Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Portretul combinatorului la tiner...

Fals/ uz de fals?

Credit pe cartele

Nu pot sa prelungesc un domeniu, ...
 Sfc scannow blocat la 99 la suta

hdd 2,5" sata 250GB unallocat...

Comparatie consum inverter vs non...

Hidrofor defect arunca apa inapoi...
 Apa la sticla din sticla

Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?

Valeriu Nicolae
 Exista vreun dezavantaj la constr...

Senzori de miscare ce nu aprind l...

Problema martori semnalizare dire...

Senzori de miscare cu lampi ce se...

Probleme echitatie amatori

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

Ioanacretulescu

Ioanacretulescu

Junior Member

• Grup: Junior Members
Anul trecut am fost la Vatra Dornei. Sus la finele cursei de telescaun era un localnic (cred) cu niste caluti. Pana atunci nu mai calarisem niciodata. Asa ca mi-am luat inima in dinti si am zis sa incerc. Domnul de acolo mi-a dat un calut mediu, l-am incalecat, am facut o plimbare cu el de vreo 20 de minute. Calul a fost tras de capastru de stapanul lui.Totul a fost super, m-am simtit minunat.
Saptamana trecuta am fost la Palma (monumentul acela in drum spre Radauti). Acolo la fel am gasit un alt domn cu cativa cai. Amintindu-mi de experienta petrecuta la Vatra Dornei am zis sa incerc din nou. Zis si facut, iau o plimbare calare. Stapanul cailor de data asta mi-a dat un cal masiv, desi am numai 58 de kilograme. Calul era mult mai mare decat cel din Dorna. Numai ca aici a fost dezastru. Daca calutul de la Dorna era foarte comod, acesta mi-a produs un discomfort ridicat. La fiecare pas se lasa masiv intr-o parte. Practic a trebuit sa stau stransa de tot pe seaua lui. Aveam senzatia ca o sa cad la fiecare pas. Desi platisem pentru 20 de minute, dupa 10 minute am zis pas! Efectiv era aiurea de tot. Calul asta se misca foarte mult stanga si dreapta. La fiecare pas. Calul era tras de capastru de stapanul lui.
Care e faza? Exista cai care stau cu spatele drept si cai care se apleaca la fiecare pas? Sau calutii mai mici sunt mai "putin" miscatori? Cum pot "combate" aceste miscari ale calului?

Edited by Ioanacretulescu, 22 May 2024 - 14:37.

exqusit_drunk

exqusit_drunk

Senior Member

• Grup: Senior Members
Cel mai probabil în al doilea caz scărițele nu au fost reglate corect și nu ți-ai putut ține echilibrul. Pentru a te bucura de o plimbare călare trebuie mai întâi să înveți să călărești.

Ioanacretulescu

Ioanacretulescu

Junior Member

Sunt la "al doilea incalecat"! Normal ca nu stiu sa calaresc, nu m-a invatat nimeni. Poate ma voi inscrie la ceva cursuri, cred ca e o alegere mai buna decat sa iau plimbari asa aiurea!

Naijax

Naijax

Guru Member

Faza e ca nu stii tu sa calaresti
Poti compara caii cu masinile
Odata ce ca ai dobandit permisul de conducere = poti conduce orice masina

Asta-i absolut tot

Bursul

Bursul

alias Petrov, zilier in DE

Ma indoiesc ca o fi ceva greu de invatat. Clar ca practica conteaza, dar pana atunci nu strica si niste cunostinte teoretice. Poate poti sa iti dai seama unde a fost problema:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jByGqv0Wt-Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mai sunt alte zeci de clipuri.

Edited by Bursul, 22 May 2024 - 14:58.

adisz

adisz

Targu Mures

Cu amendamentul ca atunci cand iti cumperi o masina de masina, de genul Maseratti, Ferrari, Porsche,etc., tre' sa mai iei (volo-musai) niste ore suplimentare Posted image

Vizualizare mesajNaijax, pe 22 mai 2024 - 14:51, a scris:

Faza e ca nu stii tu sa calaresti
Poti compara caii cu masinile
Odata ce ca ai dobandit permisul de conducere = poti conduce orice masina

Asta-i absolut tot

dragosh82

dragosh82

Member

• Grup: Members
plimbarile pe cai de tractiune la pensiuni agroturistice nu au nici o legatura cu echitatia, la fel cum nu au nici pozele cu poneiul pe plaja; cauta niste pensiuni care au instructor si ofera cursuri pentru incepatori

stefan0011

stefan0011

Active Member

• Grup: Members
La călărit nu stai ca în fotoliu, trebuie sa devii una cu calul, sa ii atenuezi balansul, sa menții echilibrul

Ioanacretulescu

Ioanacretulescu

Junior Member

Stefan iti dau dreptate. Totusi ce incercam eu sa aflu cu topicul asta. Oare sunt cai care au balans mai mic si cai care au balans mai mare? Sincer calutul de la Vatra Dornei era foarte docil, nu se balansa mai deloc. Aproape ca stateai pe el ca pe fotoliu, foarte mici miscarile stanga dreapta! In schimb asta de la Palma avea un balans ...

Dragosh82 a mai zis o chestie interesanta citez: plimbarile pe cai de tractiune la pensiuni agroturistice nu au nici o legatura cu echitatia
Oare calul de la Palma sa fi fost un cal comun de tractiune si nu de echitatie? Si de aceea sa fi avut acel balans?

exqusit_drunk

exqusit_drunk

Senior Member

Mersul cailor e ca și al oamenilor: nu sunt 2 la fel și orice cal poate fi folosit la echitație, chiar dacă unii se mișcă mai greoi pentru că ei sunt destinați muncii la munte și nu alergatului. Dacă ai învăța să călărești nu ai mai avea problema legănatului.

Edited by exqusit_drunk, 22 May 2024 - 18:32.

lex2010

lex2010

Senior Member

Trebuie sa inveti sa calaresti, inainte sa te urci pe cal.

strongsss

strongsss

Senior Member

Calaria este o abilitate pe care nu o deprinzi dupa jumatate de ora de stat pe spatele unui cal. Cele doua experiente ale tale nu iti permit nici macar sa faci comparatie.
Cu doi cai diferiti, pe terenuri diferite, saua stransa altfel, stapani cu temperament diferit, normal ca ai avut experiente diferite.

Daca vrei sa iti faci o idee, du-te de cateva ori la un club de echitatie.

Bursul

Bursul

alias Petrov, zilier in DE

Inca putin si trebuie sa se pregateasca pentru Olimpiada.
E o plimbare cu calul, nu sarituri peste obstacole. L-am dus pe al mic sa se plimbe cu calul ani de zile, eu tineam calul de capastru si-l plimbam roata. Nu e nici o mare filozofie.

Vizualizare mesajIoanacretulescu, pe 22 mai 2024 - 14:37, a scris:

Care e faza? Exista cai care stau cu spatele drept si cai care se apleaca la fiecare pas? Sau calutii mai mici sunt mai "putin" miscatori? Cum pot "combate" aceste miscari ale calului?
Cel mai probabil saua nu era stransa si scaritele nu erau reglate pentru tine. Stateai cu picioarele in scarite sau erau atarnate?

Edited by Bursul, 22 May 2024 - 21:10.

fqx

fqx

Senior Member

Cauti un club care se ocupa cu asta si te vor invata.

richi_e

richi_e

Senior Member

Calul din faza 2 mergea in buiestru  se legana stanga-dreapta mult, era imposibil sa stai corect, chiar daca erai profesionista.
Un profesionist insa ar fi stiut sa il faca sa mearga corect( in trap), dar asta daca si calul avea abilitatea asta!
Unele animale( nu doar caii) buiestreaza!
Un cal trebuie antrenat ptr calarie, dar unii oameni vor sa faca un ban in plus cu ce au in batatura! ;)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate