Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Grupul de firme Paysera Bulgaria ...

Upgrade Ryzen 9 5900X -> Ryze...

Priza aplicata cu intrerupator cu...

Tor cu IP de UK
 Sugestii road trip Moldova + Mara...

Recomandare apartament 3 camere

Casa in constructie la tara, ce s...

Procesor cu pini indoiti, vandut ...
 Examene competența lingvisti...

Probleme vw golf 7

laptop acer nu merge tastatura

De ce ca Freelancer caștigi ...
 La mulți ani @hvz!

La mulți ani @cotzi!

Probleme testosteron scazut

Capac culbutori fisurat
 

Joc de carti open-source - colaborare doritori, cu premiu

- - - - -
  • Please log in to reply
175 replies to this topic

#73
repp4radu

repp4radu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 14.01.2010
Privat ca sa poata fi controlata mai bine intrarea noilor membri si sa nu avem parte de spam sau chestii asemanatoare.

Va invit acum Posted Image

LE Am trimis invitatii celor de pe GitHub si am facut grupul sa fie vizibil la cautari dar sa fie nevoie de aprobare pentru intrarea in grup.

Edited by repp4radu, 27 December 2013 - 20:53.


#74
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postrepp4radu, on 27 decembrie 2013 - 20:50, said:

Privat ca sa poata fi controlata mai bine intrarea noilor membri si sa nu avem parte de spam sau chestii asemanatoare.

Va invit acum Posted Image

LE Am trimis invitatii celor de pe GitHub si am facut grupul sa fie vizibil la cautari dar sa fie nevoie de aprobare pentru intrarea in grup.
Când introduci astfel de schimbări în modul de operare, trebuie să şi documentezi ceea ce ai introdus în locul potrivit - aici: docs/hacking.md.

Aşadar fork la proiect, modifică documentul, commit, push şi apoi pull request.

Altfel ce ai făcut e de ca şi cum nici n-ar fi.

View PostGady_paul, on 27 decembrie 2013 - 17:54, said:

Done that. Ar fi util daca as crea un document cu structurile de date pe care le-am insirat intr-un post mai devreme?
Eu m-aş concentra pe documentaţie deocamdată, nu pe cod. Voi nici măcar nu aveţi o echipă fixă.

Nu ştiu de ce vă grăbiţi cu codul, codul e fix pix. Nici n-aţi documentat features, nu aţi planificat împărţirea pe milestones, nimic, şi săriţi direct la cod :nonobad:

#75
repp4radu

repp4radu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 14.01.2010
@OriginalCopy Inca nu stiu sa fac asta. Momentan parcurg pas cu pas tutorial-ul care mi l-ai dat pe celalalt topic. :)

Promit sa dau un pull request cu chestia aia azi :)

#76
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008

View PostOriginalCopy, on 27 decembrie 2013 - 21:22, said:

Nu ştiu de ce vă grăbiţi cu codul, codul e fix pix. Nici n-aţi documentat features, nu aţi planificat împărţirea pe milestones, nimic, şi săriţi direct la cod Posted Image

Nu e cod, e tot parte a documentatiei :D. Ai dreptate, dar atunci sa stabilim ce trebuie facut. Mai devreme se intreba de functii si structuri de date, acum nu se mai intreaba.

#77
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostGady_paul, on 27 decembrie 2013 - 21:28, said:


Nu e cod, e tot parte a documentatiei Posted Image. Ai dreptate, dar atunci sa stabilim ce trebuie facut. Mai devreme se intreba de functii si structuri de date, acum nu se mai intreaba.
Aveţi liste de lucruri care trebuiesc făcute în docs/*.md, trebuie să completaţi acele documente.

Momentan sunt doar nişte indicaţii şi muuulte spaţii libere.

Primul pas natural este să stabiliţi canalele de comunicare (read: să le documentaţi). Evident forumul pică din discuţie, din moment ce nu toţi ştiţi română. Celălalt coleg al vostru este şi într-un alt fus orar, la celălalt capăt al planetei, deci... trebuie să vă gândiţi serios la organizare, în detaliu.

Veţi folosi apoi acele canale de comunicare pentru a stabili apoi, prin ele, "ce trebuie făcut". "Aici pe forum" nu este o soluţie viabilă, pentru că va trebui să depuneţi apoi efort dublu în traducere şi mutarea informaţiilor postate aici, dincolo.

View Postrepp4radu, on 27 decembrie 2013 - 21:26, said:

@OriginalCopy Inca nu stiu sa fac asta. Momentan parcurg pas cu pas tutorial-ul care mi l-ai dat pe celalalt topic. Posted Image

Promit sa dau un pull request cu chestia aia azi Posted Image

Să nu uiţi să şi citeşti feedback-ul pe care-l primeşti la pull requests şi să le masezi până când totul e bun de merge-uit în danij/master.

#78
repp4radu

repp4radu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 14.01.2010
Ce e un mailing list mai exact?

#79
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postrepp4radu, on 27 decembrie 2013 - 22:53, said:

Ce e un mailing list mai exact?
O adresă de e-mail la care oricine se poate abona, şi când cineva trimite un e-mail la acea adresă, "ea distribuie" mesajul tuturor abonaţilor.

Un fel de forum, dar cu toate avantajele e-mail-urilor, şi fără dezavantajele forumurilor.

Toate proiectele care implică comunicare au cel puţin un ML.

Poţi crea unul aici, de exemplu: https://groups.googl...orum/#!overview

#80
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Cand trimiti un mail unui mailing list apare la toti cei care sunt inscrisi in mailing list-ul respectiv. E ca si cum ai trimite mailul la toti odata.
In general, grupurile google au un mailing list (e cunoscut si ca mailul grupului). De obicei e ceva de genul [email protected], numai ca in cazul nostru nu prea merge asa, deci tu trebuie sa te joci prin setari si sa ne spui care e.

#81
repp4radu

repp4radu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 14.01.2010
Am adaugat mailing list-ul pe GitHub.

#82
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Uite ce face lipsa de comunicare Posted Image. Am crezut ca ai plecat si am facut si eu am facut un mailing list. Si un canal IRC :).

Am vazut ca si eu si repp4radu avem cate un pull request care nu a fost integrat, si se pare ca altul nu mai pot face. Ce se intampla in acest caz?

Edited by Gady_paul, 28 December 2013 - 02:13.


#83
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostGady_paul, on 28 decembrie 2013 - 01:53, said:

Uite ce face lipsa de comunicare Posted Image. Am crezut ca ai plecat si am facut si eu am facut un mailing list. Si un canal IRC Posted Image.

Am vazut ca si eu si repp4radu avem cate un pull request care nu a fost integrat, si se pare ca altul nu mai pot face. Ce se intampla in acest caz?
Ca să fiu sarcastic, se întâmplă ce aţi documentat în procesul de dezvoltare :D

Cauza e probabil că nu aţi căzut de acord să folosiţi "feature branches".

Sunt curios cum veţi rezolva problema. Sper că v-aţi învăţat lecţia de data asta :P

#84
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,273
  • Înscris: 24.02.2007
Zilele astea sunt plecat si voi intra mai rar.

In legatura cu testarea, in cazul acestui proiect mi se pare mai realista testarea dupa codare.
Va las sa descoperiti ce este un unit test si ce tool-uri exista pentru testarea codului C.

#85
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008

View PostOriginalCopy, on 28 decembrie 2013 - 09:20, said:

Sunt curios cum veţi rezolva problema. Sper că v-aţi învăţat lecţia de data asta Posted Image

Nu am prevazut chestia asta Posted Image. Oricum, am semi-rezolvat problema (intrucat nu pot sterge acel pull request o sa ramana ceva mizerie). Nu mai faceti modificari pana nu cititi ce am scris in hacking.md ca patiti ca mine Posted Image
Astept feedback.

P.S. Din greseala am resetat head-ul pe commit-ul gresit si am pierdut data_structures.md. Planul era sa il fac iara, si sa ramana acel pull request. Acu, vad ca pull request-ul e closed. Ce se intampla acum? Cand e cazul fac data_strucures si fac alt pull request?

Edited by Gady_paul, 28 December 2013 - 13:03.


#86
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Nu ma mai lasa sa editez.

Am vazut ca a fost facut merge cu ml-ul facut de mine, asa ca am trimis o invitatie coordonatorilor si autorilor declarati in acest moment. De acum, cine mai vrea sa inscrie trebuie sa faca o cerere.

In alta ordine de idei, pull request ar trebui facut pe un numar mic de modificari (1-2 commit-uri) sau pe bucati mai mari (10+ commit-uri)?

Edited by Gady_paul, 28 December 2013 - 13:24.


#87
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,555
  • Înscris: 10.08.2005

View PostGady_paul, on 28 decembrie 2013 - 13:21, said:

Am vazut ca a fost facut merge cu ml-ul facut de mine, asa ca am trimis o invitatie coordonatorilor si autorilor declarati in acest moment. De acum, cine mai vrea sa inscrie trebuie sa faca o cerere.
Ai citit ce a scris Flavius?

#88
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Ce a scris ce/unde? De citit am citit si stiu ca am luat-o cam pe dinainte, numai ca am considerat ca trebuie sa faca cineva ceva sa putem comunica si sa luam deciziile.

#89
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,555
  • Înscris: 10.08.2005
https://github.com/d...eGame/issues/12
https://github.com/d...uceGame/pull/14

Edited by MarianG, 28 December 2013 - 14:22.


#90
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Ultimele 2 commenturi din al doilea link nu le-am vazut.
Eu personal sunt in ceata rau de tot. Avem 2 ML-uri, din care ar trebui sa hotaram unul si sa luam deciziile cu totii. Deci, incotro?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate