Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ICSee din sursa sigura sau echiva...

Acumulator 3.7v

Andaluzia sau Tara Bascilor

Alternativa la Ruse din Bucuresti...
 Pragurile minime de raportare pen...

Anevrism de aorta ascendenta

Dovada adresei de resedinta

Tulsa King (2022 - )
 Tv box android fara "servicii...

Factura platita la Supercom si ne...

Nu mai primesc sms pentru locker ...

Apeluri efectuate dar nu apar in ...
 Apa de puț in Berceni-Ilfov

Recomandare alegere - R7 7800X3D/...

OCEANIA NATIONS CUP 2024

Recomandare router portabil wifi

Atentie la site-ul FixShop.ro - posibil inselaciune

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

alex342

alex342

Senior Member

• Grup: Senior Members

View PostIoanacretulescu, on 14 mai 2024 - 12:37, said:

1. de ce au cerut de doua ori IBAN-ul;
2. de ce au anulat comanda fara ca eu sa cer lucrul asta;
3. de ce dureaza 5-7 zile lucratoare transferul banilor;

1. Au trimis eronat de doua ori mesajul. Mare branza. Cauze multiple.
2. Asa cum au spus si colegii, ei doar intermediaza, nu au produsele pe stoc. Comanda si ei de pe temu/aliexpress etc si apoi ti-l trimit tie cu adaos substantial. Daca au vazut ca le-ai scris de termenul de livrare prea lung, ti-au anulat comanda. Sau poate nu au mai gasit produsul respectiv. Naiba stie.
3. Cine stie din ce banca fac transferul. Oricum, asta este un raspuns standard. Si la emag/altex etc scrie ca returnarea banilor (in caz de retur) se face in 2-3-4 etc zile insa in majoritatea cazurilor se intampla in aceeasi zi.

Eu nu stiu ce va place sa comandati de pe siteuri obscure. Ca sa nu mai spun de preturi umflate. De ce nu comandati de pe temu/aliexpress etc. Pe temu cel putin produsele vin in maxim 2 saptamani. Mie mi-a ajuns un colet in 7 zile. A 4'a zi de la comanda coletul era deja in Romania. Si venea din china. A durat  inca 4 zile pana a procesat fancourier.
Aveti net, aveti forum aici sa va informati de temu/aliexpress etc pai ce va impiedica sa va informati si sa comandati?

edit: sau daca nu vrei sa astepti atat, comanda de pe emag (selleri). Desigur ca sunt aceeasi bisnitari, insa macar ai siguranta ca daca este ceva iti primesti banii 1000%. Daca ai genius, transportul este gratuit la easybox. Daca nu iti place, ai retur gratuit la easybox

https://www.emag.ro/...t-priceasc/p2/c

Edited by alex342, 14 May 2024 - 14:05.

red46

red46

Senior Member

View Postalex342, on 14 mai 2024 - 13:51, said:

Eu nu stiu ce va place sa comandati de pe siteuri obscure. Ca sa nu mai spun de preturi umflate.
Site-urile astea apar pe compari.ro. Proprietarii fac cateva zeci de review-uri false, lumea pune botul. Daca listezi dupa pret crescator, ei apar primii.

Edited by red46, 14 May 2024 - 15:33.

Leo2006

Leo2006

Guru Member

Maine imi soseste prima mea comanda de pe Temu. Astepti 20 de zile dar ajunge in termenul promis. Cel mai mult dureaza plimbarea coletului prin Europa pana ajunge la curierul local. A fost o comanda de test cu cateva chestii care la noi costa dublu.

Edited by Leo2006, 14 May 2024 - 19:57.

Ioanacretulescu

Ioanacretulescu

Junior Member

• Grup: Junior Members
Se mai indoieste cineva de faptul ca e teapa? Astazi la ora 11-42 acceasi Tamara a mai trimis o data acelasi mail:

Hi,

Thank you. The payment will be refunded within 5-7 business days.

Best regards

Tamara Krajcsó
E-shop assistant

Desi si ieri la ora 10-39 a scris acelasi lucru! Probabil ca sa mai intinda teapa. Au mai "castigat" o zi, sunt 5-7 zile lucratoare de azi! E clar, pun cruce la cei 71 de lei!
O fi Tamara lui Nastase?!?!?Posted Image

alex342

alex342

Senior Member

Ioanacretulescu, on 15 mai 2024 - 10:50, said:

Se mai indoieste cineva de faptul ca e teapa?

Asa, si? Ce mai vrei de la noi?

Ai doua posibilitati, iti iei adio de la bani sau mergi la politie/anpc (slabe sanse deoarece compania nu este din ro). Du-te la banca si fa chargeback daca ai platit cu card de credit.

Asta sa iti fie invatatura de minte, alta data sa casti ochii de la ce firme comanzi.

Edited by alex342, 15 May 2024 - 18:44.

Ioanacretulescu

Ioanacretulescu

Junior Member

Vizualizare mesajalex342, pe 15 mai 2024 - 18:41, a scris:

Asa, si? Ce mai vrei de la noi?

Ai doua posibilitati, iti iei adio de la bani sau mergi la politie/anpc (slabe sanse deoarece compania nu este din ro). Du-te la banca si fa chargeback daca ai platit cu card de credit.

Asta sa iti fie invatatura de minte, alta data sa casti ochii de la ce firme comanzi.
Nu vreau absolut nimic. Nu cred ca pot face ceva cu politia, sunt din afara tarii. Ce voiam sa spun e ca nu mai cred ca voi vedea banii. Cum credeau unii useri de pe aici. Mi-am luat adio de la ei. Am sunat si la banca, nu se mai poate face nimic, deoarece banii au intrat in contul vanzatorului de luni! Cu faza cu cascatul ochilor sunt de acord. Greseala imi apartine in totalitate!

nei-k

nei-k

Senior Member

Doamne! Ce hal de bipezi sălășuiesc printre noi!?

Duduie, tu știi cum funcționează lumea noastră?! Lumea reală, nu din jocuri, filme, FB sau TikToK!

Ai comandat un produs cu un stoc incert, fără să întrebi înainte vânzătorul când livrează, sau dacă există pe stoc fizic la ei. Ai crezut ce ai vrut din informația prezentată pe acel site (sunt milioane de site-uri care se bazează pe neatenția cumpărătorului: informația e prezentată astfel încât cumpărătorul să vadă doar partea pe care o acceptă el. Gen "IN STOC furnizor", iar cumpărătorul nu mai vede că e la furnizor, nicidecum la vanzator) Ești disperată să primești produsul ACUM. Te panichezi și vrei ramburs ACUM. Magazinul nu vrea să aibă de-a face cu disperate și iti solicită datele contului pentru a rambursa banii. Panica îți întunecă judecata și nu ești capabilă să înțelegi că dacă cineva are IBAN-ul tău nu îți fură banii. Nu are cum. Maxim îți virează bani. Sunt sute de mii de conturi și IBAN afișate pe siteuri, ale firmelor sau institutiilor - nu știu să se fi furat bani din contul acestor firme sau instituții, doar pentru ca au datele bancare făcute public.
In cazul in care le-ai transmis IBAN așteaptă maxim o săptămână și vei primii banii. Firmele mari nu fac plati zilnic. Au 1 sau 2 zile pe  săptămână în care fac plățile. Asta e motivul pentru care trebuie să aștepți. Fiind plată internațională mai durează 1-2 zile din momentul viramentului până vei vedea banii in cont.

Edited by nei-k, 16 May 2024 - 05:49.

vimann

vimann

Feed on Tragedy

In coltul dreapta-sus scrie Posted Image

Servicii clineți

Ioanacretulescu

Ioanacretulescu

Junior Member

Vizualizare mesajnei-k, pe 16 mai 2024 - 05:44, a scris:

Doamne! Ce hal de bipezi sălășuiesc printre noi!?

Duduie, tu știi cum funcționează lumea noastră?! Lumea reală, nu din jocuri, filme, FB sau TikToK!

Ai comandat un produs cu un stoc incert, fără să întrebi înainte vânzătorul când livrează, sau dacă există pe stoc fizic la ei. Ai crezut ce ai vrut din informația prezentată pe acel site (sunt milioane de site-uri care se bazează pe neatenția cumpărătorului: informația e prezentată astfel încât cumpărătorul să vadă doar partea pe care o acceptă el. Gen "IN STOC furnizor", iar cumpărătorul nu mai vede că e la furnizor, nicidecum la vanzator) Ești disperată să primești produsul ACUM. Te panichezi și vrei ramburs ACUM. Magazinul nu vrea să aibă de-a face cu disperate și iti solicită datele contului pentru a rambursa banii. Panica îți întunecă judecata și nu ești capabilă să înțelegi că dacă cineva are IBAN-ul tău nu îți fură banii. Nu are cum. Maxim îți virează bani. Sunt sute de mii de conturi și IBAN afișate pe siteuri, ale firmelor sau institutiilor - nu știu să se fi furat bani din contul acestor firme sau instituții, doar pentru ca au datele bancare făcute public.
In cazul in care le-ai transmis IBAN așteaptă maxim o săptămână și vei primii banii. Firmele mari nu fac plati zilnic. Au 1 sau 2 zile pe  săptămână în care fac plățile. Asta e motivul pentru care trebuie să aștepți. Fiind plată internațională mai durează 1-2 zile din momentul viramentului până vei vedea banii in cont.
Tinere nu sunt duduie pentru nimeni. Cu atat mai putin pentru tine! OK? As vrea ca un moderator sa ia masuri!

Ioanacretulescu

Ioanacretulescu

Junior Member

O veste minunata. Chiar azi mi-a fluierat telefonul. Fac o paranteza. Am instalata aplicatia bancara pe telefon. Am setat la ea un sunet special, ca sa stiu clar cand s-a facut o operatie pe contul meu. Adica telefonul meu are o alarma diferita la o operatiune bancara, fata de alarma cand primesc mail sau sms etc. Ca sa stiu sigur cand se fac operatiuni in contul meu. Deci azi aud sunetul specific. De fiecare data cand aud acest sunet deschid aplicatia. Iar azi cand am deschis-o ... surpriza. 71 de lei virati in cont, de la IFIX SRO. Deci nu a fost inselaciune, mi-am recuperat banii.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate