Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sistem ON-GRID fara curetn din re...

rectin Romania - site uri fake

Recomandare telefon

Achizitie SSD
 Cum se vor numi romanii care vor ...

Recomandare videoproiector buget ...

Are importanta unde este faza sau...

Sunt bune apometrele radio?
 SUA intenționeaza sa interzi...

Piscina + pompa + diferential = c...

Micro sd pentru modulator fm

Izolare fonica, camera cu autoade...
 Cum scot peretele alb

Mariri de taxe si tva

Intrebari legate de AC si functia...

Whole Lotta Rosie vs Whole Lotta ...

Branșament gaze 2024 sau pompa de caldura?

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

bookute

bookute

Junior Member

• Grup: Junior Members
După cum spune și titlul, aproape am autorizația de construcție și tocmai s-a dat drumul în zonă la gaz(exista conducta însă nu era funcțională).

Vecinii au la poartă, ar urma să mă branșez și eu însă oare se mai merită ? Branșamentul din stradă plus curte/casa ar costa cam cat m-ar costa o pompă de 6-8 kw pentru cei 90mp utili ai mei.

Ce părere aveți ?
Măcar să îl aduc în poartă să fie ? Urmează să vină asfalt tot anul acesta și cred ca o să fie și mai complicat.

don_King

don_King

Senior Member

• Grup: Senior Members
Ce fel de izolatie ai la casa ?

Neaceasca85

Neaceasca85

Jos Ursula!

Gaze all the way.

Sunt bune la apa calda, cea mai buna varianta, la gatit, apoi si la incalzire.

bookute

bookute

Junior Member

Ziduri de 45 cm(30+15), cuptor si plita electrice, trifazat

Neaceasca85

Neaceasca85

Jos Ursula!

Gazul in echilibru cu electricitatea, completandu-se reciproc, duc cel mai bine o casa.

Acum ca sa te bransezi la curent si la gaz ti se percep o poala de bani, asta e Romania, e partea a doua.

ggelu

ggelu

Senior Member

• Grup: Moderators
Ce necesar de caldura ai la casa ? Cel calculat din proiect .
Vad ca spui de o pompa de caldura 6-8 kW . Nu strica sa verifici  ce bransament electric au vecinii. Din experienta  pot sa iti spun ca  penele de curent sunt mai dese si mai lungi decat cele de gaz.

gogosaru100

gogosaru100

Active Member

• Grup: Members
gaz toata ziua. nu strica o metoda de protectie in plus

relu_24

relu_24

Active Member

nu mai merita gazul daca casa e izolata bine si ai tripan + casa nu e la Miercurea ciuc. Costa o gramada sa te bransezi + verificarile la fiecare 2 ani.
Electric este viitorul, daca poti sa pui si fotovoltaic e si mai bine.

adip62

adip62

Member

Am fost in postura asta... am ales gazele.
Trebuie sa semnezi contractul de racordare. Dupa ce-ti pun firida-n gard, ai teoretic 3 luni sa incepi sa consumi. Dar... daca citesti contractul de racordare nu sunt prevazute daune daca nu consumi. Cel putin al meu nu avea. Deci fa contractul si mai vezi tu pe urma ce si cum. Nu iti pui pompa, ai un backup. AI grija cum iti alegi consumatorii cand faci contractul.
Eu am semnat contractul de racordare acum 4 ani si abia anul trecut m-au racordat la genul de firida-n gard. Dar in firida nu era nimic. Asta a fost in februarie trecut. M-am scremut si-am racordat casa, cumparat centrala, calorifere etc. In martie trecut aveam totul gata. Mi-au dat drumul la gaze la sfarsitul lui iunie...
Asa ca... dureaza!
Acum, avantaje si dezavantaje au fiecare. Ce pot eu spune ca pentru ACM, centrala pe gaze este economica. Nu ai cum depasi costuri cu gazele mai mari de maxim, dar maxim, 50 lei/luna. In plus gatitul cu gaze nu necesita curent electric. Daca ai pana ce mananci? Faci focul sa gatesti? Dar daca pana e iarna? Cum incalzesti casa? Centrala consuma putin curent, cu un UPS te poti scoate... SI cel mai slab generator iti asigura mai mult decat suficient daca esti pe gaze. Pe pompa... nu stiu.
PS. Cam putin 8 kw... Adauga un buffer de minim 2 kw. Asta doar pentru incalzire. Adauga inca 6 kw pentru ACM. O centrala de 19 kw pe gaze ar trebui sa fie suficienta, daca nu faceti baie toti odata in cateva bai...
Am uitat ceva. De la firida, la punctul de consum cel mai apropiat am 25 m. Am consumat 60 m de tevi de diferite diametre, iar totul a costat in jur de 6000 lei (cu totul proiect, materiale, manopera instalator) si a durat 5 zile. Fara vopsirea tevii...

Edited by adip62, 29 May 2024 - 17:05.

adip62

adip62

Member

Post edit.
Rectific. 70 m tevi negre. Le-am uitat pe cele batute in pamant sa tina teava principala. Nu ingropa teava de gaze! Trage-o aerian la 50-70 cm de pamant.

bookute

bookute

Junior Member

Avem o sobă de back up in caz de pană de curent iarna, nu o să folosim gazul pentru gătit oricum, pentru ACM o să avem boiler (PDC doar pentru IPaT), suntem două persoane cat să și consumăm ACM.
Singura problemă aș vedea e ca suntem în Jud Brașov și nu știm ce ierni mai vin.

PDC la cum o să fie casa izolată , pentru 90mp nu cred ca depășim 6-8kw, mai ales ca iarna o sa mai folosim soba.

S-au mai ieftinit si PDC urile, un monobloc e ca 12.000 ron + instalare și cred ca ieșim chiar mai ieftin decât gazele.

a_r_C

a_r_C

Active Member

View Postbookute, on 29 mai 2024 - 14:37, said:

Ce părere aveți ?

Pompă de căldură indiscutabil. Kilowatul termic cu PdC este mai ieftin decât cel din gaz. Plus că energie electrică poți genera și singur, gaz nu. Investiția inițială este cam la fel în PdC + boiler cu branșament gaz + ct gaz.
Eu aș apela la un proiectant în termice. S-ar putea să ai nevoie de o PdC de maxim 4kW. Eu la o suprafață de 170 mp încălziți (24 grade la interior) nu depășesc 4kW nici pe ger, iar casa nu este izolată excesiv.

Cel mai prăpădit generator duce consumul PdC-ului, în caz de pană de curent.

theionutzradu1991

theionutzradu1991

Senior Member

Serios.. gaze? 2024?

A sunat 2010 sa-si ceara sursa de caldura inapoi!

Kroghy

Kroghy

Guru Member

S-a scumpit gazul si nu mai merita. Recomand pompa de caldura. Eu am centrala pe peleti dar o folosesc din ce in ce mai rar pt ca acum am panouri fotovoltaice si incalzesc cu aparatele de aer conditionat si ma gandesc sa pun si o pompa de caldura.

MareleIntelept

MareleIntelept

Active Member

Pai cand ai dileme, le rezolvi. Calculezi cat te va costa instalarea gazului dupa experienta cu pompa de caldura (sau viceversa), analizezi care varianta e mai economica sa ramai cu ambele si arunci la gunoi parerile altora.
Eu (aproape) asa am ramas cu centrala electrica si cea pe gaz puse in paralel. Aia pe curent a mai mers o singura data in 15 ani.

adip62

adip62

Member

View Posttheionutzradu1991, on 29 mai 2024 - 17:22, said:

Serios.. gaze? 2024?
Doamne apara si fereste! Ptiu! Ptiu! Ptiu... Fa 3 cruci si scuipa in san!
Probabil de asta este bataie pe ele... inclusiv pe cele din Marea Neagra, care-s vandute deja.

Edited by adip62, 29 May 2024 - 18:05.

george_alexandru

george_alexandru

Mwe Putin. Esti fan Putin? Mwe si tie.

View Postbookute, on 29 mai 2024 - 17:12, said:

Avem o sobă de back up in caz de pană de curent iarna, nu o să folosim gazul pentru gătit oricum, pentru ACM o să avem boiler (PDC doar pentru IPaT), suntem două persoane cat să și consumăm ACM.
Singura problemă aș vedea e ca suntem în Jud Brașov și nu știm ce ierni mai vin.

PDC la cum o să fie casa izolată , pentru 90mp nu cred ca depășim 6-8kw, mai ales ca iarna o sa mai folosim soba.

S-au mai ieftinit si PDC urile, un monobloc e ca 12.000 ron + instalare și cred ca ieșim chiar mai ieftin decât gazele.

In cazul ăsta mergi pe pompa de căldură, mai ales că ai deja bransamentul. Oricât de frig ar fi, va face față la suprafața ta. În plus, zici că ai boiler și gătit electric, deci gazul nu-ți acoperă nici astea.

Centrala pe gaz (încă) merită dacă ai branșamentul deja, sau nu te costă mult, dacă ai casă mare, vrei să stai mai relaxat cu ACM sau ești stresat că rămâi iarna fără căldură. Din ce zici, nu bifezi niciuna din astea.

Epdm

Epdm

Guru Member

Pompa de caldura

Edited by Epdm, 30 May 2024 - 07:12.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate