Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Valoare vanzare laptop

Inlocuire hdd cu ssd la NVR

Multe fisiere apar ca protejate c...

Serie noua - Profetii biblice cu....
 Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 

Recomandare ipad

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 21.11.2005
Va salut stimati colegi,

Caut sa iau un iPad pentru copil, se va folosi in principal pentru joculete gen minecraft/roblox/youtube. Momentan foloseste o tableta android care merge destul de rau fiind de cateva generatii. Din cate am vazut pe dispozitivele apple performanta nu ar fi o problema.

Ma gandeam sa iau un iPad 9th gen la 10" de pe olx care e undeva pe la 1000 lei. Am optiune mai buna in banii astia?
Multumesc.

#2
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,871
  • Înscris: 16.03.2007
e bun. daca esti sigur de ce cumperi pe olx, go for it. daca nu o gasesti noua la 1600 https://www.vexio.ro...ifi-gri-inchis/

#3
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,667
  • Înscris: 06.08.2015
cumpara de pe flip ipad 6 , merge cam orice din ce ai spus.ramai cu bani in buzunar. plus ca are si update de ios

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,869
  • Înscris: 15.06.2004

Citat

Din cate am vazut pe dispozitivele apple performanta nu ar fi o problema.
Performanta nu e o problema, dar ia in calcul ca este un ecosistem inchis.
Performanta nu e o problema nici la tabletele cu android - dar alea de marca in principiu, Nu stiu ce ai acum...

#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,284
  • Înscris: 30.08.2006
https://www.antutu.c...anking/ios1.htm

#6
keton

keton

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 14.05.2024
Recomand sa te uiti la un Xiaomi Pad 6. Nou e undeva pe la 280 de euro.

#7
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 21.11.2005
Multumesc pentru recomandari. Ipad 6 e totusi cam vechi. Acum are ceva tableta Samsung insa nu mai tin minte modelul.
Stiu ca e un ecosistem inchis, dar incep usor migrarea tutoror device-urilor in ecosistemul apple. Nu ca am fost eu mare fan, insa dupa multi ani de android, zau ca nu prea am ce sa ii reprosez iphone-ului. It just works. Media streamer mai bun ca apple tv mai greu de gasit, ceas mai de incredere ca apple watch nu stiu daca este pe android...

Problema la apple e ca au o gramda de modele de ipad si e usor sa te pierzi printre atatea generatii... 9le mi-a sarit in ochi prin prisma pretului.

Edited by alinescoo, 23 May 2024 - 13:27.


#8
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,871
  • Înscris: 16.03.2007
si eu la fel, am revenit la ecosistemul apple, alta viata dupa ani de zile de jeg android.

foloseste comparatorul lor, e simplu de vazut diferentele intre modele:

https://www.apple.co...,ipad-air-11-m2

smecherie sunt alea noi cu procesor m2/m4, dar nu-i bai ca o iei pentru copil.

Edited by laffin, 23 May 2024 - 14:00.


#9
adip62

adip62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 30.03.2024
Am ipad gen. 9 (10,2" display), 2021, 64 GB. Asta este denumirea corecta...
Il am de 2 ani. Dureaza pana te obisnuiesti, daca nu ai avut un iplhone. Dureaza pana cand inveti sa lucrezi cu "files" si (cu adaptoare tata lightning-mama usb3) cu memorii externe - nu are niciun rost sa platesti in plus pentru memorie.
Anul asta i-am cumparat o carcasa cu tastatura de la Geniocase (706 lei) si acum arata si pot sa-l folosesc aproape ca pe-un mac (ma rog sunt diferente intre ipadOS si macOS, dar odata invatate te descurci onorabil).
Cu toate ca eu personal sunt foarte multumit de tableta, iti recomand totusi una mai noua cu port usb C si nu lightning. In ceea ce priveste tabletele cu android... hai sa fim seriosi!

Post edit.
Nu are niciun rost sa cumperi ceva sh la 1000 lei de pe olx sau 1400 lei pe flip.ro, cat poti lua acelasi lucru, nou, cu 15-1600 lei. Ai rabdare, cauta si fi pe faza. Poate il gasesti si mai ieftin.

https://tablet-pc.co...4gb-p708479079/

#10
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 21.11.2005
Observ ca sunt unele anunturi unde au facut bypass pana la resetare la MDM si vreau sa evit astfel de produse. Din cate vad ar trebui ca in Settings > General > VPN & Device Management. sa nu fie nici un MDM profile, corect? Sau e si alta metoda de verificare dupa serial number de ex?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate