Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sifon pe circuitul frigorific.

Cel mai adormit Hard Disk.

Salariu minim european in Romania

verificare specificatii lapgop Asus
 Problema cu o camera Panasonic MD...

Probleme cu reddit

Problema sunet boxa noua

Despre proiectarea drumurilor urb...
 Final Cut Camera

Z6III vs Z8

Foloseste careva CFD-uri si sa ai...

Un calculator ieftin ?!
 macbook pro 16 VS AMD Laptop

Sistem ON-GRID fara curent din re...

rectin Romania - site uri fake

Recomandare telefon

Solutii pentru backup date personale

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

Sonic3R

Sonic3R

Member

• Grup: Members
Salut,

Vreau sa strang toate datele de pe cloud si alte hdd-uri (insumate 15 TB de poze, filmari RAW) pe ceva care sa reziste in timp. M-am gandit asa:

1. HDD-uri de mare capacitate
- avantaje: pret mic, poti sa pui la TV daca vrei candva sa revezi / poti sa mai adaugi datele pana umpli spatiul
- dezavantaje: fiind magnetic, ala se poate duce in timp si sanse sa pierzi datele / sensibil la transport si la socuri mecanice

2. Tape drive, o noua gaselnita, de care am auzit acum de el. Sunt masinarii care scriu pe benzi magnetice cantitati mari de date
- avantaje: casete de capacitati mari la preturi decente la nivel de HDD / rezista in timp
- dezavantaje: la fel, fiind banda magnetica, poate fi supus la pierderi date / masinaria care scrie (tape drive) costa o caruta de bani / trebuie un anumit model de caseta care acel drive poate scrie / nu stiu daca mai poti face rewrite dupa ce deja a fost scris

3. Discuri bluray M-Disc
- avantaje: am tot citit ca sunt super durabile, rezistente, si jura ca tine pana la 100 ani / iti trebuie doar BD writer
- dezavantaje: BD Writer trebuie sa fie cu inscriptia M-Disc / preturi discuri bd sunt ceva piperate mai ales cele >= 50GB / iti trebuie device sa citeasca discurile daca vrei sa le re-vezi peste ani la TV/laptop/PC

Voi ce solutii folositi daca ati fost/sunteti in situatia mea ?

nei-k

nei-k

Senior Member

• Grup: Senior Members
2-3 soluții diferite de stocare și backup incremental, din care 1 să fie în afara locației.

vezi aici un exemplu de backup in afara locației, cu calcul de costuri și comparație vs o soluție de backup în cloud

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/W_l82GF00UY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

jm2010

jm2010

Senior Member

Eu in reteaua de acasa am un synology cu hdd-uri in raid (si hot swap) pe care tin datele personale si de firma, pozele ca backup, git-ul private, etc. Imi pare cea mai buna solutie pentru acasa si sa nu ai datele undeva in cloud.

Edited by jm2010, 30 May 2024 - 08:14.

nei-k

nei-k

Senior Member

RAID is not backup.

jm2010

jm2010

Senior Member

Vizualizare mesajnei-k, pe 30 mai 2024 - 08:14, a scris:

RAID is not backup.
Nu pricepi. Le am in raid pentru data mirroring. Sa nu confundam backup si raid.

Edited by jm2010, 30 May 2024 - 08:15.

sorin147

sorin147

Senior Member

Proiectele de care am nevoie sunt in Dropbox (acasa, laptop si serverele lor), ajuta si la sincronizare dar si la backup. Din cand in cand mai fac o arhiva la tot folderul si, daca e ceva ce nu am mai folosit de mult si nu mai are utilitate, il sterg.
Poze sau inregistrari, sunt pe fiecare dispozitiv care le-a facut, mai raman in memoria telefoanelor vechi si prin diverse arhive/exporturi pe HDD vechi. Daca le mai gasesc vreodata, bine, ma bucur de ele, daca nu, oricum am uitat ce era acolo.

Valy_User

Valy_User

Senior Member

HDD. Ține o viață, chiar și mai bine.

radunic

radunic

Senior Member

View PostSonic3R, on 30 mai 2024 - 07:50, said:

1. HDD-uri de mare capacitate
2. Tape drive, o noua gaselnita, de care am auzit acum de el. Sunt masinarii care scriu pe benzi magnetice cantitati mari de date
3. Discuri bluray M-Disc
Voi ce solutii folositi daca ati fost/sunteti in situatia mea ?
HDD. Cînd se umplu le schimb cu unele de capacitate mai mare. Am HDD-uri vechi de mai mult de 20 ani care funcționează fără probleme deci problema demagnetizării e și nu e o problemă .
Bandă magnetică... e bună dacă ai cantități industriale de date. Dar costă.
Discurile optice mi se par cele mai fragile - nu le place lumina, nu le place căldura și sînt cele mai susceptibile de uzură morală.

View Postnei-k, on 30 mai 2024 - 08:14, said:

RAID is not backup.
Singur, nu. Împreună cu celelalte două back-up-uri regulamentare, este.

Valy_User

Valy_User

Senior Member

Raid 1 e un fel de backup, dacă ți se duce o unitate, pe cealaltă ai o copie.

Sonic3R

Sonic3R

Member

View Postradunic, on 30 mai 2024 - 08:43, said:

HDD. Cînd se umplu le schimb cu unele de capacitate mai mare. Am HDD-uri vechi de mai mult de 20 ani care funcționează fără probleme deci problema demagnetizării e și nu e o problemă .

Calitatea HDD-urilor de atunci nu e ca acum. In ziua de azi, e o adevarata loterie. Am renuntat sa dau comanda online la hdd cand mi-au adus prin curierat de 4 ori acelasi model si cu acelasi defect.

Edited by Sonic3R, 30 May 2024 - 08:51.

gushpi

gushpi

cârcotaș

1. în cloud, la mai mulți furnizori - n-or muri toți odat' Posted Image
2. pe computerul de acas' ȘI pe cel de la muncă
3. pe un HDD cu alimentare separată
4. pe un HDD cu alimentare pe USB

...dar io n-am așa multă info, doar câțiva zeci de giga de poze și clipuri video (asta fiind inutile, că nu se mai uită nimeni la ele Posted Image

computerele (ambele) rulează pe screen saver pozele din folderul dedicat, așa că stau mereu la curent cu ... amintirile!
(pozele sunt marcate cu locul și data efectuării)

Attached Files

Edited by gushpi, 30 May 2024 - 09:39.

Neaceasca85

Neaceasca85

Jos Ursula!

HDD extern the best.

La birou pentru bazele de date ne-am bazat pe NAS o vreme. E din 2020, cu 2 HDD-uri, merge perfect si fara UPS, dar fiind legat la net, a fost atacat prin Q Locker noaptea in 2021. Ransomware.

Eu aveam o copie si in PC, colegele au pierdut cate ceva.

Am revenit la HDD extern, NAS-ul il folosim doar la share files intre noi.

Cand ne aducem aminte sau avem timp, facem copii din PC pe HDD, pe rand, e un HDD de 2 TB ce necesita alimentare separata, nu merge doar pe USB 5 V.

adip62

adip62

Member

Initiatorule, faci o greseala si o sti si tu foarte bine.
Am facut-o si eu, mi-a trecut. Aveam un folder cu foldere care cuprindeau toate pozele raw facute de mine vreodata. Aranjate pe zile, luni, ani, obiective etc. Nici nu mai stiu cat avea. Inainte aveam setata camera sa faca raw si jpeg ca daca se buleste cardul... Apoi luam poza cu poza din cele raw si le prelucram jucandu-ma si la sfarsit le comparam cu jpeg-urile camerei... Joaca de om matur :).
Si le-am tot strans acolo ca daca vreodata vreau sa reintru in ele..
Intre timp m-am boierit si nu mai fac raw, ci numai jpeg, ca imi este mai simplu. Plus ca telefonul este mai la indemana... Doar daca este ceva cu totul deosebit, repede schimb setarile camerei pentru raw. Dar, pana acum nu a fost niciodata!
Asa ca-ti spun ceva cu certitudine: nu te vei mai atinge de pozele raw facute cu ani in urma. Garantat! Sterge-le, o sa vezi cat de putini terra iti raman.

eiffel

eiffel

BusyWorm

• Grup: Moderators
Deci inca un subiect pe tema backup - sunt vreo 400 la o simplacautare dupa titlu pe forum...

Am selectat cateva:
https://forum.softpe...age__hl__backup
https://forum.softpe...ge__hl__ backup

Citat

2. Tape drive, o noua gaselnita, de care am auzit acum de el.
Hmmm... eu nici nu stiam ca mai exista asa ceva, atat e de veche solutia...

nei-k

nei-k

Senior Member

Aproape la fel de veche precum cartele perforate

sorin147

sorin147

Senior Member

Inca se folosesc benzile pentru backup si nu e in plan sa se elimine (nu acasa, evident :) ).

dani.user

dani.user

Guru Member

Ceva de genul pentru o arhiva suplimentara, sa stiu ca exista undeva in caz ca pierd alte surse

S3 Glacier Deep Archive *** - For long-term data archiving that is accessed once or twice in a year and can be restored within 12 hours

~$1 / TB / luna

lex2010

lex2010

Senior Member

Vreau sa iau 2 HDD-uri externe de 2 TB, pt backup, ce imi recomandati?

Datele sunt stocate pe PC, cele 2 HDD-uri externe fiind backupul, deci as avea informatia stocata in 3 locuri diferite.
Ambele HDD-uri externe vor contine aceleasi date, ma gandeam sa iau unul Seagate si altul WD, in caz ca e vreun defect de fabricatie, nu ar pica amandoua in acelasi timp.
Fiecare HDD va fi tinut intr-o locatie diferita, ca sa scada sansele sa le pierd pe amandoua in caz de furt/incendiu samd.
In cloud nu am absolut nicio incredere.
Ma intreb daca e suficienta solutia mea de backup.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate