Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Portretul combinatorului la tiner...

Fals/ uz de fals?

Credit pe cartele

Nu pot sa prelungesc un domeniu, ...
 Sfc scannow blocat la 99 la suta

hdd 2,5" sata 250GB unallocat...

Comparatie consum inverter vs non...

Hidrofor defect arunca apa inapoi...
 Apa la sticla din sticla

Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?

Valeriu Nicolae
 Exista vreun dezavantaj la constr...

Senzori de miscare ce nu aprind l...

Problema martori semnalizare dire...

Senzori de miscare cu lampi ce se...

Instalatii sanitare

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

Livia2021

Livia2021

Member

• Grup: Members
Salutare tuturor , am citit despre recomandari dar nu am putut ajunge la o concluzie nefiind de meserie .
Vrem sa incepem instalatiile sanitare la casa.
Care ar fi cel mai safe sistem atat ca si teava pentru apa potabila cat si pentru robineti ,fitinguri si ce ar mai trebuie.
Ce anume sa i cer instalatorului?
Fara fitinguri prin pereti si fara imbinari pe sub tencuiala , zidarie, pe sub sapa cum trebuie procedat.
Cupru ?
Inca nu am putut intelege si trage o concluzie ..
Instalatorul mi a sugerat sa merg pe romstal si teava aquaterm care ar fi mai scumpa ??
O sa postez aici si lista si oferta cu materialele necesare pentru sanitare .
Multumesc anticipat !

Aceasta este lista

Sunt presat de timp si ar trebuii sa i dau ok ul omului dar nu stiu efectiv ce solutie sa aleg ca sa nu ma doara capul mai tarziu.

Si chestia ca apa trebuie ca sa fie in permanenta miscare sa nu stagneze , face sens acest lucru?

Multumesc !

Attached Files

Talibane

Talibane

Member

Fara fitinguri acoperite nu poti scapa, de nici o culoare! Daca vrei sa reduci din fitingaraie poti merge pe varianta PEX (Uponor). La PPR, la fiecare curba si ramificatie iti trebuie fiting.

Iar la stagnat apa, nu inteleg la ce faci referire, nu are nici un sens.

Livia2021

Livia2021

Member

https://forum.softpe...a-al-la-o-casa/

laffin

laffin

Senior Member

• Grup: Senior Members
teava rehau rautitan ingropata, dintr-o bucata, fara imbinari + fitingurile rehau cu manson prin alunecare. scump dar da-o-n ma-sa ca o faci o data si te tine toata viata.
iti trebuie instalator cu scula speciala pentru expandare si presare inel. eu am inchiriat-o acum cativa ani  gratuit de la distribuitorul rehau in Romania, blackseasuppliers, dupa ce am lasat garantie de vreo 1 sau 2 mii de euro.

Edited by laffin, 22 May 2024 - 07:01.

Livia2021

Livia2021

Member

Aici s a discut de circularea apei dar nu am inteles exact nici eu la ce se refera si nici nu am putut ajunge la o concluzie .
Ce varinata ar fi mai ok si ce anume sa i cer instalatorului..

Pricep greu si uit repede :)
Combinatia perfecta !

laffin, on 22 mai 2024 - 06:59, said:

teava rehau rautitan ingropata, dintr-o bucata, fara imbinari + fitingurile rehau cu inel prin presare. scump dar da-o-n ma-sa ca o faci o data si te tine toata viata.
iti trebuie instalator cu scula speciala pentru expandare si presare inel. eu am inchiriat-o acum cativa ani  gratuit de la distribuitorul rehau in Romania, blackseasuppliers, dupa ce am lasat garantie de vreo 1 sau 2 mii de euro.

Mai ok decat varianta de teava aquaterm?

laffin

laffin

Senior Member

aquaterm vad ca e PPR. eu am evitat sa pun asa ceva, mai ales in montaj  ascuns, sub sape sau in pereti. PPR-ul ala se dilata si imbinarile pot ceda cu timpul. am vazut la multi problema asta dealungul timpului.
da, varianta cu teava PEX dintr-o bucata (atentie, NU PEX-AL cum cred toti doreii instalatori cand aud PEX) si manson alunecator este superioara. dar cred ca va fi greu sa gasesti un instalator sa-ti faca lucrarea cum trebuie. mai ales daca-i cauti pe olx.

Edited by laffin, 22 May 2024 - 07:10.

SwatKat

SwatKat

Senior Member

Teava pex dintr-o bucata adica fara fitingaraie la coturi cam greu de montat pe colturi..... Pentru ca trebuie respectata o raza destul de mare si asta inseamna ca teava trebuie ingropata adanc.
Teva PPR daca e sudata corect, mai ales pe AR si ACM (adica apa rece/calda) nu va avea probleme, apa calda nu depaseste 40-50 grade deci dilatarile sunt minime

talica

talica

Member

Distribuitor apa rece si apa calda, de unde se pleaca SEPARAT catre fiecare robinet. Per total e mai scump, dar nu ai lipituri/fittinguri ascunse. Singurul fitting folosit este cel din spatele bateriei. Teava PEX , similara IPAT (pt apa calda tb verificat temop max admisa de producator). Este bine de prevazut re-circulare intre boiler si distribuitor apa calda (un releu de timp / priza cu programare , ajuta sa nu mearga continuu pompa de recirculare)

rider_x

rider_x

Member

View PostSwatKat, on 22 mai 2024 - 08:30, said:

Teava pex dintr-o bucata adica fara fitingaraie la coturi cam greu de montat pe colturi..... Pentru ca trebuie respectata o raza destul de mare si asta inseamna ca teava trebuie ingropata adanc.
Teva PPR daca e sudata corect, mai ales pe AR si ACM (adica apa rece/calda) nu va avea probleme, apa calda nu depaseste 40-50 grade deci dilatarile sunt minime

Rehau are fitinguri cot la 90 de grade daca se doreste pozare aparenta, dar deobicei se merge ingropat si curbele se fac sub sapa, nu e nevoie de coturi. Deci nu faci curbe de 90 in pereti mai ales ca dai peste stalpii casei din beton armat.

Teava de PPR sufera contractii si dilatari pe AR/ACM pentru ca aceste temperaturi fluctueaza desemenea si presiunea, lovituri de berbec, etc. Unele imbinari mai cedeaza in timp de la stres ca orice material sudat. Se mai pune in calcul si caderea de presiune data de obturarile cu material topit.

Talibane

Talibane

Member

Sincer, nici nu stiu de ce inca mai sunt dorei care lucreaza cu PEXal, ala daca nu stii sa lucrezi cu el, o sa fie un chin cu el pe parcurs.
  Eu recomand clientilor PEX (uponor)  distribuitor apa calda/rece cu fitingurile prin expandare, practic te joci cu ala. Adevarat, ar fi cel m ai scump sistem, dar nu cu mult peste fitingurile prin presare.

Livia2021

Livia2021

Member

Gata instalatia sanitara..
Cum vi se pare ?
Ar mai trebui ceva ?
Recomandari pentru hidroizolatia in bai ?
Multumesc !

Attached Files

akeem

akeem

Senior Member

Eu am dat cu Mapei Mapegum (cel gri) în zona dusului, pereti și podea (de fapt tot peretele din spate ca nu mai era mult plus vreun metru de la dus pe peretele lateral. La colturi am pus banda tot de la ei, Mapeband (tot gri).
Sunt și unele albastre (si banda si maglavais) dar nu mai știu care e diferenta fata de cele gri.
Dar după șapă.

Edited by akeem, 01 June 2024 - 09:57.

Livia2021

Livia2021

Member

Mulțumesc !  Notat.

superbec

superbec

Member

View PostLivia2021, on 01 iunie 2024 - 09:19, said:

Gata instalatia sanitara..

Cum vi se pare ?

Recomandari pentru hidroizolatia in bai ?
Multumesc !

Ai platit instalatorul?

Ia o nivela mica si verifica tevile care duc la bateriile de dus/ baie , din poze par ca sunt montate la misto.
Trebuie sa fie perfect perpendiculare pe planul peretelui , paralele intre ele si la fix 150mm mijloc/mijloc

Daca nu sunt montate absolut perfect bateriile vor sta aiurea DACA se pot monta ! mare atentie aici ca se lasa cu faianta data jos .

A izolat ce i-a fost usor sa izoleze, spune-i ca doresti protejate mai ales fitingurile .

Pana nu e prea tarziu , tot cu nivela mica ia si verifica toate tevile de scurgere sa aiba panta si unde sunt prinse  sa aiba suport sub ele , se mai lasa la instalarea sapei daca nu au suport.

Nu in ultimul rand , sa ai nivela ta ,o sola mica de buzunar face minuni si te scapa de probleme peste ani de zile.

Despre hidroizolatie se poate discuta la nesfarsit , trebuie sa alegi un sistem si sa-l folosesti , daca este instalat de unu care stie sa citeasca probabil ca va functiona suficient de bine , eu am avut succes cu membrana schlutter (scump) dar si cu alte solutii date la trafalet/pensula. Oricum in zonele umede conteaza si adezivul folosit , chiar daca nu este impermeabil trebuie sa fie rezistent la apa .

vezi ca pe suportul de wc ai o inaltime , acolo trebuie sa fie 1m de la podeaua finisata (verifica neaparat) . poti sa pui instalatorul sa-ti monteze vasul de wc temporar ca sa testezi in momentul asta de scurgeri .

Livia2021

Livia2021

Member

L am platit deja .Verific ce mi ai zis .
Posibil ca am facut si pozele aiurea.
I am spus de izolatia si pe perete mi a spus ca nu ar fi necesar fiind un traseu mic daca am inteles bine dar ca putem pune si acolo niste burete doar ca ar fi trebuit sa sparga foarte mult .
Din ce am inteles pretul a fost destul de ok..
Sau mi a zis de spuma poliuretanica care nu expandeaza .
Am mers pe ppr verde  de la aquatermn din ce am inteles este foarte ok teava.
Per total mi s a parut ca stie foarte bine ce are de facut , m am inteles destul de ok cu omul.
Am platit 2900 de lei manopera pentru instalatie sanitara pe care o vedeti iar materialele au fost mult peste.

superbec

superbec

Member

nu comentez la pret, e un job atat de usor dar in acelasi timp important incat nu pot sa las pe altcineva sa-l faca

eu unul nu folosesc ppr din principiu, riscul unui accident si costurile aferente depasesc cu mult diferenta minima de pret intre ppr si pex .

stiu , peste tot vezi ppr acum, si instalatorul se jura ca nu ...pateste nimic 1000 de ani  , dar merge pana se crapa si dupa aia sa vezi distractie .

cum spuneam protejeaza toata teava, si bucatile verticale sunt importante si supuse dilatarilor , daca il strangi cu tencuiala sau sapa  in timp ai mult mai multe sanse sa cedeze, mai ales la fitinguri.
izolatia protejeaza teava si-i lasa un spatiu sa se dilate.

Nu uita sa masori inaltimea wc-ului , daca nu stii exact inaltimea la gata intreaba arhitectul sau constructorul , 1-2 cm nu se simt , de la 5cm diferenta e problem

Brebrela

Brebrela

New Member

• Grup: Candidate Members

View Postakeem, on 01 iunie 2024 - 09:55, said:

Eu am dat cu Mapei Mapegum (cel gri) în zona dusului, pereti și podea (de fapt tot peretele din spate ca nu mai era mult plus vreun metru de la dus pe peretele lateral. La colturi am pus banda tot de la ei, Mapeband (tot gri).
Sunt și unele albastre (si banda si maglavais) dar nu mai știu care e diferenta fata de cele gri.
Dar după șapă.

Ati adaugat si aditivi pentru impermeabilizare in sapa, gen Apa de sticla sau Penetron?
Ma informez, pentru ca urmeaza sa fac instalatia sanitara la o casa la rosu.

https://cdn.leroymer...10216081206.jpg
https://www.penetron...ia.eu/penetron/

Livia2021

Livia2021

Member

A bagat presiune 7 bari in instalatie nu s a modificat deloc .
Cam acum 3..4 zile tot la fel este m am uitat pe manometru .
Am pus si o poza.
M a intrebat daca vreau sa bage apa dar nu stiu daca o sa punem centrala pana in iarna.
Nu avem inca fosa sau canalizare nu pot face proba cu vasul de wc..
Iar o alta dilema mare este daca sa mergem pe pompa de caldura sau centrala pe gaz.
Cu pompa de caldura ar fi foarte ok din ce am inteles.
Cu toate ca am platit sa ne racordam  si la gaze.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate