva probleme cu ei?

#2
serginho

serginho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 09.09.2005
cum nu au tel. pe site?

https://www.fix-shop...ni-si-conditii/

#3
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,615
  • Înscris: 06.03.2016
Cam asta patesti cand cumperi "Titularul pentru GoPro cu ventuză"

Bine macar ca iti miroase dupa ce ai platit, nu inainte. Tot site-ul e plin de greseli gramaticale, tradus cu google translate.

Edited by red46, 13 May 2024 - 17:27.


#4
serginho

serginho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 09.09.2005
ar trebui ca toti slovacii sa stie bine lb. romana?

#5
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,615
  • Înscris: 06.03.2016
Corect, merge si asa. Pozele conteaza.

#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,140
  • Înscris: 30.08.2006
Macar paguba nu e mare. Ala nu e site de vanzari. Nu vezi ca totul e tradus cu Google. Mai bine faceai comanda pe Aliexpress sau Temu.
https://www.temu.com...3385_5f1y5m1pu5
Acum te-ai prins de unde sunt pozele si de unde vine produsul.

Edited by Leo2006, 13 May 2024 - 18:05.


#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,569
  • Înscris: 01.12.2001
Ei sunt revânzători.
Își pun "capac" la orice comanda.
Vei primi în final produsul. Același de pe Temu dar cu preț mai mare.

#8
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,140
  • Înscris: 30.08.2006
Daca iti faci cont pe Sameday sunt sanse mari sa vezi acolo un awb de China asociat numarului tau de telefon. Am facut o comanda la Temu si in urmatoarele zile mi-a aparut awb-ul in aplicatia Sameday. Data viitoare elimina intermediarii.
Aliexpress ofera servicii de dropshipper.

Edited by Leo2006, 13 May 2024 - 19:23.


#9
Ioanacretulescu

Ioanacretulescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 07.03.2020

Vizualizare mesajserginho, pe 13 mai 2024 - 17:24, a scris:

Am sunat la numarul ala la ore diferite. Spune ca ai sunat in afara programului.

#10
Ioanacretulescu

Ioanacretulescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 07.03.2020

Vizualizare mesajdorin_2k, pe 13 mai 2024 - 18:29, a scris:

Ei sunt revânzători.
Își pun "capac" la orice comanda.
Vei primi în final produsul. Același de pe Temu dar cu preț mai mare.
Esti sigur ca il voi primi? Ai mai comandat de aici?

#11
Ioanacretulescu

Ioanacretulescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 07.03.2020

Vizualizare mesajLeo2006, pe 13 mai 2024 - 18:02, a scris:

Macar paguba nu e mare. Ala nu e site de vanzari. Nu vezi ca totul e tradus cu Google. Mai bine faceai comanda pe Aliexpress sau Temu.
https://www.temu.com...3385_5f1y5m1pu5
Acum te-ai prins de unde sunt pozele si de unde vine produsul.
Nu e mare paguba. Nu am comandat de pe Temu deoarece aia spuneau termen mare de livrare. Intre 5 si 11 zile lucratoare. Astia spuneau doar 2 zile! Dupa ce am platit au spus 3 saptamani!

#12
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 15.04.2017
Daca citesti bine pe site si te uiti inclusiv la restul produselor, 15.05.2024 este data la care se asteapta sa-l primeasca ei de la furnizor. Ulterior va ajunge la tine.
Nu e nicio teapa. Uite-te aici la stocul pentru restul produselor din aceeasi categorie: https://www.fix-shop...i-gopro-suport/

#13
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,140
  • Înscris: 30.08.2006
Pana la urma ai verificat pe Sameday daca ai primit pe contul tau un awb de la posta chineza ? La comenzile facute prin Temu se inregistreaza imediat si awb-ul pe numarul tau de telefon.
Fixshop nu ti-a lasat intamplator si un numar de awb?

Edited by Leo2006, 14 May 2024 - 07:37.


#14
Ioanacretulescu

Ioanacretulescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 07.03.2020
Am verificat pe sameday. Nu am nimic acolo.

#15
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 22.08.2012
Sunt firme de apartament care vand produse Temu sau Aliexpress, pentru un comision de x%. Nu e tzeapa, dar nici repede nu vin.

#16
Ioanacretulescu

Ioanacretulescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 07.03.2020
Cred 99% ca sunt excroci. Azi am primit un mail cum ca imi anuleaza comanda, si sa le trimit IBAN-ul unde sa imi depuna banii. Desi eu nu am cerut sa anulez comanda!!! Am sunat la banca si am intrebat daca exista vreun risc pentru mine daca comunic cuiva IBAN-ul meu, mi-au comunicat ca nu se poate intampla nimic rau. Nu au ce face cu IBAN-ul, totul e sa nu le comunic datele cardului. In fine am trimis IBAN-ul. Apoi am mai primit inca un mail in care imi spunea sa le dau IBAN-ul ca sa imi depuna banii. Am mai dat inca o data IBAN-ul. Acum 2 minute am primit un raspuns ca imi vor da banii in 5-7 zile lucratoare!!!

Hi,

Thank you. The payment will be refunded within 5-7 business days.

Best regards

Tamara Krajcsó
E-shop assistant

Eu cred ca le pun cruce la cei 71 de lei! Nu cred ca mai vad ceva inapoi. Dar nici nu mai comand vreodata de pe site-uri fantoma.
Nu inteleg de ce am primit 2 mailuri diferite sa le dau IBAN-ul. Cand ei puteau vedea IBAN-ul de unde s-a platit! Cred ca e o modalitate de inselaciune.

#17
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 23.09.2017

View PostIoanacretulescu, on 14 mai 2024 - 09:50, said:

si sa le trimit IBAN-ul unde sa imi depuna banii.  Am sunat la banca si am intrebat daca exista vreun risc pentru mine daca comunic cuiva IBAN-ul meu, mi-au comunicat ca nu se poate intampla nimic rau. Nu au ce face cu IBAN-ul, totul e sa nu le comunic datele cardului. In fine am trimis IBAN-ul.

Nu inteleg de ce am primit 2 mailuri diferite sa le dau IBAN-ul. Cand ei puteau vedea IBAN-ul de unde s-a platit! Cred ca e o modalitate de inselaciune.

O sa iti primesti banii cel mai probabil. Altfel nu mai cereau IBAN. Daca era sa te insele, taiau instant orice comunicare cu tine.

Oricum, cel mai ingrijorator din povestea asta este faptul ca tu nu stii cu ce se mananca un IBAN, datele cardului, o plata etc. Daca ai sunat la banca sa intrebi daca exista vreun pericol faptul ca le dai IBAN-ul.. nu te vad bine pe viitor. Parca vad un topic viitor "am vandut pe olx si mi-au trimis link ca sa imi bage banii. acum am ramas cu contul gol".

Desi ai primit de la banca asigurare ca nu au ce face cu IBAN-ul, tu tot zici ca este o modalitate de inselaciune... Voiam sa iti zic de plati prin OP... dar mai bine nu mai amintesc, ca o sa zici iar ca vrea cineva sa te insele.

Edited by alex342, 14 May 2024 - 11:19.


#18
Ioanacretulescu

Ioanacretulescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 07.03.2020
Eu cred ca nu au taiat orice comunicare cu mine pentru a ma "amagi" ca nu e inselaciune. Altfel nu pricep:
1. de ce au cerut de doua ori IBAN-ul;
2. de ce au anulat comanda fara ca eu sa cer lucrul asta;
3. de ce dureaza 5-7 zile lucratoare transferul banilor;

Cred ca logica e urmatoarea: hai sa o mai lasam pe fraiera asta cu ochii in soare 7 zile lucratoare, apoi vedem noi ce mai facem ...
Sper totusi sa ai dreptate si sa primesc banii inapoi! Na, ca ma amagesc si eu singura;

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate